בנק הזרע והיבטים משפטיים

לעיתים אין ביכולת אנשים להרות בדרך הטבעית והמקובלת, וגם טיפולים שונים לא מביאים להריון, ונזקקים הם לתרומת זרע.

יתר על כן ישנן נשים שאינן מעוניינות בנישואין או בזוגיות וגם אין להן עניין שיהיה אב בתמונה, והן מספיק ישרות בשביל לא לעשות פעולה של גניבת זרע ולהפיל גבר תמים בפח, והאפשרות היחידה שלהן היא לבקש תרומה מבנק הזרע.

אם בעבר המונח משפחה התייחס לאמא אבא וילדיהם הריי שהיום המונח משפחה הורחב ונשים ללא בעל, נשים לסביות, זוגות חד מיניים וכיוצ”ב – יכולים להקים משפחה ולהביא ילדים.

גם זוגות עם בעיית פוריות אצל הגבר משתמשים לעיתים בשירותי בנק הזרע על מנת להביא ילד לעולם. מפרים את האשה בזרע של גבר אחר בהליך של הזרעה.

ההיבט ההלכתי של תרומה מבנק הזרע

תרומת זרע מהווה נושא שנוי במחלוקת על פי ההלכה היהודית. קיימות מספר סוגיות הלכתיות מורכבות הקשורות לנושא, ביניהן: חשש מממזרות, חשש לנישואי קרובים וכן בעיות ייחוס.

ההלכה אינה מעודדת תרומות זרע, אך רבנים מסוימים מתירים אותה, בעיקר במקרים בהם כל האפשרויות האחרות מוצו ואין כל דרך אחרת להרות. הדברים

נכונים שבעתיים כאשר אנחנו מצויים בתקופה מתקדמת טכנולוגית ומחשבתית וגם מה שהיה אסור בעבר על פי ההלכה מותר כיום ומתאפשר.

אין לקבל תרומת זרע מיהודי אלא אך ורק מגוי בעל דת אחרת או חסר דת

ההלכה אוסרת על תרומת זרע, ומאפשרת תרומת זרע אך ורק מגוי או מחסר דת, שכן במקרה זה נוצרות בעיות הלכתיות רבות, גם מצד התורם וגם מצד הנתרמת.

הבעיות המרכזיות במקרה זה הן שלוש:

  • נישואי אחים ביולוגיים.
  • הגדרת הילד כממזר במידה ונולד לאישה נשואה, אך לא מזרע הבעל.
  • במקרה של מות הבעל, זיהוי הילד כבנו ואי ביצוע ייבום או חליצה.‏

מכיוון שתרומת זרע מיהודי אינה אפשרית, הפתרון שההלכה היהודית יכולה לחיות איתו הינו שימוש בזרע גוי.  ומדוע:

בשימוש בזרע גוי הסיכוי שאחים ביולוגיים יפגשו לא כל שכן יינשאו – הינו נמוך מאוד ולכן נמנע החשש מנישואיהם.

אין חשש לייחוס מוטעה, שכן לגוי אין ייחוס מבחינה הלכתית.

כאשר נולד ילד לאם יהודייה, הוא נחשב ליהודי מאחר והדת של הילוד נקבעת לפי דתה של האם. במקרה כזה אין הילוד צפוי להיתקל בהמשך בבעיות מצד הרבנות. כאשר יגדל ויבוא להינשא.

בנקי הזרע בארץ מודעים להיבטים הלכתיים אלו וחלקם מציעים הפריה מזרע גוי.

מהו בנק הזרע?

בנק הזרע כשמו כן הוא – מאגר של תרומות זרע (Sperm Donation). תרומת הזרע נשמרת בהקפאה בטמפ’ של מינוס 195 מעלות צלסיוס (הקפאה עמוקה). בישראל קיימים פחות מעשרים, בנקים ציבוריים ומספר מצומצם של בנקים פרטיים אשר מספקים תרומות זרע.

בנק זרע חייב להיות בפיקוח של בית החולים ולכן בדר”כ מהווה חלק מיחידת ההפריה החוץ גופית.

יצוין כי ביצוע הפריה מסוג זה במרפאה פרטית של רופא נשים/רופא פוריות אינו דבר תקין ויתכן אף שבלתי חוקי.

בנק הזרע מהווה חוליה מקשרת בין נשים או זוגות הצריכים תרומת זרע לבין גברים המבצעים תרומת זרע, בפוסט זה נתייחס לכל אחד מהצדדים.

מי הם התורמים של בנק הזרע?

רוב תורמי הזרע בישראל הינם צעירים, רווקים, הרבה מהם סטודנטים אשר זו דרכם להתפרנס מעט. כמובן שמדובר בתרומה אנונימית והתורם לא ייחשב אבי הקטין או הקטינה שיוולדו ואין ולא יהיה ביניהם כל קשר משפטי או אחר בשל האנונימיות.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן