מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  צו הגנה

  איך להתגונן מפני טקטיקות גירושין מלוכלכות שהצד השני נוקט בהן?

  מה אפשר לעשות כאשר האישה מנסה לטפול על הבעל האשמה באלימות או באיומים כדי להוציא צו הגנה כנגדו?

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בדיני משפחה, גישור וגירושין

  נשים רבות מקבלות עצות מחברותיהן הגרושות או מעורכי דין עמם נועצו, לבדות מליבן ארוע של אלימות או איומים על מנת להרחיק את הבעל מן הבית, בהליך של צו הגנה. כמובן שיש גם מקרים אמיתיים בהם גברים עשויים לנהוג באלימות או באיומים כאשר מתחיל הליך הגירושין, ואין הם יודעים כיצד להתמודד עם המצב החדש שנוצר.

  יש מקרים לכאן ולכאן. בכל מקרה במדינת ישראל כאשר מוגשת תלונה כנגד גבר, המשטרה מרחיקה אותו אוטומטית מן הבית ולעיתים גם פותחת כנגדו בהליך פלילי. החוק למניעת אלימות במשפחה מאפשר לבית המשפט להרחיק אדם (בדרך כלל את הבעל) מביתו למשך תקופה שלא תעלה על חצי שנה ובמקרים מיוחדים בהנמקה – עד שנה.

  הרחקת הבעל מהבית משרתת אצל האישה מספר מטרות, ובין היתר:

  יצירת הפרדה מלאכותית ביניהם, כאשר האישה נותרת בבית, דבר המאפשר לה לנהל את המלחמה בלא שהבעל מצוי בקרבתה כל העת. הדבר מביא לרגיעה ולשקט לה ולילדים ומקל על ניהול מאבק הגירושין מבחינתה.

  הבעל המורחק מרגיש נחות מבחינה משפטית, ופסיכולוגית זהו ניצחון חלקי, ולא מבוטל או פעוט, שכן האישה נותרת בבית, הגבר מורחק וצריך למצוא לעצמו פתרון שלעולם איננו נוח עבורו: או שהוא נאלץ להוציא כספים על שכירת דירה לשימושו או שהוא עובר לגור בבית הוריו או בבית אחיו או אחיותיו, דבר שכמובן אינו נוח ואינו הולם בעל משפחה ואדם שאינו בן עשרה.

  הגבר כמובן גם מורחק מילדיו ולא תמיד מוסדרים הסדרי ראייה בזמן אמת.

  במקרה כזה ממהר הגבר להתפשר כדי להביא את התהליך לסיומו, ובכל מקרה הוא מוצא עצמו נחות משפטית.

  לעיתים גם מתקיימים אירועים ומצבים המצדיקים הרחקה של גבר, כאשר באמת ובתמים ננקטת על ידו אלימות כלשהי או איום באלימות.

  במצב כזה הרחקתו מוצדקת. אישה אינה אמורה להיות נתונה לאלימות או לאיומים או לפחד מבעלה, גם בהליכי גירושין.

  הבעיה הגדולה היא שהליך זה הפך לטקטיקה גם כאשר אין כל אלימות שהיא, והמטרה מקדשת את כל האמצעים.

  כיצד יכול להתגונן גבר מפני עלילת שווא, ומפני הגשת תלונה במשטרה שיכולה להביא להרשעתו בפלילים?

  העצה הטובה ביותר שאני יכולה לתת לגבר בהליכי גירושין היא לעזוב את הבית, להצטמצם כלכלית, וליצור מטעמו-עצמו את ההפרדה על מנת שלא להסתבך עם רשויות החוק, ועל מנת שלא להצטייר בבית המשפט כגבר אלים. לצערי פתרון כזה אינו ישים עבור כל אחד, ויש צורך במצב כלכלי למעלה משפיר כדי לעזוב את בית המגורים, לשכור דירה ולנהל חיים תקינים.

  העצה השנייה, במידה והגבר נותר בבית, או שהוא מגיע לבקר את הילדים, היא להקליט ולתעד כל דקה במהלך שהותו בבית במחיצת האישה, לתעד כל ביקור, להקליט כל שיחה, לשמור כל "מסרון", ולשמור כל מייל או כל תכתובת אחרת שהוחלפו בינו לבין האישה.

  כמו כן אני מייעצת לגבר המיוצג על ידי, להיות מלווה באדם אחר נוסף בכל מפגש כזה בינו לבין האישה במידת האפשר, ואם יש קרוב משפחה אשר מוכן לעמוד לרשותו מספר פעמים בשבוע.

  כאשר בכל זאת מוגשת תלונת שווא, הקלטה וצילום של המפגשים יכולים לשכנע את המשטרה כי אכן לא הייתה כל אלימות וכי הייתה זו תלונת שווא.

  במידה ובכל זאת מוגשת תלונה במשטרה וזו נסגרת מחוסר אשמה, יכול הגבר לעתור כנגד האישה בתביעת פיצויים על תלונת שווא, והאישה מסתכנת במקרה כזה לא רק בתשלום כספי אלא גם בהליך פלילי שעשוי להיות מוגש כנגדה בגין תצהיר שקר לבית המשפט, ובגין עוולת הנגיסה.

  יחד עם זאת במידה והמשטרה מחליטה לפתוח בהליך פלילי כנגד הגבר, בין בצדק, ובין שלא באשמתו – מומלץ להצטייד בעו"ד פלילי המתמחה בפלילים במשפחה – אשר יילחם למען חפות הגבר, כאשר מלחמה כזו הינה קשה ביותר נוכח אחוזי ההרשעה הגבוהים בפלילים בכלל ובפלילים במשפחה בפרט.

  במקרה כזה יש להיעזר בעו"ד מומחה אשר יכול לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעיכוב הליכים, או להוציא את אותו גבר במינימום של נזק.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים