מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  פריסת חוב מזונות

  אפשר לבקש לפרוס חוב מזונות עבר בנסיבות מסויימות, אך אין אפשרות לעתור לחקירת יכולת לגבי חוב מזונות, שנוצר כתוצאה מפסק דין למזונות או מהסכם גירושין.

  יגאל ויעל התגרשו שבע שנים לאחר שנישאו. יגאל שדאג לרווחת שתי הבנות התחייב – בהסכם גירושין, שאליו הגיע בסיוע של מגשר/עו"ד המתמחה בגירושין – לשלם ליעל סכום מזונות של 6,500 ₪ בהנחה שהכנסתו כסמנכ"ל במפעל שהייתה 15,000 ₪ נטו, תאפשר לו לעמוד בכך. הצדדים לא ניהלו הליכים משפטיים, הם פנו לגישור לגירושין, והגיעו להסכם גירושין מקיף וכולל, בלא הליכים משפטיים. לצדדים לא היה רכוש משותף ולפיכך עיקר הליך הגישור התמקד בסכום מזונות הילדים ובהסדרי הראיה והמשמורת.

  כשנתיים לאחר הגירושין, פוטר יגאל ממקום עבודתו בשל קיצוצים. במחצית השנה הראשונה הוא קיבל דמי אבטלה והמשיך לשלם את אותו הסכום שלו התחייב בהסכם הגירושין. לאחר תקופה מצא יגאל מקום עבודה חדש במשכורת נמוכה יותר בצורה משמעותית. יגאל התקשה לשלם את הסכום הנקוב בהסכם הגירושין, על אף שהיה מעוניין לקיים את האמור בהסכם הגירושין בנוגע למזונות ילדים – לא יכול היה לעמוד בהתחייבותו.

  יגאל החל לשלם ליעל 2,500 ₪ פחות מהסכום שהתחייב לו בהסכם הגירושין. יעל שידעה שיגאל רוצה לשלם אך אינו יכול, צמצמה את ההוצאות ועשתה שעות נוספות במקום עבודתה. היא לא נקטה בהליכי הוצאה לפועל, ועשתה ככל יכולתה להתחשב במצב הכלכלי החדש אליו נקלע התא המשפחתי שהתפרק לשניים. יעל גם לא הקפידה כאשר יגאל שילם באיחור את מזונות הילדים.

  ברגע שיוכל וישלם לה, ובנה על קרן השתלמות שעתידה להיפתח בעוד כשנתיים, אשר תאפשר לו לשלם את מזונות הילדים על פי הסכם הגירושין.

  בסופו של דבר, הצטבר ליגאל חוב של כ – 35,000 ₪ עבור מזונות העבר. יגאל התחייב בפני יעל כי

  השינוי ביחסה של יעל, ארע כאשר יגאל הכיר בחורה צעירה וכתוצאה מכך החל להזניח את הבנות ופספס מפגשים עמן. יעל שקנאה בסתר ליבה מצאה לה את ההזדמנות לנקום בו. יעל פתחה תיק הוצאה לפועל וביקשה להוציא כנגד יגאל פקודת מאסר, כאשר היא טוענת שיגאל מפר את הסכם הגירושין ולא משלם את מזונות הילדים במלואם אלא אך ורק באופן חלקי ולא סדיר..

  יגאל לא האמין שיעל תנקוט בהליך כזה והופתע מאוד לאור היחסים הטובים ביניהם. בשיחות עם חברים שגם הם התגרשו, הובהר לו שלא ניתן לבקש חקירת יכולת כשמדובר בחוב מזונות (בניגוד לחוב אזרחי רגיל) וכי יש סיכוי טוב שהוא "יבלה" בכלא. ליגאל לא היו כמה עשרות אלפי שקלים לשלם ליעל והסכום תפח וצבר ריביות והצמדה.

  יגאל לא אמר נואש ופנה לעורך דין המתמחה בדיני משפחה. עורך הדין הבהיר לו כי לפני מספר שנים תוקן חוק ההוצאה לפועל ונחקק סעיף 69 (ה) לחוק המאפשר בהליך מיוחד, תוך פניה לבית המשפט לענייני משפחה, לפרוס לתשלומים חוב מזונות המתייחס לעבר.

  עורך הדין הגיש עבור יגאל בקשה מתאימה על פי החוק. בית המשפט קבע כי על יגאל להמשיך ולשלם את המזונות השוטפים כסדרם, אולם לגבי חוב העבר קבע כי אין להוציא נגד יגאל פקודת מאסר וכי על יגאל לשלם לפרעון חוב העבר סכום של 1,000 ש"ח נוספים – מעבר לסכום המזונות, מידי חודש בחודשו.

  כמו כן, ציין בית המשפט לענייני משפחה, בדרך אגב, כי הפחתה ניכרת הנמשכת בהשתכרות עקב פיטורין, מהווה סיבה מוצדקת להפחתת מזונות, ואמר ליגאל כי עליו לשקול הגשת תביעה כזו.

  מאחר והסכום שיגאל משלם אינו סכום מינימלי, והוא עולה על הצרכים ההכרחיים של הילדות – קיים סיכוי סביר כי בית המשפט ייענה לבקשתו באם יעתור בתביעה מתאימה להפחתת מזונות ילדים.

  יעל שמעה את הסברי בית המשפט בנוגע למזונות ילדים והבינה כי עדיף יהיה אם תגיע עמו להסכם גירושין מתוקן בנוגע למזונות הילדים.

  בהמלצת בית המשפט ובהתחשב במצבו הכלכלי של יגאל, פנו בני הזוג לגישור בנוגע לסכום המזונות, והגיעו להסכמה כי כל עוד יגאל מובטל יעמוד סכום המזונות הכולל על 3,500 ₪ בלבד למזונות הבנות, ואולם כאשר יגאל יחזור לעבוד אף במשכורת נמוכה יותר, שלא תפחת מ- 10,000 ₪ יחזור סכום מזונות הילדים לעמוד על כנו.

  כמו כן, סוכם שכאשר תיפתח קרן כלשהי מחסכונותיו של יגאל ותהיה נזילה – ישולם מיידית חוב מזונות העבר.

  בני הזוג שהיו ביחסים ידידותיים חרף הגירושין, למעט פרק זמן מסויים, השכילו לגשר על הפערים ביניהם והגיעו להסכמות חדשות, ובכך חסכו לעצמם באמצעות הגישור אובדן זמן ועוגמת נפש.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים