פוטנציאל ההשתכרות

האם מזונות ילדים הנפסקים כנגד האב נקבעים על פי השתכרות בפועל או על פי פוטנציאל השתכרות ואיך בית המשפט קובע מהו הפוטנציאל?

אחר 15 שנות נישואין, חלחלה השיגרה לחיי הנישואין של יפתח ורחל. יפתח שסבל ממשבר גיל הארבעים המאפיין גברים כה רבים, ארז מזוודה קטנה והודיע לרחל כי הוא עוזב את הבית כדי ל”חפש את עצמו”.

יפתח התפטר ממקום עבודתו וירד להיזרק על החוף באילת. משרד החקירות ששכרה רחל גילה כי יפתח לא עזב אותה עבור אישה אחרת, אם כי מעת לעת הוא מבלה עם תיירת מזדמנת.

לאחר שלושה חודשים, שבמהלכם פרנסה רחל את הילדים ממשכורת הנמוכה כמזכירה במשרה חלקית בבית ספר, ובסיוע הוריה, הגישה רחל תביעת מזונות אישה ותביעה למזונות ילדים, כנגד יפתח.

במהלך המשפט, טען יפתח כי הוא חי על החוף באילת, אין הוא עובד, וכי אין לו כסף למזונות. יפתח טען כי הוא יכול לכל היותר לשלם 900 ₪ לכל ילד, וטען כי רחל יכולה לצאת לעבוד במשרה מלאה, ובכך לכלכל את עצמה.

רחל טענה לעומתו, כי יפתח הינו טכנאי מחשבים, כי עד להתפטרותו עבד בחברת היי – טק והשתכר כ – 8,000 ₪ נטו, וכי סכום זה צריך להיות האינדקציה למזונות שעליו לשלם.

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי הנתון הקובע לצורך פסיקת המזונות הוא הפוטנציאל של יפתח, דהיינו יכולתו להשתכר.

על פוטנציאל השתכרותו, יכול היה בית המשפט ללמוד מהכנסתו ערב עזיבתו את הבית, ועל כן העריך בית המשפט את הכנסתו הפוטנציאלית של יפתח בכ – 8,000 ₪.

בית המשפט הסביר ליפתח כי על פי החוק אין הוא יכול לפטור את עצמו ממזונות בכך שיטען שאין הוא עובד. אם יכול הוא לעבוד ולהרוויח, אין הוא רשאי לטעון שאין לחייבו במזונות, שהרי סירובו לעבוד הוא זה שגורם לכך שלא יהיה בידיו מספיק כדי לפרנס את משפחתו.

לכן, בית המשפט יחייב אדם לשלם מזונות בהתחשב בסכום שבאפשרותו להרוויח ולא בסכום שהוא מרוויח בפועל. על פי העקרונות, החלים על בית המשפט הדן בתביעת מזונות – רשאי ואף צריך הוא להעריך את פוטנציאל ההשתכרות של האב/הבעל, בין אם על פי מקצועו, בין אם על פי השתכרותו המוכחת בעבר, ועל פי קריטריונים מקובלים.

בית המשפט חייב את יפתח ב – 4,000 ₪ לחודש כמזונות ילדים. כמו כן, חייב בית המשפט את יפתח לשאת במחצית ההוצאות הרפואיות והחינוכיות של הילדים. בית המשפט לא פסק לרחל מזונות אישה בשלב זה של מזונות זמניים.

יפתח נאלץ לנטוש את אילת, ולחזור לעבוד. יפתח היה מלא מרירות כלפי אשתו ולא חזר לחיות עמה. מספר חודשים לאחר מכן הוא הגיש בקשה לגט בבית הדין הרבני.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן