צרו קשר
ּ

גישור גירושין

גישור גירושין או טיפול זוגי??

מתי כדאי לגשת לטיפול זוגי ומתי כדאי לפנות לגישור לגירושין?

פעמים רבות מגיעים בני זוג לגישור במשרדי, כאשר אין כל סיכוי לשיקום הנישואין, והפתרון הטוב ביותר, או נכון יותר, הרע במיעוטו – הוא הפתרון של גירושין בהסכמה בהליך של גישור. בחלק ניכר של המקרים בני זוג פונים לעזרה כאשר מאוחר מידי, וכאשר המשקעים הם כה קשים ועמוקים, שגם טיפול זוגי ומשפחתי, הטוב ביותר שיש, לא יוכל לסייע להם. זאת מאחר ובני הזוג פנו בשלבים מתקדמים מידי של הסכסוך, כאשר העלבונות עמוקים, החוויות קשות, והילדים כבר פגועים ומעדיפים כי ההורים יתגרשו, על פני האפשרות כי ימשיכו לחיות יחד ויאמללו את עצמם ואת הילדים.

כאשר בני זוג מודעים לבעיות בנישואיהם ושוקלים בדעתם האם להתגרש, הם נדרשים לשאול את עצמם האם המענה לקשיים שהם חווים כבני זוג טמון בפרידה ובגירושין או שקיים סיכוי לעשות ברור עם עצמם, במישור הטיפולי אצל מאמן זוגי, מטפל משפחתי או אצל פסיכולוג. התשובה לכך משתנה כמובן ממקרה למקרה ומזוג לזוג.

בעיקרון אפשר לומר, כי לזוג החווה קשיים אין מה להפסיד אם הצדדים יקדימו ויפנו לטיפולי זוגי או משפחתי על מנת לברר שאלות אלו ביסודיות טרם פנייתם להליך הצופה פני גירושין, בין אם מדובר בגישור לגירושין ובין אם מדובר בהגשת תביעות בבתי המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני.

לצורך פניה לטיפול זוגי ולשיקום התא המשפחתי, יש צורך ברצון אמיתי ועז של שני הצדדים ולמרבה הצער בשלב בו מי מהצדדים פונה לזולתו לצורך הצעה כזו – מדובר בשלב מאוחר מידי שבו אחד מן הצדדים כבר הרים ידיים והתייאש מחיי הנישואין. על כן מומלץ לנסות טיפול זוגי לא כשאפסה כל תקוה אלא קודם לכן, כאשר הקשיים מתחילים לצוץ ובלבו של מי מבני הזוג עולים פקפוקים באשר לרצון לפתור בעיות וקיימת העדפה ברורה לגירושין.

והאמת צריכה להיאמר – גם גירושין לא פותרים את כל הבעיות. אמנם נכון, שעדיף לחיות לבד על פני חיים אומללים עם בני זוג. נכון גם שכאשר נפרדים מבן זוג אשר החיים עמו קשים ואומללים (ולא משנה מהי הסיבה לכך) קיימת תמיד תקוה וסיכוי לפגוש בן/בת זוג אחרים מתאימים. נכון גם שהמסר המועבר לילדים נכון יותר ובונה יותר אם מראים להם שאין צורך להשלים עם חיים קשים אומללים ומאמללים, וראוי לתת דוגמא לילדים של יחסים המבוססים על אהבה חברות וכבוד על פני דוגמא של חיים בשקר.

יחד עם זאת, יש להביא בחשבון כי גירושין הינם עסקה כלכלית גרועה בדרך כלל לכל אחד מהצדדים, כי יש סיכוי להישאר לבד, ובדרך כלל אנו בנויים לחיות בזוג, וכי אין ערובה לכך שאדם מתגרש יהיה מאושר יותר מזה הנשוי בנישואין לא מאושרים. גם כאן התשובה משתנה מזוג לזוג ומאדם לאדם, ומה שנכון לאחד אינו נכון לאחר ולהיפך.

תהליך גישור גירושין

ראשית, גישור במהותו הינו הליך קצר מועד, שמטרתו לסייע לצדדים להגיע להסכם גירושין כולל ממוסכם, הכולל התייחסות לכל הנושאים הרלוונטיים בגירושין כמו: גט פיטורין, מזונות אישה וילדים, המשמורת בילדים, הסדרי הראייה וחלוקת הרכוש המשותף, הדירה, החסכונות, החובות אם קיימים, הזכויות הסוציאליות והמוניטין האישי.

יתר על כן, הגם שפניה למגשר נעשית בדרך כלל לאחר שזוג הסכים על הגירושין עקרונית, למרות זאת, בזכות הליך הגישור שהינו רגוע מהיר ולא לוחמני, אפשר בכל שלב להחליט בעזרתו של מגשר על "ניסיון לשלום בית", לפנות לטיפול זוגי, לעשות ניסיון אמיתי לשקם את התא המשפחתי, ובהסכם הגירושין להכניס פרק על ניסיון לשלום בית קודם לגירושין- כך שתוכלו לעשות עם עצמכם קודם כל ברור אמיתי מהי האלטרנטיבה הטובה ביותר בשבילכם. היתרון הגדול הוא – השקט הנפשי שהדבר נותן לכל אחד מבני הזוג, שכן אם הניסיון לשיקום לא עלה יפה – תנאי הגירושין ברורים כבר מראש ולא צריך ל"הילחם" עליהם מחדש.

כידוע, הגישור, הינו הליך מהיר יחסית, המסתיים בשבועות ספורים, לכל היותר, זול יחסית לעלויות של הליכים משפטיים, ומאפשר לבני הזוג לשמור על יחסים תקינים ביניהם, גם לאחר הגירושין, ובמיוחד מאפשר תקשורת ודיאלוג לטובת הילדים.

למעלה

לצורך קבלת יעוץ ראשוני,

לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח,

וכן להצעת מחיר

לתאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

ּ