מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  תלונות שווא במסגרת המשפחה על עבירות מין ואלימות במשפחה

  תלונות שווא היא תופעה שיש למגר ויפה שעה אחת קודם

  ישנם רבים המאמינים כי תלונה כנגד גבר מחלישה אותו מאד במאבק הגירושין, ומעמידה את האישה במצב בו ידה על העליונה.  ישנם עורכי דין ישרים וטובים שלא יתנו יד לעלילה כזו שהינה ממש עלילת דם מרושעת ומכוערת, וישנם עורכי דין בתחומנו הידועים בכך כי יעשו הכל כדי להסלים את סכסוך הגירושים, לגבות יותר שכר טרחה, אפילו במחיר של הרס חיי אדם, במקרה זה הגבר בדרך כלל.

  תלונות אמיתיות בגין אלימות במשפחה אל מול תלונות השווא

  למותר לציין כי כאשר התלונה הינה אמיתית יש לגבות את המתלונן, בין אישה ובין גבר, ולסייע לו או לה להוציא את האמת לאור. מי שמאיים או נוקט במעשה של אלימות במשפחה או פוגע בקטינים צריך להיענש ובחומרה.

  כאשר אדם נוקט באלימות במסגרת סכסוך משפחתי, ראוי ונכון לשים לכך קץ. יחד עם זאת, אם אין אלימות או איומים אין לבדות סיפורים ואין ללבות את הסכסוך מעבר למה שקיים ממילא.

  תלונות מוגשות בדרך כלל על ידי נשים כנגד גברים. אחזור ואדגיש כי אם הגבר נקט באלימות או איים שיפעל כך נכון להתלונן במשטרה ולנסות להגן על האישה.

  מנגד, אם מדובר בטקטיקה בצל הליך גירושין, שאין מאחוריה מאומה הרי שזהו דבר שלא ייעשה, ואין לעבור בשתיקה על עוול שכזה כלפי זה שמתלוננים כלפיו. זהו מעשה זדוני מחוסר תום לב ואין לעבור עליו בשתיקה.

  אופיין של התלונות

  בדרך כלל, בהליך גירושין מתלוננות נשים בעיקר בשני נושאים:

  האחד – אלימות במשפחה שיכולה לכלול גם איומים או אלימות נפשית ולא רק פיסית.

  השני – תלונה על אונס של האישה או פגיעה מינית בילדים במסגרת המשפחה.

  מהי הבעיה העיקרית

  גבר מתקשה להוכיח שלא ביצע את הנטען כלפיו וחזקת החפות בדרך כלל אינה מתקיימת. קשה להוכיח שאין לך אחות.

  נשים אינן מועמדות לדין בדרך כלל גם כשמתברר ששיקרו.

  החלק היותר מורכב הוא שגם כאשר מתברר שמדובר בתלונת שווא – המתלוננת אינה נענשת על כך. הפגיעה במי שניזוק מתלונת סרק שהוגשה כטקטיקה קשה עד מאד. גבר שנחשד בעבירה פלילית נפגע בשמו הטוב, לעיתים מפוטר מעבודתו.  פעמים רבות הוא מורחק בצו הגנה מביתו מילדיו וממשפחתו, נאלץ למצוא פתרון זמני למגורים וחמור מכך לעיתים רואה הוא את ילדיו במרכז קשר בשל התלונה המופרכת.  גבר כזה יוציא גם סכומי עתק על הגנה בהליך פלילי. לעיתים מוצא עצמו גבר נורמטיבי עצור ללילה בשל תלונת השווא, וקשה לתאר את ההלם שיעבור גבר מן הישוב כשהוא שותף לתא עם פושעים, נרקומנים וכיוצ"ב.

  ההגבלות מוטלות באופן אוטומטי וליתר בטחון מאחר והמשטרה אינה יכולה לדעת בשלב הראשון מהי האמת והאם הגבר שכלפיו נטענות טענות בדבר אלימות במשפחה או התעללות מינית בקטינים.

  הנזק שנגרם בשל תלונת שווא בלתי הפיך והפיצוי הכספי אינו חזות הכל

  ראיית ילדים במרכז קשר גם אם יתברר בדיעבד שדובר בתלונת שווא הינו נזק שאינו בר תיקון. המשקעים נותרים והפגיעה נשארת והיא בלתי ניתנת לתיקון.

  יש אפשרות לפצות את הנילונים ולהעניש את מתלונני השווא, אך בפועל רק לעיתים נדירות הדבר קורה, וגם אם מוגשת תביעה הפיצוי בגינה אינו גבוה.

  הנחיה 2.5 להנחיות פרקליט המדינה, המציבה סייגים להעמדה לדין של מגישי תלונות שווא מקלה עם נשים שהגישו תלונת שווא. ככל הנראה בשנים האחרונות עלה כפי הנראה מספרן של תלונות השווא, אך הגשת כתבי האישום נגד התופעה הצטמצמה במידה ניכרת; למרבה הצער ברוב המקרים הפרקליטות אינה מגישה כתבי אישום נגד מתלונני שווא. במקרים המעטים שבהם הפרקליטות מגישה כתבי אישום היא מבקשת ענישה מקלה מאוד, בדרך כלל עבודות שירות או מאסר על תנאי. קיימת גם נטייה להאמין לנשים אלא אם כן יש לגבר ראיות טובות להפריך את שנטען כנגדו.

  במרץ 2016, עודכנה ההנחיה על ידי פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, ואולם קשה לומר אם חל שינוי במדיניות ההעמדה לדין והענישה, שכן הרשויות חסות על נשים ואינן מעמידות אותן לדין על תלונת שווא.

  גם כיום לאחר שינוי ההנחיה אין הצפה של תביעות פליליות כנגד נשים שעשו שימוש לא תקין בכלי זה של תלונה במשטרה כנגד הבעל.

  ישנם מעט פסקי דין בהם תבע נילון את המתלוננת וקיבל פיצוי סביר אך לא מדהים, שיש בו כדי להרתיע. ברור שמטבע התלונה קשה לברור ולעיתים המתלוננת מאמינה בתלונתה, אך במקרים רבים התלונה היא תלונת שווא כחלק מטקטיקה, וקשה לברר את האמת האם מדובר בזדון או באמונה בתום לב.

  הגיעה העת בה דברים יבדקו לעומק.  מחד ראוי להעניש את האלימים והמאיימים ומאידך אין לעבור בשתיקה על תלונות שווא ויש להעמיד לדין את מי שבדה מליבו ויזם אירוע שלא היה ולא נברא.

  רעיונות מעשיים

  להקליט כל רגע נתון ששני בני הזוג מצויים בבית

  כאשר מצב הדברים נפיץ והליך הגירושין סוער וישנן מריבות רבות, הנני ממליצה לגברים שאני מייצגת להקליט כל אינטראקציה בבית על מנת להפריך תלונת שווא.

  להגיש תביעה לפיצוי כספי בגין לשון הרע

  אם הוגשה נגדכם תלונת שווא, אני ממליצה להגיש תביעה לפיצוי כאשר התלונה נסגרה. לתלונה במשטרה השלכות קשות, גם אם התלונה נסגרה, שמכם נפגע, והיית בעין הסערה במשך תקופה לא פשוטה ולא קצרה.

  הדרך שלכם להחזיר לעצמכם את כבודכם ולנקות את השם שלכם מהדופי שטפלו בכם, הינה להגיש תביעה משפטית לפיצוי כספי. תלונת שווא הוכרה כעילה לתביעת לשון הרע.

  אפשר לקרוא בהקשר זה את תמ"ש 22857-01-13, פסק דין של כב' השופט נחשון פישר בו נקבע כי אישה תשלם 40 אלף שקל בגין תלונת שווא. הסכום אמנם אינו גבוה ויתכן ששכר טרחת עורכי הדין לא היה נמוך מכך ואולם יש בכך עדיין כדי להרתיע.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים