מהם הקווים האדומים שעורכי דין לגירושין אינם יכולים לעבור

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

כל עורך דין העוסק בדיני משפחה וגירושין מכיר טקטיקות כשרות יותר ופחות על מנת להשיג ללקוח את מטרתו- גירושין מהירים עם מקסימום רכוש. הגבר מעוניין לשלם מינימום מזונות והאישה באופן טבעי רוצה במזונות גבוהים ככל שניתן להשיג. גם בנושא משמורת הילדים יש כיום מאבקים לא מעטים.

השאלה היא מה הגבולות ומה אסור לעשות ו/או לא מומלץ?

כך למשל, כאשר שלחתי חוקר פרטי לעקוב אחרי אישה הבוגדת בבעלה – התקשר אלי החוקר באמצע המעקב ושאל אותי איך לפעול וביקש הנחיות.

ומה הייתה הבעיה? האישה והגבר נכנסו לרב קומות, והוא לא הצליח לצלם אותם נכנסים לאותה דירה.  ברור שמעקב כזה אינו מביא תועלת שכן אין די בתמונות של גבר ואישה נכנסים, לרב קומות, שבו הרבה דירות. צריך יותר מזה כדי לשכנע בבגידה. הגם שהיה ברור לאיזו דירה נכנסו זוג האוהבים לא ניתן היה לפרוץ לדירה מאחר ומדובר בעבירה של השגת גבול ופגיעה בפרטיות.

החוקר הציע לי, לגרום לתקר (פנצ’ר) במכוניתה של האישה, כך שכאשר תרד למכוניתה אחרי מפגש האהבים, ותראה שיש לה תקלה ברכב – היא תקרא למאהב שיחליף לה את הגלגל, ואלו יצולמו יחדיו.  צילום כזה ברחוב, הוא כמובן חוקי ואין בו בעיה, שכן מדובר ברשות הרבים.  הבעיה הייתה ברעיון לחבל ברכב ולגרום לתקר, דבר שאסור היה לי להמליץ עליו, שכן זוהי המלצה למעשה לא חוקי (חבלה יזומה ברכב).

ביקשתי מהחוקר למצוא פתרון אחר שאינו כרוך בהשגת גבול, בפגיעה בפרטיות או בחבלה ברכוש.  בסופו של דבר, הסבלנות השתלמה.  הזוג ירד יחדיו למכונית האישה, האישה הסיעה את הגבר למכוניתו שחנתה במרחק של שני רחובות, והזוג נפרד בנשיקה. מובן שהמעקב יכול היה שלא להצליח אך במקרה זה הזוג היה בלתי זהיר.

צילום של הזוג ברשות הרבים נוסעים יחדיו ומתנשקים, אינו מהווה עבירה על החוק ו/או השגת ראיות בדרך שאינה לגיטימית, והסבלנות השתלמה כאמור.

______________

רבים סבורים שבהליך גירושין אין קווים אדומים, אין מגבלות, וכל האמצעים כשרים להשגת המטרה.  דברים אלו אינם מדויקים וגם במהלך ניהול הליכי גירושין בין בני זוג – יש גבולות שאי אפשר לחצות.

עורך דין אינו אמור ליזום פעולות בלתי חוקיות או להציע הצעות שישיגו בטווח הקצר הישגים, אך בטווח הארוך יפגעו עד מאד בילדי בני הזוג ויגרמו להם נזקים פסיכולוגיים.

כעורכת דין העוסקת בדיני משפחה מזה 26 שנים מאמינה עו”ד אלינור ליבוביץ, שלא כל האמצעים כשרים ויש קווים שלא ניתן לחצות או לעבור אותם, גם בהיבט החוקי וגם בהיבט המוסרי.

ולמה הכוונה?

שימוש בילדים – עורכת דין אלינור ליבוביץ מאמינה וכך גם מנחה את לקוחותיה שלא להשמיץ את בן הזוג השני באזני הילדים ו/או בני משפחתו ו/או חבריו, ורצוי כלל שלא לחשוף את הילדים לסוג ההליכים המתנהלים בין בני הזוג ולאופי ההליכים, ולהמעיט ככל שניתן בפרטים להם הילדים נחשפים.

עו”ד אלינור ליבוביץ ממליצה להורים המתגרשים אצלה, בין אם היא מגשרת של שני הצדדים, ובין אם היא מייצגת צד אחד, לעשות כל מאמץ על מנת להוציא את הילדים מן הסכסוך, ולהימנע מלשתף אותם בפרטים שונים הקשורים לסכסוך.

עוד מומלץ על ידי אלינור ליבוביץ, שלא להשתמש בילדים כמרגלים אצל הצד השני, לא לבקש מן הילדים לצלם את ביתו של האב או ביתה של האם על מנת להוכיח רמת חיים (או כל דבר אחר), ולנסות להימנע מליצור מצב בו ילדים ירגישו במתחים בין ההורים.

בנוסף, מומלץ על ידי אלינור ליבוביץ, שלא ליצור מצב בו ילדים ירגישו בין הפטיש לבין הסדן ולא להביא אותם לקונפליקט של נאמנויות, שכן ילדים זכאים וצריכים לאהוב את שני הוריהם, ולא להרגיש שאם הם אוהבים אחד מהם הם בוגדים בשני.

ניתוק הילדים מן האב כדי לשבור את רוחו – נשים רבות סבורות, בעצת עורכי דינם, כי אם ירחיקו את האב מן הבית וגם ימנעו ממנו לפגוש בילדים לתקופה של מספר שבועות – הן תשברנה אותו ותכנענה אותו לתנאיהן.

במשרד עורכי הדין של אלינור ליבוביץ קיימת מדיניות ברורה שלא לעשות שימוש בילדים ככלי נשק בעת הגירושין בכלל ולהימנע במיוחד מהפרדת הילד מהאב, אלא אם כן נשקף סיכון של חיים ממש לילדים.  בכל מקרה אחר, בין אם ההורים חיים יחדיו ובין אם הם בנפרד – זכותו של אב לראות את ילדיו ולפגוש בהם אינה מוטלת בספק, ואסור לאם להשתמש בכלי נשק זה במאבק הגירושין.

מניסיון מקצועי של 26 שנים של משרד עורכי הדין של אלינור ליבוביץ, הפרדה כזו יוצרת אנטגוניזם עצום, וגברים שנפגעו מפעולה כזו של נשים – הופכים לכעוסים ונקמניים, ואזי לא יאותו לסיים את ההליך במהירות ובצורה הגונה, וחלקם אף ישאפו לנקום על התקופה בה הופרדו מילדיהם שלא כדין, וכך תושג מטרה הפוכה מזו המקורית.

שימוש בצווי הגנה כאשר לא ארע ארוע של אלימות – כמעט כל אישה יכולה לביים או לבדות אירוע של אלימות של הבעל ולהרחיק אותו מן הדירה המשותפת לתקופה קצרה או ארוכה.  הליך כזה אינו לגיטימי ואין לנקוט בו אלא במקרה של אירוע אמיתי וממשי. אפשר להרחיק אם הייתה אלימות פיסית, איום באלימות או בשל התעמרות רוחנית מתמשכת עד כדי הפרעה לחיים השגרתיים.

אנו במשרד עו”ד אלינור ליבוביץ מאמינים כי היה ואישה בודה מליבה אירוע אלימות ומרחיקה בצו הגנה שלא כדין את הגבר – היא כורה לעצמה בור ובסופו של דבר היא פועלת בניגוד לאינטרס שלה.  גבר שהורחק תוך קבלת עצה משפטית ושלא בשל אלימות אלא בשל בידוי ראיות ושקרים – לא נכנע רק בשל ההרחקה אלא עשוי לקבל עוצמה מסיטואציה זו, ועשוי להילחם מלחמת חורמה על מנת להוכיח את חפותו וחוסר אשמתו.

נכון שיש גברים שאין להם פתרון מגורים והם נאלצים להתפשר ולחזור לבית הוריהם או להוציא את כל משכורתם כמעט על שכר דירה, ואזי יש סיכוי שישברו ויגיעו לפשרה, אולם מן הניסיון המקצועי של עו”ד אלינור ליבוביץ, עולה כי דרכו של שקר להתגלות, וכי אסור ולא כדאי לנקוט באמצעי שחוטא לאמת, וכי אפשר לפתור תיקים בצורה נקייה וחלקה מבלי לטפול אשמה שקרית על הגבר.

הדחה – גבר אשר חפץ להתגרש חייב להוכיח עילת גירושין כנגד אשתו, שאם אין לו עילה כזאת חייב הוא לשלם לה את כתובתה. במהלך השנים נתקלה עו”ד אלינור ליבוביץ במהלכים מניפולטיביים, כגון ניסיון לשלוח גבר אשר יפתה את האישה, ינהל איתה רומן ומערכת יחסים אינטימית, וכך יוכל ההבעל ל”היפטר” מאשתו ולא ייאלץ לשלם לה את כתובתה.

מעשה שכזה הוא עבירה פלילית וככזה אין לנקוט בו. ברור שלקוחות מתפתים לנקוט בכל מיני אמצעים ואולם חשוב עד מאד להדגיש בפניהם כי לא כל פעולה הינה לגיטימית וכי לא כל האמצעים כשרים.  עדיף לנהל מו”מ על מנת להשיג גירושין גם מאישה שאינה חפצה בכך, ולא לנקוט בפעולה לא חוקית או לא כשרה ולשלוח גבר שיפתה אותה.

אפשר גם להגיש תביעה לפירוק שיתוף בדירת המגורים, דבר שבדרך כלל מסייע להביא את התיק לסיומו במקום לפעול בצורה מפוקפקת.

שימוש בתלונות במשטרה שאינן תלונות אמת – יש להביא בחשבון כי התרמית יכולה להתגלות ואזי מי שהגיש תלונה שקרית עלול להיות מסובך בעצמו בעבירה פלילית.  מה גם שתלונה כזו עלולה למנוע מהאב להשיג עבודה שכרוכה בתעודת יושר והיא פוגעת בסיווג הבטחוני ואזי יצא שכרה של האישה בהפסדה.

הסלמת המאבק שלא לצורך – לעיתים יש ניגוד אינטרסים בין הלקוח לבין עורך הדין ששכר, וזאת כאשר על כל פעולה וכל דיון הלקוח משלם תוספת כספית, ואזי לעורך הדין כדאי כלכלית להסלים את המאבק.

בשל כך, במשרד עו”ד אלינור ליבוביץ קובעים שכר גלובאלי שאינו מורכב מכמות העבודה או מישיבות בבית המשפט, ועל כן אין כל אינטרס להסלים את המאבק ולגרור אותו לתקופה ארוכה.

המלצה לפעול בדרך הנוגדת את החוק או בדרך שהינה “גבולית” או בלתי מוסרית– לעו”ד בכלל ולעו”ד משפחה וגירושין בפרט אסור להטעות את בית המשפט, אסור לגרום ללקוחות ליתן תצהירי שקר ו/או לנקוט בפעולות שיגרמו נזק עתידי לילדי בני הזוג.  אין להסתפק בפתרון לטווח קצר אלא לראות כיצד המשפחה תתפקד בעתיד, גם אם התא עצמו מתפרק, עדיין הצדדים נשארו קשורים לעד במובן מסוים אם יש להם ילדים. יש לבחון את התמונה הכוללת גם לטווח הארוך.  כך למשל מאמינה עו”ד אלינור ליבוביץ כי ניתוק ילדים מאב, כטקטיקה, תביא יותר נזק מתועלת שכן העלויות לפסיכולוג, יעלו על הרווחים שתפיק האם מהסיטואציה, שלא לדבר על כך שנזק לילד אינו הפיך במלואו לעולם.

לאור האמור לעיל, ממליצה עו”ד אלינור ליבוביץ שלא להסלים את המאבק שלא לצורך ולא להיגרר אחרי עורכי דין הנוקטים בפעולות על גבול המותר.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן