באיזה מקרה הליכי הגירושין יהיו מהירים וקלים יותר?

האם  לזוג בעל כספים ורכוש רבים או לזוג דל אמצעים

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

אלו מקרים הינם קלים לגירושין ואלו קשים

כעורכת דין לענייני משפחה העוסקת בגירושין, כשלושה עשורים כמעט, אני נשאלת הרבה מאד פעמים, במהלך פגישת יעוץ, האם התיק בו מדובר הוא קל או קשה, האם הוא יימשך זמן מועט או זמן רב, ומה צפוי לקרות במהלך ניהול הליך הגירושין.

איך אפשר לדעת האם תיק יהיה קשה ויתנהל בצורה אינטנסיבית אם לאו

התשובה היא שאי אפשר לדעת, והדבר אינו תלוי בעושר או במצב כלכלי של הצדדים. גם רכוש רב והכנסות גבוהות אינם ערובה להליך קצר ואינם בהכרח מביאים את בני הזוג לגישור.

גם רכוש מועט לחלוקה או העדר רכוש אינם יכולים להצביע על כך שההליך יהיה קצר, שכן החרדות הקיומיות גדולות יותר ככל שיש פחות, ומטבע הדברים כל צד ייאבק על מנת שיישאר לו יותר, בין אם מדובר בהליך של פירוק השיתוף או איזון המשאבים ובין אם מדובר בסכומים לתשלום בגין מזונות ילדים.

למעשה, אין לדברים הללו חוקים וישנם מקרים בהם המחלוקות הצפויות לכאורה נראות מאד פשוטות אך האישיות של הצדדים המתגרשים או אפילו של אחד מהם היא כזו שאינה יודעת לשחרר, אין הוא או היא יודעים להרפות, וכל מחלוקת קטנה הופכת למורכבת, הגם שאין לכך כל הצדקה.

עקרונית, זוג שיש לו דירה וזכויות סוציאליות בשווי דומה, אמורים להתגרש בגישור ולא בהליך משפטי, אך מה בכל זאת יכול לגרום לכך שההליך שיכול להיות קצר מהיר ופשוט יהיה מורכב כואב וממושך? מספר דוגמאות:

  • אם אחד הצדדים מעוניין להתגרש והצד השני מופתע מהגירושין או בכלל לא בשל לכך ונמצא כמה צעדים אחורה. בחלק מן המקרים ישנו צד מתגרש אשר שוקל את הגירושין כבר מספר שנים, מתלבט, והגיע להליך בשל ומוכן ואילו הצד השני לא הבחין שלבן או בת הזוג רע או שאין הוא מאושר בנישואין והבשורה נפלה עליו כרעם ביום בהיר. סיטואציה כזו תגרום להימשכות הליכי הגירושין עד שגם הצד השני יהיה בשל לכך.
  • כאשר אחד הצדדים פעל בצורה שפגעה בצד השני כגון: בגידה רומנטית, בגידה כלכלית וכיוצ”ב.  צד נבגד ירגיש הרבה פעמים כי מגיע לו פיצוי בגין הבגידה של הצד השני. כך למשל אשה תדרוש את הכתובה אם יהיו לה ראיות והוכחות לבגידת בעלה. דרישה כזו ובמיוחד כשסכום הכתובה גבוה ואינו מבוטל עשויה לגרום להימשכות הליך הגירושין.
  • אם צד חושד שהשני הבריח כספים או רכוש עשוי הדבר להביא להימשכות הליכי הגירושין שכן הצד המרגיש כי נגזל כלכלית וכי נעשה לו עוול – לא יוותר וילחם על השבת הרכוש המוברח למסת הרכוש המשפחתית, ולא יהיה נכון לויתורים.
  • דוגמא נוספת להימשכות הליכי הגירושין יכולה לנבוע ממצב בו אחד ההורים מרגיש כי הילדים הינם אך ורק שלו ולצד השני אין כל זכות לפגוש בהם מלבד המינימום, אין לצד השני זכות לקבל החלטות בכל הנוגע לילדים, והוא מנסה ככל שניתן לגרום לניכור הורי בין הילד לבין ההורה השני, מסית, מגמד את דמותו ובדרכי עורמה פועל למצב של ניכור הורי עד כדי ניתוק או ניתוק חלקי מההורה השני.

יש גם הפתעות ולעיתים מסתיים תיק שהיה יכול להיות על פניו סבוך במהירות ולאחר קדם משפט ראשון בלבד

לא פעם ההפתעה היא בכיוון ההפוך. תיק שהתחיל בעוצמות מטורפות של סכסוך מסתיים מהר יחסית כאשר הצדדים מפנימים כי הנזק לילדים ולהם יהיה קטן יותר והם מסכימים על תנאי גירושין הוגנים וריאליים.

מצב אחר בו מסתיים תיק גירושין מהר יחסית הוא כאשר לאחד מבני הזוג או לשניהם מחכה מעבר לפינה בן או בת זוג שבגינם הם פירקו את מערכת היחסים הראשונה, ואזי אדם היודע שמחכה לו זוגיות מספר שתיים ממהר לפרק את התא המשפחתי ומוכן לעשות ויתורים כלכליים או ויתורים אחרים על מנת שההליך יסתיים בצורה מהירה יחסית וללא עיכובים.

האם אפשר לדעת בוודאות כיצד יתפתח תיק?

המהירות או האיטיות בהם יתנהל תיק הגירושין תלויים לא רק בעורך הדין ובלקוח, אלא גם בצד השני ובעורך דינו. צריך לפגוש ולהכיר את הצד השני על מנת לדעת מה עתיד לקרות ומהו הצפי. יש גם משמעות לזהות השופט ולאופיו. ישנם שופטים שעושים מאמצים מיוחדים וחריגים לסיים את ההליכים מהר וביעילות וישנם שופטים בעלי דרך שיפוטית אחרת.

ישנם אנשים עיקשים המנהלים מאבק לחיים ולמוות על כל נקודה ופסיק וישנם כאלו שרואים בכל עניין נושא עקרוני שיש לנצח בו. עם אלה התיק יהיה ארוך ומתיש.

זוג בעל רכוש של עשרות מיליוני דולרים סיים הליך של גישור בפחות משעה

מעניין בהקשר זה לציין מקרה בו טיפלתי לפני מספר שנים, כאשר זוג אנשים בגיל העמידה פנו אלי על מנת שאגשר ביניהם. הם לא חפצו לתבוע אחד את השנייה ולהיפך והיו מעוניינים אך ורק בגישור וטוב שכך עשו.

כשהגיעו התברר כי מערכת היחסים ביניהם טובה עד מאד, כי ילדיהם בוגרים וכבר יצאו מן הבית. עוד התברר כי הצדדים צברו סכומי עתק, של כמה עשרות מיליוני דולרים כתוצאה מאקזיט מוצלח.

הצעתי חלוקה שווה בשווה, מאחר ובהתחשב בסכומים הקיימים אין כל משמעות לכמה מיליונים יותר או פחות.  הצעתי התקבלה מיידית.

הצעתי גם להסכים על מימון הלימודים האקדמאיים של הילדים וכן להקציב לכל ילד סכום השווה בערכו לדירה מכובדת וגם הצעה זו התקבלה בשמחה על ידי שני ההורים, כאשר היה ברור שטובת הילדים לנגד עיניהם.

הבעל גילה נדיבות והסכים לוותר על זכויותיו בבית לטובת האשה וכך היה.

תוך פחות משעה, סיימתי להתוות ביחד עם בני הזוג את עקרונות הסכם הגירושין, העליתי אותו עלי כתב ושלחתי להם במייל להערותיהם.

לאחר מפגש אחד נוסף, חתמו בני הזוג על הסכם  הגירושין ופנו לאשר אותו בפני בית משפט לענייני משפחה כאמור בסעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג המחייב לאשר הסכם בפני רשות מוסכמת שאחרת הוא מחוסר תוקף משפטי.

פעמים רבות, בני זוג שלהם רכוש וכספים במיליונים רבים מסתכסכים, רבים, מנסים להבריח ולהעלים רכוש, הגם שאין כל משמעות, לקצת יותר או קצת פחות בהקשר שלהם.

ברור כי אי אפשר לאכול שני סטייקים ביום כמאמר הביטוי או לשבת בשני מושבים במטוס ועל כן מי שיש לו כמה עשרות מיליונים יכול לוותר על התענוג המפוקפק של סכסוך גירושין, מאחר וכך או כך לא יחסר לו מאומה, והוא יוכל להרשות לעצמו כל פינוק או תענוג בו יחפוץ.

לסיכום – השאלה האם הליכי הגירושין יהיה קצרים ומהירים או כואבים מתישים וארוכים תלויה יותר בנפשות הפועלות ופחות במקרה עצמו, כמו גם בזהות השופט ועורכי הדין. מהות המחלוקות הינה פחות עקרונית והשאלה האם ההליך יסתיים מהר אם לאו מושפעת בעיקר ממבנה האישיות של המתגרשים עצמם.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן