תשלום מזונות ילדים כשמתקיימת משמורת משותפת – הלכה חדשה

הלכה חדשה של בית המשפט העליון בסוגיה של תשלום מזונות ילדים כאשר מתקיימת משמורת משותפת

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

בסוף שנת 2013, פסק כב’ השופט יעקב כהן (תמ”ש (ראשל”צ) 16785-09-12 ס.ר (קטין) נ’ ד.ר [פורסם בנבו, 11.12.2013]) בפסק דינו הידוע “איני יכול יותר”, כי כאשר חלוקת זמני השהות בין ההורים שווה ומשכורותיהם שוות –  אין כל סיבה לפסוק מזונות ילדים כנגד האב, ועל כן כל צד יכלכל את הילדים כאשר הם אצלו ובהוצאות חינוך ובריאות – יחלקו ההורים שווה בשווה.

לדידו, השינויים החברתיים וערכי הצדק והשוויון של מדינת ישראל מחייבים את בתי המשפט לקבוע הלכות חדשות בדיני מזונות ילדים.

קביעה חדשנית זו, אשר אינה תואמת את החיובים החלים על האב על פי הדין העברי/דין תורה, הולידה מטבע הדברים, ערעור לבית המשפט המחוזי.

יהיה מי שיאמר כי פסיקת מזונות כאשר שני ההורים נושאים באחריות טיפולית וכלכלית זהה ומשותפת לצרכי הילדים, והכנסתם שווה או קרובה, הינה תוצאה מקוממת הפוגעת בערכים של צדק ושל שוויון, וכפועל יוצא מכך יכולה לפגוע גם בטובת הקטינים.

יהיה גם מי שיטען כי אין זה הוגן שאב צריך לבחור בין השתתפות משמעותית בגידול הילדים לבין הצורך לפרנס אותם באמצעות תשלום מזונות לאם הקטינים, ואין הוא יכול לשאת בו זמנית בשתי המטלות גם יחד, שכן לצורך תשלום מזונות הוא צריך לעבוד במשרה מלאה ויותר מכך ואין הוא יכול להפסיד שעות עבודה כדי להיות חלק מחייהם של הילדים. מכאן שאין אב יכול לשמש הורה משמורן ובאותה נשימה לעבוד במשרה מלאה ואחראית.

מאז חקיקת חוקי היסוד בתחילת שנות התשעים, הייתה מגילת העצמאות לעקרון יסוד חוקתי, מחייב. החתירה לשוויון זכויות חברתי מלא לכל אזרחי המדינה, ללא הבדל דת גזע ומין, הינה אבן היסוד של ערכי מדינת ישראל.

לאור זאת, קביעת דמי המזונות עפ”י הדין האישי – כלומר הטלת דמי המזונות בגין הצרכים ההכרחיים הבסיסיים על האב בלבד – עלולה לפגוע בערכים שמצאו ביטוי במגילת העצמאות שהינה מקור עצמאי לזכויות אדם ובמיוחד מאז חקיקתם של חוקי היסוד המעלים על נס את ערכי השוויון, ערכים שאינם מתקיימים כאשר מלוא החיוב הבסיסי של מזונות ילדים מוטל על האב.

מנגד, יהיה מי שיטען כי יש וראוי להיזהר ממתן תמריץ לאב לבקש משמורת משותפת מתוך מטרה להביא להפחתת דמי המזונות ו/או לשלילתם לחלוטין.

בהתחשב בעובדה שדמי המזונות נקבעים גם היום בהתחשב בהסדרי השהיה המוסכמים בין האב לאם, הרי שנשים רבות יכולות למצוא את עצמן עם פסיקת מזונות נמוכים וחלקיים מחד והסדרי שהייה רחבים שאינם מתקיימים על ידי האבות מאידך, וכך יתכן שחלק – ולו קטן – מן האבות יעתרו למשמורת משותפת או להסדרי שהייה רחבים, על מנת לזכות בהפחתת מזונות, בלא כוונה ממשית לקחת נטל בגידול הילדים.

על פסה”ד של כב’ השופט כהן, הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי (עמ”ש (מרכז) 50603-01-14 ל’ ר’ ואח’ נ’ ד’ ר’ [פורסם בנבו, 06.02.2015]) אשר נדון בפני כב’ השופטים וייצמן, מיכל נד”ב ופלאוט. הערעור התקבל בחלקו, ונקבע שסכום המזונות כולל המדור יעמוד על  50% מהסכום המקובל שהיה נפסק לולא הייתה מתקיימת באותו מקרה משמורת משותפת.

האב הגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, ונוכח היות הסוגיה עקרונית גם קיבל רשות ערעור, רשות שניתנת רק במשורה ורק בסוגיות עקרוניות ומיוחדות.

על פי החלטת בית המשפט העליון, אוחד הדיון בסוגיה עקרונית זו ביחד עם בקשת רשות ערעור נוספת שהוגשה על פסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בחיפה (עמ”ש 54256-09-14) באותה סוגיה ממש, שם לא הופטר האב ממזונות ילדים על אף שהכנסת ההורים דומה, והמשמורת משותפת ומחולקת ביניהם.

היועץ המשפטי לממשלה הגיש את תגובתו לבית המשפט העליון, כאשר לתגובה צורפה העמדה החדשה של הרבנות הראשית לפיה: “החלטה חדשה שהתקבלה במועצת הרבנות קובעת שאימהות גרושות בעלות אמצעים כלכליים ישלמו גם הן מזונות, ולא רק האבות כפי שנהוג היום מנהל בתי הדין הרבניים”.

עמדה זו ניתנה לאור חוות הדעת של הרב שמעון יעקבי, שציין כי: …קיים צורך לתת פרשנות עדכנית לתקנה כך שהיא תתיישב עם חוש הצדק ועם ערך השוויון…, הסביר הרב יעקבי. …הבהרה מפורשת של הסוגיה עשויה לסייע בפתרון סכסוכי גירושין, מאחר שהטלת סכומי חיוב גבוהים על פי גישה הקיימת אצל חלק משופטי בתי המשפט לענייני משפחה יוצרת לעתים סרבנות גט ומרחיקה גירושין של בני זוג מסוכסכים…

דומה כי פסק הדין אשר ניתן ביום 16.3.16 בבית המשפט העליון, במאוחד בשני התיקים, אינו בשורה של ממש ואין הוא עתיד לחולל מהפכה של ממש, ונראה כי מנסה הוא לרצות את שני המחנות, אלו של האבות הנלחמים מזה תקופה ארוכה בשאיפתם לשוויון בפסיקת מזונות, ואלו של האימהות המגובות על ידי ארגוני הנשים האגרסיביים משהו, שגרסתן היא ששינוי הגישה בפסיקת מזונות, תביא חלק גדול מן הנשים לעברי פי פחת ולקו העוני ממש, אם לא למטה מכך, כאשר לטענתן חלק מן האבות לא באמת ייטלו חלק בגידול הילדים.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן