הצעד הראשון כשבוחרים להתגרש ובחירת עורך דין מתאים

הצעד הראשון כשבוחרים להתגרש ובחירת עורך דין מתאים

מה עושה אדם, גבר או אשה, אשר מעוניין להתגרש

כבר נאמר על ידי לאו דזה, פילוסוף סיני שחי, על-פי המסורת, במאה השישית לפנה”ס, ונחשב כאבי תורת הטאואיזם כי: גם מסע של אלף מייל מתחיל בצעד קטן. גירושין הוא סוג של מסע שגם תחילתו וגם מהלכו, לא כל שכן סופו, אינם ברורים או ודאיים, ועל כן מי שילווה אותך במסע הזה ויהיה לצידך לאורך כל הדרך (מלבד בני משפחה וחברים קרובים) הוא עורך הדין לגירושים בו בחרת. על כן הבחירה בעורך דין לגירושים הינה חשובה ביותר.

הצעד הראשון בקבלת ההחלטה להתגרש הוא לבחור עו”ד שייקח מכם את הנטל הקשה של ניהול הליך הגירושים, את קבלת ההחלטות האסטרטגיות בהליך הגירושים, ויביא אתכם לחוף מבטחים. ההחלטה אינה החלטה קלה, אך היא חשובה עד מאד. עורך הדין בו תבחרו יהיה לא רק עורך הדין שלך לגירושים אלא גם הפסיכולוג שלך, החבר/ה הכי טוב שלך ויותר מכך.

אם קשה לכם ההחלטה בדבר זהות עורך הדין שינהל את תיק הגירושים שלך, לפחות רצוי מאד שתקפידו לקבל יעוץ משפטי במסגרת מספר פגישות ואז להצטייד בעורך דין לגירושים שאתה מאמין בו שיוביל אותך צעד אחר צעד לפתרון הנכון עבורך, ואשר ישיג עבורך את המקסימום שאפשר, בנסיבות המקרה שלך.

אכן אין ספק שההחלטה בדבר מיהו עורך הדין שתשכרו לצורך הליך הגירושים אינה קלה לחלוטין. הכימיה חשובה, המקצועיות חשובה, הניסיון חשוב, האכפתיות חשובה. חשובה גם הזמינות ללקוח, ולא פחות חשובה היכולת לקבל החלטות ביחד עם הלקוח כמו גם היכולת להתנהל בצורה מקצועית בבית המשפט, והידיעה כי השופטים מכירים את עורך הדין שלך ומכבדים אותו.

כשבוחרים עו”ד למה שיהיה מסע קשה בחייכם, מסע שככל הנראה עשוי להיות מהחוויות העוצמתיות ביותר עבורכם, ולאו דווקא במובן החיובי של המילה, חייבים לבחור עו”ד מקצועי ובקיא היטב בפסיקה בחידושים וגם בנפש האדם. צריך הוא להיות עורך דין שזה תחום העיסוק המרכזי שלו ואפילו הייתי אומרת שראוי שזה יהיה תחום העיסוק היחיד שלו, כלומר שעורך הדין יעסוק, יתמחה, ויתמקצע אך ורק בדיני משפחה, גירושים וגישור לגירושים.

האם אפשר לעבור את הליך הגירושין ללא ייצוג של עורך דין ולהסתפק בעצות במסגרת פגישות יעוץ?

אני אענה על השאלה הזאת בשאלה נגדית? הייתם עורכים לעצמכם ניתוח ואפילו ניתוח קטן? הייתם עושים לעצמכם טיפול שורש או סתימה? כאשר אתם חולים בדלקת גרון, האם אתם מחליטים מהי האנטיביוטיקה המתאימה לכם? התשובה ברורה. אתם גם לא מטפלים ברכב שלכם בעצמכם, גם מחוסר ידע וגם כי זה מסוכן.

פגישה עם עורך דין לגירושים אינה מחייבת אתכם לשכור את שירותיו לכל הליך הגירושין, ועליכם לשלם אך ורק עבור פגישת הייעוץ ועליה בלבד. תוכלו להיפגש להתרשם ולחשוב, אין עליכם חובה גם לשכור את עורך הדין הראשון בהם אתם פוגשים. אתם יכולים להתרשם משניים שלושה ואז לקבל החלטה.

לא אמליץ להיפגש עם יותר מידי עורכי דין לא רק בגלל עלות הייעוץ שתהיה גבוהה אם תתייעצו עם 10 עורכי דין, אלא שאם תיפגשו עם 10 עורכי דין תשמעו לפחות 10 דעות וזה עשוי לבלבל אתכם ולהוציא אתכם מהאיזון באופן מוחלט.

כאשר אתם חולים במחלה אתם מקבלים מה שנקרא “חוות דעת שנייה”. אז אפשר לקבל שתיים או שלוש חוות דעת באשר לתיק הגירושים שלכם, אבל מעבר לכך – זה יהיה מבלבל. לא תזכרו מי יעץ מה ובאיזה הקשר. תשמעו אינסוף דעות שונות, טקטיקות שונות וגישות שונות.

תנסו מראש לסנן עם מי להיפגש עם מי לא. אם חשוב לכם ניסיון – פנו לעו”ד ותיק. אם חשוב לכם שעורך הדין יהיה גבר או אשה – מראש אל תקבעו עם גבר במידה ותחושת הבטן שלכם אומרת לכם שעם אשה יהיה לכם יותר נוח (וכמובן להיפך).

התרשמו מעורך הדין שאתם עומדים לקבוע איתו באמצעות הרשת, בה יש הרבה מאד אינפורמציה. נסו לקבל המלצות. ערכו סלקציה על מנת שלא להיפגש עם יותר מידי עורכי דין. זה יעלה הרבה ולא תהיו מבולבלים פחות. לכו עם תחושת הבטן שלכם וסמכו עליה. בדרך כלל היא לא מכזיבה.

היפגשו לשיחת יעוץ ובדקו את הדברים הבאים (אם כי אין זו רשימה סגורה של דברים שיש לבדוק)

  • קודם כל שמעו היטב מהו הניתוח של עורך הדין את המקרה מההיבט המשפטי
  • איך הוא רואה את התיק כפשוט או כמסובך כארוך או כקצר.
  • מה העצות שהוא נותן לכם בשלב הראשון.
  • כיצד הוא ממליץ ומתכוון לפעול, האם מדובר בגישה לוחמנית או בגישה פשרנית. בדקו מה מתאים לכם. אין נכון ולא נכון. יש רק מה שמתאים לכם או לא.
  • האם עורך הדין מציע כמה דרכי פעולה או דרך אחת בלבד.
  • האם עורך הדין מציג לכם תמונה ורודה מידי ומבטיח הבטחות או שהוא מצביע גם על נקודות החולשה של המקרה, כלומר מסביר היכן ה”קייס” שלכם חלש
  • מה שכר הטרחה ואיך הוא מורכב, האם גלובאלי או מדורג, ולאיזה סכום כולל יכול שכר הטרחה להגיע אם אינו גלובאלי.
  • האם אתם מקבלים הסברים משפטיים מפורטים על סיכויים או סיכונים או שמוצע לכם ל”סמוך” על עורך הדין.
  • מה הזמינות של עורך הדין? האם יענה לכם אחרי שלושה ימים או שבוע או שהוא נוהג לענות לכם באותו היום בפרק של מספר שעות או אפילו מייד.
  • כמה שנות ניסיון יש לו והאם אך ורק בתחום דיני המשפחה או בעוד תחומי משפט.

שכר טרחה ועלויות הליך הגירושין

בדקו האם שכר הטרחה הנדרש בהליך הגירושין הינו ריאלי ואפשרי מבחינתכם והאם יש לכם יכולת לגייס את שכר הטרחה המבוקש או שאתם תסתבכו. אין להתחייב למשהו שלא תעמדו בו. במקרים כאלה רצוי ונכון להתייעץ עם בני משפחה קרובים, שיתכן ויסייעו לכם לא רק בקבלת החלטה אלא גם יעמידו לכם הלוואה או מתנה כספית שתאפשר את שכירת עורך הדין בו אתם מעוניינים.

בדקו עלות מול תועלת. לדוגמא אם יש ברצונכם להגיש תביעה להפחתת מזונות וההפחתה הצפויה כוללת 50 אלף ₪ אם תזכו – לא יהיה זה נכון מבחינתכם להשקיע 35 – 40 אלף ₪ בתביעה, והעלות יכולה לעלות על התועלת או להיות קרובה אליה ואזי ההליך אינו כלכלי מבחינתכם.

אם לעומת זאת הרבה מונח על כף המאזניים – אין לחסוך בעלויות עורך דין וכשם שבמחלה קשה הייתם פונה לרופא פרטי מהשורה הראשונה, כך עשו גם לגבי הגירושים שלכם. עורך דין שאינו עוסק רק בתחום הגירושין והמשפחה, עשוי שלא להיות מודע לאפשרויות שאתם יכולים להעלות בבית המשפט או במשא ומתן, ואזי לא תצאו עם המגיע לכם, וחבל.

התאמה וכימיה

בדקו האם האישיות של עורך הדין משתלבת עם שלכם. אינם צריכים להיות חברים וגם לא לבלות יחד, אבל אם האמת חשובה לכם ואתם רוצים ללכת בדרך הישר – סביר להניח שעורך דין ערמומי שנותן עצות לא כשרות לא יתאים לכם. אם חשובה לכם התדמית שלכם בעיני עצמכם – לא תוכלו לקחת עורך דין לגירושים שאין לו קווים אדומים (ויש כאלה).

כך למשל ישנם עורכי דין לגירושים לא מעטים המייעצים ללקוח (אם זאת אשה) להתלונן כנגד הבעל על אלימות (גם אם זה לא נכון) או במקרים חריגים והזויים על תקיפה מינית כנגד האישה או חלילה כנגד הילדים, או שהם מציינים סטיות שיש לבן הזוג האחר (התעניינות יתירה בכפות רגליים, מין אלים במיוחד, פדופיליה ועוד ועוד).

התנהגות כזו הינה הרבה מעבר לקווים האדומים ואסור שתלכו שבי אחר עורך דין כזה, ועל כן בדקו מראש האם הגבולות שלכם ושל עורך הדין דומים.

שיחת הייעוץ אצל עורך דין לגירושים

שיחת יעוץ היא שיחה חשובה מאוד שכן לאחריה או בסמוך לה תצטרכו לקבל החלטה עקרונית בדבר זהות עורך הדין לגירושים שתשכרו את שירותיו. מומלץ להגיע עם ליווי של אדם קרוב שתומך בכם בתהליך, בן משפחה או חבר קרוב.

הסיבה היא שהשיחה עמוסה באינפורמציה ובדרך כלל מציפה אתכם רגשית ולכן קל לשכוח חלק מהנאמר בה או בכלל לא לשמוע חלק מהדברים. אדם נוסף יזכור וידע לסייע לכם בפרטים, ואולי גם בקבלת החלטה נכונה. כשמגיעים לשיחת ייעוץ בדרך כלל מגיעים נסערים, ואדם נוסף מטעמכם תומך בכם ולעיתים יודע לשאלות שאלות שאתם לא חושבים עליהן בגלל היותכם מבולבלים, נסערים פגועים וכיוצ”ב.

כאשר אתם נסערים, חלק מן המידע נמחק או לא נקלט כלל מפאת סערת הנפש בה אתם נתונים עם פרוץ הליך הגירושין, ועל כן מוצע לרשום ראשי פרקים מראש לשאלות, שיש לשאול וגם לרשום ראשי פרקים של השיחה, כדי לחזור אליה בתום הייעוץ.

לאחר שתספרו את הסיפור שלכם לעו”ד עליכם לצפות לא רק לאינפורמציה על הזכויות והחובות שלכם בגירושין – אלא גם להסבר מפורט על התהליך עצמו בפן המשפטי ובפן האישי. יש חשיבות גדולה לכך שתהיו מודעים לחובות וזכויות בגירושים. יש גם חשיבות גדולה שתהיו מודעים לתהליכים הקיימים בגירושין.

השירות של משרדנו כולל לא רק הסבר על ההליך המשפטי ומה הצפי לתוצאה כזו או אחרת אלא גם הדרכה ברורה לפני כל מהלך שיכול להשפיע על גורל התיק. כך למשל אם יש לכם פגישה ביחידת הסיוע – נדריך אתכם מה לומר מה לא לומר, ובכל פרט ופרט עד לרמה של מה ללבוש ומה לא להגיד ואיך לא להתנגד.

כך גם כמובן לפני כל דיון ודיון תיערך הכנה בפגישה שתיקבע מראש ואליה תגיעו עם שאלות ותקבלו תשובות, ואף תקבלו הנחיות רבות כיצד להתנהג, מה ללבוש, מה בשום אופן לא לעשות וכיוצ”ב.

אם תצטרכו לעבור מבחני ומבדקי מסוגלות הורית במכון שיקבע בית המשפט – נמצא את הדרך להקל עליכם את התהליך, ולהדריך אתכם כיצד תעברו את ההליך בצורה הטובה ביותר. מה לומר ממה להימנע, כיצד יש להתנהג וכיוצ”ב. במקרים מסויימים, נמליץ לכם להיפגש עם פסיכיאטר שיסביר לכם מהם המבחנים שנעשים בהליך מסוגלות הורית וכיצד להתמודד איתם בדרך הטובה ביותר.

במידת הצורך, נצמיד לכם עו”ס או מטפל מהקשת הרווחה של הטיפולים הקיימים בתחום זה על מנת שתקבלו תמיכה טיפולית ולא רק משפטית.

בפגישת הייעוץ, תרצו לקבל אסטרטגיה מפורטת שנתפרת למידות שלכם. כמו כן תרצו לדעת באיזו ערכאה לבחור – בית הדין הרבני או בית המשפט למשפחה ומהם ההבדלים בין שתי ערכאות משפטיות אלו לטוב ולרע (ויודגש כי לא תמיד בית הדין הרבני רע לאשה וטוב לבעל ולהיפך: לא תמיד בית המשפט לענייני משפחה רע עבור הגבר וטוב עבור האשה. הדברים הרבה יותר מורכבים ותלויי נסיבות ספציפיות של כל מקרה). יש חשיבות בקבלת החלטה מסוג זה.

ניהול משבר הגירושין

בין משבר גירושים קצר ובין משבר ארוך, צריך לדעת לנהל ולהתמודד איתו, להיערך לו מראש, לדעת מהם הסיכונים והסיכויים ולנסות לצפות את התנהגות הצד השני מראש ולדעת כיצד לענות לה.

יתכן עם פתיחת ההליך המשפטי לגירושים נוכל לנהל מו”מ אינטנסיבי כך שהסכם יושג בפרק זמן קצר, יתכן גם שבשל נסיבות שונות (כגון צד שני נקמן שרוצה לגרור את ההליך, שופט בלתי יעיל או סוגיות משפטיות מורכבות ומסובכות) ההליך יהיה ארוך וקשה, ויסתיים רק לאחר תקופה.

כל משבר צריך לדעת לנהל. חשוב לנהל את המשבר המשפחתי שלכם באופן מתוכנן עד כמה שניתן. ישנן אינספור תגובות צפויות של הצד השני ועורך הדין צריך שיכיר ויהיה מודע לפחות לחלק ניכר מהן.

עורך הדין ייקח את המושכות וינהל את המשבר בשיתוף אתכם. משרדנו נוהג ליידע מראש בכל דבר ועניין הקשור אליכם, כולל קבלת אישור מראש של כל מסמך המוגש מטעמכם לבית המשפט או לצד השני.

ההשתתפות שלכם ושלנו יחדיו בניהול משבר הגירושין, תיתן לכם תחושת שליטה טובה יותר, תוך שאתם מודעים לסיכויים ולסיכונים בכל רגע נתון. נדאג לאינטרסים שלכם ולמקסום הזכויות שלכם בכל שלב שהוא.

יחד עם זאת, יש להתאזר בסבלנות. סבלנות נדרשת שכן שום דבר לא ייפתר מאליו או בקלות. משבר גירושין הוא משבר רציני ובתהליך ישנן עליות וירידות ואנו נשתדל ונעשה כל מאמץ להיות שם בשבילכם.

רק אם הצד השני יהיה מעוניין בגישור ובפשרה, נוכל לחסוך לכם את ההליך המשפטי. האפשרות להגיע להסכם גירושים בלא הליכים משפטיים היא נהדרת אבל לא בכל מחיר ובוודאי לא במחיר של ויתורים גורפים ובלתי הגיוניים מצדכם.

האם להתגרש או לא?

דבר אחד לא נגיד לכם: האם להתגרש או לא. זו תשובה שצריכה להתקבל רק על ידכם. גם פסיכולוג מומחה לא יגיד לכם האם להתגרש או לא. התשובה מצויה אך ורק אצלכם.

כי גם אם אתם נמצאים בנישואים גרועים, וזה פוגע בכם בכל תחומי החיים, יש מחיר שאתם מוכנים לשלם עבור הביטחון, הקביעות והיציבות הכלכלית. רק אם יודעים האם היתרונות נופלים מהחסרונות או עולים עליהם, והאם טוב לכם או רע לכם להמשיך בנישואין כושלים.

יש אנשים שיעדיפו לחיות באומללות כל עוד יש להם בטחון כלכלי ומסגרת קיימת (גם אם היא ריקה מתוכן). יש אנשים שיהיו מוכנים לעבוד בארבע עבודות, אך לא להמשיך בנישואין קשים, משפילים ומאמללים.

רק אתם יודעים מה עדיף לכם. אנחנו נגבה אתכם בכל החלטה, אך לעולם לא נמליץ לכם האם להתגרש או לא להתגרש.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן