מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  הטלפון הסלולרי הוא דבר מבורך או מקולל? כנראה שזה תלוי בנסיבות

  יש להביא בחשבון כי אנשים נוטים לעשות שימוש בטלפון הנייד של בן הזוג האחר כאשר הם מצויים בהליכי גירושין

  מאז הפך האינטרנט לחלק בלתי נפרד מחיינו, אפשר לדעת לא מעט על אדם, על עיסוקיו, בילוייו, המקומות בהם הוא נמצא, העדפותיו וכיוצ"ב באמצעות גלישה בגוגל, כניסה לפייסבוק וכיוצ"ב. כך גם אפשר לדלות מידע חשוב מהטלפון הנייד.

  נוכח הטכנולוגיה המתקדמת הקיימת, נושא הפרטיות קיבל תפנית משמעותית. לפני שנים נחשבה הרשת לזירה אנונימית יחסית, אך ככל שהתקשורת הבין אישית עברה לרשת, כך גם התפתחו טכנולוגיות המעקב. חייו של אדם כבר אינם שייכים רק לו, והשימוש ברשת מאפשר לחדור לפרטיותו ולדעת עליו מידע מרובה, שוודאי בחלקו יכול לגרום לו נזק ולפגוע בו.

  אדם שעושה שימוש ברשת צריך לדעת כי אפשר לשחזר התכתבויות בין אישיות וגם אפשר לדעת באילו אתרים הוא גולש, גם כאשר המדובר בנושאים פרטיים ומביכים.

  למרות הפופולריות והנוחות שבה, התקשורת הסלולרית מביאה איתה לא מעט איומים וסכנות כמו האזנות סתר ויירוט תקשורת נתונים.

  כמענה לשינויים אלו, פותחו גם אמצעים שמטרתם להחזיר למשתמש את האלמוניות. אם יש לכם מה להסתיר – מבן הזוג, מהבוס, סתם מגוגל או כל רשת מידע ענקית אחרת. כיום ישנן חברות הייטק העוסקות בהצפנה של הטלפונים הסלולריים, עד לרמה של קשה מאוד עד בלתי אפשרי לבחון מה אדם עשה באמצעות הטלפון הסלולרי שלו.

  פעולה ופעולה שכנגד

  נוכח ההתפתחות המהירה, הזמינות והמסחור של כלי ביון ופתרונות לאיסוף מודיעין מטלפונים ניידים ברמה צבאית, הדרך היחידה להגן באפקטיביות על פונקציות רגישות בארגונים שונים מפני הסיכונים של ריגול במובייל – הינה לספק כיסוי הגנתי מלא, מרובד, אך בו זמנית שקוף למשתמש, המיושם ברמות הנמוכות ביותר של מערכת ההפעלה, והמאפשר חוויית שימוש סטנדרטית בטלפון הנייד.

  המציאות היא כה הזויה עד כדי כך שחברה מצליחה ומשגשגת, אשר פיתחה אמצעים לחדירה לטלפונים סלולריים ושימוש במידע, הקימה לפני מספר שנים חברה שתבצע בדיוק את הפעולה ההפוכה, ותפתח אמצעים להגנה מפני איסוף מידע וחדירה.

  NSO המוכרת ציוד להאזנה לטלפונים סלולריים המבוסס על סוסים טרויאניים לצורכי מודיעין עבור ממשלות וגופי ביטחון – הקימה חברה שתפתח את הנוגדן שכנגד אותן ההאזנות.

  עוד בטרם הבשילו הליכי המכירה של NSO, הם פנו להקמת חברת קאימרה(Kaymera)  שאמורה להגן על משתמשי הסלולר מפני סוסים טרויאניים.

  פרשיית אפי נווה

  פרשייה זו התופסת כותרות גם בימים אלו (מרץ 19) מראה על השימוש שיכולה אישה נבגדת ונוקמת בהליכי גירושין (וגם בעל או ידוע בציבור) לעשות בטלפון הנייד של בעלה בנפרד, על מנת להשיג מידע על פעולותיו של בן או בת הזוג הן בתחום הנאמנות הזוגית והן בנוגע לתחומים שונים ואחרים כגון כספים, חשבונות בנק, פעילות עסקית ועוד'.

  על פי המידע שפורסם בעיתונות כתובה ואלקטרונית, ואין לי ידיעה האם הדברים נכונים אם לא, אשתו השנייה של אפי נווה עמה הוא מצוי בהליכי גירושין ובסכסוך גירושין קשה ככל הנראה, הוציאה מן הכספת אשר מותקנת בבית שנטש, טלפון ישן (או מספר טלפונים) של בעלה בנפרד עמו היא מסוכסכת בנושאים שונים, ומסרה אותו לכתבת הנמרצת והחברתית, הדס שטייף, אשר קיבלה אישור וגם חסינות לפרוץ את הטלפון הנייד, ולדלות ממננו מידע, שיש בו לפחות כפי שהדברים נראים היום – התנהגות פלילית לכאורה, ולמצער בלתי מוסרית בעליל.

  אין לדעת מה יהיה. כתבות בתקשורת מוציאות לעיתים דברים מפרופורציה, ולעיתים מה שנראה כהר מתברר כעכבר. החשדות בדבר "מין תמורת מינוי" קשים בהוכחה. אף שופטת ואף עורכת דין לא תודה כי נתנה תמורה מסוג זה או בכלל, עבור מינויה לתפקיד כה בכיר.

  לא מן הנמנע שפרשת אפי נווה תסתיים בקול דממה דקה מבלי שיהיו כתבי אישום ומבלי ששופטות תודחנה מכס השיפוט.

  יחד עם זאת לאפי נווה נגרם נזק כבד. איני בקיאה בפרטים ואין לי מידע שלא פורסם בעיתונות, אך סביר מאוד להניח שמשרד עורכי הדין שלו כבר נפגע כלכלית, וחמור מכך – אין ספק כי ילדיו ובמיוחד הגדולים יותר, נחשפו למידע המכפיש (בין אם נכון ובין אם לאו) אודות אביהם, ולא קשה להניח כי הם ספונים בביתם, לפחות חלקית, ומתביישים לצאת ולהיפגש עם חבריהם ואולי אף נמנעים מלהגיע לבית הספר.

  הפרשה תוארה בתקשורת כסוערת ביותר, הרבה "צהוב" היה בפרשה כפי שתוארה עד כה, וכל זאת בסמוך מאוד לאירוע בו נתפס אפי נווה עם חברתו הנוכחית מנסים לגנוב את הגבול, פרשה שהיא נפרדת לחלוטין ובגינה הוגש נגדם כבר כתב אישום.

  בין אם ההאשמות כלפיו נכונות ובין אם לאו אין ספק כי החדירה לפרטיותו פגעה בו עד מאוד ויותר מכך בילדיו התמימים שלא עשו רע לאף אחד אך משלמים את המחיר עוד בטרם אביהם הורשע, ולמעשה חזקת החפות אינה עומדת לילדים.

  הרבה נזק כבר נגרם וליבי עם ילדיהם של האנשים ששמם הוכפש ברבים, שאין ספק כי הם חוששים ומתביישים לצאת מן הבית, נוכח כניסת התקשורת לחדר המיטות של הוריהם. מי שמשלם מחיר כבד הוא לא בהכרח רק החשוד עצמו, שלו עומדת חזקת החפות אלא גם קרובי משפחה שונים ובמיוחד ילדיהם של חשודים אלו שלא חטאו בדבר אך משלמים את המחיר.

  הפריסה של אירועי חדר המיטות של אפי נווה בפני כלל הציבור ודאי מביישת וללא ספק בלתי נעימה לילדיו ואולי גם לבני משפחה אחרים.

  ביני לביני אני תוהה מה הניע את אשתו בנפרד לפעול כך, שכן על פני הדברים רק נזק יצא למשפחה מההיבט הכלכלי. ודאי שאין זה האינטרס של אשתו בנפרד לפגוע בפרנסתו, שכן אז תזכה במזונות נמוכים יותר, ואף חלקה בחלוקת הרכוש עשוי להיפגע.

  ודאי שפגיעה במוניטין העסקי והאישי, מה שמכונה בתחום עיסוקינו "נכסי קריירה" של אפי נווה כעורך דין אינה משרתת את המטרה שלה, שכן ככל ששווי חלקו במשרד גדול יותר כך חלקה של האישה בחלוקת הרכוש יהיה גדול יותר.

  איני מתיימרת להבין בנבכי נפשה של אישה נבגדת, ואיני מזלזלת בכך כלל ועיקר, אך מצופה ממי שמדריך אותה בהליך המשפטי כי יבחין בין נקמה נטו לבין אינטרס.

  הגנת הפרטיות והאם החסינות שניתנה למי שפרץ את הטלפון של אפי נווה מוצדקת למען המטרה?

  בארצות הברית קיים עקרון פירות העץ המורעל. מידע שהושג שלא כדין פסול, תהא העבירה אשר תהא. השמירה על זכויות הפרט הגיעה כדי כך שאם הושג מידע שלא כדין אפילו אשר יבסס רצח ופשעים חמורים – פסול הוא לשימוש, וישנם מצבים קיצוניים בהם ישוחרר אדם שאין ספק שרצח או פשע פשעים חמורים רק ואך ורק מהטעם שהראיות, בין אם מדובר בהודאה ובין אם מדובר בראיות אחרות כגון ד.נ.א – הושגו שלא כדין.

  המצב המשפטי בארץ שונה וככל שהפשע יותר חמור יטה בית המשפט להכשיר את הראיה הבלתי כשרה ולהיפך. לבית המשפט שיקול דעת נרחב האם להכשיר או לפסול ראיה.

  כאשר הנישואין עולים על שרטון או אפילו רק מקרטעים אפשר לשים לב לדברים הבאים:

  בן זוג שכל העת משוחח בטלפון, בן זוג המקפיד למחוק הודעות, בן זוג אשר מגן על הטלפון הנייד שלו באמצעות סיסמא או טביעת אצבע, בן זוג אשר ישן עם הטלפון שלו מתחת לכרית או אף לוקח אותו לאמבטיה ולשירותים.

  התנהגויות אלו ללא ספק מעוררות חשד כבד באשר לבן הזוג האחר ומזמינות ניסיון לחדור למכשיר הטלפון הסלולארי על מנת לוודא או להפריך חשדות מחשדות שונים.

  התכתבויות במסגרת הנישואין עם בני זוג אחרים  – יכולות להיחשף בנקל.

  מידע אודות האדם עצמו יכול להיחשף כתוצאה משימוש בטלפון הנייד ועוד ועוד.

  יש בכך פגיעה בפרטיות ויש גם חשיבות כיצד הושג הטלפון והאם נפרץ ברשות או שלא ברשות ואולם כך או כך כל חיינו מצויים בטלפון הנייד ואם אנשים אינם מתנהגים בחוכמה ובמיוחד במסגרת ובמהלך הליך גירושין – הטלפון הנייד יכול לחשוף הרבה מידע שיסייע לצד השני.

  טלפונים סלולריים בראי החברה – ההיבט החיובי

  אין כל אפשרות להישאר מאחור ולהימנע משימוש בטכנולוגיות מודרניות, אשר מחד מקלות על חיינו והופכות הרבה מאוד דברים לנגישים יותר ומנגד עשויות לפגוע בפרטיות שלנו.

  קיימות אינסוף אפשרויות לשימוש חיובי בטלפון הנייד כגון: השגת מידע חיוני לנו בתחומים שונים קלי ערך וחשובים כאחת, ביצוע קניות ברשת הן בארץ והן בעולם, יכולת לתקשר עם הילדים ועם בני משפחה וחברים, ובמיוחד עם ילדים קטנים כאשר אנחנו יכולים לדעת מהו מקום הימצאם ומה הם עושים ולהתעדכן לגבי שינויים שונים ועוד ועוד.

  אפשר לשתף חברים בחוויות באמצעות תמונות שצילמנו בטלפון. ניתן ליצור קשרים מידיים גם עם אנשים הנמצאים רחוק. דוגמאות חיוביות יש לא מעט וברוב המקרים היתרון עולה על החיסרון.

  ניתן ליצור קשר עם ילדים ו/או מבוגרים הזקוקים לעזרה בדחיפות (הזמנת אמבולנס או משטרה) וכן לאתר ילדים או מבוגרים שברשותם טלפון ומחפשים אחריהם.

  אם אדם נעלם ויש חשש שמא פגע בעצמו יש אפשרות לאתר את מקומו באמצעות איכון הטלפון הנייד וכך לנסות ולהציל את חייו.

  פרשת בר רפאלי

  גם המידע אודות שאלת שהותה של בר רפאלי בארץ או בחו"ל והאם שהתה בדירה שלכאורה שכרה היא באמצעות אנשי קש – הושג על ידי רשות המיסים, באמצעות פגיעה בפרטיות.

  אמנם איכון הטלפון הנייד של רפאלי הושג על פי סמכויות הקבועות בחוק, אך יהא מי שיאמר כי זוהי פגיעה בלתי מידתית בפרטיותה.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים