פריסת חוב מזונות

אפשר לבקש לפרוס חוב מזונות עבר בנסיבות מסויימות, אך אין אפשרות לעתור לחקירת יכולת לגבי חוב מזונות, שנוצר כתוצאה מפסק דין למזונות או מהסכם גירושין.

יגאל ויעל התגרשו שבע שנים לאחר שנישאו. יגאל שדאג לרווחת שתי הבנות התחייב – בהסכם גירושין, שאליו הגיע בסיוע של מגשר/עו”ד המתמחה בגירושין – לשלם ליעל סכום מזונות של 6,500 ₪ בהנחה שהכנסתו כסמנכ”ל במפעל שהייתה 15,000 ₪ נטו, תאפשר לו לעמוד בכך. הצדדים לא ניהלו הליכים משפטיים, הם פנו לגישור לגירושין, והגיעו להסכם גירושין מקיף וכולל, בלא הליכים משפטיים. לצדדים לא היה רכוש משותף ולפיכך עיקר הליך הגישור התמקד בסכום מזונות הילדים ובהסדרי הראיה והמשמורת.

כשנתיים לאחר הגירושין, פוטר יגאל ממקום עבודתו בשל קיצוצים. במחצית השנה הראשונה הוא קיבל דמי אבטלה והמשיך לשלם את אותו הסכום שלו התחייב בהסכם הגירושין. לאחר תקופה מצא יגאל מקום עבודה חדש במשכורת נמוכה יותר בצורה משמעותית. יגאל התקשה לשלם את הסכום הנקוב בהסכם הגירושין, על אף שהיה מעוניין לקיים את האמור בהסכם הגירושין בנוגע למזונות ילדים – לא יכול היה לעמוד בהתחייבותו.

יגאל החל לשלם ליעל 2,500 ₪ פחות מהסכום שהתחייב לו בהסכם הגירושין. יעל שידעה שיגאל רוצה לשלם אך אינו יכול, צמצמה את ההוצאות ועשתה שעות נוספות במקום עבודתה. היא לא נקטה בהליכי הוצאה לפועל, ועשתה ככל יכולתה להתחשב במצב הכלכלי החדש אליו נקלע התא המשפחתי שהתפרק לשניים. יעל גם לא הקפידה כאשר יגאל שילם באיחור את מזונות הילדים.

ברגע שיוכל וישלם לה, ובנה על קרן השתלמות שעתידה להיפתח בעוד כשנתיים, אשר תאפשר לו לשלם את מזונות הילדים על פי הסכם הגירושין.

בסופו של דבר, הצטבר ליגאל חוב של כ – 35,000 ₪ עבור מזונות העבר. יגאל התחייב בפני יעל כי

השינוי ביחסה של יעל, ארע כאשר יגאל הכיר בחורה צעירה וכתוצאה מכך החל להזניח את הבנות ופספס מפגשים עמן. יעל שקנאה בסתר ליבה מצאה לה את ההזדמנות לנקום בו. יעל פתחה תיק הוצאה לפועל וביקשה להוציא כנגד יגאל פקודת מאסר, כאשר היא טוענת שיגאל מפר את הסכם הגירושין ולא משלם את מזונות הילדים במלואם אלא אך ורק באופן חלקי ולא סדיר..

יגאל לא האמין שיעל תנקוט בהליך כזה והופתע מאוד לאור היחסים הטובים ביניהם. בשיחות עם חברים שגם הם התגרשו, הובהר לו שלא ניתן לבקש חקירת יכולת כשמדובר בחוב מזונות (בניגוד לחוב אזרחי רגיל) וכי יש סיכוי טוב שהוא “יבלה” בכלא. ליגאל לא היו כמה עשרות אלפי שקלים לשלם ליעל והסכום תפח וצבר ריביות והצמדה.

יגאל לא אמר נואש ופנה לעורך דין המתמחה בדיני משפחה. עורך הדין הבהיר לו כי לפני מספר שנים תוקן חוק ההוצאה לפועל ונחקק סעיף 69 (ה) לחוק המאפשר בהליך מיוחד, תוך פניה לבית המשפט לענייני משפחה, לפרוס לתשלומים חוב מזונות המתייחס לעבר.

עורך הדין הגיש עבור יגאל בקשה מתאימה על פי החוק. בית המשפט קבע כי על יגאל להמשיך ולשלם את המזונות השוטפים כסדרם, אולם לגבי חוב העבר קבע כי אין להוציא נגד יגאל פקודת מאסר וכי על יגאל לשלם לפרעון חוב העבר סכום של 1,000 ש”ח נוספים – מעבר לסכום המזונות, מידי חודש בחודשו.

כמו כן, ציין בית המשפט לענייני משפחה, בדרך אגב, כי הפחתה ניכרת הנמשכת בהשתכרות עקב פיטורין, מהווה סיבה מוצדקת להפחתת מזונות, ואמר ליגאל כי עליו לשקול הגשת תביעה כזו.

מאחר והסכום שיגאל משלם אינו סכום מינימלי, והוא עולה על הצרכים ההכרחיים של הילדות – קיים סיכוי סביר כי בית המשפט ייענה לבקשתו באם יעתור בתביעה מתאימה להפחתת מזונות ילדים.

יעל שמעה את הסברי בית המשפט בנוגע למזונות ילדים והבינה כי עדיף יהיה אם תגיע עמו להסכם גירושין מתוקן בנוגע למזונות הילדים.

בהמלצת בית המשפט ובהתחשב במצבו הכלכלי של יגאל, פנו בני הזוג לגישור בנוגע לסכום המזונות, והגיעו להסכמה כי כל עוד יגאל מובטל יעמוד סכום המזונות הכולל על 3,500 ₪ בלבד למזונות הבנות, ואולם כאשר יגאל יחזור לעבוד אף במשכורת נמוכה יותר, שלא תפחת מ- 10,000 ₪ יחזור סכום מזונות הילדים לעמוד על כנו.

כמו כן, סוכם שכאשר תיפתח קרן כלשהי מחסכונותיו של יגאל ותהיה נזילה – ישולם מיידית חוב מזונות העבר.

בני הזוג שהיו ביחסים ידידותיים חרף הגירושין, למעט פרק זמן מסויים, השכילו לגשר על הפערים ביניהם והגיעו להסכמות חדשות, ובכך חסכו לעצמם באמצעות הגישור אובדן זמן ועוגמת נפש.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן