עצות זהב למתגרש/ת הטרי/ה ובמיוחד לאלו העומדים לפני ההחלטה להתגרש – חלק ראשון

מי שפועל על סמך עצות של חברים, בני משפחה, אחרים שעברו גירושין או עורך דין בלתי מקצועי שאינו עוסק בגירושין ובדיני משפחה, עלול למצוא עצמו במצב גרוע עוד לפני שההליך החל.  אז מה כדאי או לא כדאי לעשות כאשר מתקבלת ההחלטה להתגרש?

רצוי ומומלץ לשמור את כל הקלפים קרובים לחזה ולא לשתף בשום מידע

קודם כל אם המדובר בהחלטה חד צדדית של אחד מבני הזוג לא צריך ליידע את הצד השני על הרצון להתגרש ועל הכוונה להתחיל לפעול בנושא, לפני שמתייעצים עם עורך דין מומחה לגירושין.

זאת מאחר ובמדינת ישראל עדיין קיים מירוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה, וישנם מקרים בהם יש הבדל משמעותי ואף מהותי בין הפסיקה שעלולה להתקבל בבית הדין לבין הפסיקה שעלולה להתקבל בבית המשפט גם בענייני הילדים וגם בחלוקת הרכוש.

אם תספר/י לצד השני שיש לך הרהורים על גירושין, כוונה רצון או אף התלבטות הצד השני ימהר לפנות לעורך דין ולפתוח בקשה ליישוב סכסוך לפי המקום שייטיב עמו. משמע למרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט יש חשיבות.

לכן שמור/י את כל המידע אצלך ואל תנדב/י יותר מידי אינפורמציה לצד השני לפני שגיבשת תוכנית פעולה ביחד עם עורך דין לגירושין צמוד, שילווה אותך בכל התהליך ויבנה עבורך שיטת פעולה הנכונה עבורך אשר תבוצע צעד אחר צעד.

ההבדלים בין בית המשפט לבין בית הדין עשויים ועלולים להיות ברי משמעות רבה עבורך ועל כן כדאי שאת/ה תהיו הראשונים לקבוע היכן יתנהל הסכסוך בענין הגירושים.

יש גם ערך פסיכולוגי לעובדה שאת או אתה הקדמתם את הצד השני, והוא ירגיש נחות בשל כך, גם אם לא תמיד יש לכך הצדקה עניינית.

יהא מה שיהא בשום מצב אסור לנקוט באלימות ובמיוחד אם אתה גבר

החוק הישראלי מתייחס לנושא האלימות במשפחה ככולל בחובו לא רק אלימות פיסית אלא גם אלימות נפשית, התעמרות על בסיס קבוע, הפרעה לחיים השגרתיים ועוד.  צווי הגנה ניתן להוציא כנגד בן זוג אלים אך לא רק, גם כנגד מי שמאיים וגם כנגד מי שמפריע – ללא אלימות קיצונית – לשיגרת החיים ולשלווה בבית.

אדם עלול למצוא עצמו מסובך בתיק פלילי גם אם לא נגע לרעה בבת זוגו אלא “הסתפק” בשבירת חפצים וכלים אגב סכסוך הגירושין.  מעשים כאלו, הגם שלא נגעת בבת זוגך עשויים להיחשב לאקט אלים או אקט המונע ניהול שגרתי ושליו של החיים ויכולים לגרור אחריהם לא רק תיק במשטרה שיכול להתפתח להליך משפטי, לכתב אישום ולהרשעה, אלא גם להרחקה מן הבית לפרק זמן כזה או אחר, וכפועל יוצא מכך לסטיגמה המלווה אותך בכל ההליך.

ככל שהדברים קורים בתקופה שבה יש אלימות ורצח נשים כך יטה בית המשפט להיעתר לבקשת צו הגנה. הליכים משפטיים כנגד נשים כמעט ולא מתקיימים, ועל כן בסעיף זה דיברתי דווקא לגברים.

יש להביא בחשבון במיוחד לגבי אלו העובדים בחו”ל כי רישום פלילי אפילו שטרם הבשיל לכתב אישום עשוי לעכב או אף למנוע קבלת ויזה, ולגרום לך להיפגע בהיבט התעסוקתי.  הדברים נכונים שבעתיים אם הוגש כתב אישום ויש סיכון להרשעה, גם אם העונש מינורי ועוסק בעבודות שירות בלבד. עדיין תיתכן פגיעה באפשרות לקבל ויזת עבודה בחו”ל, וישנן מדינות שימנעו מכם את האפשרות לעבור בגבולן.

אין ליתן אמון באנשים קרובים ואפילו לא בכאלה מדרגה ראשונה העשויים להתברר כגיס חמישי

ישנם מצבים בהם אפילו קרובי המשפחה של אחד הצדדים, דבקים דווקא בבן או בת הזוג האחר, זה שאינו קרוב המשפחה שלהם, והם נוקטים צד ולוקחים עמדה.  משום כך אסור לתת מידע שיכול להזיק לך גם לא לקרובי משפחה מדרגה ראשונה, העלולים שלא להיות לצידך ושלא במכוון מספקים מידע לצד השני, אגב סכסוך הגירושין.

כך למשל, בימים אלו הנני מייצגת גבר אשר נשוי למעלה מ- 30 שנה לאשתו ולהם שני ילדים טובים ומוצלחים.  גם אמו של הבעל וגם שלושת אחיותיו מצדדות באשה אשר נעזבה על ידי הבעל, לטעמן – בלא סיבה מוצדקת.

העובדה שנמאס לו ושהוא מצא מאהבת צעירה ויפה, אינה סיבה טובה לטעמן להתגרש, ועל כן הן נותנות תמיכה ועידוד דווקא לאשה, וזאת למרות שהבעל הוא בעצם קרוב המשפחה שלהן מדרגה ראשונה, ומערערות את כל הבסיס המוסרי של פעולותיו להתגרש.

מבלי משים הן יכולות גם להעביר מידע ועל כן יעצתי לבעל המיוצג על ידי שלא לשתף את אמו או אחיותיו במאומה, שכן הן תומכות ומצדדות באשתו, ויתכן כי תגרומנה נזק שלא במתכוון לבעל, על אף שהוא קרוב משפחתן.

העצה שנותנים עורכי דין רבים לא לעזוב את הבית היא עצה שגויה

אם לצד המעוניין בגירושין והפירוד יש לאן ללכת אמליץ תמיד להפריד את החבילה ולהתחיל בחיים חדשים בנפרד. המגורים יחדיו מהווים סיר לחץ שאין לדעת מתי יתפוצץ ומה יהיו התוצאות של המצב.

מגורים יחדיו יכולים להתאפיין באדישות ובחוסר תקשורת ומנגד יכולים גם להביא את הצדדים לאלימות מילולית וחו”ח לאלימות פיסית, אשר עשויות לגרור בקשה לצו הגנה והרחקת הבעל מן הבית.

על כן אם ניתן להפריד את המגורים עוד בטרם הסתיימו הנושאים השנויים במחלוקת, וההליך המשפטי של הגירושין עדיין נמשך – יש תמיד עדיפות שההליך יתקיים ויבוצע כאשר בני הזוג אינם דרים תחת קורת גג אחת.

אדם אינו מפסיד זכויות קנין שיש לו בדירה ו/או בבית ו/או בכלל רק משום שעזב.

יש להדגיש כי גבר או אשה העוזבים את הבית כדי שלא להיות בחיכוך מתמיד עם בן או בת הזוג אינם מפסידים שום זכות מזכויותיהם בדירה המשותפת ו/או בכל רכוש אחר, קנייני, בנדל”ן, פיננסי או אחר וגם לא את חלקם בזכויות הסוציאליות והפנסיוניות שיש לאזן אגב הגירושין, ועל כן אין זו סיבה כלל להישאר בתוך התופת ולהמשיך לסבול ולגרום סבל לאחר.

החסרון הוא שאם עזבת -אין לך סיכוי למצוא מידע אודות בן הזוג האחר מידע שניתן להוציא כאשר אתה שוהה בבית כגון מידע מהטלפון הנייד (אם הושאר בטעות על השולחן) או מידע מהמחשב המשותף המצוי בבית. אם עזבתם – המידע אינו נגיש לכם יותר.

המגורים מאפשרים לגלות אינפורמציה חדשה, מפתיעה ולא ידועה, כגון אפשרות להציץ בדואר של הצד השני או במסמכים, אותם הוא מסתיר בבית אשר לא ניתן יהיה להשיגם אם תצא/י.

בכל מקרה יש לשקול יתרון מול חסרון ולהחליט האם לעזוב או לא. יחד עם זאת הביאו בחשבון שכאשר עורך דין מייעץ לכם לא לעזוב בשום מצב הרי שזו עצה שגויה, המקבעת אתכם בנישואין לתקופה ארוכה, ומעכבת את סיום הליך הגירושים.

הפרידה היא העצה המומלצת אך כל מקרה לגופו ויש לבחון היטב כל החלטה המתקבלת בהליך הגירושין באמצעות עורך דין מומחה לתחום דיני המשפחה והגירושין, ולהימנע מלפעול בצורה אמוציונלית גרידא.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן