מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  זוגיות בחגים

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

  מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

  חג הפסח ממשמש ובא. כשבועיים מהיום ועד לערב החג ואנו כבר נערכים לחג מבחינת רכישות מזון, מתנות, ביגוד חדש ועוד ועוד.  ברשתות המזון וברשתות הביגוד ההנעלה, כלי הבית וכיוצ"ב נערכים לחג זה מכבר. מבצעי ההנחות החלו לפני כחודש, והנחות מפתות מוצעות בחנויות הססגוניות, בהן ניתן לרכוש מתנות שונות מגוונות וכלי בית לחג, כמו גם ביגוד והנעלה לכל המשפחה.

  זהו החג המשפחתי ביותר מכל חגי ישראל. בחג זה מתאספת המשפחה המורחבת, על כל ענפיה, לסעוד ארוחת מלכים, להיפגש, לרכל, להעביר ביקורת, וקצת גם לקרוא בהגדה…

  פסח, כמו גם חגים משפחתיים אחרים, מהווה לעתים זרז (קטליזטור) לפירוק הזוגיות. המתח, הלחצים, הצורך להוציא כספים על מתנות, לארח ולהתארח מביאים למריבות וגוררים אחריהם החלטה – אמוציונלית ומהירה או שקולה המבוססת על נישואין לא מוצלחים – להתגרש.

  החלטה כזאת יכולה להיות פזיזה מחד ומאידך יכולה להיות כזאת שהתקבלה לאחר התלבטות ממושכת, שקיימת אצל זוגות רבים, לעתים במשך שנים, כאשר אחד מבני הזוג מגיע לנקודת השבירה.

  אם ההחלטה נעשית בלהט הרגע ובפזיזות – צריך לקחת פאוזה ולחשוב היטב אם להמשיך הלאה.  אך מנגד כאשר מדובר בנישואין שבני הזוג אינם רווים נחת מהם – אפשר לקבל החלטה שקולה וטוב עד מאד, שההתחבטות מתארכת שכן לא בקלות מפרקים את התא המשפחתי.

  מהשורש של פ.ס.ח – באה גם המילה "לפסוח", דהיינו לדלג מעל.  בפסח בני זוג פוסחים לא פעם על המשברים ומחליטים לשקם את היחסים, לצאת לדרך חדשה, לתת לאביב לעשות את שלו ולאפשר למערכת היחסים ללבלב כמו האביב.

  שבוע אינטנסיבי זה של שהות יחד, כמו גם המפגש עם החמות הלא מפרגנת, או הגיסה חמוצת הפנים שלעולם אינה מרוצה,  יוצרים אינסוף סיבות למריבה בין בני זוג.  בסופו של דבר, במקרים רבים, אחד מבני הזוג (או שניהם) מרגיש פגוע ולא מרוצה, מלא טרוניות וביקורת כלפי זולתו או כלפי בני משפחתו. מריבות רבות פורצות בחג זה בין בני הזוג ובין הורים וילדיהם.

  כמי שעוסקת בדיני משפחה וגירושין מזה שנים רבות, הנני יכולה להעיד מניסיון אישי,  כי מיד עם סיומו של חול המועד, מוצף משרדי בעשרות פניות של גברים ונשים המעוניינים להתגרש, ואשר מבררים פרטים ומבקשים ייעוץ בכל הנוגע להגשת תביעות שונות,  שמטרתן להביא את הנישואין לסיומם המהיר.

  ברוב המקרים, המפגש המשפחתי הדחוס וסיר הלחץ בו נתונים בני הזוג במהלך החג מביאים לפיצוץ כלשהו.  חלקם של הזוגות פותרים את הבעיה ביניהם ולא כל מריבה קשה הופכת בהכרח לתיק גירושין.  עבור חלקם האחר זהו רק  הקטליזטור, הזרז, והגירושין היו מגיעים ממילא, כך או כך בשלב זה, או במועד אחר.

  מן המפורסמות הוא שסטטיסטית, אחוז הפניות לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה מיד לאחר חג הפסח, גדול לאין שיעור מאשר בכל תקופה אחרת.

  אין ויכוח כי ישנם זוגות, שעדיף כי יתגרשו, וכי אין טעם לאמלל אחד את השני או את הילדים.  במידה ובין בני זוג ישנן מריבות קשות, אלימות נפשית, מילולית או פיסית, נתק של שנים, ותחושה של בדידות והעדר חברות – עדיף להתגרש ולנסות ולפתוח בפרק ב' עם בן זוג מתאים יותר.

  נטייה להסתבכות כלכלית של אחד מבני הזוג בהרפתקאות כלכליות, הימורים, בגידות חוזרות ונשנות, והתעלמות מצרכי בן הזוג השני באופן שיטתי, הסתגרות והתנהגות אנוכית –  גם הם יכולים להוות סיבה טובה לגירושין.  אין רשימה סגורה.  כל מקרה – לגופו.

  יחד עם זאת, לא כל מריבה קשה במהלך החג או ויכוח על המתנה שהביאה החמות, צריכים בהכרח להביא לגירושין. ישנם זוגות שצריכים ויכולים להשקיע בנישואיהם על מנת לשפרם, וסערת רגשות קשה יכולה להיות מטופלת על ידי בעלי מקצוע שונים כמו יועצי נישואין ופסיכולוגים, ואין הכרח לפתוח מיד בהליכי גירושין בשל כל סיבה פעוטה.

  עבור אלה שלנישואיהם יש סיכוי – למרות החגים – אספתי מקבץ של עצות, שמניסיוני בתיקי גירושין רבים מאד, עשויות לעזור:

  • תכנון מראש – תכננו מראש את חופשת חג הפסח בכלל ואת ליל הסדר בפרט. קבעו בכל יום ויום מראש מהן התוכניות למשך כל ימי החג. תכנון קבוע והסכמה מראש עשויים למנוע חיכוכים ומריבות. נכון שיש חסרון בהעדר הספונטניות, אך יחד עם זאת הדבר ימנע הפתעות של הרגע האחרון, וויכוחים בלתי נמנעים.
  • חלוקת עבודה בין בני הזוג – קבעו מי מבשל, מהי חלוקת התפקידים בנוגע לילדים, מי אחראי לניקיון, ומי יסיע את דודה חוה לביתה לאחר ליל הסדר.
  • חלוקה הוגנת של המטלות בין הבעל לאישה תמנע רגשות תסכול ומרירות.  עשו כל מאמץ על מנת שהעול יוטל באופן שווה על שני בני הזוג.  תחושה שתיווצר אצל אחד מבני הזוג, כאילו הוא עובד כל היום ואילו השני מתבטל – תגרום בהכרח לתחושות קשות ולהתפרצויות כעס העשויות לצאת מכל פרופורציה.
  • זמן פנוי לכל אחד מבני הזוג עבור עצמו בלבד – קבעו שעות או חצאי ימים בהם בן הזוג יוכל לפנות זמן עבור עצמו שאותו ינצל לפי ראות עיניו.  אפשרי לבן זוגך לצאת עם חברים, לצפות במשחק, או לבלות לפי בחירתו.  דרשי לעצמך את אותו יחס וצאי לבית  קפה עם חברות, צפי בסרט המוגדר כסרט לנשים שבעלך ממילא לא מעוניין בו, לכי למספרה, עשי מה שאת אוהבת.
  • מצאו זמן לבלות האחד עם השני – מצאו פתרון לילדים, סרבו לבני המשפחה, וצאו לבלות זה עם זו.  קבעו פגישה בבית קפה, צפו בסרט, לכו להאזין לקונצרט.  עשו כל מה שבראש שלכם.  ועשו זאת פעמיים לפחות במהלך חופשת החג.
  • התחשבות הדדית – עשו כל מאמץ על מנת להתחשב זה בזו ולהביא בחשבון גם את הרגשות של בן הזוג.  אל תכפו על בן הזוג מפגשים עם בני משפחה לא אהובים או עם חברים שאין להם עמם נושאי שיחה. אם אשתך אינה סובלת את בן דודך, השתדלו להימצא במחיצתו מה שפחות, אם בכלל.  אם בעלך אינו מגלה עניין באחיך ואין ביניהם כל תקשורת – אל תכפי עליו שהות ארוכה במחיצתו.
  • תשומת לב ומתנות קטנות – קנו אחד לשני מתנות קטנות ואפילו סמליות בהתחשב במיתון ובזמנים הקשים הקיימים היום.  אין צורך בהוצאה גדולה. רק בתשומת לב.  פרחים, נרות ריחניים, שוקולד בצורת לב, כל אלו עולים שקלים מועטים אך בצירוף פתק רומנטי ולבבי, יעשו את העבודה.  העיקר הכוונה ותשומת הלב.
  • השקעה ומחשבה – בחג, כמו תמיד, אל תקבלי את בן זוגך כמובן מאליו. השקיעי בזוגיות, בנישואין ובחברות ביניכם. עשי כל מאמץ לנהוג כלפיו באהבה ותני לו תשומת לב. מילה טובה ודברי חיבה אינם דורשים הרבה אך משיגים המון. נסי לראות דברים דרך העיניים שלו, ודרשי לעצמך את אותו יחס.

  ואם כל זה לא סייע – וחג הפסח היה סיוט מתמשך, פנו ליעוץ פסיכולוגי או יעוץ זוגי, לפני שיהיה מאוחר מידי. נסו למנוע גירושין בשלב בו עדיין קיימת ביניכם אהבה ויחס חברי, וכל עוד המשקעים אינם קשים ואין טינה וכעס שיצאו מכל פרופורציה.

  ואם גם כל זה לא יכול לשמור על הנישואין – בדקו אפשרות של גישור.  פירוד בין בני זוג ופירוק מסגרת הנישואין הם לעיתיים בלתי נמנעים, אך ניתן לעשות זאת בצורה נאורה, תרבותית ונינוחה יחסית – באמצעות הגישור.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים