קצת על מזונות אישה

מזונות אישה מגיעים לה על פי חוק, על פי דין תורה, מבעלה כל עוד הם נשואים, בין אם הם נישאו בנישואין דתיים המוכרים בארץ ובין אם בנישואין אזרחיים בחו”ל. על פי דין, תשלום המזונות לאישה יימשך עד לביצוע הגט בפועל. בעל חייב לשאת במזונות אשתו כל עוד שהם נשואים ובתנאי שלא ניתן פסק דין הקובע אחרת, כגון שהאישה זנתה תחתיו או שהיא מורדת. משרד עורכי דין ונוטריון אלינור לביבוביץ בעל וותק של מעל 31 שנים בתחום דיני המשפחה ומאמין כי כל מקרה זקוק לתשומת הלב המרבית על מנת להביא לתוצאות הרצויות הטובות ביותר.

מה כוללים מזונות אישה?

גובה סכום החיוב של הבעל בגובה מזונות אישה נקבע על פי הקריטריונים הבאים:

  • הסכום חייב לכלול את כל הצרכים הדרושים לרווחתה של האישה, כולל מזון, ביגוד וקוסמטיקה, שכר דירה, נסיעות, הוצאות אחזקת בית, החזקת רכב, הוצאות רפואיות וכיו”ב.
  • על פי עקרון “עולה עמו ולא יורדת עמו”, האישה זכאית לשמור על רמת החיים אליה הורגלה על ידי הבעל ולא פחות מרמתה לפני הנישואין.
  • כמו כן מתבצע חישוב הכנסת הבעל אשר שם דגש על יכולת הכנסה פוטנציאלית שלו בנוסף להכנסה בפועל.

במידה ולאישה יש רכוש, נכסים ותוכניות חסכון – בית המשפט עשוי להתחשב בפירות (כגון שכר דירה) מנכסיה. בית משפט מבחין בין אשה צעירה שיכולה לצאת לעבוד ולכלכל את עצמה, לבין אישה הנשואה זמן רב שמעולם לא יצאה מהבית להתפרנס טרם הסכסוך. כמו כן, הבעל לא רשאי לדרוש מאשתו כי תצא לעבוד על מנת לכלכל את עצמה.

ומה לגבי נישואין אזרחיים?

הזכאות על פי חוק למזונות הינה זכות הלכתית ועל כן בנישואין אזרחיים ישנן מספר התאמות למצבים ספציפיים. בעבר אישה יהודיה שנישאה מבחירה בנישואין אזרחיים לא הייתה זכאית למזונות אך עם התפתחות הפסיקה וחלוף הזמן בית המשפט הכיר בזכותה של אישה למזונות גם אם נישאה בנישואין אזרחיים. בכל מקרה מומלץ להיוועץ עם עו”ד גירושין מקצועי אשר מתמחה בתחום דיני המשפחה על מנת לקבל את תמונת המצב הטובה והמדויקת ביותר בנוגע לכל הזכויות אשר עלולות להגיע לכם.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן