מהם השיקולים שצריך להביא בחשבון כאשר מתגרשים?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

גירושין, פירוק התא המשפחתי או פירוד זוגי – הן החלטות קשות מאד וצריך להיות מצויד בהרבה מידע ולהפעיל הרבה מאד שיקול דעת, על מנת לקבלן.

השיקול הכלכלי בגירושין

המצב הכלכלי שישרור לאחר הגירושין הוא בעל משמעות רבה ביותר. גירושין בדרך כלל אינה עסקה כלכלית טובה שכן הגירושין עצמם מרעים את המצב הכלכלי, בהתחשב בכך שבית אחד מתפרק לשניים ויש צורך לתחזק שני בתים נפרדים.

לצורך ההדגמה אביא מקרה שהיה בטיפולי ממש לאחרונה. בני זוג באמצע שנות הארבעים ולהם שלושה ילדים הגיעו אליי לגישור לגירושין. הגבר העובד בחברת חשמל משתכר 17,000 ₪ נטו. האישה שהינה פקידה במשרד עורכי דין משתכרת 7,000 ₪.

יחדיו הכנסתם הכוללת הינה 24,000 ₪, ממנה הצליחו לפרנס את המשפחה ואף לשלם משכנתא של 5000 ₪ ועדיין לחיות ברווחה יחסית. מה בעצם משתנה עם הגירושין? מההיבט הכלכלי – בעיקר החלוקה לשני בתים נפרדים.

ההסכמות בגישור

במהלך הגישור, בני הזוג הסכימו לדחות את מכירת הדירה המשותפת בארבע שנים על מנת שהבן האמצעי יתגייס, ולהמשיך לשלם את המשכנתא בחלקים שווים. הבעל הסכים לצאת מהבית ולשכור דירה לצורך כך.

כמו כן הוסכם שהאב ישלם 1500 ₪ עבור מזונות הילדים, דהיינו כל אחד מהילדים יקבל באמצעות אמו סך של 1500 ₪, מאחר והמדור מסופק באמצעות העמדת הדירה לרשות האישה והילדים , ותשלום מחצית המשכנתא על ידי האב.

מה המצב של כל אחד מהצדדים לאחר הגירושין?

הדוגמא לעיל מראה כי גם זוג שמשתכר ביחד 24,000 ₪ נטו שזוהי הכנסה מכובדת ביותר – מתקשה להתקיים לאחר הגירושין וצריך לרדת ברמת החיים. בייחוד נכונים הדברים אם כל הנכסים של בני הזוג אינם נזילים, כמו במקרה שלפנינו, והם מחליטים שלא למכור את דירת המגורים ולאפשר לאם ולילדים להמשיך ולהשתמש בה לטובת הילדים ועל מנת שלא לטלטל אותם ממקום למקום ומדירה שכורה אחרת לאחרת. מצב זה בו בני הזוג אינם מממשים את הנכס היחידי שיש להם – דירת המגורים – גורם לכך שהם יחיו על ה”קצה” והכנסתם לא תספיק לתא המשפחתי שהתפצל לשניים ובחלק מהפרמטרים אם כי לא בכולם – הכפיל את ההוצאות בלא להגדיל את ההכנסות.

האם נכון לוותר על גירושים ולהישאר יחדיו מסיבות כלכליות?

ממש לא. הדבר לא יחזיק מעמד ויגרום ליותר נזק גם לכם, גם לילדים ואולי אף לבני משפחה נוספים וליותר עוגמת נפש. לא מוותרים על הזכות לאהבה ולחיים טובים רק מסיבות כלכליות. גם לא מומלץ לחיות בזוגיות רעה או ריקה מתוכן רק עבור שמירת המסגרת של הילדים. ילדים חשים בדרך כלל שהמסגרת סביבם אינה יציבה, הם מרגישים אם אין אהבה בין ההורים, גם אם לכאורה המסגרת המשפחתית נשמרת. ילדים ירגישו אם הזוגיות היא אך ורק פסאדה חיצונית.

העיתוי לגירושין

האם כדאי לדחות את הפירוד והגירושין לאחר בר המצווה, הברית של הנכד, הטיול הגדול לאילת או סיום הגן? תירוצים תמיד יש, ואף פעם אין עיתוי טוב ממש ומתאים ממש לגירושין. זה תמיד לפני או אחרי החגים, תמיד לפני אירוע משפחתי כזה או אחר, ותמיד לפני או אחרי משהו חשוב שצפוי לקרות, שהרי החיים דינאמיים.

החשיבות שבהיוועצות עם עורך דין מומחה לגירושין

חשוב להדגיש כי בטרם קבלת כל החלטה על גירושין או פירוק התא המשפחתי יש להיוועץ עם עורך דין מומחה לגירושין על מנת שלא לקבל החלטות שגויות וחפוזות.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן