גירושין בגישור או גירושין בהליך משפטי?

גירושין בגישור או גירושין בהליך משפטי?

הסכם בגישור או מאבק משפטי?

אם ניתן להגיע לפשרה הוגנת, כמעט תמיד עדיף הסכם גירושין. לגירושים בהסכמה יש הרבה מאד יתרונות: היתרון העיקרי הוא שלא מתפתחת עויינות קשה בין שני צדדים יריבים, שנלחמים זה בזה משני צדי המתרס, בזמן שיש להם ילדים משותפים.

מבחינת הילדים, הגירושים הם משבר קשה וכדי להתגבר עליו הם זקוקים להמשך קשר ושיתוף פעולה בין ההורים. שהרי זיכרונות הילדות שלהם מבוססים על המשפחה ביחד, וגם בעתיד הם ירצו קשר טוב עם שני ההורים, למרות שההורים נפרדו.

המצב שבו הורה אחד נמצא במלחמה עם ההורה השני, כולל השמצות והכפשות, הוא מצב קשה עבור הילדים ובד”כ מקשה עליהם למשך שנים רבות.

כאשר מוצע הסכם, סביר המחלק את הרכוש בצורה הוגנת פחות או יותר בהתחשב בנסיבות של המקרה הרי שעדיף לנסות ולהתווכח על תנאי אך לא מומלץ ללכת עם הראש בקיר ולפוצץ את ההסכם.

יחד עם זאת, אדם שאינו בשל עדיין לגירושין עלול לסרב להסכם הוגן רק משום שטרם הגיע לשלב הבשלות וטרם השלים כי הנישואין הסתיימו והגיעו לקיצם.

גירושים בהליך משפטי עולים יותר מאשר גישור גירושין

בנוסף, גירושים בהסכמה ייקחו פחות זמן, יעלו הרבה פחות, גם מבחינת התשלום הישיר לעו”ד, וגם בכל הנוגע להוצאות עקיפות, שלעיתים יש בהן צורך, כמו: חוות דעת משפטיות של מומחים ממונים מטעם בית המשפט, בדיקות מסוגלות הורית, אגרות ועוד), וגם משום שמדובר בתקופה ארוכה, שבה קשה מאד לפעול בשקט לשיקום חיי השגרה הצפויים לאחר הגירושים.

בהסכם אפשר לרדת לרזולוציות שפסק דין אינו מתייחס אליהן

יתרון נוסף להסכם גירושין הוא שניתן לנסח הסכמות מפורטות, כולל בנושאים שפס”ד של ביהמ”ש לא ייכנס אליהם. כך יכולים בני הזוג להגיע להסדרים מפורטים וספציפיים, המכסים הרבה יותר אפשרויות, וכך למנוע צורך של פנייה לערכאות בעתיד, אם יתעוררו קשיים בנושאים שפסק הדין לא מתייחס אליהם כלל.

לבסוף, הסכם הגירושין אינו תוצר של הנחיות כפויות, במצב של מנצח ומפסיד, ואינו נקבע לפי החלטות וחוות דעת חיצוניות, אלא ע”י בני הזוג עצמם. מבחינה אישית, קל יותר לקבל ולקיים התחייבות, שהיית שותף/ה בניסוח ובגיבוש התנאים שלה.

כל האמור לעיל, לגבי יתרונות הסכם יחסי ממון וגירושין נכון כל עוד מדובר בפשרה הוגנת, ובהסכם המאפשר לשני הצדדים לצאת לדרך חדשה ולבנות את הפרק הבא, גם רגשית וגם כלכלית.

מתי לא נכון להגיע להסכם וכדאי דווקא להגיע להליכים משפטיים בבית המשפט

אם ההסכם פוגע, מנשל, משאיר את אחד הצדדים חסר כל, או מנותק מקשר עם הילדים, אין זה הסכם גירושין שאפשר לחיות איתו ביום שאחרי. כל הסכם שהינו בלתי הוגן בצורה דרמטית לא יחזיק מעמד ועל כן לא ברור האם מי מהצדדים יעמוד בו ויקיים אותו.

ההסכם אמור לסיים את המשבר, ולא ליצור משבר חדש. אם אחד הצדדים נדחק לחתום על הסכם תחת לחץ, או איומים, או אפילו רק “על מנת להסכים ולסיים”, ולמחרת החתימה מוצא עצמו במצב גרוע, עדיף לו לנהל מאבק משפטי לקבלת זכויותיו.

כך למשל אשה שנסחטת ומוותרת על חלקה ברכוש כדי שבעלה לא יגלה לילדים כי בגדה, או עשתה מעשים אסורים על פי דין תורה (מעשה כיעור) צריכה לעמוד על שלה, ולא לחתום על הסכם גירושים בלתי הוגן שנכפה עליה בלית ברירה. דוגמא זו המתייחסת לאשה, נכונה באותה מידה גם בנוגע לגבר.

צריך להבין כי הפחתת מזונות למשל, אינה דבר שגרתי ולא די בטענה מטעם האב/הבעל כי חתם על הסכם שאין הוא יכול לעמוד בו רק משום שרצה לסיים מהר ולפיכך התחייב לסכום מזונות קטינים שאין הוא יכול לעמוד בו. קשה להפחית מזונות בהליך משפטי וצריך להוכיח שינוי מהותי של המצב ועל כן רוב התביעות בנושא זה נדחות על ידי בית המשפט.

תיקון ושינוי של הסכם גירושין שאושר הינו כמעט בלתי אפשרי לחלוטין ועדיף לחשוב 10 פעמים ולא לחתום על הסכם גירושין שאינכם שלמים איתו או שהינו בלתי אפשרי ליישום.

מומלץ לשקול היטב הסכם שאתם חותמים עליו כדי שלא להתחרט לאחר מכן

עד לחתימה על ההסכם, ניהול משא ומתן, ארוך ככל שיהיה, הינו לגיטימי ומקובל ועורך הדין ששכרת אמור להגן על האינטרסים שלך, במקביל להסברים אודות המצב, שהוא אמור לתת לך בשלבים שונים של ההליך.

כל ההחלטות מתקבלות ביחד עם עורך הדין, לאחר שליבנתם ביניכם כל יתרון וכל חסרון של ההסכם, התייחסתם לכל תנאיו, הן בנפרד והן כמכלול, וברורים לך לגמרי התנאים בהם מדובר.

ברירת המחדל בגירושים אמורה להיות פשרה הוגנת בגישור, פשרה שתאפשר לשני הצדדים להתארגן, להמשיך באחריות ובקשר הורי רציף עם הילדים, ותסייע מבחינה כלכלית ורכושית.

זהו בסיס טוב להמשיך ולשתף פעולה לטובת הילדים, גם כשההורים גרושים. פנייה למאבק משפטי נדרשת, רק אם לא ניתן להשיג זאת בהסכם.

אפשר להגיע להסכמות גם בעיצומו של המאבק המשפטי

גם אם פונים למאבק משפטי, בכל רגע שאפשר לעצור ולהגיע להסכם כזה, זו אפשרות עדיפה. משמע גם אם החל הליך משפטי של גירושין וגם אם מדובר בהליך מתקדם, עדיין בכל שלב רצוי להגיע להסכם או לפחות לנסות זאת.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן