מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  מדוע אנשים בגיל מבוגר יחסית מתגרשים?

  כיום אנשים מתגרשים גם בגילאי 70 ו- 80

  במהלך שנות עבודתי כעורכת דין לענייני משפחה, שמתי לב כי משנה לשנה עולה מספרם של האנשים המבוגרים יחסית המעוניינים להתגרש.

  נכון למועד כתיבת שורות אלה, אני מטפלת במספר מקרים של אנשים בסביבות העשור השביעי והשמיני לחייהם אשר החליטו להפריד את החבילה, להיפרד, לא בהכרח להתגרש, אך בהחלט לסיים את החיים המשותפים.

  באחד המקרים מדובר בהורים לארבעה ילדים, אשר הגבר הוא כבן 78 שנים והאישה כבת 77 שנים, בעלי רכוש, אשר מצבם הכלכלי הוא למעלה מהממוצע.

  לפני כשלוש שנים הבעל ניהל רומן עם אישה העובדת עמו והחליט לעזוב את אשתו ולחיות בגלוי עם אותה אישה. אשתו מזה 50 שנה קיבלה בצורה קשה את עזיבתו את הבית. מן הרומן הייתה מוכנה להעלים עין, אך ההכרזה על פירוד, פגעה בה עד מאוד, על אף שהבעל הודיע, התחייב (וגם קיים) כי לא יפגע באשתו, ינהג כלפיה בצורה הוגנת בהיבט הכלכלי, ויעשה כל שאפשר על מנת לרכך את המכה.

  לאחר הליך של גישור שניהלתי עבורם ואיתם, הגענו להסכם המיטיב כלכלית עם האישה, אך הבעל לא חזר לבית, אלא לאחר תקופה נוספת. האישה הצעירה שלמענה עזב את הבית, שהייתה כבת 56 שנים, התישה אותו. המאהבת הייתה מעוניינת בבילויים מידי ערב, ביחסי אישות תכופים, בנסיעות לחו"ל ועוד ועוד והבעל לא עמד בקצב של דרישותיה הפיסיות והכלכליות.

  לאחר תקופה שבה התגוררו הבעל והמאהבת יחדיו, הוא חזר עם הזנב בין הרגליים לאשתו, אשר קיבלה אותו בשמחה, מאחר ולא רצתה להישאר לבד, ואולי גם היו לה רגשות כלפיו, אך הייתה מקפידה מידי תקופה למרר את חייו ולייסר אותו על מעשיו הבוגדניים.

  זהו סיפור חריג, שכן מי שנפרד בדרך כלל כבר לא חוזר ואינו משקם את הנישואין, ואולם גירושין או פירוד בגילאים הללו כבר אינם מקרים נדירים אלא נחלת הכלל.

  מה המיוחד בגירושין בגיל השלישי או בגיל מבוגר?

  יש לציין וחשוב להבהיר כי גירושין בכל גיל מעמידים קשיים בפני המתגרשים ובפני בני משפחותיהם אך בגירושין בגיל מבוגר קיימות סוגיות ייחודיות מחד ומנגד סוגיות אחרות אינן רלוונטיות.

   מה לא רלוונטי לגבי גירושין בגילאים מבוגרים?

  כך למשל סוגיות של מזונות ילדים, משמורת ילדים וחלוקת הסדרי מפגש אינן סוגיות שיש להתייחס אליהן בגירושין בגיל השלישי, וזאת נוכח העובדה שילדי בני זוג בגילאים כאלה הינם הורים בעצמם, אין הם מתגוררים בבית, והם מן הסתם בגירים ועל כן סוגיות הנוגעות למשפחה מתגרשת עם ילדים קטינים אינן רלוונטיות עבורם.

  מנגד, כל סוגיית חלוקת הרכוש בגירושין, התשלומים הקבועים, מזונות אישה וכיוצ"ב מתעצמים ביתר שאת מאחר ומדובר באנשים אשר דואגים עד מאוד לעתידם הכלכלי.

  הצורך להבטיח את העתיד הכלכלי הוא מיידי ואקוטי במקרים רבים

  המתגרשים המבוגרים נמצאים בפנסיה או עומדים בפני סיום תקופת העבודה, והם רוצים לוודא כי לא יחסר להם דבר לעת זיקנה, ובמיוחד כאשר צריך להביא בחשבון שעלויות בתי אבות וטיפולים סיעודיים הם דבר יקר.

  ירושות שהתקבלו במהלך השנים מההורים

  זאת ועוד, בגיל זה כבר התקבלו מן הסתם ירושות אצל המתגרשים בגיל השלישי. חלקם נשארו כפי שהיו במקור, דהיינו הצד שקיבל את הירושה לא הטמיע את הירושה אלא הקפיד על הפרדה רכושית בנוגע לירושה.

  חלק אחר של המתגרשים בגיל השלישי הטמיע את הירושה, והפך אותה לרכוש משותף של בני הזוג. ניקח לדוגמא מקרה של זוג שבו הבעל ירש את רכוש הוריו והכניס אותו לפול המשותף כי האמין שחיי הנישואין הם לנצח ומנגד, הוריה של האישה עדיין חיים והיא תקבל את הירושה רק לאחר הגירושין.

  מצב כזה עשוי ליצור תסכול אצל הגבר ולהביא לדרישה של יצירת איזון במצב שנוצר, שהרי זה אבסורד שהבעל חלק עם האישה את ירושתו והאישה לא חלקה עמו מאחר והוריה עדיין בין החיים אך היא מבקשת להתגרש, כך שברור שלאחר אריכות ימים של הוריה היא זו שתקבל את הירושה והבעל לא יזכה ליהנות ממנה.

  סיטואציה כזו שנשמעת בלתי הוגנת מוסרית לא תמיד יכולה לקבל פתרון משפטי, וכפועל יוצא מכך יכולה להקשות על המשא ומתן הנוגע לתנאי הגירושין.

  חלוקת הפנסיה והזכויות הסוציאליות הינה מיידית ולא מדובר בזכויות דחויות אלא למימוש וחלוקה מיידית

  בני הזוג בגיל השלישי הם בסיום או לקראת סיום תקופת עבודתם בחיים, משמע הם צברו את מקסימום הרכוש והכסף שהם יכולים (אולי למעט ירושות שיתכן ויקבלו) ואזי מעורב יותר כסף בסכסוך, מאשר במקרה של זוג צעיר שהצליח לרכוש דירה עם משכנתא גבוהה, והסכום או הרכוש שהינו בר חלוקה או בר איזון בגירושין – קטן יותר.

  על בני הזוג לחלק ביניהם את הפנסיה ואת התשלומים החודשיים שהם מקבלים אשר נצברו מעבודה, וכן את התשלומים החד פעמיים כגון: כספים שיתקבלו מביטוח מנהלים, כספים מקרנות השתלמות, קופות גמל, אופציות. מניות וכו' שלא מימשו ואשר קיבלו ממקום העבודה.

  בני זוג המסכימים בגילאים צעירים על חלוקת הפנסיה ביניהם, על פי חוק יחסי ממון הקובע איזון משאבים ועל פי החוק לחלוקת חסכון פנסיוני המתווה את הדרך לחלוקה – רואים את הנושא של חלוקת כספים עתידיים כמשהו רחוק. הנושא עדיין לא ממשי.

  לעומת זאת כאשר מדובר במתגרשים בגיל השלישי – יש לחלק את הפנסיה מיידית. אם אחד מבני הזוג צבר פנסיה והשני לא – מרגיש הצד המשלם והחולק עם הצד השני את הפנסיה כ- "פראייר" והוא ממורמר. המרמור והתסכול לא מסייעים בלשון המעטה להגיע להסכם והליך הגירושין יכול להתארך.

  קיים חשש מהעתיד הכלכלי וקיים גם פחד מהחיים לבד

  ברור שכאשר מפצלים משק בית אחד לשניים, הרי שלמעט במקרים מיוחדים כל צד צריך לרדת ברמת החיים. אם מי מבני הזוג נעזב לאחר עשרות שנים של נישואין וצריך לרדת ברמת החיים, הדבר יוצר כמובן תסכול רב יותר מאשר אם הדבר היה קורה בגיל צעיר שכן בגיל צעיר, יש עדיין אפשרויות לעבוד, לצבור ולשנות את המפה הכלכלית, מה שאינו רלוונטי כבר בגילאי העמידה ובגילאים מתקדמים יותר.

  קיים גם חשש מהאפשרות שאחד מהצדדים המתגרשים או שניהם יישארו לבד. אין דומה אדם בן ארבעים אשר נפרד ויכול לחפש זוגיות חדשה לאדם בן שבעים, ובמיוחד קשה הדבר יותר לנשים.  בהרבה מקרים גברים יצליחו ליצור זוגיות גם עם אישה צעירה יותר אך הדברים שונים לגבי נשים בנות 60, 70 ויותר. הסיכוי שלהן למצוא זוגיות נמוך יותר וגם עובדה זו יוצרת מרמור ותסכול המשליכים על הליך הגירושין.

  מה צריך מתגרש בגיל השלישי לעשות?

  קודם כל לפנות לייעוץ ולייצוג משפטי ברמה גבוהה, על מנת לגרום לכך שפרק הזמן שנותר יהיה נעים ונוח ככל שניתן בנסיבות העצובות של גירושין בגיל מבוגר.

  חשוב להיות מודע לזכויות של אנשים מבוגרים, בין אם המדובר בגבר ובין אם המדובר באישה אשר יכולה במצבים מסויימים ובגיל מבוגר לטעון שאין לה יכולת לפרנס את עצמה וכך היא זכאית למזונות למשך כל חייה גם לאחר הגירושין.

  בעוד שבכל הנוגע לאישה צעירה המתגרשת – יכול בית המשפט להורות לה לצאת לעבוד וגם אם תסרב, להביא בחשבון את פוטנציאל ההשתכרות שלה – אין הוא יכול כך לנהוג באישה מבוגרת אשר לא עבדה 30-40-50 שנה. לא ניתן לומר לאישה החל מגיל מסויים: צאי לעבוד ואל תדרשי מבעלך לשעבר לפרנס אותך.

  מנגד, גם הגבר אשר אמור לשלם לאשתו, צריך לדאוג לעצמו, וכך עורך דין מקצועי לגירושין יוכל למצוא את נקודת האיזון וליצור מצב הוגן והגון עם כל אחד מן הצדדים.

   

  הכנת צוואה הינה נושא חשוב ביותר ובמיוחד בגירושין בגיל מבוגר

  דבר נוסף שיש לבצע מיידית הוא כתיבת צוואה, שכן אמנם אף אחד לא יודע מתי יגיע יומו, אך אנשים מבוגרים יותר – חשופים יותר לסיכון של מחלות ומוות. מי שמצוי בהליך גירושין לא מעוניין שבן הזוג ש"זרק" אותו יירש אותו אם יקרה חו"ח אירוע לא צפוי ועל כן חשיבות עריכת צוואה הינה גדולה.

  אני ממליצה על עריכת צוואה בכל תהליך של גירושין, ובמיוחד בגיל השלישי.

  צוואה חשובה בגירושין בכל גיל, כדי לשמור על הנכסים שלא יעברו לשליטת בן הזוג שממנו נפרדים. בגיל השלישי אני ממליצה על צוואות כדי לעשות סדר רכושי, ועל מנת שלא להעמיד את הילדים במצב בו הם עומדים מול אחד מהוריהם בסכסוך גירושין.

  חשוב לשים לב שאם יש פטירה במהלך הגירושין ובטרם מתקיימים גירושין פורמליים באמצעות מסירת וקבלת הגט, אף אם הצדדים פרודים – לבן הזוג יש זכויות מהעיזבון וכן יכולה אישה לגבות כתובה מהעיזבון, וצוואה חכמה ומתוכננת היטב יכולה להסדיר את כל הסוגיות האלה מראש, מבלי שהיורשים יצטרכו לריב עם ההורה שנותר אחרי ההורה שנפטר.

   

  לא לערב את הילדים גם אם הם בוגרים ובעלי משפחות

  חשוב לא לערב את הילדים גם אם הם ילדים מאד בוגרים, גם אם הם בעלי משפחות ומביני עניין וגם אם התגרשו בעצמם. גם בגיל מבוגר ילדים אינם צריכים לקחת את הצד של אחד ההורים ולסייע לו כנגד ההורה האחר.

   

   

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים