איך מתכוננים לגירושין?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

איזה חומר כדאי ורצוי לאסוף, מה לעשות כדי להצליח, ובמיוחד מה לא לעשות?

מי שמתכנן את הגירושין מראש, והדבר לא נופל עליו משמיים בהפתעה, יכול לצבור.

יתרון משמעותי, ולצאת נשכר מההליך.

מה כדאי לעשות ומה לא כדאי לעשות כאשר מתכוננים לגירושין?

 1. לאסוף חומר על בן הזוג השני. עצה זו נחלקת לשני מישורים: התנהגות מוסרית והנושא הכלכלי.
 2. בפן של ההתנהגות המוסרית/בין אישית: במידה ויש חשש שבן הזוג אינו נאמן ומנהל מערכות יחסים עם אחרים, כדאי לנסות ולאסוף על כך ראיות. ראיות כאלו אפשר להשיג באמצעות חוקר פרטי, אשר יבצע מעקב על בן/בת הזוג. ראיות כאלה אפשר גם לנסות לאסוף באמצעות חיטוט בחפציו של בן/בת הזוג, כניסה למייל, בדיקת אס. אמ. אסים וכיוצ”ב. גם כניסה לבלוגים של בן/בת הזוג ולפייסבוק יכולים להניב פירות מעניינים.
 3. בפן הכלכלי: יש לאסוף מידע על קיומם של חשבונות בנק, חסכונות באפיקים שונים, קופות גמל, ביטוחי מנהלים וכיוצ”ב. רצוי מאד לנסות לגלות דבר קיומם של חשבונות נסתרים. ראיות כאלו אפשר להשיג על ידי חוקר אשר בדרכיו שלו מגלה אם קיימים חשבונות שלא מוכרים וידועים, ומה יש בהם, ואפשר גם לנסות להשיגם על ידי בדיקת הניירת הקיימת בבית הצדדים, אם הצד השני אינו יודע על הרצון להתגרש (שכן אז הוא יוציא את כל המסמכים מן הבית).
 4. מידע כזה גם ניתן לגלות על ידי בקשה לגילוי מסמכים או על ידי הוצאת צו מניעה במעמד צד אחד. במקרה כזה המחזיקים חייבים ליתן לבית המשפט הודעת מחזיק, ואזי אפשר לגלות מה יש.
 5. ככל שהחומר הרלוונטי יהיה יותר מקיף ויסודי, כך גם ההישגים בהליך המשפטי יהיו טובים יותר.
 6. חלק חשוב בכל הכנה להליכי גירושים הוא איסוף ראיות לפני הליך הגירושין. בן הזוג שיידע על הכוונה להתגרש יוציא מן הסתם מסמכים חשובים מן הבית. על כן רצוי לצלם ולתעד כל מסמך בעל חשיבות, המתייחס לרכוש, בין משותף ובין פרטי, חשבוניות, תדפיסי חשבונות, תלושי משכורת, חוזה עבודה, תשלום דיוידנדים ועוד. במהלך הליך גירושין מסמכים נוטים להיעלם, חשבונות בנק עלולים להתרוקן ואף להיסגר. לכן, הקדימו בשלבים המוקדמים ביותר לצלם מסמכים המראים על חלקכם ברכוש, שמרו ראיות וחשבוניות, אספו תדפיסי חשבון וכדומה.
 7. גם הקלטות של בן הזוג או אחרים יכולות להוות ראיות בהליך הגירושין, אלא שנוכח חוק האזנת סתר, רצוי שתיוועצו קודם לביצוע הקלטה כלשהי – מה חוקי ומה לא חוקי, מה מומלץ ומה מיותר. חוק האזנת סתר נאכף במדינת ישראל ועבירה פלילית שתעשה תוביל אותכם לספסל הנאשמים, ועל כן כל פעולה כגון זו, כמו גם כל פעולה הכוללת שכירת חוקר פרטי – צריכה להיעשות רק לאחר קבלת יעוץ מעורך דין לגירושין, המתמחה בדיני משפחה וגירושין, ושמשרדו עוסק אך ורק בגירושין.

עצות נוספות:

 1. במידה ומתנהל הליך גירושין או צפוי להתקיים, רצוי לנתק קשרים רומנטיים עם אחרים ולא לבגוד. מאד לא מומלץ לנהל קשרים רומנטיים במהלך ניהול תיק גירושין והדבר אף עשוי לפגוע בכם בפן הכלכלי.
 2. אישה שיש ראיות לבגידתה מפסידה את זכותה למזונות אישה (לא את זכותה לקבל מזונות עבור הילדים) וכן מפסידה היא את כתובתה. גם פסיכולוגית היא תרגיש נחותה יותר אם נתפסה בבגידה.
 3. גבר שנתפס בוגד עשוי להיות מחוייב במלוא סכום הכתובה ועל כן מומלץ להיזהר.
 4. אישה המתכוננת להליך גירושין, צריכה להגדיל את ההוצאות, מספר חודשים בטרם היא פותחת בהליך כדי להראות רמת חיים גבוהה. עליה לאסוף קבלות וחשבוניות על כל דבר ודבר ולנסות ליצור רושם של קיומה של רמת חיים טובה גם לה וגם לילדים המשותפים.
 5. גבר המתכונן להליך גירושין צריך להפחית בהוצאות ולצמצם את כלכלת המשפחה על מנת להראות רמת חיים נמוכה יותר מאשר בדרך כלל. צמצום רמת החיים צריך להיות משמעותי על מנת לשכנע את בית המשפט, ועליו להתפרס על פני תקופה של לפחות מספר חודשים כדי שייחשב אמין.
 6. שכירת עורך דין – הכנה להליכי גירושים מצריכה פנייה בשלב מוקדם לעו”ד לגירושין המתמחה בדיני משפחה. גם החלטה מיהו העו”ד שייצג אתכם במהלך הליך גירושין היא החלטה שצריך לקבל בכובד ראש. עורך הדין לגירושין חייב להיות מומחה בתיקי גירושין, בעל נסיון של שנים רבות, וידוע בתחומו. פנייה לעו”ד גירושין בשלב מוקדם תוכל לאפשר לכם לתכנן את הגירושין. עורך הדין לגירושין ידריך אתכם, יסייע לכם ויוביל אתכם באיסוף המידע, בשכירת חוקר פרטי (אם צריך), בתיעוד ובהקלטות. כך למש ל יוכל עורך הדין לגירושין להדריך אתכם כיצד לשוחח עם בן /בת הזוג השני ולגרום לו להתוודות אודות בגידה או בכל נושא אחר שיכול להועיל לכם (למשל, הודאה כי ראה בכל הרכוש רכוש משותף השייך לשני הצדדים
 7. באמצעות עורך הדין לגירושין שתשכרו תוכלו גם להגיש את התביעות ראשונים וכך תזכו גם במרוץ הסמכויות בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה.
 8. באמצעות שכירת עורך דין כבר בשלב המוקדם של תכנון הגירושין תוכלו לבנות אסטרטגיה משותפת, להגדיר מה המטרות של ההליך, על מה אפשר לוותר ועל מה לא, כדי להגיע להסכם גירושין בזמן קצר, ומה הוא הקו האדום שלכם. ביחד עם עורך הדין לגירושין תוכלו לתכנן הליך גירושין מתוכנן היטב ושקול.
 9. עורך הדין לגירושין יגדיר מהם האינטרסים שלכם ויבהיר לכם מהי האסטרטגיה הנכונה לפעול בה. תוכלו לתכנן ביחד ולהחליט כיצד לפתוח בהליך ובאיזו גישה לנקוט, מתונה או לוחמנית, בהתאם להגדרת המטרה ובהתאם לאישיות שלכם, המשפיעה על אופי ההליך.
 10. דיסקרטיות וחשאיות– הכנה להליכי גירושים מחייבת כי לא תשתפו אף אחד בתוכניותיכם ובמהלכיהם, שכן לעולם אין לדעת מי יהיה הגיס החמישי שיגלה לצד השני על מעשיכם. אסור לחשוף תוכניות, כוונות ואסטרטגיה, כדי ליהנות מגורם ההפתעה. על כן, יש לשמור על חשאיות ולפעול אך ורק בעצת עורך הדין לגירושין, שעליו/ה אתם סומכים, ומתאמים כל פעולה ופעולה.
 11. תמיכה מקצועית בתחום הטיפולי – זו לא בושה להיעזר בבעל מקצוע מהתחום הטיפולי לצורך תמיכה. קבלת תמיכה מפסיכולוגים או אפילו מפסיכיאטרים היכולים לצייד אתכם בתרופות מתאימות לטווח קצר יקלו על הליך הגירושין.
רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן