ערעור ובקשת רשות ערעור על בית המשפט לענייני משפחה ועל בית הדין הרבני האזורי

אם הפסדת בערכאה ראשונה ואינך מרוצה מן התוצאה אין זה סוף פסוק ואין הכרח להרים ידיים ולהתייאש אלא יש לבחון את המצב בעיניים אובייקטיביות

ערעור על פסק דין שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה, או ערעור על פסק דין שניתן על ידי בית הדין הרבני, יכול להיות הזדמנות לתקן תוצאה עגומה, שאינך מרוצה ממנה, בין בתחום הגירושין, בין בתחום הירושות והצוואות ובין בתחומים אחרים הנוגעים לדיני משפחה (כגון: אפוטרופסות, אימוץ, תיקון גיל, חיוב בכתובה ובתוספת כתובה, חיוב בגירושין או דחיית תביעה לשלום בית ועוד ועוד נושאים).

יחד עם זאת יש להבין כי לא תמיד ניתן לתקן את הטעויות שנעשו בניהול ההליך המשפטי ובמהלכו, ולהשיג את המטרה המיוחלת. גם עורך דין לענייני משפחה, יהא טוב ככל שיהא, אינו יכול לתקן כל טעות וטעות שנעשתה במהלך ניהול ההליך בערכאה הראשונה.

עדים חדשים או ראיות חדשות לא מובאים בפני ערכאת הערעור

בדרך כלל, גם אם לא תמיד, לא ניתן להביא ראיות נוספות בערעור, וגם לא ניתן להשמיע עדים נוספים במסגרת הליך של ערעור משפחה.

מנגד, אפשר לטעון טענות משפטיות רלוונטיות בערכאת הערעור, וגם לבקש מבית המשפט להסיק מסקנות אחרות על סמך אותן עובדות ממש. במקרים מיוחדים ניתן להציג בערכאת הערעור ראיות נוספות, ואולם צריך לנמק מדוע הראיות שמבקשים להציג לא הוצגו במהלך הדיון בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

שופטי הערעור מנוסים יותר ובכירים יותר

בערעור יושבים שלושה שופטים, מנוסים יותר, האוחזים בוותק רב יותר, שרבים מהם היו קודם לכן שופטי משפחה לפני שקודמו לבית המשפט המחוזי, וגם בבית הדין הרבני, הדיינים המכהנים בבית הדין הרבני הגדול – הינם ותיקים ומנוסים וחלק הארי מהם כיהן בבית הדין האזורי לפני שקודם.

על פסק דין אפשר לערער, ועל החלטת ביניים שניתנה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני – אפשר להגיש בקשת רשות ערעור, כאשר לערכאה שדנה יש סמכות לקבוע האם זה המקום לדון בהחלטות ביניים, וזאת בעוד שערעור על פסק דין נעשה בזכות ללא נטילת רשות.

מומלץ מאוד שלא לערער על כל נקודה ונקודה ועל כל עניין ועניין וכי רצוי למקד את הערעור בסוגיות החזקות, ולוותר על נושאים שיש לגביהן פחות סיכוי. בתי המשפט אינם נוטים אהדה למערער, אשר ערער על כל נושא ונושא שעלה בפסק הדין, בבחינת מן הגורן ומן היקב.

עורך דין מקצועי ידע לנפות את מה שמיותר ולמקד את הערעור בנושאים החשובים והמהותיים ביותר, ולהימנע מלהתייחס לסוגיות חשובות פחות, המורידות וגורעות מחשיבות הערעור.

עוד חשוב להבהיר כי בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני דיני הראיות אינם נוקשים, וגם ערכאת הערעור מגלה גמישות בדיני הראיות.

על בית הדין הרבני האזורי אפשר לערער לבית הדין הרבני הגבוה, ואם לא צלחה דרכך שם, אפשר אחת משניים: להגיש בג”צ או להגיש בקשה לסתירת הדין.

על פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה אפשר לערער לבית המשפט המחוזי, ואם לא צלחה דרכך שם אפשר לבקש בקשת רשות ערעור ולנסות להגיע לבית המשפט העליון.

ערעור על פסק דין או החלטה של בית משפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני, מצריך מומחיות מיוחדת של עורך דין מומחה לדיני משפחה העוסק ומתמחה אך ורק בתחום זה.

עורך דין המקבל על עצמו ערעור שכזה צריך לגלות יצירתיות מחשבתית, גמישות ובקיאות מרובה גם בסדרי הדין וגם בנושאים המהותיים הנוגעים לדיני המשפחה. עורך דין נצרך ליכולת ניתוח ברמה גבוהה של סוגיות משפטיות, ויכולת תפיסה וניתוח של העובדות ששימשו בסיס לפסק הדין השגוי.

שינוי ייצוג ובחירת עורך דין חדש, מנוסה יותר ומומחה יותר לייצוג בערעור

אם הפסדת בערכאה ראשונה, כלומר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני האזורי נכון יהיה – לא תמיד ולא בכל מקרה, אך לעיתים – להעביר את התיק לבחינה של עורך דין אובייקטיבי שיבדוק האם יש טעם להגיש ערעור ומה התועלת אל מול העלות.

הוותק, ההתמקצעות והניסיון הינם בעלי משמעות גבוהה יותר בערעור

עורך דין שייצג אותך בערעור צריך שנים רבות של ניסיון וותק בתחום, מומחיות משפטית גבוהה, וצריך להבהיר לך מדוע נכשלתם בערכאה הראשונה, ולבחון מהם הסיכויים לתקן את הטעויות שנעשו, אם וככל שאכן נעשו טעויות.

יש להבין כי לא בכל מקרה של אי הצלחה חלקית או מלאה בפסק הדין בערכאה ראשונה הדבר נובע מטעויות של עורכי הדין, ולעיתים הכישלון וההפסד נובעים מהמצב המשפטי, ומהעובדות האופפות את המקרה הספציפי שלך.

אם הצד שלך רוצה לערער, ולא הצד השני, מן הסתם, עורך הדין שעמד מולך הצליח יותר מעורך הדין שלך. מאחר וכך רצוי ונכון לשקול עורך דין מומחה, מנוסה יותר ומקצועי יותר, בתחום דיני המשפחה הגירושין, הצוואות והירושות, שיוכל לסייע לך בהליך הערעור.

המועדים לערעור

על פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה ניתן לערער תוך 45 ימים. על פסק דין של בית הדין הרבני אפשר לערער תוך 30 ימים.

המועדים לבקשת רשות ערעור

על החלטה של בית משפט לענייני משפחה ניתן לערער תוך 30 ימים, ואילו על החלטה של בית הדין הרבני תוך 10 ימים.

בעקרון ניתן לערער על מגוון של החלטות ביניים כגון: פסיקת מזונות זמניים או אי פסיקתם, צווי עיקול וצווי מניעה, צווי גילוי מסמכים, קביעת מועד קרע בין בני זוג, צווי הגנה שהביאו להרחקה של אדם מביתו וממשפחתו, מינוי מומחה וזהותו, ועוד ועוד מגוון נושאים.

הצורך להיות עם אצבע על הדופק מבחינת הזמנים

כך או כך מומלץ לפעול במהירות ובזריזות שכן העברת התיק לעורך דין אחר מצריכה לימוד התיק ובקיאות בעובדות מן היסוד, ועל עורך הדין החדש המקבל את התיק ללומדו בצורה יסודית ביותר וממצה, ולהיות בקיא בכל ההליכים שהביאו לתוצאה הבלתי מוצלחת, אותה תוצאה שאינך שבע/ת רצון ממנה.

יש להביא בחשבון כי בית המשפט לא יטה להאריך את המועד להגשת ערעור וכך גם נכונים הדברים באשר לערעור לבית הדין הרבני הגדול. רק טעם מיוחד ונסיבות חריגות יהוו הצדקה לערעור שלא הוגש במועדו. אמנם טעם מיוחד אינו מהווה רשימה סגורה אך הוא מצומצם לנסיבות מיוחדות ולא כל תרוץ או סיבה יצדיקו אי הגשת ערעור במועד. הגמישות של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים בסוגיה זו של הארכת מועד להגשת ערעור היא נמוכה ומצומצמת.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן