מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  כיצד נגבה התחיבות אשר בהסכם גירושין לשאת בעלויות לימודים לילדים בגירים?

  התחייבות לשאת בעלויות לימודים של ילדים בגירים – כיצד תיגבה בלשכת ההוצאה לפועל, האם במסגרת הליך מזונות, אם לאו?

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

  מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

  בהסכם גירושיןשנכרת בין הצדדים התחייב הבעל בזו הלשון באחד הסעיפים של הסכם הגירושין וזו לשונו:

  "הבעל יקים קרן ע"ס כולל של 100,000 $ לטובת חמשת ילדי הצדדים. קרן זו תממן את הלימודים האקדמיים של הילדים, 20,000 $ לכל ילד, ובאם יבחר הילד שלא ללמוד, יעמוד לרשותו הסכום, עם הגיעו לגיל 25, לכל מטרה שיבחר. אם תיוותר יתרה לאחר מימון הלימודים, תעמוד יתרה זו לשימוש הילד בהגיעו לגיל 25".

  השאלה שעלתה בערעור שנדון במסגרת בית המשפט לענייני משפחה על ידי כב' השופט סארי גיוסי בע"ר (נצ) 8795-12-12 היא האם לראות בחיוב שהוטל על המשיב בגדרי חיוב מזונות ילדים או שמא המדובר בחיוב אחר שאין לגבותו בגדרי תיק הוצל"פ שנפתח לשם גביית חוב מזונות?

  מדוע חשוב סיווג החוב האם כחוב מזונות אם לאו?

  לסיווג החוב כחוב מזונות או חוב מסוג אחר – נודעת חשיבות רבה במישור הגביה שכן לשם גביית חוב מזונות להבדיל מחוב פסוק מסוג אחר, נקבעו הסדרים מיוחדים השונים מדרך הגביה הרגילה.

  הסדרים אלה שבחוק ההוצאה לפועל , התשכ"ז-1967,  כגון סעיפים 71 (ב) ו- 74 (א)  (המאפשרים מאסר בשל חוב מזונות ללא קיום חקירת יכולת) נועדו על מנת ליתן עדיפות לגביית חוב מזונות על פני חובות אחרים, מאחר והגביה של המזונות נועדה כדי לאפשר את מחייתו של הזוכה (ראה: דוד בר אופיר, "הוצאה לפועל – הליכים והלכות", מהדורה שביעית, עמ' 324-325).

  אמנם במקרה שלנו, סוגיית הקמת הקרן הועלתה באותו פרק שבהסכם הגירושין העוסק במזונות הילדים, אך אין בכך כדי להפוך את אותו חיוב לחיוב במזונות ויש לבחון אותו מהותית ולא רק על פי מיקומו בהסכם. עצם העובדה שהאזכור של החיוב נעשה בפרק המזונות אינה הופכת כשלעצמה את החוב לחוב מזונות.

  לשון סעיף 21 להסכם הגירושין אינה מותירה מקום לפרשנות לפיה המדובר בחיוב בגין מזונות ילדים. זהו חיוב אזרחי ולא חיוב מזונות.

  הקרן נועדה למימון הלימודים האקדמיים של הילדים לאחר שבגרו, וחשוב מכך, הרי שעל אופיו ומהותו של חיוב זה, שאינו בגדר מזונות ילדים, אפשר ללמוד גם מאותה הוראה לפיה אם יבחר הילד שלא ללמוד, יעמוד לרשותו הסכום עם הגיעו לגיל 25, וזאת "לכל מטרה שיבחר" .

  משמע,  הקמת הקרן לא נועדה כדי לאפשר מחייתו של כל אחד מהילדים ולצרכי היום יום של מי מהם, וממילא אין הדין מטיל חובה על ההורים וזאת בגדרי חבותם במזונות ילדיהם הבגירים (שהיא ממילא מצומצמת וחלה רק במקרים מיוחדים כמו נכות או העדר יכולת ממשית), להוסיף ולשאת בעלויות לימודיהם האקדמיים.

  מסקנה זו מתחייבת גם מפסיקת בית המשפט העליון עליה עמד השופט בר אופיר בספרו האמור, שם הוא כותב :"חוב מזונות, כמשמעותו בחוק ההוצאה לפועל , מתייחס לסכום הפסוק שעל החייב לשלם למחייתו ולצרכי היום יומיים של בן משפחתו. לשם גבייתו של חוב זה נקבעו הסדרים מיוחדים….תכליתם של הסדרים מיוחדים אלה נובעת בעיקר מאופיו המיוחד של חוב המזונות, מהרצון להעניק עדיפות לגבייתו על פני חובות אחרים, ולהקל על הגביה כדי לאפשר את מחייתו של הזוכה".

  מי יכול לגבות את החוב מן האב, האם רק הילדים בהיותם בגירים והחיוב הוא לטובתם או גם האם, שבינה לבין האב נחתם הסכם הגירושין?

  המדובר בהתחייבות לטובת צד שלישי שניתנת לאכיפה גם על ידי הנושא וגם על ידי זה שלטובתו נעשתה ההתחייבות, ואם כך יכולים לפעול גם הילדים בעצמם וגם האם.

  גם אם נכונה היא טענת האם לפיה קשה לילדים לפנות לאביהם, וניתן היה להבין מטיעון זה כי הם נרתעים מלפעול לאכיפת ההסכם בכל הנוגע להקמת הקרן, הרי שאין בכך כדי למנוע מהאם לפעול בעצמה לשם אכיפת אותו חיוב, מכוח היותה צד לחוזה ומכוח היות החוזה – חוזה לטובת צד שלישי.

  יש לראות בסעיפים העוסקים בהקמת הקרן כתניות בחוזה לטובת צד ג', הם הילדים, ומשכך, ובהתאם לסעיף 38 לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג- 1973, זכותו של המוטב אינה גורעת מזכותו של הנושה לדרוש מן החייב את קיום החיוב לטובת המוטב, ועל כן יכולה האם לגביית החוב מן האב.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים