מתי מתגרשים?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

מתי מתגרשים?

יש כמובן הרבה סיבות לגירושין. נישואין מסתיימים ממגוון סיבות שונות ומשונות:

אם מהסיבה שאחד מבני הזוג הפסיק לאהוב את השני, או מחמת בגידה. לעיתים חווה אחד מבני הזוג או שניהם, הרגשה של החמצה נוראית וכי החיים חולפים על פניו ואין הוא חי אותם באמת ואז הוא חפץ לשנות את החיים בין היתר באמצעות גירושין מבן הזוג.

ישנם מקרים בהם בני זוג שנישאו צעירים, מתפתחים בכיוונים אחרים או שאחד לומד ומתקדם והשני שנשאר תקוע. יש בני זוג שמתגרשים בגלל פערים בתפיסה כיצד יש לגדל את הילדים, דבר שמביא למריבות ומחלוקות. כמובן טרם הזכרנו אפשרות של אלימות במשפחה מילולית קשה או פיסית של אחד כלפי זולתו. אין זו רשימה סגורה וישנן מגוון סיבות טובות ופחות טובות על מנת שתתקבל ההחלטה להתגרש.

באופן טבעי, מתחילים להתגרש כאשר לפחות אחד הצדדים החליט כי הוא, או היא, רוצים להתגרש. כדאי להבדיל בין מחשבות על גירושין שעולות לאחר ריבים או תסכול מבן הזוג, לבין החלטה מעשית להתגרש. ההחלטה המעשית לבקש גט ולפרק את הנישואים תפתח פרק אחר לגמרי בחיי כל אחד מבני הזוג וילדיהם. בעוד שריבים בין בני זוג ומחשבות על גירושין הם חלק מחיי הנישואים של רבים, ההחלטה להתגרש בפועל שונה מהותית. לא מדובר בעוד ריב או בעוד תסכול, אלא בצעד מעשי שמטרתו סיום הנישואים. ייתכן כי במקרים מסוימים בני הזוג יתחרטו ויחליטו לא להתגרש בסופו של דבר גם לאחר שהחל תהליך הגירושין. אך במידה וזה לא יקרה, ההחלטה הנחרצת של אחד מבני הזוג להתגרש תוביל בדרך כזו או אחרת לפרידה וגירושין.

מה התהליכים העוברים על בני זוג לאחר שהם מתחתנים?

ישנם שלושה שלבים בזוגיות, וישנם הסברים מדעיים לתהליך העובר על אדם לאחר הנישואין, המסביר את העובדה שרבים מתגרשים פרק זמן מסוים לאחר נישואיהם.

הגל הראשון – גל האהבה הסוערת. קיימת תחושת אופוריה ואושר, משיכה מינית והתנהגות רומנטית, זוהי ההתאהבות. תקופה זו אינה עולה על ארבע שנים.

הגל השני – בהנחה שבני הזוג צלחו את המשבר עוברים בני הזוג לשלב הממוסד.  בדרך כלל בשלב זה עול החיים נופל במלוא כובדו על בני הזוג, דהיינו רכישת דירה, התחייבויות כספיות, והבאת ילדים לאוויר העולם. בשלב זה קיימת אהבה מסוג אחר פחות עוצמתית ורומנטית. לדברי פסיכולוגים גם שלב זה אורך ארבע שנים לערך.

הגל השלישי – הוא אהבה שאין בה ריגוש, המשיכה המינית יורדת פלאים, ולא מדובר בהתאהבות אלא קשר הנובע מחברות, מנושאים משותפים, מהתחייבויות משותפות, ואינטרסים משותפים שבאים לידי ביטוי בגידול הילדים ונשיאה משותפת בעול הפרנסה והחיים.

מאחר וחלק הארי של הגירושין קורה בשלב של הגל הראשון, או בשלב של הגל השלישי – שהוא הארוך ביותר – אנו, עורכי הדין לגירושין, מודעים לכך, שנישואין עולים על שרטון, ובני זוג מתגרשים או מתחילים לפחות בהליך גירושין או בתחילת הדרך או לאחר 15-20 שנות נישואין.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן