זוגיות בחגים

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

חג הפסח ממשמש ובא. כשבועיים מהיום ועד לערב החג ואנו כבר נערכים לחג מבחינת רכישות מזון, מתנות, ביגוד חדש ועוד ועוד.  ברשתות המזון וברשתות הביגוד ההנעלה, כלי הבית וכיוצ”ב נערכים לחג זה מכבר. מבצעי ההנחות החלו לפני כחודש, והנחות מפתות מוצעות בחנויות הססגוניות, בהן ניתן לרכוש מתנות שונות מגוונות וכלי בית לחג, כמו גם ביגוד והנעלה לכל המשפחה.

זהו החג המשפחתי ביותר מכל חגי ישראל. בחג זה מתאספת המשפחה המורחבת, על כל ענפיה, לסעוד ארוחת מלכים, להיפגש, לרכל, להעביר ביקורת, וקצת גם לקרוא בהגדה…

פסח, כמו גם חגים משפחתיים אחרים, מהווה לעתים זרז (קטליזטור) לפירוק הזוגיות. המתח, הלחצים, הצורך להוציא כספים על מתנות, לארח ולהתארח מביאים למריבות וגוררים אחריהם החלטה – אמוציונלית ומהירה או שקולה המבוססת על נישואין לא מוצלחים – להתגרש.

החלטה כזאת יכולה להיות פזיזה מחד ומאידך יכולה להיות כזאת שהתקבלה לאחר התלבטות ממושכת, שקיימת אצל זוגות רבים, לעתים במשך שנים, כאשר אחד מבני הזוג מגיע לנקודת השבירה.

אם ההחלטה נעשית בלהט הרגע ובפזיזות – צריך לקחת פאוזה ולחשוב היטב אם להמשיך הלאה.  אך מנגד כאשר מדובר בנישואין שבני הזוג אינם רווים נחת מהם – אפשר לקבל החלטה שקולה וטוב עד מאד, שההתחבטות מתארכת שכן לא בקלות מפרקים את התא המשפחתי.

מהשורש של פ.ס.ח – באה גם המילה “לפסוח”, דהיינו לדלג מעל.  בפסח בני זוג פוסחים לא פעם על המשברים ומחליטים לשקם את היחסים, לצאת לדרך חדשה, לתת לאביב לעשות את שלו ולאפשר למערכת היחסים ללבלב כמו האביב.

שבוע אינטנסיבי זה של שהות יחד, כמו גם המפגש עם החמות הלא מפרגנת, או הגיסה חמוצת הפנים שלעולם אינה מרוצה,  יוצרים אינסוף סיבות למריבה בין בני זוג.  בסופו של דבר, במקרים רבים, אחד מבני הזוג (או שניהם) מרגיש פגוע ולא מרוצה, מלא טרוניות וביקורת כלפי זולתו או כלפי בני משפחתו. מריבות רבות פורצות בחג זה בין בני הזוג ובין הורים וילדיהם.

כמי שעוסקת בדיני משפחה וגירושין מזה שנים רבות, הנני יכולה להעיד מניסיון אישי,  כי מיד עם סיומו של חול המועד, מוצף משרדי בעשרות פניות של גברים ונשים המעוניינים להתגרש, ואשר מבררים פרטים ומבקשים ייעוץ בכל הנוגע להגשת תביעות שונות,  שמטרתן להביא את הנישואין לסיומם המהיר.

ברוב המקרים, המפגש המשפחתי הדחוס וסיר הלחץ בו נתונים בני הזוג במהלך החג מביאים לפיצוץ כלשהו.  חלקם של הזוגות פותרים את הבעיה ביניהם ולא כל מריבה קשה הופכת בהכרח לתיק גירושין.  עבור חלקם האחר זהו רק  הקטליזטור, הזרז, והגירושין היו מגיעים ממילא, כך או כך בשלב זה, או במועד אחר.

מן המפורסמות הוא שסטטיסטית, אחוז הפניות לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה מיד לאחר חג הפסח, גדול לאין שיעור מאשר בכל תקופה אחרת.

אין ויכוח כי ישנם זוגות, שעדיף כי יתגרשו, וכי אין טעם לאמלל אחד את השני או את הילדים.  במידה ובין בני זוג ישנן מריבות קשות, אלימות נפשית, מילולית או פיסית, נתק של שנים, ותחושה של בדידות והעדר חברות – עדיף להתגרש ולנסות ולפתוח בפרק ב’ עם בן זוג מתאים יותר.

נטייה להסתבכות כלכלית של אחד מבני הזוג בהרפתקאות כלכליות, הימורים, בגידות חוזרות ונשנות, והתעלמות מצרכי בן הזוג השני באופן שיטתי, הסתגרות והתנהגות אנוכית –  גם הם יכולים להוות סיבה טובה לגירושין.  אין רשימה סגורה.  כל מקרה – לגופו.

יחד עם זאת, לא כל מריבה קשה במהלך החג או ויכוח על המתנה שהביאה החמות, צריכים בהכרח להביא לגירושין. ישנם זוגות שצריכים ויכולים להשקיע בנישואיהם על מנת לשפרם, וסערת רגשות קשה יכולה להיות מטופלת על ידי בעלי מקצוע שונים כמו יועצי נישואין ופסיכולוגים, ואין הכרח לפתוח מיד בהליכי גירושין בשל כל סיבה פעוטה.

עבור אלה שלנישואיהם יש סיכוי – למרות החגים – אספתי מקבץ של עצות, שמניסיוני בתיקי גירושין רבים מאד, עשויות לעזור:

  • תכנון מראש – תכננו מראש את חופשת חג הפסח בכלל ואת ליל הסדר בפרט. קבעו בכל יום ויום מראש מהן התוכניות למשך כל ימי החג. תכנון קבוע והסכמה מראש עשויים למנוע חיכוכים ומריבות. נכון שיש חסרון בהעדר הספונטניות, אך יחד עם זאת הדבר ימנע הפתעות של הרגע האחרון, וויכוחים בלתי נמנעים.
  • חלוקת עבודה בין בני הזוג – קבעו מי מבשל, מהי חלוקת התפקידים בנוגע לילדים, מי אחראי לניקיון, ומי יסיע את דודה חוה לביתה לאחר ליל הסדר.
  • חלוקה הוגנת של המטלות בין הבעל לאישה תמנע רגשות תסכול ומרירות.  עשו כל מאמץ על מנת שהעול יוטל באופן שווה על שני בני הזוג.  תחושה שתיווצר אצל אחד מבני הזוג, כאילו הוא עובד כל היום ואילו השני מתבטל – תגרום בהכרח לתחושות קשות ולהתפרצויות כעס העשויות לצאת מכל פרופורציה.
  • זמן פנוי לכל אחד מבני הזוג עבור עצמו בלבד – קבעו שעות או חצאי ימים בהם בן הזוג יוכל לפנות זמן עבור עצמו שאותו ינצל לפי ראות עיניו.  אפשרי לבן זוגך לצאת עם חברים, לצפות במשחק, או לבלות לפי בחירתו.  דרשי לעצמך את אותו יחס וצאי לבית  קפה עם חברות, צפי בסרט המוגדר כסרט לנשים שבעלך ממילא לא מעוניין בו, לכי למספרה, עשי מה שאת אוהבת.
  • מצאו זמן לבלות האחד עם השני – מצאו פתרון לילדים, סרבו לבני המשפחה, וצאו לבלות זה עם זו.  קבעו פגישה בבית קפה, צפו בסרט, לכו להאזין לקונצרט.  עשו כל מה שבראש שלכם.  ועשו זאת פעמיים לפחות במהלך חופשת החג.
  • התחשבות הדדית – עשו כל מאמץ על מנת להתחשב זה בזו ולהביא בחשבון גם את הרגשות של בן הזוג.  אל תכפו על בן הזוג מפגשים עם בני משפחה לא אהובים או עם חברים שאין להם עמם נושאי שיחה. אם אשתך אינה סובלת את בן דודך, השתדלו להימצא במחיצתו מה שפחות, אם בכלל.  אם בעלך אינו מגלה עניין באחיך ואין ביניהם כל תקשורת – אל תכפי עליו שהות ארוכה במחיצתו.
  • תשומת לב ומתנות קטנות – קנו אחד לשני מתנות קטנות ואפילו סמליות בהתחשב במיתון ובזמנים הקשים הקיימים היום.  אין צורך בהוצאה גדולה. רק בתשומת לב.  פרחים, נרות ריחניים, שוקולד בצורת לב, כל אלו עולים שקלים מועטים אך בצירוף פתק רומנטי ולבבי, יעשו את העבודה.  העיקר הכוונה ותשומת הלב.
  • השקעה ומחשבה – בחג, כמו תמיד, אל תקבלי את בן זוגך כמובן מאליו. השקיעי בזוגיות, בנישואין ובחברות ביניכם. עשי כל מאמץ לנהוג כלפיו באהבה ותני לו תשומת לב. מילה טובה ודברי חיבה אינם דורשים הרבה אך משיגים המון. נסי לראות דברים דרך העיניים שלו, ודרשי לעצמך את אותו יחס.

ואם כל זה לא סייע – וחג הפסח היה סיוט מתמשך, פנו ליעוץ פסיכולוגי או יעוץ זוגי, לפני שיהיה מאוחר מידי. נסו למנוע גירושין בשלב בו עדיין קיימת ביניכם אהבה ויחס חברי, וכל עוד המשקעים אינם קשים ואין טינה וכעס שיצאו מכל פרופורציה.

ואם גם כל זה לא יכול לשמור על הנישואין – בדקו אפשרות של גישור.  פירוד בין בני זוג ופירוק מסגרת הנישואין הם לעיתיים בלתי נמנעים, אך ניתן לעשות זאת בצורה נאורה, תרבותית ונינוחה יחסית – באמצעות הגישור.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן