מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  התייחסות לחשבונות בנק נפרדים בין בני זוג

  הלכת אורוןהתייחסות לחשבונות בנק נפרדים המוחזקים על ידי בני  הזוג במהלך חיי הנישואין

  קופה רעיונית משותפת למרות ההפרדה  בחשבונות הבנק

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

  מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

  דוד ונלי היו נשואים זה לזו מזה 27 שנה ולהם שלושה ילדים. הצדדים חיו בשכירות כל השנים ולא רכשו דירה. דוד החזיק בחשבון הבנק כספים בשווי של שני מיליון ₪  שעלה בידו לחסוך היות ונלי שילמה את רוב ההוצאות של המחיה והבית והוא הפנה את כספו לחסכון ולהשקעות. לעומת זאת לנלי אין חסכון בכלל.  מה יקרה עם בני הזוג יתגרשו? האם יתכן כי נלי תצא בלא כספים ו/או רכוש רק מהסיבה שחשבונות הבנק של הצדדים מופרדים זה מזו?  האם יוכל דוד לטעון כי בעניינם לא חלה חזקת השיתוף בשל העובדה כי החזיקו בחשבונות בנק נפרדים? ברוב המקרים לא זו תהיה התוצאה.

  ברע"א 964/92 אורון נ. אורון, נפסק בנוגע לחשבונות בנקים נפרדים הרשומים ע"ש אחד מבני הזוג:

  "חשבונות הבנקים: הממצאים העובדתיים מורים על כך כי בעניין זה נשמרה הפרדה בין בני הזוג. לבעל היו חשבונות משלו ולאישה חשבונות משלה. אולם סבורני כי אין בכך כדי ללמד על כוונת הפרדה רכושית ביחס לנכסי בני הזוג בכלל, וביחס לדירת המגורים המשותפת בפרט.

  זאת ועוד, הגם שחשבונות הבנק נשמרו בנפרד, הנה הכספים שהוצאו מן החשבונות הללו שימשו לצרכיהם המשותפים של בני הזוג וילדיהם, כגון תשלומי חשבונות והוצאות הבית. עינינו הרואות, כי על אף הפרדת חשבונות הבנק, קיימו בני הזוג, במידה מסוימת, אף ביחס לכספים שברשותם, ככל שהדבר נוגע להוצאות המשפחתיות, כעין קופה רעיונית משותפת."

  נלי, האישה, הוציאה את מירב הכנסתה למשק הבית ואילו דוד כחלק מהסכמות שהיו בין בני הזוג – חסך והשקיע את כספו הואיל והוא מבין בשוק ההון, ועלה בידו להשביח ולהגדיל את החיסכון.  ובני הזוג לא "התחשבנו" ביניהם ולא עקבו אחר שיעור ההוצאות שהוציא כל אחד מהם לצרכי הבית המשותף, משק הבית המשותף והילדים, וזהו בדיוק סוג הקשר שעליו חלה חזקת השיתוף ועל כן היא חלה גם על חשבונות הבנק הנפרדים שהיו רשומים ע"ש כל אחד מהצדדים.

  הלכת אורון השתרשה בפסיקה בשנים האחרונות והיא מהווה כיום את ההלכה הנוהגת כשבאים לבחון האם חזקת השיתוף בין בני זוג חלה גם על חשבון בנק נפרד הרשום ע"ש בן זוג אחד בלבד.

  מאחר והבדיקה נעשית בשלב השני – לאחר שבשלב הראשון הונחו כבר היסודות לקיומה של חזקת השיתוף על רכושם של בני הזוג, שנישאו לפני תחילת חוק יחסי ממון, בהיותם נשואים זל"ז בנישואין ראשונים וארוכים, חיים תחת קורת גג אחת, מגדלים ילדים, נושאים במאמץ משותף בחיי הנישואין ובאופן כללי חייהם מתנהלים ללא קרע או פירוד ממשי – הרי שנטל הראיה להוכיח שחזקת השיתוף לא מתקיימת בנוגע לחשבון הבנק הנפרד הרשום רק על אחד מבני הזוג – עובר אל הטוען זאת, ומאחר שנטל הראיה החל עליו כבד למדי, אין להתפלא שבפסיקה, תדיר, נקבע שהטוען לכך – לא עמד בנטל המוטל עליו להוכיח טענתו, וכישלון זה של הטוען, בשילוב עם הלכת אורון, מביא לתוצאה הבלתי נמנעת שחזקת השיתוף חלה גם על חשבון הבנק הנפרד הרשום רק על שם כל  אחד מבני הזוג, כפי שנקבע בפסקי דין כל כך רבים.

  ראה למשל, בבית המשפט העליון: פס"ד גבאי, פס"ד יעקובי, פס"ד קוטלר.

  בבית המשפט המחוזי: פס"ד אילוז, הנ"ל, ע"מ (ת"א) 1166/03 מ' ש' נ. י' ש' (פורסם בנבו), ע"מ (ת"א) 1052/04 ר' ח' נ. ג' ח' (פורסם בנבו), ע"מ (י-ם) 222/08 ש' א' נ. ש' ד' (פורסם בנבו), ב"ש (י-ם) 1565/02 מלכה נ. מדינת ישראל (פורסם בנבו), ת"א (י-ם) 2260/08, הנ"ל, בש"א (חי') 2799/06 דרייפוס נ. דרייפוס, ע"מ (י-ם) 821/05 ש' א' נ. ש' ג' (פורסם בנבו).

  בבית המשפט לענייני משפחה: תמ"ש (י-ם) 25750/09, הנ"ל, תמ"ש (ראשל"צ) 5782/02, הנ"ל.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים