תביעת לשון הרע

האם הנייר סובל הכל, והאם אפשר להעלות בכתבי טענות ובמהלך הדיונים הכפשות אודות הצד השני, ולהטיח בו רפש ללא הגבלה וללא כל רסן

ככל הנראה התשובה לכך היא חיובית – הנייר סובל הכל

שירי ויצחק היו מצויים בהליכי גירושין תקופה ארוכה, והם ניהלו ביניהם מאבקים בבית הדין הרבני ובבית המשפט לענייני משפחה בנושאי הרכוש, משמורת הילדים, מזונותיהם ונושאים נוספים.

יצחק תבע את משמורת הילדים בבית הדין הרבני וטען כי הוא יתן להם חינוך יהודי וישלח אותם לבתי ספר ממלכתיים – דתיים. עוד כתב יצחק בכתב תביעתו כי שירי איננה שומרת מצוות וכי אם הילדים יגדלו אצלה הרי שיהיו מתפקרים, רחוקים מהדת, מוזנחים, וחסרי חינוך.

שירי “התפוצצה” מזעם כאשר ראתה את תביעתו של יצחק. בכתב התשובה שהגישה לבית הדין הרבני כתבה כי יצחק מחלל שבת, אינו צם ביום כיפור, אוכל טרף וכי הינו צבוע, מתחסד ומשקר לבית הדין. שירי לא חסכה במילים קשות בכתבי הטענות שהגישה לבית הדין הרבני בתביעת הגירושין שהוגשה מטעמה, ותיארה את יצחק במילים שאינן מוסיפות כבוד לשני הצדדים.

יצחק הגיש תביעה נגד שירי לפי חוק איסור לשון הרע תשכ”ה – 1965.

בית המשפט דחה על הסף את תביעתו של יצחק כנגד שירי, וקבע כי אין כל עילה משפטית לתבוע מכוח חוק לשון הרע כאשר דברים נאמרים בכתבי טענות המוגשים לערכאה שיפוטית מוסמכת בישראל. סעיף 13 לחוק איסור לשון הרע מגדיר שורה של פרסומים מותרים ובין השאר קובע כי כל מסמך המוגש על ידי בעל דין או בא כוחו לצורך הדיון – חסין מפני תביעה כאמור.

בית המשפט ציין גם כי יצחק אף הוא לא חסך משבט לשונו בטענותיו כנגד שירי וכי גם הוא לא היה עדין יתר על המידה בניסיון להשיג את מטרותי.

בעיקרון, הן כתבי טענות (כתב תביעה, כתב הגנה, בקשות, עתירה לסעד זמני, כתבי תשובה וכיוצ”ב) והן טענות העולות במהלך הדיונים עצמם – מוגנים ואינם מאפשרים תביעה לפי חוק לשון הרע או חוק הגנת הפרטיות. כנגד זכותו של אדם לשם טוב עומדת זכות לא פחות חשובה והיא הזכות הלגיטימית, לחופש הביטוי.

השופט הוסיף והסביר כי יש אינטרס ציבורי שבעלי דין יוכלו להתבטא ללא חשש וללא מורא בהליך השיפוטי ואין לאפשר להפוך כל התבטאות במשפט, לעילה למשפט נוסף, ובכך ליצור שרשרת בלתי נפסקת של התדיינויות משפטיות.

בית המשפט פסק לזכות שירי הוצאות משפט של 1,500 ₪,והמליץ בפני שני בני הזוג להפסיק את ההתדיינויות הממושכות שאין בהן כל צורך וטעם ולהגיע להסכם גירושין כולל והוגן בסיוע מגשר לגירושין. לאחר הדיון בבית הדין הרבני, פנו הצדדים, בליווי עורכי הדין שלהם להליך של גישור ובכך הביאו את הנושא לסיומו. בני הזוג הסכימו על משמורת משותפת ועל חלוקת הרכוש, כמו גם על חינוך מסורתי מתון לילדים.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן