מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  התמכרויות שונות הגורמות לכישלון הנישואין ולסיומם בגירושין והפתרון לכך באמצעות הסכם שלום בית ולחילופין גירושין

  לאחרונה פנו אלי מספר זוגות נשואים בבקשה לערוך עבורם הסכם שלום בית ולחילופין גירושין

  כל זאת, מאחר ומדובר בנישואין יציבים יחסית, הנמשכים מזה זמן, כאשר לבני הזוג ילדים, רכוש משותף, תחומי התעניינות משותפים ואף חברות ואהבה, אך התנהגות חריגה של אחד מבני הזוג או התמכרות כלשהי הביאו לשבר, למשבר בחיי הנישואין ואף לפירוד זמני.

  זוגות אלו אינם מעוניינים להתגרש או לפרק את התא המשפחתי, אך מעוניינים הם שהמצב אותו הם מגדירים כגרוע לא יישאר על כנו, ולפיכך מוכנים הם להתחייב ללכת לייעוץ זוגי ולטיפול פרטני, אך בו זמנית הם מעוניינים לסגור ולסכם ביניהם את הנושאים הכספיים, הכלכליים והרכושיים כגון מזונות ילדים וחלוקת הרכוש, לשים את הנושא מאחוריהם ולהשקיע בשיקום הזוגיות.

  בהסכם שלום בית ולחילופין גירושין אני רואה יתרון גדול

  מצד אחד בני הזוג אינם טומנים את ראשם בחול ואינם מתעלמים מהבעיות שנוצרו שייתכן ויביאו לגירושין, ומנגד הם אינם ממהרים לפרק את התא המשפחתי שבנו, הגם שיש בו בעיות, שאין להתעלם מהן, ואשר אין להמעיט בחשיבותם.

  כאשר בני זוג פותרים את המחלוקות הכספיות והרכושיות ביניהם ומסכימים כיצד יחולק הרכוש המשותף אם יתגרשו ומהו הסכום שישולם כמזונות ילדים, במידה וישולם, וכאשר בונים מנגנונים לחלוקת הרכוש בין בני זוג מתגרשים ולאיזון המשאבים, הרי ניתן לאחר אישור ההסכם בבית המשפט, לפנות לתוכנית השיקומית של הנישואין בראש נקי ובשלווה, לפחות יחסית, שהרי התנאים הכלכליים ברורים וברור גם מה יקרה אם ובמידה והטיפול הזוגי לא יעלו יפה.

  לפיכך יש כמעט אך ורק יתרונות בחתימה על הסכם שלום בית ולחילופין גירושין, אם כי יהיה מי שיגיד כי מרגע שהסכם כזה נחתם הרי שהדרך לפירוק התא המשפחתי ולגירושין קלה וברורה.

  לא מעט פעמים אני נתקלת בזוגות שערכתי עבורם במהלך השנים, הסכם שלום בית ולחילופין גירושין לפני שנים רבות ולהפתעתי ולשמחתי חלקם עדיין חיים יחד ומספרים לי על זוגיות טובה ומספקת, כאשר הם השכילו להתגבר על הבעיות שהיו בעבר.

  גירושין היא החלטה מאוד קשה ושיש לקבל לאחר הפעלת שיקול דעת והרבה מחשבה

  כל אדם נשוי חווה מידי פעם משברים בנישואין שהרי ידוע שאין נישואין מושלמים ואין מערכות יחסים נטולות פגמים. פעמים רבות זוגות משכילים להתגבר על המשבר ומטפלים בבעיות, בעזרת טיפולים זוגיים או בדרך אחרת, ובמקרים אחרים הטיפולים אינם נושאים פרי, המשבר מעמיק והופך להליך גירושין.

  בחירה במסלול של גירושין היא מהלך שאם מתחילים בו, קשה לחזור אחורה. לעיתים אין דרך חזרה. בהרבה מקרים מדובר בהליך שהינו בלתי הפיך למרות שישנם זוגות שהחלו בהליך גירושין בבית משפט או בגישור וחזרו לשלום בית ולניהול חיי משפחה נורמטיביים ותקינים.

  החלטה על גירושין צריכה להתקבל לאחר מחשבה מרובה ולאחר שבני הזוג עשו כל שלאל ידם על מנת למנוע את פירוק התא המשפחתי ואת הגירושין, ואל לה להחלטה כזו להתקבל בלהט הרגע, לאחר מריבה קשה, או אירוע מכעיס או מעליב.

  הסכם שלום בית ולחילופין גירושין יכול לשמש תחנה אחרונה, מעין ניסיון אחרון והזדמנות אחרונה עבור התא המשפחתי.

  הסכם כזה מנוסח על ידי עורך דין משותף מטעם בני הזוג או שני עורכי דין שכל אחד מהם מייצג צד אחד, והוא אמור להתייחס לכל הפרמטרים הנוגעים לניהול חיי המשפחה עד להחלטה על גירושין, וכן להתייחס לכל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לאחר פירוד וגירושין כגון: משמורת ומשמורת משותפת, חלוקת זמני שהות דהיינו הסדרי מפגש או הסדרי ראייה בנוגע לילדים, חלוקת הרכוש המשותף, איזון משאבים, פירוק שיתוף בדירת המגורים ועוד ועוד לרבות מזונות הילדים, חלוקת ההוצאות החריגות וכיוצ"ב.

  מהם המכשולים העומדים כיום בפני זוגיות תקינה ופיתויים שלא היו קיימים בעבר?

  התמכרות לסמים, לשופינג, למשחקי מחשב, ולסקס וירטואלי ולא וירטואלי – לכולם מכנה משותף אחד והוא השלכה הרסנית על חיי הנישואין אשר בסופו של דבר תביא לגירושין ולפירוק התא המשפחתי.

  כאשר הנישואין נמשכים מספר שנים וההתלהבות הראשונית כבר לא קיימת תיתכן האפשרות שמי מבני הזוג יחפש ריגוש באמצעות האינטרנט או מחוצה לו. הדברים אינם חדשים ואולם כיום האפשרויות מרובות יותר.

  התמכרות לרשתות חברתיות והתמכרות לעולם הוירטואלי

  הפייסבוק הביא לא פעם לחידוש חברויות ישנות וחיבר מחדש אנשים שהיה ביניהם נתק בשל סיום מסגרת לימודים, שחרור מהשירות הסדיר או המילואים ואף בשל מעבר מקום מגורים וכיוצ"ב. בין היתר חיבר הפייסבוק בין אנשים לבין חברי ילדות ולעיתים חידוש הקשר הביא גם לניהול רומנים מחוץ למסגרת הנישואין.

  ברור לכולנו וידוע שניתן בנקל להתמכר לשפע הגירויים והחידושים שקיימים כיום בתוך עולם  הרשתות החברתיות, ויש מי שייקח את האפשרות הזאת עד לקצה ולאחריו, וישקיע את מרבית זמנו בפלירטוטים ברשת ומכאן גם ימשיך ליצירת חברויות והכרויות שלא יסתיימו רק בחברות וירטואלית, אלא ירחיקו לכת.

  אם ההתנהגות הזאת מתקיימת כאשר בני זוג נשואים או אף חיים כידועים בציבור יש להניח שההשלכות יהיו קשות ויגרמו לפגיעה בקשר הזוגי אף עד לגירושין.

  ישנן אפליקציות רבות ושונות המאפשרות הכרות הן וירטואלית והן ממשית ועובדה זו מביאה לידיעה כי קיימות אינסוף אפשרויות, ואם כך מדוע להסתפק בבן או בת זוג אחד, כשיש אינספור אפשרויות להכיר רבים אחרים, להחליף לגוון ולשנות?

  ההיצע הרחב גורם במקרים מסויימים למי מבני הזוג להקל ראש ולהמעיט בחשיבות של המשפחה הממשית והאמיתית ולהתפתות למעשים הפוגעים בערך חיי המשפחה ויכולים להביא לגירושין.

  מצער לציין כי יותר ויותר אנשים סובלים מבעיות במערכות יחסים כתוצאה מההתמכרויות הדיגיטליות שלהם.

  משחקי מחשב

  אבחנה נוספת שהתווספה בשנים האחרונות היא התמכרות למשחקי מחשב, וזאת תחת קטגוריית התמכרויות. האבחון הזה כולל את אלה המכורים לסמארטפונים, למחשבי טאבלט, לפטופים ומחשבים נייחים, לצד התמכרות למשחקי מחשב.

  קריטריונים לאבחון ההתמכרות לאינטרנט יכללו בין היתר אם כי לא רק:

  בילוי זמן ממושך מול המסך באינטרנט תוך ויתור מלא או כמעט מלא על קשרים חברתיים, אי ביצוע המשימות השגרתיות היומיות, צורך לבלות זמן ממושך מול המסך כדי להגיע לדרגת סיפוק, אובדן עניין בעיסוקים אחרים, חוסר יכולת לחדול משימוש במחשבים ובסמארטפונים, והשימוש באינטרנט לשיפור מצב רוח ירוד או לבריחה מהמציאות.

  אנשים אשר מכורים למשחקי מחשב יוכלו להיות מאובחנים עם "הפרעת גיימינג".

   לנשים תהא אופיינית יותר התמכרות לקניות באמצעות מרכזי קניות או קניות ברשת יותר מאשר התמכרויות אחרות

  התמכרות לקניות מאופיינת על ידי מחשבות בלתי פוסקות על קניות ויישום התנהגות הקנייה, שמובילה לליקוי בתפקוד היומיומי ולתחושה של לחץ. בשל הקניות המרובות, נוצרים תשלומים דחויים וחובות שקשה לסלק.

  תופעה שכזו תביא לפגיעה ממשית בחיי הנישואין, שכן התעסקות יתר בקניות וברכישות דרך הרשת כמו גם בזבוז כספים שאינו עולה בקנה אחד עם היכולת של המשפחה יכולה גם היא להביא את הקשר הזוגי לעברי פי פחת ומשם הדרך לגירושין קצרה.

  התמכרות לסקס

  התמכרות זו דומה להתמכרות לסמים ולאלכוהול ואם אינה מטופלת אין כל סיכוי לחיי הנישואין. לפני כחמש שנים ייצגתי גבר אשר אשתו קבעה פעמיים ביום מפגשים עם גברים שלא הכירה בבתי מלון, ובכך בתקופה של שבועיים, במהלכם עקב אחריה, היא קיימה יחסי אישות עם מספר רב של גברים.

  גברים נוטים להתמכר לפורנו ולצפות שעות רבות מידי יום בסרטים ואז לנסות גם לממש את הפנטזיות בעולם הממשי.

  ברור שחיי נישואין רגילים אינם יכולים להכיל התנהגויות מסוג זה ודין הנישואין להסתיים בהליך של גירושין.

  המלצות

  כאשר הנישואין סובלים מהתמכרות כלשהי, המביאה לשבר של ממש, מוצע הן לפנות לטיפול זוגי וטיפול פרטני והן לערוך הסכם שלום בית ולחילופין גירושין על מנת למנוע סכסוך גירושין קשה שיתגלגל שנים בבתי המשפט.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים