עצות למתגרשת

עצות עבור המתגרשת המתחילה

(יש גם עצות למתגרש המתחיל לצורך האיזון)

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

המשרד מייצג גברים ונשים וטובת הלקוח (ובמיוחד טובת הילדים) היא לנגד עיניו בין אם מדובר באישה ובין אם מדובר בגבר

נתחיל בסדרת עצות ונקדים בסיפור –

נשבר לך מבעלך? החלטת להתגרש? תפסת את בעלך בוגד בך פעם אחר פעם? בעלך הסתבך בהימורים, והפסיד חלק מרכוש המשפחה? בעלך נשאר תקוע ואת למדת והתקדמת? נוצר קשר מחודש עם החבר הראשון? אין לכם נושאים משותפים מלבד הילדים? סתם הפסקת לאהוב ואין לך כל עניין בבעלך?

 

את לא צריכה לחפש רוצח שכיר. את גם לא צריכה לנהל מלחמה כואבת עקובה מדם. אפשר גם אחרת. להלן מגוון עצות שיעזרו לך לצאת מהגירושין בצורה הטובה ביותר.

עשה ואל תעשה בתיק גירושין

דינה הייתה נשואה ליגאל 16 שנים כאשר היא הבינה שהנישואין האלה לא הולכים לשום מקום טוב. כאשר יגאל פוטר בפעם הרביעית ממקום עבודתו, החל ללכת בטל, ואף להסתבך בהימורים היא שקלה להתגרש ממנו, אך עדיין לא הייתה סגורה על זה. כאשר דינה מצאה קבלות של צימרים (שבהם לא בילתה) כאשר רוקנה את מכנסיו של יגאל לפני שהכניסה אותם למכונת הכביסה – ירד לה האסימון.

דינה פנתה לעורכת דין העוסקת בדיני משפחה, אשר הכינה אותה מראש לגירושין. ביחד תכננו עורכת הדין ודינה את מהלכיהן. דינה תעדה את בגידותיו של יגאל באמצעות חוקר פרטי ובאמצעות קבלות. יגאל גם צולם נכנס למקומות בהם משחקים משחקי מזל.

כאשר מלוא החומר היה בידי דינה הוגשו על ידה תביעות לערכאות המתאימות. דינה הנחיתה מכה מכרעת. כאשר יגאל קיבל את התביעות הוא הבין, כי דינה עשתה עבודת הכנה רצינית וכי מצבו המשפטי אינו טוב.

בנסיבות אלו הסכים יגאל להגיע להסכם גירושין כולל אשר הותיר את דינה עם דירת המגורים של המשפחה כנגד תשלום פעוט, והוא אף מצא עצמו מתחייב למזונות הוגנים כלפי שלושת ילדיו. דינה השיגה את מבוקשה.

———-

גישתה של עמליה, לעומת זאת הייתה שונה. עמליה נקטה במדיניות של בת יענה, והעלימה עין מסימנים ברורים שהעידו על כך שבעלה כבר אינו מעוניין בה. דני, בעלה של עמליה עזב ביום בהיר את דירת המגורים המשותפת, כאשר קודם לכן הוא מגיש את תביעתו לבית הדין הרבני, ובה הוא כרך את כלל נושא הרכוש. עמליה לא הייתה ממש מופתעת, מאחר ודני עזב את חדר השינה 3 שנים קודם לכן, אך לא נקטה בצעדים מקדימים כלשהם. עמליה האמינה כי תסתדר ללא עורך דין, ושכרה עורך דין רק בשלבים המאוחרים של ההלך, כאשר חלק מההחלטות היו לרעתה. דני ששכר עו”ד ממולח הצליח לשכנע את בית הדין כי כזב את הבית בגלל התנהגותה של עמליה, למרות שלא היה דופי בהתנהגותה.

בית הדין הרבני, שנוהג לפסוק לפי ההלכה ולא על פי הדין האזרחי קבע כי כל הזכויות הסוציאליות שצבר דני במהלך 28 שנות עבודתו בתעשייה האווירית– יישארו שלו, ועמליה נותרה עם מחצית דירה בלבד, ללא אמצעים כלכליים ממשיים שיבטיחו לה את צרכיה לעת זקנתה.

———–

מה ההבדל בין שתי הדוגמאות? התשובה ברורה. האחת כלכלה ותכננה את צעדיה. השנייה – לא. הליכי גירושין הם הליכים מורכבים, המערבים חוק מודרני-ישראלי עם דין דתי ישן ועתיק-הדין העברי. מורכבות זו גדלה, מידי יום כאשר שופטי בית המשפט לענייני משפחה מחדשים בפסקי הדין שלהם וכאשר החקיקה גם היא משתנה מעת לעת. בשנים האחרונות ניתנו פסקי דין חדשים המשנים את התמונה, משנים את זכויות הצדדים. גם החקיקה השתנתה. מורכבותם של הליכי גירושין הלכה וגדלה.

תנאי הכרחי לניהול נכון של תיק גירושין הוא תכנון מראש ותכנון נכון, זאת לאחר קבלת יעוץ ממשרד המתמחה אך ורק בדיני משפחה ולא עוסק בנושאים רבים ונוספים.

נסיבות שונות של כל משפחה והמיוחדות שלה מבדילות אותו מאחרים, ומצריכות טיפול שונה בכל מקרה ומקרה. יש להתאים לכל מקרה אסטרטגיה ספציפית, שתביא להשגת המטרות אותן הצבתן. לא ניתן להשיג מטרות אלו על ידי שימוש ב”רצפט” אחד קבוע. פתרון אחד מתאים מאד למקרה מסויים והוא גרוע במקרה אחר.

הנחיות למתגרשת המתחילה

 1. תכנני את צעדייך והכיני את “תיק הגירושין” הרבה לפניו והרבה לפני שהוא יודע שאת מעוניינת להתגרש. הקדימי אותו בעשרה צעדים לפחות.

בעלך לא צריך לדעת שאת חפצה להתגרש. אם הוא ידע גם הוא יפנה לעו”ד, יגיש תביעות, ויתכנן אף הוא את מהלכיו. הפתעה היא יתרון גדול. אם תתפסי אותו לא מוכן, כלומר עם המכנסיים למטה, יתכן ותוכלי לסיים את התיק מהר וטוב. טוב עבורך, כמובן. אם את חושדת שבעלך מתכנן גירושין, אל תחכי לכך שהוא ינקוט נגדך בהליכים או יעזוב את הבית. היי את הראשונה לנקוט במהלך הפתיחה.

 1. הקליטי את בעלך לפני שאת מגישה תביעות נגדו ולפני שאת נוקטת בצעדים משפטיים כלשהם. אחרי שיוגשו תביעות או כאשר לבעלך יוודע כי את עומדת להתגרש ממנו – הוא יהיה זהיר מאד וסביר להניח שלא יפלוט מילים מיותרות. המידע שאת יכולה להשיג ולתעד הוא מידע חיוני וחשוב, ותוכלי להשיג אותו לפני שבעלך יודע על כוונותיך. אחר כך סיכויי לבצע הקלטה בעלת ערך לדיון המשפטי – קלושים.

מותר ואף רצוי להקליט שיחות שאת צד להן. חוק האזנת סתר מתיר הקלטת שיחות בהן את אחת מן הדוברים.

נסי לדובב את בעלך על הכנסתו כהליך מקדים להכנת תיק הגירושין. אם למשל בעלך יודה בשיחת חולין ביניכם כי הוא מושך מהעסק אותו הוא מנהל 30,000 ₪ הוא לא יוכל להציג בבית המשפט תלושי שכר על 3,500 ₪……….בית המשפט לא יאמין לו ואמינותו תיפגע אנושות.

הקלטה כזאת יכולה להכריע את גורל המשפט בצורה דרמטית. כיום יש מכשירי הקלטה זמינים ופשוטים, נוחים להפעלה.

היה ובעלך יודה בפנייך כי הוא בגד עם אחרות ויבקש סליחה ומחילה – יכול הדבר להועיל לך בבית הדין הרבני דווקא, ואף לזכות אותך בדמי הכתובה.

בשום אופן אל תקליטי שיחות שאינך צד להן שכן הדבר אסור על פי חוק האזנת סתר, ולא רצוי שתסתבכי בפלילים אגב תיק הגירושין.

 1. היזהרי את עצמך מפני הקלטות. אל תודי בשום דבר ואל תאפשרי לבעלך ל”משוך אותך בלשון”.

הביאי בחשבון, שכמו שאת מודעת לאפשרות להקליט, כך גם בעלך לא נולד אתמול וגם הוא מקבל עצות מעורכי דין ומחברים.

אל תדברי בטלפון (נייד או המותקן בבית) על דברים הנוגעים לגירושין ואל תשתפי חברים בפרטי ההליך המשפטי או בתוכניותיך לנקוט בהליכים נגד בן הזוג.

קיים סיכוי סביר שבן זוגך שם מכשיר הקלטה על הטלפון בבית או על הטלפון הנייד שלך. כאמור, חוק האזנת סתר מאפשר האזנה כזאת בתנאים מסוימים, והקלטה יכולה אף לשמש ראיה בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה.

 1. העסיקי בלש פרטי במידת הצורך והביאי בחשבון שגם אחרייך עלול להיות מעקב.

לא בכל הליך גירושין יש צורך בהוצאת כספים מיותרים על בלש פרטי, הגובה לפי שעות עבודה ולא בהכרח מביא לתוצאות כלשהן. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם בלש יגלה את דבר קיומם של נכסים שלא ידעת עליהם או יביא ראיות לבגידת בן הזוג. לפני שכירת בלש יש צורך להתרשם ממידת רצינותו ונכונותו להשקיע בתיק ואף לקבל עליו המלצות מאנשים שלהם נתן בעבר שירות. בלש שיביא לך מידע על נכסים שלא ידעת עליהם, חשבונות נסתרים של בעלך, או צילומים שלו “חוגג” עם המאהבת – שווה כל פרוטה.

 1. בשום אופן אל תתפתי לאשר לבלש לפעול בצורה בלתי חוקית. הקפידי להדגיש בפני החוקר הפרטי כי את עומדת על כך שהפעולות שיבוצעו יהיה על פי החוק וכי לא ייעשו עבירות פליליות במהלך החקירה שנעשית עבורך.

במקרים רבים חוקרים פרטיים מציעים ללקוחה ל”תפור” תיק. אל תפלי בפח. עוד 50,000$ לא שווים תיק פלילי…………..

כך לדוגמא, גם אם מעקבים אחרי בעלך לא מצאו דבר – אל תתפתי להצעות של חוקרים פרטיים לשלוח אישה שתפתה אותו. זוהי עבירה של הדחה, אשר אסורה על פי הדין בארץ, ושותפים לעבירה זו – כולל את – עלולים למצוא עצמם נידונים בהליך פלילי ו”זוכים” לרישום פלילי אם לא להרשעה. טוב שם טוב משמן טוב…..

 1. אל תשתפי חברים בתוכניותייך להתגרש או בפרטים על הצעדים בהם את עומדת לנקוט כנגד בעלך.

גם חברים יכולים להיות “גיס חמישי” והם יכולים במכוון או של במתכוון לספר לבן הזוג על הצעדים המשפטיים שעומדים להינקט נגדם וכך לסכל את גורם ההפתעה ואת היתרון היחסי. לעולם אין לדעת מי מחבריך מצדד בך ומי בבן זוגך. אל תשכחי שכל אחד יכול להיות גיס חמישי……..

 1. עשי לך מנהג לחטט בכיסיו ובתיקו כהרגל של קבע. לעולם אין לדעת מה תעלי בחכתך………..

מותר ואף רצוי לחטט בתיקו, בארנקו ובמסמכיו של בן הזוג. את עשויה בדרך זו לגלות אינפורמציה חדשה, מפתיעה ולא ידועה על נכסים, כספים, חשבונות בנק של בן/בת הזוג אשר אותם הוא/היא טרחו להעלים ממך.

את גם עשויה למצוא ראיות -לכאורה תמימות – אשר יוליכו אותך למידע נוסף על התנהגותו הכלכלית או המינית של בן הזוג……….

שמרי על חפצייך-שלך ואל תאפשרי לבן זוגך לחטט בתיק ולדלות ממנו מידע. שמרי על כל המסמכים הנוגעים לגירושין במקום שאין לו גישה אליו. אל תאפשרי לבן הזוג גישה לחומר שיסייע לו.

 1. יום לפני הגשת התביעות – משכי כספים מן הבנק. נסי למשוך את הסכום המקסימלי אותו את יכולה למשוך בלי שהפקידה מן הבנק תתקשר לבעלך. בחודשים שיקדמו לכך – משכי מידי יום או יומיים סכום קטן שלא יעורר תשומת ליבו של בעלך – ושימי אותו בצד. ערב הגשת התביעות – משכי את המקסימום שניתן.

משיכת כספים מהחשבון המשותף הינה לגיטימית ותעמיד אותך בעמדת עליונות. לא תהיי תלויה בבן הזוג או בנדיבות ליבו משך מספר חודשים. במהלך ההליך המשפטי את עלולה למצוא עצמך ממתינה לכך שבית המשפט יפסוק לך מזונות עבורך ועבור הילדים. הדבר לוקח לעיתים זמן (מספר שבועות או חודשים) ובתקופה זו ייתכן שלא יהיו לך אמצעי קיום. משיכת כספים יומיומית או חד פעמית יום לפני הגשת התביעות – תיתן לך אורך נשימה, גם אם לא ישולמו מזונות מספר חודשים. ישנם גברים שמפסיקים לתת שקל כאשר מוגשים ההליכים נגדם. עצה זו תסייע לך אם הגבר שלך הוא אחד מאלה.

 1. אל תשמעי לעצות של ידידים, מכרים וקרובי משפחה. את יכולה להיות מנומסת ולהקשיב , אך בדרך כלל את תעשי ההיפך…..

כל מי שבת דודתו מדרגה שנייה עברה הליך גירושין מחזיק מעצמו מומחה גדול בנושא, ומציג את עצמו כיודע את כל החוקים בנושא הגירושין. סיפורים של קרובי משפחה, חברים ויודעי דבר אחרים עלולים להטעות וגם לגרום נזק רב. אל תשמעי לעצות של מכרים, גם אם הם רוצים את טובתך. גם מי שעבר בעצמו גירושים או הליכים אחרים אינו יודע הכל. כל מקרה שונה ולכל משפחה נתונים עובדתיים שונים. שכרי שירותי עו”ד שאת סומכת עליו או עליה ובטחי בו/בה. אל תחפשי עצות נוספות או דעות. כידוע במקום בו יש 10 יהודים יש גם 10 דעות…….

 1. אספי מידע במהלך התקופה בה את בונה את תיק הגירושין. שוחחי עם עמיתיו לעבודה של בעלך ועם חבריו בצורה תמימה ולא מחשידה. הזמיני פלט של שיחות הטלפון שלו, בדקי לאילו טלפונים הוא מתקשר, כאשר הטלפון מחוץ לטווח ראייתו. אם למשל ידוע לך שבעלך גובה כספים ללא דיווח לשלטונות המס – תעדי את השקים שהוא “מגלגל”. צלמי את יומן הפגישות שלו ובו מתועדים שמות הלקוחות.
 1. כנסי למחשב המצוי בבית ונסי להעתיק את כל החומר הנוגע לפעילותו של בעלך. את עשויה למצוא שם דברים מעניינים ביותר שלא חלמת עליהם, החל מתיעוד של עסקאות שנעשו על ידו וכלה במיילים לנשים אחרות, שאין אפשרות לפרש בשתי דרכים………….

אינך יכולה להעלות על דעתך כמה מידע אפשר לדלות מהמחשב הביתי, בין בתחום היחסים ובין בתחום העסקי. נסי לגלות קודם לכן את סיסמתו.

חשוב להדגיש כי אינך יכולה לפלוש למקום עבודתו או למחשב שאינו מצוי בביתכם המשותף ללא הסתבכות בעבירה פלילית. הפעולה הלגיטימית היחידה היא כניסה למחשב המצוי בבית בהיותו רכוש משותף. עם זאת כניסה למחשב המצוי בבית תאפשר לך צבירת מידע על בעלך. כאשר בעלך ידע כי בידך מידע מפליל עליו – הוא יכלכל את צעדיו בצורה נבונה. נבונה בעיקר עבורך. אם אינך יכולה לעשות זאת בעצמך – הזמיני מומחה למחשבים כאשר בעלך אינו בבית.

 1. אל תשתמשי במידע שהשגת באמצעות בלש או בעצמך כדי לאיים על בעלך. די אם בעלך ידע כי המידע ברשותך כדי שיפעל נכון. בשום אופן אל תאיימי.

שימוש במידע המצוי בידך כדי לאלץ את בעלך להיכנע לתנאייך עלול להשיק לעבירת הסחיטה. אל תסתבכי בכך.

 1. אל תנהלי רומן כאשר את חפצה להתחיל בהליכי גירושין או במהלכם.

אל תתפתי לגברים אחרים, ושמרי על התנהגות מוסרית. בעלך בדיוק כמוך, יכול להפעיל בלש, חוקרים פרטיים וכיוצ”ב. גלי איפוק בתחום היחסים הבינאישיים ושמרי על עצמך עד לאחר הליך הגירושין. לך כאישה, יש יותר מה להפסיד מגבר, אם תיתפסי בוגדת. אישה הבוגדת מפסידה את מזונותיה (לא של הילדים) ואת חלקה ברכוש (החלק שאינו רשום על שמה) וגם את דמי כתובתה……………..

מה גם שחמתו של בעלך תבער בו, והעלבון יהיה צורב, והוא עלול להחליט להוציא לעצמו עין אחת כדי להוציא לך שתיים…..גם אם הדבר לא יביא לו תועלת – הוא עלול לגרום לשניכם עוגמת נפש רבה. אל תתגרי בו ואל תביאי אותו למצב שאין לו מה להפסיד………….

 1. בדקי את זכויותיך ואת מצבך המשפטי. דעי את מצבך על חסרונותיו ויתרונותיו ואל תתמני את ראשך בחול. הגרוע מכל יגיע.

חשוב להיוועץ בבעלי מקצוע (במקרה זה עורכי דין המתמחים בדיני משפחה) על מנת לקבל מושג על מהות החובה והזכויות כלפי בן זוגך וילדיך בהליך הגירושין ולאחריו.

ייעוץ כזה יתייחס לנושא של מזונות אישה, מזונות ילדים, חלוקת הרכוש המשותף, פירוק שיתוף הדירה, משמורת ילדים, אלימות במשפחה, חובות משותפים, חברות ועסקים בבעלות משפחתית, סדרי ראיית הילדים ועוד’.

 1. אם יש לך חשש שבן זוגך עומד להגיש נגדך תביעה – עשי כל מאמץ להקדים אותו.

לא תמיד צריך להגיש תביעה לבית המשפט או לבית הדין הרבני מיד עם פרוץ סכסוך בין בני זוג. אולם אם יש סיכוי שבעלך יקדים אותך – מהרי לבית המשפט או לבית הדין הרבני.

הגשת תביעות שלא לצורך עלולה לגרום להסלמת המצב, אולם אי הגשת התביעות לערכאה הרצויה לך – עשויה להעמידך במצב נחות.

בכל מקרה היוועצי בעורך דין על מנת לזכות ב”מרוץ הסמכויות” הידוע. החשיבות הפסיכולוגית בהקדמת בן הזוג בנקיטת צעדים משפטיים היא ידועה וגדולה.

להקדמת בן הזוג בנקיטת הליכים משפטיים יש אפקט גדול שיש בו כדי להשפיע על מאזן הכוחות הפסיכולוגי בין בני הזוג. הגשת תביעה היא הפגנת כוח מצידך, המסמנת כי את קובעת את המהלכים ואינך כחומר ביד היוצר.

בן הזוג יעריך אותך ויפחד ממך ויתכן שאף יחליט לקבל את תנאייך ברובם כדי שלא להילחם בך, עתה משהפגנת את כוחך.

 1. הביאי בחשבון כי לא תמיד בית הדין הרבני רע עבור האישה ובית המשפט האזרחי מחמיר עם הגבר. לעיתים המצב ממש הפוך.

ישנה דעה רווחת שבכל מקרה עדיף לאישה לתבוע בבית המשפט לענייני משפחה ולגבר בבית הדין הרבני. ישנם מקרים בהם דעה זו נכונה, אך לא בהכרח ולא תמיד.

ישנם מקרים רבים בהם בית הדין הרבני נותן יתרונות מסוימים לנשים, ויש לבחון כל מקרה לגופו.

כך למשל, אם הינך עובדת ומשכורתך הינה סבירה – עדיף לך להגיש את תביעת המזונות שלך (אך לא של הילדים) לבית הדין הרבני דווקא. בבית הדין תוכלי לבקש מדור ספציפי וכך למנוע מבעלך את מכירת הדירה.

כיום ישנם מקרים בהם יש היפוכי תפקידים והאישה מנהלת קריירה והבעל מתקדם בעבודתו אם בכלל, בצורה מינורית. במקרה כזה בית המשפט לענייני משפחה לא בהכרח טוב עבורך…………..

אם את זו שהרכוש הוא דווקא על שמה – יתכן ובית הדין הרבני דוורא עדיף עבורך.

 1. שימי חפצי ערך במקום בטוח על מנת למנוע מבן זוגך להעלימם. בהליך הגירושין אנשים עושים לעיתים מעשים בלתי שגרתיים שאין בהם כל תועלת, אלא הפעלת לחץ על בן הזוג.

אם יש לך חפצים יקרי ערך מבחינה כלכלית ורגשית עדיף לשימם משמרת במקום בו בן הזוג לא יוכל להעלימם. תכשיטים יקרים שיש לאישה או מזכרות מקרובי משפחה, תמונות ומסמכים בעלי ערך רגשי רב, עשויים ל”העלם” בדרך מפתיעה בתהליך של גירושין.

יש עורכי דין שייעצו ללקוח שלהם “לסחוב” חפצים בעלי ערך רגשי או כלכלי על מנת לגרום למצוקה נפשית אצל בן הזוג השני. על מנת למנוע מצב כזה – הקפידי להוציא מהבית מטלטלין יקרי ערך או בעלי משמעות רגשית עמוקה עבורך. את יכולה גם לפנות לבנק ולקחת את מחצית החסכונות שממילא מגיעים לך.

 1. אל תישברי במהלך ניהול תיק הגירושין, וגם אם את מתמוטטת לפרקים – אל תאפשרי לבעלך לראות את זה או לדעת על כך. אסור שבעלך ידע שאת שבירה. עלייך לשדר עוצמה.

הדבר יתן לבעלך כוח ואשליה שאת עומדת להישבר ויעביר לו מסר כי עליו להגביר את הלחץ עלייך. אפילו אם את קרובה להישבר – אל תתני לו בשום אופן לדעת זאת. העזרי בחברים טובים ובקרובי משפחה שיתמכו בך.

אין פסול גם לקבל יעוץ, תמיכה וחיזוק אצל בעל מקצוע (פסיכולוג, בעיקר) על מנת לעבור את ההליך בצורה חלקה יותר

המסר שצריך לעבור לבעלך הוא שאת חזקה וכי הוא זה שיישבר ראשון (גם אם זה לא נכון……….). בכל מקרה ובכל מצב אל תשדרי מצוקה. אם את מתפרקת – צאי לחופשה קצרה. מותר גם לך לבלות.

 1. הביאי בחשבון שהישגים תלויים בחוסן הנפשי שלך וביכולתך ללחום מלחמה פסיכולוגית כנגדו. גירושין זה 90% פסיכולוגיה ו- 10% משפטים.

אל תיכנעי לסחיטות. אל תישברי מהפעלת לחצים. גירושין היא ריצה למרחקים ארוכים, ולשם כך יש צורך ברץ מרתון. היי את רץ המרתון לצורך העניין ולא בעלך………..

מי שיישבר ראשון – יצא פחות טוב. וזו לא תהיה את. נשים הן המין החזק. אל תשכחי זאת.

שמרי על קור רוח ועל התנהגות נבונה. למרות שאת נמצאת במצב הרגיש ביותר בחייך (או כמעט הרגיש ביותר), ואת מצויה במתח רב, יש להימנע מפעולות נמהרות הנובעות מהתרגשות, כעס או סערת רגשות. עדיף להימנע מכל מגע עם בן הזוג אלא אם כן את מבטיחה לעצמך שאת שולטת בעצמך. צעד ספונטני, נמהר ולא שקול עלול להכשיל את המטרות שהצבת לפנייך.

 1. אם יש חשש להברחת רכוש או לבריחת בן הזוג מהארץ – הגישי בקשה לסעדים זמניים.

לדיון הראשון, אם מדובר בעיכוב יציאה של בן זוגך או בעיקול רכושו והטלת צווי מניעה אליו – יש משמעות רבה הרבה מעבר לצווים עצמם, שכן זהו הדיון הראשון והוא נקבע ביוזמתך ולאור פעולות שלך.

צווים מעין אלו עשויים לתת לבעלך תחושה כי ידך על העליונה ולעיתים ניצחון במערכה הראשונה עשוי להכריע את כל הקרב…….

 1. נסי אפשרות של גישור רק אחרי שהבטחת את עצמך באמצעות הגשת תביעות בבית המשפט.

גישור הוא דבר נפלא. הוא זול, הוא מהיר, והוא מאפשר להישאר ביחסים טובים עם בן הזוג. הבעיה הוא שבגישור את חשופה למהלכים של בן זוגך.

גם אם אתם מצויים בהליכי גישור אין הדבר מונע מבעלך להחליט שהגישור הסתיים ולא הצליח ולהגיש תביעות בהן הוא יקדים אותך. הקדימי תרופה למכה והגישי את תביעות גם אם מתקיימים הליכי גישור וזאת כדי שלא להיות מופתעת…………… ניהול גישור כאשר בבית המשפט קיימות תביעותייך – מהווה פוליסת ביטוח כנגד כישלון הגישור…..

 1. דעי כי כיום הינך זכאית למחצית מכל הרכוש ולא רק מהרכוש המוחשי כמו כספים דירות, מניות וכו’.

היום הינך זכאית גם ל”הון האנושי” שפיתח בעלך במהלך השנים. אם היית עקרת בית או ניהלת קריירה זניחה – את רשאית לתבוע פיצוי על העובדה שבעלך פיתח את המשאב האנושי שלו, ואילו את גידלת את הילדים וניהלת את משק הבית.

הפיצוי יכול להיות בדמות חלוקה לא שווה של הרכוש המוחשי (40-60% בדירה, למשל), דמי הסתגלות (תשלום מזונות משך חמש שנים לאחר הגירושין) או מענק חד פעמי. הפסיקה בנושא זה הולכת ומתפתחת והינה ברובה לטובת נשים, מאחר וחלק משמעותי של הנשים צברו לעצמן “נכסי קריירה” במידה פחותה מזו של בעליהן.

 1. הבהירי לבעלך כי לא יוכל לכפות עלייך גט אם לא תגיעו להסכם הוגן.

הזכירי לו את הכתובה וצייני כי המדובר במסמך משפטי תקף ומחייב לכל דבר ועניין גם בעת המודרנית.

הבהירי לו שלאחרונה ניתנו מספר פסקי דין המעניקים לאישה את הכתובה צמודה למדד או לדולר…….. וכי יתכן שדווקא בבית הדין הרבני הוא לא יצא כל כך טוב……….

 1. אל תקבלי את כל העצות הכתובות במאמר זה. רק חלק מהן טוב עבורך. דעי לעשות את הסלקציה הנכונה……..

אינך חייבת להיות “כלבה'” לגמרי. מותר לך גם לעשות כמה ויתורים מינוריים……….השאירי את בעלך עם החוט המאריך. אל תהיי קטנונית.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן