בגידה כלכלית פנים רבות לה

כמה פעמים הסתרת מבן זוגך/בעלך כמה הוצאת על קוסמטיקה וקניות? כמה פעמים שמת בצד כספים שיהיו לעת צרה או שיאפשרו לך לשלם ולממן ניתוח מתיחת פנים שאת כל כך רוצה אבל בעלך חושב שזה יותר מידי או שאין לכם תקציב לזה?

 

כמה פעמים לא אמרת לבת זוגך שההשקעות שלכם לא עלו יפה?  כמה פעמים הסתרת מאשתך שהשקעת בקריפטו אבל נאלצת למכור? האם הייתם צריכים את הכספים ובפועל הפסדת?  כמה פעמים הלווית לאחיך או לאחותך סכומים משמעותיים ולא שיתפת בכך את אשתך כדי שלא תכעס?

האם לכל זוג יש רק חשבון אחד משותף או שמא כל אחד פותח חשבון והצדדים אינם מקיימים שיתוף כלכלי בהיבט של החשבונות?

 

   בגידות כלכליות

 

מסתבר שהתנהגויות מסוג זה נפוצות מאוד. בסקרים שנערכים מעת לעת בעולם  מסתבר כי במקרה של מכל שלושה נשאלים בהתנהגות המוגדרת כ”בגידה כלכלית” אחד מהם מודה כי חטא. בגידה כלכלית מתייחסת לחוסר כנות, סודיות או חוסר יושר בנוגע להתנהלות הכלכלית של אחד מבני הזוג.

התנהגות זו כוללת הסתרה של הוצאות, החזקת חשבונות סודיים או לא סודיים אבל נפרדים בבנק, שקרים לגבי מצב פיננסי של חשבונות שונים, הלוואות, עלויות של מוצרים או שירותים שנרכשו או הכנסות ממקורות שונים, וכן מתן הלוואות לקרובים או חברים בלא ליידע את הצדה שני.

ההרס הטמון בבגידה כלכלית למערכת היחסים הזוגית הוא רב. חוסר הכנות מחבל ביסודות של המערכת הזוגית. כאשר אחד מבני הזוג משקר בנוגע לכסף, בן הזוג השני מתחיל להיות חשדן לגבי אפשרות של שקרים וחוסר כנות בהיבטים נוספים, כמו אינטימיות ויש שהדבר יוביל לבגידה מינית ולא רק בגידה כלכלית.

רישום נכסים כספים ורכוש על שם אנשים אחרים ובמיוחד קרובי משפחה הינו כחלק מהסתרה כלכלית. רישום הנכסים על שם בני המשפחה של אחד הצדדים, ללא ידיעת הצד השני, הינה אחת הצורות הידועות לבגידה בעלת היבטים רכושיים – כלכליים. מדוע? בשל הקלות בה אדם יכול להבריח את נכסיו ולהציג מצג שווא בפני ביהמ”ש המראה כי כל שברשותו הוא תלוש משכורת. לאחר שנים של התנהלות סמויה זו, יהיה זה אתגר אמיתי בהוכחת מעבר של הרכוש כמו כן כאשר יש תכנון לאחד מבני הזוג להכמין מהאחר את חלקו של הרכוש הרי שמתבצעת גם פתיחת חשבונות בנק נוספים על שמם או על שמותיהם של בני משפחה, ללא ידיעת בן / בת הזוג. אל חשבונות אלו מבריחי הרכוש מפרישים חלק מהכנסתם.

והעובדה שבן הזוג אינו מוכן לשתף אתכם בחשבון הבנק ולמצער לפתוח בשקיפות ולהציג מה קורה שם שקול במקרי מסוימים לניהול חיים כפולים. נכון שבגידה כלכלית אינה דומה לבגידה פיסית במאפייניה אבל אלמנט ההסתרה דומה הוא והוא שזור לאורך כל המערכת הבלתי בריאה, כאשר הסתרה לאורך זמן בין של בגידה כלכלית ובין של בגידה פיסית תסתיים בהרס חיים המשפחה בדרך כלל.

 

אי ידיעה של מה מהווה חלק ממסת הנכסים של התא המשפחתי וחוסר בהירות בסוגיה זו תפגע במרקם העדיף ממילא של חיי הנישואין.

אם מי מכם יחשוד שאתם מבריחים כספים ורושמים נכסים של שם של קרובי משפחה יציב מן הסתם בן הזוג השני אולטימטום וידרוש לגלות את מלוא המידע.

 

לקוח ששואל אותי כיצד לפעול אינו מקבל תשובה חד משמעית.  יחד עם זאת לא אקבל רצון של לקוח לנטוש הכל רק משום שגילה כי חלק מהרכוש המשותף רשום על שם צדדים שלישיים. טרם ביצוע כל פעולה אחרת יש לקבל יעוץ והכוונה מראש.  מידור כלכלי ממידע ורכוש אינו סיבה טובה דיה להתגרש ואפשר לחפש סיבות מקלות להתנהגות כזו ולתת לצאת השני להנות מן הקרדיט, שמא עשה זאת בתום לב מבלי כל כוונה להדיר את בן או בת הזוג מהרכוש המשפחתי

 

מניסיוני רב השנים יש להעסיק במקרה זה רואה חשבון או חוקר פרטי או את שניהם על מנת למצות את מלוא הבירור.

 

לאחר מכן מומלץ לעמת את הצד השני עם תוצאות הממצאים ובמקביל להיות ערוך היטב לפעולה משפטית שתשמור על זכויותיכם.

 

אין לברוח מהתמודדות עם הממצאים אלא שיש לבחון בשבע עיניים וגם בעזרת מומחה ממספר סוגים כיצד לפעול במקרה ספציפי.

 

סירוב לחשיפה ולשיתוף פעולה עשוי להדליק נורה אדומה, ומנגד יכול אדם לבוא ולטעון שהאש הייתה אמונה על משק הבית והבית על הבאת הפרנסה וכי לאור חלוקת התפקידים לקח הבעל על עצמו את כל הסיכונים ופעל ללא יידוע. יכול להיות שזאת תשובה תמימה אך באותה נשימה ניתן לומר שלא כל בן או בת זוג מתכננים להבריח כספים מבן הזוג השני.

 

לעיתים מקומות העבודה דורשים הפקדת כספים בחשבון בנק שמקום העבודה עובד עמו והעובדים נדרשים לפתוח חשבון בנק בבנק המסוים הזה.  אם יש להסכמה לחשיפת חשבון הבנק יתכן ובן הזוג התנהג בתום לב. כל מקרה לגופו.

 

אם בן זוג באופן שטתי מחביא ניירת מן הבית, מסתיר את הטלפון הנייד ומתנהג בצורה ממנה אפשר לראות כי הוא מסתיר או מכמין מידע – הדבר מצדיק חדשות ואזי יש לפעול ולבחון האם הוברח רכוש מהפול המשפחתי.

 

כך או כך בגידה כלכלית הינה דבר חמור והיא פוגעת לא פחות אם כי בצורה שונה מבגידה מינית.

 

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן