הפחתת מזונות קטינים

גירושין וילדים

באילו נסיבות יכול אב להפחית מזונות שנקבעו בהסכם גירושין או בפסק דין למזונות קטינים?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

ורד ואורן התגרשו לאחר 6 שנות נישואין. בהסכם הגירושין אליו הגיעו בני הזוג בהסכמה, התחייב אורן לשלם מזונות בסך של 3,800 ₪ צמודים למדד עבור שני ילדי בני הזוג.

אורן היה איש מכירות בחברת תרופות, משכורתו היתה כ – 7,000 ₪, והוא העריך כי יוכל לעמוד בהתחייבות זו למזונות קטינים, התחייבות שהושגה כאמור בגירושין בהסכמה, מתוך הנחה שיתגורר בבית הוריו ולא ישלם שכר דירה. משכורתו של אורן לא אפשרה לו לשכור דירה ולקיים חיי נוחות אך הוא היה מוכן להתפשר למען טובת הילדים. ורד היתה ההורה המשמורן של הילדים, ואורן הגיע לבקרם בתאום עמה כל אימת שמקום עבודתו אפשר זאת.

כאשר סוכם סכום המזונות בהסכם הגירושין, הביאו הצדדים בחשבון את העובדה כי ורד נושאת בעיקר הנטל של גידול הילדים, וכי משכורתה אינה גבוהה. ורד המשיכה להתגורר בשכר דירה של 3,200 ₪ לחודש, והמזונות כללו גם את מרכיב המדור, המהווה 40% משכר הדירה עבור שני ילדים. מזונות הילדים היו מורכבים, אם כן ממזונות בסיס של 1,200 ₪ לכל ילד בצירוף 40% מעלות שכר הדירה בסך של 1,280 ₪, כך שמזונות הבסיס בצירופ 120 ₪ דמי חינוך עמדו במקור על 3,800 ₪, סכום המהווה אך ורק צרכים הכרחיים של הילדים. כמובן שאלמנט המדור (30% לילד אחד, 40% לשני ילדים ו- 50% לשלושה) מהווה מרכיב משמעותי ומכריע אף בסכום המזונות לילדים.

כשלוש שנים לאחר הגירושין, הכיר אורן את רויטל, פקידה במשרד החקלאות, ונישא לה בטכס צנוע. ורד קנאה מאוד באורן שבנה לו חיים חדשים, אך לא אמרה דבר ובסתר ליבה פיתחה מרירות. תקופה קצרה לאחר מכן התבשר אורן כי רויטל נושאת ברחמה בן, עובדה שגרמה לו אושר רב. לרויטל לא היו ילדים ואך טבעי היה שהיא תהיה מעוניינת בפרי בטן.

לאחר הלידה, הפסיקה רויטל לעבוד ואורן מצא עצמו מפרנס הן את משפחתו הנוכחית והן את שני ילדיו מנישואין ראשונים, ונוכח לדעת כי אינו יכול לעמוד במזונות שהתחייב להם שהגיעו בינתיים לסכום שעלה על 4,000 ₪ עם ההצמדה.

מאחר וורד דחתה את בקשתו של אורן כי ישלם לה רק 3,200 ש”ח עבור הילדים, פנה אורן לבית המשפט לענייני משפחה והגיש תביעה להפחתת מזונות בטענה שלידת ילד נוסף והפסקת עבודתה של אשתו השניה, מהווים שינוי נסיבות מהותי.

בית המשפט בחן את עובדות המקרה, ועל אף שהסכים עם אורן שלידת ילד נוסף הינה שינוי נסיבות שבדרך כלל מצדיק את הקטנת המזונות – דחה את תביעתו. בית המשפט נימק את דחיית התביעה בכך שהמזונות אשר משולמים אינם עולים על הסכום המינימלי הדרוש לקיומו של ילד ואם המזונות המשולמים מספקים בדוחק רב את צרכיהם של הילדים לרבות את מדורם – אין להפחית את המזונות גם אם חל שינוי נסיבות מהותי. כל עוד המזונות הינם מינימליים, אזי גם שינוי נסיבות מהותי כמו לידה של ילד נוסף – איננו מצדיק הפחתת המזונות. מה גם שלידת ילד נוסף הינה בגדר צפי כאשר אנשים צעירים הם אלו המתגרשים. הן לידת הילד הנוסף והן הפסקת עבודתה לפחות באופן זמני של אשתו השניה של אורן – הינם בגדר הצפוי ואין הם מהווים שינוי נסיבות משמעותי, כאשר ניתן היה לצפותם ולחזותם מראש. לכך מצטרף הנתון החשוב לפיו המזונות והמדור המשולמים הינם בסיסיים בלבד.

בית המשפט קבע כי על אורן להמשיך ולשלם את אותו סכום כמזונות ילדיו גם אם הדבר כרוך בכך שאורן ייקח על עצמו עבודה נוספת או יעבוד שעות נוספות במקום עבודתו הנוכחי בית המשפט ציין כי אך מחוייב במזונות ההכרחיים של ילדיו שהינם מזונות בסיס, מדור וחינוך, ואין לפטור אב מחובה בסיסית זו גם אם אובייקטיבית יש עליו נטלים נוספים ומצבו הכלכלי הורע.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן