יישום ההלכה שנקבעה בנוגע למזונות במשמורת משותפת גם במצב של הסדרי שהות וחלוקת זמנים

הדין האישי – out

פסק דין חדש שניתן על ידי כב’ השופטת גליק באלו הימים בתמ”ש 16207-01-16 קובע חד משמעית כי גם במקרה שלא מתקיימת משמורת משותפת בין ההורים אלא רק חלוקת זמנים – יש להתחשב באחוזי השהות של הקטינים אצל כל אחד מההורים, ולפסוק את המזונות בהתחשב בנתון זה, כמו גם בהתחשב בהכנסות הפנויות של כל אחד מן ההורים, והכל נוכח בע”מ 919/15 והפרשנות לו.

קביעה זו מביאה בהכרח להפחתה במזונות שעל האב לשלם לאם גם כאשר לא מתקיימת משמורת משותפת.

עסקינן בהורים גרושים כאשר האב מטפל בקטינים ומלין אותם אצלו פעמיים בשבוע בימי החול, וכן כל סוף שבוע שני. בין אם ניתן לראות בכך משמורת משותפת, ובין אם לאו, ובכל מקרה, בהתחשב בגילאי הילדים (כולם מעל גיל 6), נקבע כי יש לחלק את הנטל בנשיאת המזונות בין שני ההורים.

גם כאשר לא מדובר במשמורת משותפת יש להתחשב בחלוקת הזמנים

הגם שאין מדובר במקרה הנדון משמורת משותפת, חלוקת זמני השהות של הילדים עם הוריהם מצביעה על זמני שהות של 42% עם הנתבע ו-58% עם התובעת.

יתר על כן, משמורת משותפת נמדדת באופן מהותי באמצעות בדיקת מידת המעורבות של כל אחד מההורים בחיי ילדיו, וכן שיתוף של ממש בנשיאה, בהוצאות היום, אם כמו ביגוד והנעלה, ובאופן שמטיל נטל כלכלי שווה על כל אחד מההורים.

האם הלכת 919/15 סויגה רק למקרים של משמורת פיזית משותפת?

חרף ההסתייגויות בתחילת הלכת 919/15, כי המדובר במקרים של משמורת משותפת קובע בית המשפט כי בוטלה הפרשנות הקיימת לתקנת תש”ד, ונקבעו עקרונות אחרים, היינו, יש להביא בחשבון את הכנסותיהם הפנויות של ההורים, וחלוקם היחסי בסה”כ ההכנסה המשפחתית, וכן להביא בחשבון את חלוקת זמני השהיה ביניהם.

עקרונות פרשניים מחייבים ששינוי ההלכה לא יביא דין אחד לילדים בני 6-15, שהוריהם חולקים משמורת משותפת לעומת ילדים בני 6-15, שלהם הורה יחידני.

בהיבט הפרקטי

סה”כ הכנסות ההורים הכנסה פנויה חודשית בשיעור 8,750 ₪ ולנתבע הכנסה חודשית פנויה כ-25,000 ₪, ובסה”כ יחד כ-33,750 ₪. על כן היחס בין הכנסות התובע והנתבעת הוא 75% לנתבע ו-25% לתובעת.

חלוקת זמני השהות של הקטינים עם הצדדים כאמור, הקטינים שוהים עם הנתבע 42% מהזמן ו-58% מהזמן עם התובעת.

בהתחשב בפער ההכנסות בין התובעת לנתבע ובהתחשב בעובדה שהתובעת היא משמורנית יחידה המוציאה את כל ההוצאות שאינן תלויות בזמן השהות, נראה לבית המשפט נכון לקבוע את היחס בין הכנסות ההורים 25% לתובעת ו-75% לנתבע.

מזונות הקטינים אשר נפסקו

המזונות הדרושים לכל קטין הינם בסדר גודל של כ-2,800 – 3,000 ₪ לחודש, אך בהתחשב בזמני שהות נרחבים של הקטינים.

על כן, חוייב האב במזונות כ”א מהקטינים בסך -.2,100 ₪ בחודש (75% מסכום המזונות הכולל -.2,800 ₪). בנוסף, יישא הנתבע ב-75% מההוצאות החינוכיות המיוחדות אם תהיינה כאלה והכוללות שיעורים פרטיים עפ”י מכתב מאת המורה המתאים, וכן 75% מכל הוצאה רפואית חריגה, שאינה מכוסה על ידי הביטוח הרפואי בו מבוטחים הקטינים.

מדור הקטינים

הנתבע האב חויב בסך של 16.66% מההוצאה הישירה למדור (אם תהיה כזו), בין לשכירות ובין משכנתא, והכל כנגד קבלות ו/או חוזה שכירות תקף שסך דמי השכירות לא יעלו על -.4,500 ₪ לחודש.

התוצאה

.עולה אם כן, כי האב חויב ב- 2,100 ₪ לכל ילד ובנוסף לכך 75% מכל ההוצאות החינוכיות והרפואיות וכן ב- 16.6% מעלות המדור.

אם נביא בחשבון את השתכרות האב העומדת על 25,000 ₪ נטו, הרי שגם לאחר תשלום המזונות, המדור והאחוז הגבוה יחסית (לא שווה בשווה) של ההוצאות הכרוכות ברפואה וחינוך הרי שלאב יוותר סך שלא יפחת מ- 18,000 ₪ נטו לאחר ההוצאה בגין מזונות הקטינים.

האם לעומת זאת תקבל 4,200 ₪ עבור מזונות הקטינים ותישא ב- 25% בלבד מהוצאותיהם המיוחדות וביחד עם הכנסתה מעבודה העומדת על סך הנופל במעט מ- 9,000 ₪ יעמוד לרשותה סך של כ- 13,000 ₪.

להערכתי, לפני בע”מ 919/15 היה האב מחויב בסכום גבוה יותר, שהנני מעריכה בסך של כ- 5,000 ₪ לפחות עבור מזונות הקטינים, ואולם ההפרש אינו כה משמעותי, וזאת נוכח העובדה שבכל מקרה קיימים פערים השתכרותיים גבוהים בין ההורים.

זוהי גם הדעה שנשמעה בפאנל של שופטים מחוזיים אשר התקיים בימים אלו וגם במסגרת פאנל זה הובעה הדעה שלפיה חלוקת הזמנים וההכנסות הפנויות הם אלו הקובעים ולאו דווקא בהכרח קיומה של משמורת משותפת.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן