מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  גירושין בגישור או גירושין בהליך משפטי?

  גירושין בגישור או גירושין בהליך משפטי?

  הסכם בגישור או מאבק משפטי?

  אם ניתן להגיע לפשרה הוגנת, כמעט תמיד עדיף הסכם גירושין. לגירושים בהסכמה יש הרבה מאד יתרונות: היתרון העיקרי הוא שלא מתפתחת עויינות קשה בין שני צדדים יריבים, שנלחמים זה בזה משני צדי המתרס, בזמן שיש להם ילדים משותפים.

  מבחינת הילדים, הגירושים הם משבר קשה וכדי להתגבר עליו הם זקוקים להמשך קשר ושיתוף פעולה בין ההורים. שהרי זיכרונות הילדות שלהם מבוססים על המשפחה ביחד, וגם בעתיד הם ירצו קשר טוב עם שני ההורים, למרות שההורים נפרדו.

  המצב שבו הורה אחד נמצא במלחמה עם ההורה השני, כולל השמצות והכפשות, הוא מצב קשה עבור הילדים ובד"כ מקשה עליהם למשך שנים רבות.

  כאשר מוצע הסכם, סביר המחלק את הרכוש בצורה הוגנת פחות או יותר בהתחשב בנסיבות של המקרה הרי שעדיף לנסות ולהתווכח על תנאי אך לא מומלץ ללכת עם הראש בקיר ולפוצץ את ההסכם.

  יחד עם זאת, אדם שאינו בשל עדיין לגירושין עלול לסרב להסכם הוגן רק משום שטרם הגיע לשלב הבשלות וטרם השלים כי הנישואין הסתיימו והגיעו לקיצם.

  גירושים בהליך משפטי עולים יותר מאשר גישור גירושין

  בנוסף, גירושים בהסכמה ייקחו פחות זמן, יעלו הרבה פחות, גם מבחינת התשלום הישיר לעו"ד, וגם בכל הנוגע להוצאות עקיפות, שלעיתים יש בהן צורך, כמו: חוות דעת משפטיות של מומחים ממונים מטעם בית המשפט, בדיקות מסוגלות הורית, אגרות ועוד), וגם משום שמדובר בתקופה ארוכה, שבה קשה מאד לפעול בשקט לשיקום חיי השגרה הצפויים לאחר הגירושים.

  בהסכם אפשר לרדת לרזולוציות שפסק דין אינו מתייחס אליהן

  יתרון נוסף להסכם גירושין הוא שניתן לנסח הסכמות מפורטות, כולל בנושאים שפס"ד של ביהמ"ש לא ייכנס אליהם. כך יכולים בני הזוג להגיע להסדרים מפורטים וספציפיים, המכסים הרבה יותר אפשרויות, וכך למנוע צורך של פנייה לערכאות בעתיד, אם יתעוררו קשיים בנושאים שפסק הדין לא מתייחס אליהם כלל.

  לבסוף, הסכם הגירושין אינו תוצר של הנחיות כפויות, במצב של מנצח ומפסיד, ואינו נקבע לפי החלטות וחוות דעת חיצוניות, אלא ע"י בני הזוג עצמם. מבחינה אישית, קל יותר לקבל ולקיים התחייבות, שהיית שותף/ה בניסוח ובגיבוש התנאים שלה.

  כל האמור לעיל, לגבי יתרונות הסכם יחסי ממון וגירושין נכון כל עוד מדובר בפשרה הוגנת, ובהסכם המאפשר לשני הצדדים לצאת לדרך חדשה ולבנות את הפרק הבא, גם רגשית וגם כלכלית.

  מתי לא נכון להגיע להסכם וכדאי דווקא להגיע להליכים משפטיים בבית המשפט

  אם ההסכם פוגע, מנשל, משאיר את אחד הצדדים חסר כל, או מנותק מקשר עם הילדים, אין זה הסכם גירושין שאפשר לחיות איתו ביום שאחרי. כל הסכם שהינו בלתי הוגן בצורה דרמטית לא יחזיק מעמד ועל כן לא ברור האם מי מהצדדים יעמוד בו ויקיים אותו.

  ההסכם אמור לסיים את המשבר, ולא ליצור משבר חדש. אם אחד הצדדים נדחק לחתום על הסכם תחת לחץ, או איומים, או אפילו רק "על מנת להסכים ולסיים", ולמחרת החתימה מוצא עצמו במצב גרוע, עדיף לו לנהל מאבק משפטי לקבלת זכויותיו.

  כך למשל אשה שנסחטת ומוותרת על חלקה ברכוש כדי שבעלה לא יגלה לילדים כי בגדה, או עשתה מעשים אסורים על פי דין תורה (מעשה כיעור) צריכה לעמוד על שלה, ולא לחתום על הסכם גירושים בלתי הוגן שנכפה עליה בלית ברירה. דוגמא זו המתייחסת לאשה, נכונה באותה מידה גם בנוגע לגבר.

  צריך להבין כי הפחתת מזונות למשל, אינה דבר שגרתי ולא די בטענה מטעם האב/הבעל כי חתם על הסכם שאין הוא יכול לעמוד בו רק משום שרצה לסיים מהר ולפיכך התחייב לסכום מזונות קטינים שאין הוא יכול לעמוד בו. קשה להפחית מזונות בהליך משפטי וצריך להוכיח שינוי מהותי של המצב ועל כן רוב התביעות בנושא זה נדחות על ידי בית המשפט.

  תיקון ושינוי של הסכם גירושין שאושר הינו כמעט בלתי אפשרי לחלוטין ועדיף לחשוב 10 פעמים ולא לחתום על הסכם גירושין שאינכם שלמים איתו או שהינו בלתי אפשרי ליישום.

  מומלץ לשקול היטב הסכם שאתם חותמים עליו כדי שלא להתחרט לאחר מכן

  עד לחתימה על ההסכם, ניהול משא ומתן, ארוך ככל שיהיה, הינו לגיטימי ומקובל ועורך הדין ששכרת אמור להגן על האינטרסים שלך, במקביל להסברים אודות המצב, שהוא אמור לתת לך בשלבים שונים של ההליך.

  כל ההחלטות מתקבלות ביחד עם עורך הדין, לאחר שליבנתם ביניכם כל יתרון וכל חסרון של ההסכם, התייחסתם לכל תנאיו, הן בנפרד והן כמכלול, וברורים לך לגמרי התנאים בהם מדובר.

  ברירת המחדל בגירושים אמורה להיות פשרה הוגנת בגישור, פשרה שתאפשר לשני הצדדים להתארגן, להמשיך באחריות ובקשר הורי רציף עם הילדים, ותסייע מבחינה כלכלית ורכושית.

  זהו בסיס טוב להמשיך ולשתף פעולה לטובת הילדים, גם כשההורים גרושים. פנייה למאבק משפטי נדרשת, רק אם לא ניתן להשיג זאת בהסכם.

  אפשר להגיע להסכמות גם בעיצומו של המאבק המשפטי

  גם אם פונים למאבק משפטי, בכל רגע שאפשר לעצור ולהגיע להסכם כזה, זו אפשרות עדיפה. משמע גם אם החל הליך משפטי של גירושין וגם אם מדובר בהליך מתקדם, עדיין בכל שלב רצוי להגיע להסכם או לפחות לנסות זאת.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים