כמה זמן לוקח להתגרש לאחר קבלת החלטה על גירושין

כמה זמן ייקח עד שאהיה גרוש/ה?

זוהי שאלה שאני נשאלת מספר פעמים ביום. כל אדם המעוניין בגירושין רוצה, מטבע הדברים, שהדבר יקרה מה שיותר מהר, יעלה כמה שפחות, ויהיה כרוך במעט מאוד הפסד של זמן וממון. זה המצב הרצוי אך לא בהכרח המצב המצוי.

השאלה האם הליך הגירושין יהיה מהיר או איטי אינו דבר שתלוי רק באחד הצדדים אלא בשניהם. הליך מהיר מצריך שני צדדים המעוניינים לנסח את ההסכם מהר ככל שניתן, והם מוכנים לפשרות, גם אם לעיתים המדובר בפשרות משמעותיות.

הליך מהיר מצריך גם בשלות ונכונות של כל צד לסיים את פרשת הנישואין בגירושין מהירים, כאשר לאף צד אין רצון לפגוע, ללמד או לחנך את הצד השני, וגם אין הוא מעוניין להציב תנאים סחטניים לצרכי גירושין.

ככל שלמי מהצדדים רגשי נקם וצורך לפרוק את הזעם, הרי שקטנים הסיכויים לסיים את פרשת הנישואין בגירושין מהירים ובהסכם כולל. מנגד ככל שצדדים מסוגלים לשים את רגשות העלבון הכעס ושאר הרגשות הרלוונטיים בצד, לראות את טובת הילדים ואת צרכיהם, ולהיות ענייניים הרי שגדלים הסיכויים לגירושין מהירים.

ככל שהצד השני אינו בשל לגירושין, אינו מעוניין בכך, או שההודעה נפלה עליו כרעם ביום בהיר, ככל שהצד השני מבקש נקמה ורוצה לעבור הליך קשה על מנת לזכות בקתרזיס, ההליך יהיה ארוך ולעיתים גם קשה.

כאשר מבקשים להתגרש בהסכמה ובהליך מהיר – אלו הליכים ומה צריך לעשות כדי להשיג את המטרה

 • הסכמה עקרונית על עצם הרצון והצורך להתגרש זה מזו.
 • קבלת החלטה כי הדברים ייעשו בהסכם כולל ו/או במשא ומתן ו/או בגישור וללא הליך משפטי.
 • בחירת מגשר או מגשרת וכן בחירת עורכי הדין לגירושין שילוו אתכם בגישור בדרך של הדרכה וקבלת ייעוץ חיצוני בכל אבן דרך בגישור.
 • הגעה להסכמה על משמורת הילדים וחלוקת זמני השהות בין ההורים או משמורת משותפת.
 • הבעה להסכמה על חלוקת הרכוש.
 • הגעה להסכמה בנוגע למה ייעשה בדירת המגורים של המשפחה בהנחה שהינה בבעלות הצדדים או מי מהם, משמע מתי יבוצע הליך פירוק השיתוף.
 • הגעה להסכמה על מזונות הילדים, על המדור, על חלוקת הצרכים המיוחדים שאינם במסגרת מזונות הילדים.
 • הגעה להסכמה על דרך קבלת החלטות בנוגע לילדים.
 • חתימה על הסכם כולל ופרידה פיסית אם הדבר לא קרה קודם לכן.
 • אישור ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה.
 • פתיחת תיק לגירושין בבית הדין הרבני.

 אפשר לקיים הליך גירושין קצר, שבו בני הזוג יוכלו להתפנות בהקדם לפתיחת דף חדש בחייהם, לזוגיות חדשה, ולפרק חדש בכל ההיבטים בחיים, הדרך לכך היא בגישור.

במסגרת הליך גישור, בני הזוג נעזרים במגשר חיצוני, ומקיימים יחדיו דיאלוג אם מערכת היחסים ביניהם מאפשרת זאת על מנת להגיע להסכם גירושין כולל ומוסכם.

להבדיל מהליך משפטי שיכול להימשך ולהיגרר למשך מספר שנים, הליך גישור יכול להיעשות בהקדם, כאשר בני הזוג הם אשר קובעים את מועדי המפגש, את תכיפות המפגשים וכיוצ”ב, הם שולטים בהליך הגישור בניגוד להליך המשפטי שנקבע במיוחד נוכח המועדים הפנויים לבית המשפט.

כיום, יותר ויותר בני זוג בוחרים בפתרון של גירושין בהסכמה, באמצעות גישור. כל זאת מתוך ההבנה שפתרון מעין זה טוב יותר הן לילדים שיסבלו פחות מהליך הגירושין כמו גם ההורים שיכשילו לפתור את המחלוקות כאנשים בוגרים ומפוקחים.

יחד עם זאת צריך להבין שלא תמיד יש עם מי לדבר ולא עם כל אחד אפשר להתגשר על מנת להתגרש. במצבים בהם אחד הצדדים נעמד על הרגליים האחוריות ואינו מוכן לפשרות כלשהן ונוהג בדרך בלתי הוגנת ובלתי הגונה בהיבטים הכלכליים – לעיתים אין מנוס מניהול הליך משפטי על מנת שבית המשפט יעמיד אותו על הטעות שבגישתו.

לסיכום הנושא:

אפשר לבחור בדרך הקשה, היקרה והממושכת, אשר תגרור הליכי גירושין ארוכים ויקרים, מנגד אני תמיד ממליצה בכל שלב של ההליכים לפנות לגישור על מנת לנסות ולפתור את הסכסוך בדרכי נועם ובהסכמות כוללות.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן