ההבדל בין משמורת משותפת למשמורת מחולקת

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

עד לאחרונה נטו בתי המשפט לפסוק משמורת לאם והסדרי ראיה לאב, וגם אם הסדרי הראיה היו נרחבים וכללו לינה בבית האב בימי החול – עדיין ההגדרה המשפטית הייתה כפי שהייתה.

לאחר פרסום מסקנות ועדת שניט ובהמשך לכך – ברירת המחדל הינה משמורת משותפת, כאשר במקרים מסוימים עדיין תחול חזקת הגיל הרך, וילדים יהיו במשמורת אמם, אך מקרים אלו הולכים ופוחתים.

עד לאחרונה פסקי הדין שניתנו קבעו כי משמורת משותפת תיקבע רק כאשר תקשורת טובה מתנהלת בין ההורים למצער בנושא הילדים.  גם פסיקה זו שונתה וכיום גם כאשר אין תקשורת וגם כאשר האם אינה מסכימה – בהתקיים התנאים הנכונים לכך – יקבע על ידי בית המשפט כי המשמורת תהא משותפת.

השיח הציבורי מדבר כיום על משמורת משותפת או על אחריות הורית משותפת ופחות על משמורת בלעדית לאם.

בתמ”ש 16291-09-10 נקבעה משמורת מחולקת בין ההורים כשמשמעותה בפועל הינה משמורת משותפת במערכת יחסים בלתי תקינה, כאשר ההורים נאבקים ביניהם בכל דבר וענין שנוגע לילדים ובכלל.

בית המשפט קבע כי בחינת טובת הקטין מביעה למסקנה האחת והיחידה שיש לחלק את המשמורת בין שני ההורים ומדגיש כי אין מדובר במשמורת משותפת אלא במשמורת מחולקת נוכח הקונפליקטים בין ההורים.

בית המשפט מדגיש כי הוא רואה מסר חינוכי לקטין ששני ההורים נוכחים בחייו וכי המשמורת אינה מופקעת מידו של מי מההורים.

בית המשפט מביע ביקורת על כך שההורים אינם מסוגלים להחליט בעצה אחת בשום עניין הנוגע לקטין, ובמיוחד לא בנוגע לאבחונים או באשר לדרכי חינוכו ו/או הטיפולים המחוצים לו, ובעוד האם דורשת טיפול הידרותרפי האב מתעקש על טיפול באמצעות סוסים (רכיבה טיפולית) וכיוצ”ב מחלוקות בכל דבר ועניין.

בשל העובדה כי ההורים לא פסקו מלהתכתש בכל נשוא ונושא עד כדי סיכון הקטין הורה בית המשפט כי אף הורה לא יצור קשר כאשר הילד שוהה אצל ההורה השני ולא יפריע לשהותו של הילד שם, אלא באמצעות מסרונים ענייניים קצרים ובצורה מכובדת.

בית המשפט מתרשם כי הילד מוסת על ידי אמו ומצוי בקונפליקט נאמנויות וכי התנהגות הוריו מסכנת את בריאותו הנפשית סכנה של ממש.

בפסק דין זה מחודדת האבחנה בין משמורת משפטית (שהינה למעשה האפוטרופסות על הקטין הנשארת משותפת בכל מקרה גם אם המשמורת הינה אצל אחד ההורים) לבין משמורת פיסית שפירושה האחזקה בקטין, דהיינו היכן הבית העיקרי של הקטין בו הוא מתגורר.

אבחנה זו נעשית גם על ידי כב’ השופט זגורי (מחוז צפון) במספר פסקי דין ובין היתר בתמ”ש (טבריה) 5782-08-09 וכן בתמ”ש (תל אביב) 36621/06 מפי כב’ השופט שטרק המצטט מספרו של פ’ שיפמן, ” דיני המשפחה בישראל“,

” בשיטות משפט אחדות מורגשת נטייה לעודד הורים להגיע להסדר של “החזקה משותפת” ( joint custody ) המחלק ביניהם שווה בשווה את גידולו של הילד והטיפול בו. אמנם הסדר כזה מצריך רמה גבוהה של שיתוף פעולה בין ההורים השרויים בקרע ובמתח עקב הפירוד שחל ביניהם, כשם שקשיים טכניים עלולים להכביד על ביצועה של החזקה משותפת. אבל סירובו השרירותי של צד לשתף פעולה בקביעת הסדר להחזקה משותפת נזקף לחובתו, אם ההסדר נכשל, וכתוצאה מכך, על בית המשפט להחליט מי מבין ההורים ראוי להעדפה בקבלת ההחזקה בילד. היתרון הטמון בהסדר להחזקה משותפת הוא, בראש ובראשונה, חיזוק תחושת האחריות השווה והמשותפת של שני ההורים לילד, להבדיל מהסדר המשחרר אחד ההורים, על פי רוב האב, מן הדאגה לילד …”

נוכח העובדה כי הקטין צריך את שני הוריו כי הוא קשור אליהם מגיע בית המשפט לענייני משפחה למסקנה כי יש צורך ב”שובר שוויון” בדמות משמורת מחולקת, והוא מדגיש כי נוכח המאבק תהא זו משמורת מחולקת ולא משמורת משותפת, ומגדיר ימים ושעות ברורים, ומדגיש כי יש חשיבות עליונה למגורים סמוכים של ההורים, וקובע כי אף צד אינו רשאי לשנות את בית המגורים במקום מרוחק ממשנהו ללא פניה לבית המשפט בעניין זה.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן