מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  ערעור בפסיקת מזונות

  מה הסיכוי שבית המשפט העליון יתן זכות לערעור בגלגול שלילי?

  נטייתו של בית המשפט העליון הינה שלא להיעתר לבקשה להתיר ערעור על פסק דין שניתן בערעור

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

  מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

  כאשר בית המשפט לענייני משפחה נותן פסק דין באחת מן הסוגיות הרלוונטיות לדיני המשפחה והגירושין, דהיינו במזונות אישה או מזונות ילדים, חלוקת רכוש ואיזון משאבים בין בני זוג, משמורת, הסדרי ראיה או אחריות הורית משותפת – רשאי הצד שרואה עצמו נפגע מפסק הדין להגיש ערעור בזכות לבית המשפט המחוזי.

  ערעור זה הינו בזכות, ואין צורך לבקש רשות כדי להגיש ערעור. את הערעור יש להגיש בתוף 45 יום מיום שבוצעה המסירה של פסק הדין, או מהיום שנודע על פסק הדין מחמת "כלל הידיעה".

  בבית המשפט המחוזי יש להפקיד ערבון כפי שייפסק, כתנאי לשמיעת הערעור.  הערעור צריך להיות מפורט ומנומק עובדתית ומשפטית.

  בשלב הראשון מוזמנים הצדדים לקדם ערעור בפני דן יחיד.  במהלך דיון כזה ינסה שופט/ת בית המשפט המחוזי לפשר בין הצדדים ולנסות להביאם להסכמות.  היה והדבר לא הסתייע בידו, ייקבע הדיון לערעור בפני שלושה שופטים מחוזיים מנוסים ובקיאים בדיני המשפחה בכלל ובנשוא הערעור בפרט.

  על המערער להגיש עיקרי טיעון 14 ימים קודם לדיון, ועל המשיב/ה להגיש עיקרי טיעון 7 ימים לאחר מכן.

  וכאן תישאל השאלה מה קורה אם מי מהצדדים אינו שבע רצון מתוצאות הערעור, שהרי ניתן לפתוח את פסק הדין ולשנותו, ולעיתים הדבר קורה, ולעיתים מזומנות יותר בית המשפט המחוזי בשבתו כערכאת ערעור מותיר את פסק הדין המקורי על כנו, דהיינו אינו משנה את פסק הדין שניתן בבית המשפט לענייני משפחה.

  מי שלא מרוצה מתוצאות הדיון יכול להגיש לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור, ובה הוא עותר כי בית המשפט העליון ימצא שיש הצדקה לדיון פעם שלישית באותה סוגייה ממש השנויה במחלוקת.

  הלכה פסוקה היא כי בדרך כלל בית המשפט העליון אינו נעתר לבקשה כזו.  רשות ערעור בגלגול שלישי נשקלת רק במקרים המעוררים שאלה משפטית או ציבורית חשובה (ר"ע 103/82 חניון חיפה בע"מ נ. מצת אור (הדר חיפה) בע"מ.

  כאשר מדובר בפסיקת מזונות לא ייעתר בית המשפט בדרך כלל ליתן רשות ערעור שכן "פסיקת מזונות היא בעיקרה שאלה עובדתית הכרוכה בברור העובדות לרבות הכנסות שני ההורים. שאלות אלו מטבען תלויות בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה ואין הן מצדיקות מתן רשות ערעור בגלגול שלישי" (בע"מ 2952/06 פלוני נ. פלונית.

  ועוד: "שיעור המזונותתלוי בנסיבות כל מקרה, ואין מקום להתערבות בו בגלגול שלישי" ( בע"מ 1610/06 פלוני נ. פלוני).

  ראינו אם כן, שרשות ערעור ניתן, רק כאשר מתקיימת שאלה עקרונית בעלת עניין ציבורי, ורשות כזו לא ניתנת במקרה שבו סכום המזונות חורג למעלה או למטה מהרצוי או המקובל, ורק במקרה של סטייה מהותית מההיגיון והסביר יתכן ובית המשפט העליון ייעתר לדון מחדש בפסק דין, שניתן בבית המשפט לענייני משפחה, ואשר בית המשפט המחוזי כבר בחן אותו ונתן את פסיקתו.

  ועולה אם כן, שבחלק הארי של המקרים אם כי לא בכולם – הסיכויים להגיע לבית המשפט העליון הינם קטנים בסוגיות שבדיני משפחה וגירושין

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים