כיצד נגבה התחיבות אשר בהסכם גירושין לשאת בעלויות לימודים לילדים בגירים?

התחייבות לשאת בעלויות לימודים של ילדים בגירים – כיצד תיגבה בלשכת ההוצאה לפועל, האם במסגרת הליך מזונות, אם לאו?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

בהסכם גירושיןשנכרת בין הצדדים התחייב הבעל בזו הלשון באחד הסעיפים של הסכם הגירושין וזו לשונו:

“הבעל יקים קרן ע”ס כולל של 100,000 $ לטובת חמשת ילדי הצדדים. קרן זו תממן את הלימודים האקדמיים של הילדים, 20,000 $ לכל ילד, ובאם יבחר הילד שלא ללמוד, יעמוד לרשותו הסכום, עם הגיעו לגיל 25, לכל מטרה שיבחר. אם תיוותר יתרה לאחר מימון הלימודים, תעמוד יתרה זו לשימוש הילד בהגיעו לגיל 25”.

השאלה שעלתה בערעור שנדון במסגרת בית המשפט לענייני משפחה על ידי כב’ השופט סארי גיוסי בע”ר (נצ) 8795-12-12 היא האם לראות בחיוב שהוטל על המשיב בגדרי חיוב מזונות ילדים או שמא המדובר בחיוב אחר שאין לגבותו בגדרי תיק הוצל”פ שנפתח לשם גביית חוב מזונות?

מדוע חשוב סיווג החוב האם כחוב מזונות אם לאו?

לסיווג החוב כחוב מזונות או חוב מסוג אחר – נודעת חשיבות רבה במישור הגביה שכן לשם גביית חוב מזונות להבדיל מחוב פסוק מסוג אחר, נקבעו הסדרים מיוחדים השונים מדרך הגביה הרגילה.

הסדרים אלה שבחוק ההוצאה לפועל , התשכ”ז-1967,  כגון סעיפים 71 (ב) ו- 74 (א)  (המאפשרים מאסר בשל חוב מזונות ללא קיום חקירת יכולת) נועדו על מנת ליתן עדיפות לגביית חוב מזונות על פני חובות אחרים, מאחר והגביה של המזונות נועדה כדי לאפשר את מחייתו של הזוכה (ראה: דוד בר אופיר, “הוצאה לפועל – הליכים והלכות”, מהדורה שביעית, עמ’ 324-325).

אמנם במקרה שלנו, סוגיית הקמת הקרן הועלתה באותו פרק שבהסכם הגירושין העוסק במזונות הילדים, אך אין בכך כדי להפוך את אותו חיוב לחיוב במזונות ויש לבחון אותו מהותית ולא רק על פי מיקומו בהסכם. עצם העובדה שהאזכור של החיוב נעשה בפרק המזונות אינה הופכת כשלעצמה את החוב לחוב מזונות.

לשון סעיף 21 להסכם הגירושין אינה מותירה מקום לפרשנות לפיה המדובר בחיוב בגין מזונות ילדים. זהו חיוב אזרחי ולא חיוב מזונות.

הקרן נועדה למימון הלימודים האקדמיים של הילדים לאחר שבגרו, וחשוב מכך, הרי שעל אופיו ומהותו של חיוב זה, שאינו בגדר מזונות ילדים, אפשר ללמוד גם מאותה הוראה לפיה אם יבחר הילד שלא ללמוד, יעמוד לרשותו הסכום עם הגיעו לגיל 25, וזאת “לכל מטרה שיבחר” .

משמע,  הקמת הקרן לא נועדה כדי לאפשר מחייתו של כל אחד מהילדים ולצרכי היום יום של מי מהם, וממילא אין הדין מטיל חובה על ההורים וזאת בגדרי חבותם במזונות ילדיהם הבגירים (שהיא ממילא מצומצמת וחלה רק במקרים מיוחדים כמו נכות או העדר יכולת ממשית), להוסיף ולשאת בעלויות לימודיהם האקדמיים.

מסקנה זו מתחייבת גם מפסיקת בית המשפט העליון עליה עמד השופט בר אופיר בספרו האמור, שם הוא כותב :חוב מזונות, כמשמעותו בחוק ההוצאה לפועל , מתייחס לסכום הפסוק שעל החייב לשלם למחייתו ולצרכי היום יומיים של בן משפחתו. לשם גבייתו של חוב זה נקבעו הסדרים מיוחדים….תכליתם של הסדרים מיוחדים אלה נובעת בעיקר מאופיו המיוחד של חוב המזונות, מהרצון להעניק עדיפות לגבייתו על פני חובות אחרים, ולהקל על הגביה כדי לאפשר את מחייתו של הזוכה”.

מי יכול לגבות את החוב מן האב, האם רק הילדים בהיותם בגירים והחיוב הוא לטובתם או גם האם, שבינה לבין האב נחתם הסכם הגירושין?

המדובר בהתחייבות לטובת צד שלישי שניתנת לאכיפה גם על ידי הנושא וגם על ידי זה שלטובתו נעשתה ההתחייבות, ואם כך יכולים לפעול גם הילדים בעצמם וגם האם.

גם אם נכונה היא טענת האם לפיה קשה לילדים לפנות לאביהם, וניתן היה להבין מטיעון זה כי הם נרתעים מלפעול לאכיפת ההסכם בכל הנוגע להקמת הקרן, הרי שאין בכך כדי למנוע מהאם לפעול בעצמה לשם אכיפת אותו חיוב, מכוח היותה צד לחוזה ומכוח היות החוזה – חוזה לטובת צד שלישי.

יש לראות בסעיפים העוסקים בהקמת הקרן כתניות בחוזה לטובת צד ג’, הם הילדים, ומשכך, ובהתאם לסעיף 38 לחוק החוזים (חלק כללי), תשל”ג- 1973, זכותו של המוטב אינה גורעת מזכותו של הנושה לדרוש מן החייב את קיום החיוב לטובת המוטב, ועל כן יכולה האם לגביית החוב מן האב.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן