מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  כיצד יכול יורש בפוטנציה לוודא כי הצוואה תקויים ולא תבוטל או תוחלף?

  צוואה אפשר לשנות בכל עת ואין מגבלה על מספר הצוואות שאפשר לערוך.

  הרבה מאד פעמים עומד יורש פוטנציאלי של מנוח שהלך לבית עולמו ואשר ערך צוואה בעדים או בדרך אחרת – בפני חשש שמא הצוואה שהוא יודע עליה, לא תקויים מסיבה כלשהי, ובין היתר תיתכן האפשרות שהמנוח חתם על צוואה מאוחרת יותר, שתוכנה והוראותיה שונות.

  אדם יכול ורשאי לשנות את תוכן צוואתו בכל שלב שהוא, בכל עת, ואין הוא מוגבל במספר הצוואות שהוא יכול לערוך בחייו. הוא יכול להעניק או לנשל יורש ולפעול כראות עיניו כל עוד הוא כשיר לפעולה משפטית כגון צוואה.

  אם אחד היורשים האחרים על פי הצוואה או מי שיכול להיות יורש על פי הדין דהיינו חוק הירושה יגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה באחת מן הטענות המשפטיות האפשריות – גם אז עלול להיווצר מצב בו הצוואה לא תקוים, וצוואה מאוחרת תקוים או שאף צוואה לא תקוים והעזבון יחולק על פי ברירת המחדל, כלומר על פי חוק הירושה החל בהעדר צוואה ברת תוקף.

  כל מי שמחזיק בצוואה קודמת או מאוחרת של המוריש שהלך לבית עולמו וכל מי שהינו יורש על פי חוק הירושה יכולים לפחות לכאורה להגיש התנגדות למתן צו קיום צוואה, ואזי ייערך דיון בבית המשפט לענייני משפחה, דיון אשר מטרתו להכריע, האם יש לקיים את הצוואה האחרונה אם לאו, האם לקיים את הצוואה שקדמה לה מבחינת זמנים אם לאו או שיש להתעלם משתי הצוואות גם יחד ולפעול על פי חוק הירושה.

  כל אחת מהאפשרויות הללו וגם אחרות יכולות להתקיים, ואזי מי שאוחז בידו צוואה בה הוא יורש – יכול להיות בסיכון שמא הצוואה לא תקוים והעזבון לא ייפול לחיקו.

  כיצד אפשר לוודא כי צוואה שערך מנוח תקויים?

  פתרון של מאה אחוז אין לעולם, ואי אפשר לתת בטחון מלא כאשר מתקיימים הליכים משפטיים ואולם ישנן פעולות שניתן לעשות מבעוד מועד בתכנון מוקדם, שתגדלנה את הסיכויים שלכם לזכות בהליך ובקיום הצוואה.

  איסוף מידע וראיות כמו גם עריכת תחקור

  משרד עורכי הדין בו בחרתם לטפל בעניינכם צריך להיערך מראש לכל אפשרות, כאשר יש ספק ועל עורכי הדין לנתח מבעוד מועד את הראיות המצויות וכן לפעול לצורך איתור ראיות אחרות וחדשות וכן לאתר עדים נוספים אשר יחזקו את התשתית העובדתית והמשפטית ויסייעו לנו לשכנע את בית המשפט שהצדק כמו גם ההיבט המשפטי תומך בגרסה שלנו.

  אפשר לכתוב התנגדות בשפה רהוטה עם טיעונים משפטיים מרשימים אך אם ההתנגדות לצוואה אינה מחזיקה מים, יהא הניסוח מרשים ככל שיהא – ההתנגדות לא תתקבל, והרבה מאד תלוי בעובדות ובראיות שהוצגו. מי שמתנגד לצו קיום צוואה צריך גם לספק ראיות וברוב המקרים נטל הראיה עליו (אלא אם כן הצוואה פגומה, למשל) ובלא ראיות ותשתית מבוססת עד מאד ההתנגדות תידחה והצוואה תקויים..

  כך לדוגמא במקרה בו קשיש שהיה מאושפז בבית חולים או במוסד כלשהו, חתם על צוואה ולאחר מכן נפטר – מומלץ לפנות לבית החולים או בית האבות או המוסד הסיעודי ותחקר את עובדי המוסד על מנת להוציא מהם מידע וזאת בטרם התיק הגיע לבית המשפט.

  אם אתם הצד המעוניין לקיים את הצוואה עליכם לשוחח עם אנשים שיחזקו את הטענה כי המנוח היה כשיר, הבין מה הוא עושה, שוחח עם אנשים, דיבר לעניין, היה מסוגל לבצע פעולות, ולפחות פעולות פשוטות ויומיומיות והתמצא במקום ובזמן. יש לאסוף באופן מיידי את התיעוד הרפואי הקיים על המנוח מכל בתי החולים ו/או קופות החולים ו/או הרופאים עמם היה בקשר.

  אם אתם הצד המעוניין כי הצוואה לא תקוים  עליכם לחפש אנשים שיתנו לכם מידע הפוך אודות המנוח כגון: תלות מוחלטת בצוות הרפואי ובמי שנהנה מהצוואה, בלבול, דמנציה, חוסר התמצאות במקום ובזמן וכיוצ"ב ממצאים המעידים על העדר כשירות.

  התנגדות סרק שתוגש, במידה ויתברר לבית המשפט כי אין בה מאומה וכי הטענות לא מבוססות על חומר ראיות ו/או על העובדות שניתן להוכיח תידחה והצד המפסיד יחוייב בהוצאות משפט לא מבוטלות.

  אין כל טעם להגיש התנגדות אם הסיכויים אינם טובים או לכל הפחות סבירים. התיזה האומרת שכדאי להגיש התנגדות כדי שהצד השני יתפשר אינה פועלת בצורה כזאת ברוב המקרים, שכן צד שיודע כי הוא הצד החזק וכי סיכוייו גבוהים – לא בהכרח יתפשר ואולי יעדיף לנהל את ההליך המשפטי או יציע פשרה מעליבה.

  אין ספק שקל לכתוב טיעונים מרשימים שיהיו מנוסחים כדבעי במסגרת התנגדות לצוואה או בתגובה להתנגדות לצוואה, אך מה שיכריע את הכף בבית המשפט הוא הראיות, וככל שאלו תהיינה מבוססות יותר חזקות יותר ורבות יותר – כך יגדלו סיכוייכם.

  שם המשחק הוא ניתוח סיכויים וסיכונים והכנה יסודית מראש ואיסוף ראיות מבעוד מועד בטרם החל ההליך המשפטי.

  לאור המפורט לעיל חשוב גם לפנות למשרד עורכי דין העוסק אך ורק בדיני משפחה ולא משרד העוסק באופן כללי בתחום האזרחי ובנוסף על עורכי הדין להיות אמינים מקצועיים וישרים כדי שיפתחו בפניכם את כל האפשרויות וינתחו את הסיכויים והסיכונים.

  אם החלטתם לפעול ולהגיש התנגדות לצוואה או לפעול כנגד התנגדות לצוואה המוגשת על ידי המחנה השני מומלץ ביותר לערוך הכנה יסודית מבעוד מועד עוד טרם התחלת ההליך המשפטי על מנת לאסוף ראיות ומידע שלא ניתן יהיה להגיע אליהם לאחר שהצד השני ידע כי הנכם מתכננים מהלך משפטי.

  משרדנו העוסק אך ורק בדיני משפחה עומד לרשותכם והנכם מוזמנים להתייעץ עמנו.

   

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים