עשיית צדק במשפט

עשיית הצדק בבית המשפט לענייני משפחה

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

בפסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט לענייני משפחה בירושלים (כב’ השופט נמרוד פלקס) בתמ”ש 50424-05-11, נפסק לאישה סכום של 180,000 ₪ בלא שהאישה הביאה ראיות לזכותה לסכום זה, ובלא שהאישה כלל הגישה תביעה בגין פיצוי לנוכח ביטול הרישיון שניתן לה להתגורר בדירה שאינה שייכת לה אלא למשפחה של בעלה.

האמור לעיל נעשה ביוזמת בית המשפט ואף בלא שעוה”ד של האישה העלה טיעון משפטי זו, ולו מחמת הרצון של בית המשפט לעשות צדק.

השיטה המשפטית בה מתנהלת מערכת המשפט בישראל היא השיטה האדברסרית, דהיינו השיטה בה קיימים שני צדדים, שכל אחד צריך להביא את הטיעונים לטובת הלקוח שלו, ואין בית המשפט מתערב כמעט, בניהול התיק על ידי אחד מן הצדדים, אלא במקרה קיצוני בו הייצוג כל כך לקוי עד כדי כך שיכול להיגרם נזק. כך הדברים בדין האזרחי, בית המשפט לענייני משפחה, נוהג להתערב יותר מאשר בית משפט שלום רגיל (המקביל לו) מאחר ולא מדובר בסכסוך בודד שמסתיים עם ההכרעה השיפוטית, אלא הצדדים נשארים משפחה גם לאחר הגירושין, וצריכים להתמודד עם הדרך בה פורק התא המשפחתי.

עסקינן במקרה בו אישה עתרה למחצית מרכוש הרשום על שם אבי בעלה, כאשר במהלך ניהול ההליך המשפטי לא עלה בידה להוכיח כי הנכסים שייכים לבעלה, לא כל שכן שהיא זכאית למצחית מרכוש זה.

בית המשפט החליט שלא להוציאה חסרת כל לאחר שנות הנישואין ופסק את הסכום שפסק, אף בלא שהיתה תובענה לכך, והיתה זו יוזמת בית המשפט להעלות את סוגיית ביטול הרישיון.

וכך נקבע: “………………. הטענה בדבר פיצוי מכח ביטול הרישיון לא נטענה כלל על ידי האישה והיא הועלתה ביוזמת בית המשפט. בהחלטתי מיום 17.4.12, הורתי לצדדים לטעון באשר לאפשרות שבית המשפט יפסוק פיצויים מכח דיני הרישיון והם אכן עשו כן. העלאת טענה ביוזמת בית המשפט חורגת מהגישה האדברסרית הנהוגה במשפטנו. ברם, בענייני משפחה רשאי ודומה שלעיתים אף מחויב בית המשפט לסטות מסדרי הדין לשם עשיית צדק. יפים לעניין זה, דברי כב’ השופט זילברטל בע”מ 164/11 פלונית נ’ פלוני (29.4.12):

“בית המשפט למשפחה הוקם במטרה לכנס תחת קורת גג אחת את הטיפול בסוגיות משפטיות שונות, ששורשיהן במחלוקות בתוך התא המשפחתי. הקמת “בית” אחד לסכסוכי משפחה הייתה המלצתה העיקרית של “הוועדה לבחינת יישום דיני המשפחה” בראשותו של השופט אלישע שינבוים … לצורך כך רוכזו בידי בית המשפט למשפחה סמכויות מתחומים שונים, שנועדו לאפשר מתן פתרון מקיף למחלוקות השונות, תוך התחשבות ביחסים המיוחדים שבין בני המשפחה … תכליתו של החוק היא, בין השאר, להביא לכך שמכלול הסכסוכים המשפחתיים של אותה משפחה ידון בפני אותו שופט בערכאה מקצועית ומיוחדת, אשר יוכל לרדת לשורשיה של המחלוקת ולפתור באופן יסודי את הבעיות האמיתיות שבין בני המשפחה … לעניין אופיו המיוחד של בית המשפט למשפחה יפים לענייננו הדברים שכתב השופט ש’ שוחט: “המידה שבה נשקל הצדק בבית המשפט לענייני משפחה – לעומת בית משפט אזרחי ‘רגיל’ – שונה היא, והדבר נעשה בחסות המחוקק ומתקין התקנות. המניע לכך ברור: על מנת ליתן לשופט את הכלים הנאותים לבירור הליך משפט ייחודי זה – שלעיתים כרוכים בו נושאים מענפי משפט מגוונים, סוגיות בעלות רגישות רבה הנוגעות למרקם העדין של יחסי המשפחה, הן בין בני המשפחה הגרעינית והן בין מעגלים משפחתיים נוספים – נדרש היה להקנות לבית המשפט לענייני משפחה את האפשרות להחליט החלטות צודקות, לצד יעילות הדיון … מכאן ש’עיוורון’ הצדק המיוצג על ידי השופט היושב בדין בבית המשפט לענייני משפחה אינו אותו ‘עיוורון’ המאפיין שופט אזרחי ‘רגיל’, שכן גם תוצאתה של איווחת החרב בידה של אלת הצדק אינה בעלת תוצאות זהות עת האוחז בחרב הוא שופט בית המשפט לענייני משפחה, להבדיל משופט אזרחי ‘רגיל’. לאיווחת החרב, היא פסק הדין שנותן שופט בית המשפט לענייני משפחה, יש, לעיתים, תוצאות הרסניות הרבה יותר מאשר אם היה ניתן אותו פסק דין בין צדדים זרים על ידי שופט אזרחי ‘רגיל’.”

בנסיבות העניין, חויב הבעל לשלם לאישה את הסך של 180,000 ₪ השווים לעשר שנות שכירות וזאת כפיצוי על כך שהאישה נאלצת לעזוב את הבית ואינה זוכה ברכוש כלשהו.

מקרה זה מדגים את הרגישות של שופט המשפחה לכך שהאישה לא תצא חסרת כל אחרי שנות נישואין, ויהיה נכון לומר שהוא חרג מן השיטה האדברסרית, על מנת לעשות צדק ואמת ולא רק משפט.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן