מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  מה לא כדאי לטעון כאשר עותרים לביטול הסכם ממון שנכרת בין בני זוג

  עדי ויהונתן עמדו להינשא, ושבוע לפני החתונה, דרש יהונתן מעדי לחתום על הסכם ממון ולאשר אותו בפני נוטריון עוד בטרם טקס החתונה. עדי שהייתה בחודשי הריונה הראשונים וחשה שלא בטוב, לא הייתה מעוניינת להתמודד עם יהונתן וגם לא להתעמת איתו. היא קראה את ההסכם ברפרוף, חתמה עליו, ובני הזוג הגיעו למשרדו של נוטריון ואישרו את הסכם הממון.

  בדיעבד התברר לעדי כי ההסכם עליו הוחתמה אינו הוגן וכי בהסכם הממון נקבעה הפרדה רכושית בין הצדדים. רק בחלוף חמש שנים כאשר יהונתן ביקש להתגרש, קראה עדי את ההסכם בצורה יסודית ופנתה ליעוץ משפטי. עדי הסבירה לעורכת הדין אליה פנתה לקבלת יעוץ והדרכה לגירושין כי הדרישה לחתימה על הסכם הובאה בפניה ממש ימים לפני החתונה עצמה, וכי לא היה לה זמן להתעמק בהסכם, וודאי שלא היה לה זמן לפנות לעורך דין לבדיקתו, כי היא הרגישה לא כל כך טוב, מאחר והייתה בשלבים ראשונים של ההריון.

  על פי לשון ההסכם ורוחו, כל צד הינו הבעלים של מה שיש לו ושיהיה לו משמע ההסכם קבע הפרדה רכושית מלאה בין הצדדים וזאת למרות שעל פי חוק יחסי ממון, עדי אמורה להיות זכאית למחצית ממה שנצבר על ידי יהונתן, בקיזוז מה שהיא צברה, דהיינו חוק יחסי ממון קובע כברירת מחדל, איזון משאבים בין הצדדים ואילו בהסכם הממון עדי ויתרה על איזון משאבים בין בני הזוג. עדי ילדה שני ילדים במהלך הנישואין הקצרים, נשארה כמעט שנה בבית עם כל ילד, צברה מעט מאד זכויות פנסיה וקרנות השתלמות. יהונתן לעומת זאת טיפח קריירה במשרד רואי חשבון וצבר זכויות בתקופה זו, שהיו משמעותיות מההיבט הכספי.  יהונתן גם התקדם בקריירה בעוד עדי נעצרה ולא התפתחה.

  עורכת הדין שהייתה הגונה ונהגה ביושר כלפי עדי הסבירה לה כי למרות כל מה שתיארה אין הרבה סיכוי לבטל את הסכם הממון שעליו חתמה, וכי עדיף לאפשר לה לנהל עם יהונתן משא ומתן, במקום להשקיע כספים בהליך משפטי שמטרתו ביטול הסכם ממון, הליך משפטי שהסיכויים לו נמוכים במידה רבה.

   

  ומדוע?

  דין הטענה לפיה עדי לא הבינה תוכן ההסכם להידחות בהינתן החזקה העובדתית שנקבעה בהלכה הפסוקה, לפיה חתימת כל אדם על מסמך משפטי מלמדת על כך שהוא קרא את המסמך והסכים לתוכנו טרם החתימה עליו: "כלל הוא כי אדם החותם על מסמך מוחזק כמי שקרא אותו והבין את תוכנו וכי חתם עליו לאות הסכמתו בייחוד כאשר מדובר במסמך מהותי ביחס לנכסיו, דוגמת שטר משכנתה (ע"א 1513/99 דטיאשוילי נ' בנק לאומי לישראל בע"מ ע"א 6645/00 עו"ד ערד נ' אבן).

  עוד נפסק כי תובע אשר מבקש לבטל הסכם ומבקש לסתור חזקה זו צריך להוכיח את גרסתו בראיות פוזיטיביות כאפשרות קרובה ע"א 1548/96 בנק איגוד לישראל בע"מ נ' לופו, ע"א 6799/02 משולם יולזרי נ' בנק המזרחי המאוחד בע"מ.

  חריג לכך יכול להיווצר כאשר אדם הינו אנלפבית ואינו יודע קרוא וכתוב – ואזי יתכן והקראת ההסכם הייתה מהירה או לא מדוייקת ואותו אדם שאינו יודע קרוא וכתוב, אכן לא היה מודע לתוכן ההסכם. במקרה כזה יכול להיווצר מצב חריג שבו הסכם ממון יבוטל, אך זה החריג ולא השגרה, ואם אדם קורא עברית ואינו סובל מפגמים שכליים – חזקה שהוא היה מודע לתוכן ההסכם ולמשמעותו, ובמקרה כזה ההסכם לא יבוטל.

  במקרה שהיה במשרדנו, עלה בידינו לשכנע את בית הדין הרבני כי הגבר אשר חתם על הסכם ממון, שלום בית ולחילופין גירושין, ואשר אינו קורא כלל, ובפועל לא סיים ולו כיתה ד בבית הספר, נפל קורבן למרמה של האישה ולחוסר אכפתיות של מי שייצג אותו במהלך הדיון. כל זאת ארע לאחר ניהול הליך הוכחות אשר במסגרתו גם הבאנו לעדות פסיכיאטר אשר תמך בגרסה של הלקוח.

  לאחר שמיעת ההוכחות והגשת סיכומים וסיכומי תשובה מטעם הצדדים הביא בית הדין הרבני את הצד השני, כלומר את האישה ובאת כוחה לידי הסכמה כי ההסכם שנכרת בין הצדדים יבוטל, והביא את הצדדים להסכם גירושין הוגן יותר. כאמור המקרה המתואר לעיל שהיה במשרדנו הינו המקרה החריג ולא השגרתי.

  ואם נחזור למקרה של עדי ויהונתן – הטענה לפיה החתימה על הסכם הממון הייתה לכאורה בלית ברירה מצד התובעת, משנעשתה ימים ספורים לפני נישואי הצדדים או כאשר האישה הייתה בהריון וחששה שמא תתבזה אם הבעל לא יינשא לה אינה טענה שהינה ברת הוכחה ודינה להידחות.

  אין גם מקום גם לקבל הטענה לפיה עדי לא הייתה מיוצגת עובר לחתימה על הסכם הממון ובכך להצדיק ביטולו, ועדי לא תוכל להוכיח כי נמנעה ממנה האפשרות לקבל ייצוג. עדי יכולה הייתה במסגרת אותם ימים ואפילו ספורים להיוועץ עם עורך דין, שהיה מייעץ לה כיצד לפעול ומה לדרוש, מה לתקן בהסכם ולמה להתנגד.  פגישת יעוץ אצל עורך דין מומחה בדיני משפחה, אפשר לקבוע גם בהתראה קצרה והוויתור על כך היה בעוכריה של עדי ואולם הייתה זו בחירתה שלה, גם אם לא חשבה לעומק וגם אם לא ירדה לשורש העניין.

  האם הצדק נעשה? לא בהכרח. ואולם צדק ומשפט אינם תמיד חופפים. העצה הטובה ביותר שניתן לתת לעדי היא לנהל משא ומתן עם בעלה, ולנסות להוציא את המקסימום מהסיטואציה. כך למשל יכולה עדי לדרוש דמי מזונות גבוהים יותר עבור שני הילדים בשל הפערים ההשתכרותיים והפערים הכלכליים בין הצדדים, וגם יכולה היא לעמוד על תשלום דמי כתובה ותוספת כתובה כפיצוי על כך שהצדדים אינם מאזנים את הזכויות הסוציאליות שנצברו במהלך הנישואין.

   

   

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

  כתובת המשרד: תובל 40, מגדל ספיר, רמת גן 

  יצירת קשר: 03-6969916

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים