עצות זהב למתגרש/ת הטרי ובמיוחד לאלו העומדים לפני ההחלטה להתגרש – חלק שני

מי שפועל על סמך עצות של חברים, בני משפחה, אחרים שעברו גירושין או עורך דין בלתי מקצועי שאינו עוסק בגירושין ובדיני משפחה, עלול למצוא עצמו במצב גרוע עוד לפני שההליך החל.  אז מה כדאי או לא כדאי לעשות כאשר מתקבלת ההחלטה להתגרש?

לפני קבלת כל החלטה שהיא הנוגעת לפירוד ולגירושין יש להתייעץ עם עורך דין מומחה בגירושים

מאד לא מומלץ לקבל החלטות בצורה עצמאית בלא להתייעץ קודם לכן עם בעל מקצוע ורצוי מהשורה הראשונה עם ותק ונסיון בתחום הגירושים כתחום בלעדי.

לא מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום הגירושים בין יתר תחומים אחרים מאחר והתחום הזה מאוד ספציפי וחשוב שמי שמייעץ לכם, לא כל שכן מי שמייצג אתכם יתמקד ויתמקצע אך ורק בתחום זה שהוא דינמי מאוד ויש בו שינויים וחידושים רבים, כגון חוקים המשתנים והלכות פסוקות משתנות ומתחדשות.

בין אם ברצונך להתחיל בהליך גירושין מיוזמתך שלך ובין אם הצד השני פתח בהליך ויזם את הפירוד והגירושין, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בגירושין על מנת לקבל תמונה מפורטת וברורה לגבי זכויותיך וחובותיך כלפי בן או בת הזוג בכל הנוגע למזונות אשה, חלוקת רכוש, פירוק שיתוף וכיוצ”ב וכן בנוגע לילדיך – מזונות ילדים ומשמורת, בין אם משמורת משותפת ובין אם הסדרי ראיה/הסדרי מפגש.

כמו כן רצוי ונכון להיוועץ עם עורך דין מומחה לגירושים לצורך בניית אסטרטגיה – המתאימה אך ורק לך – שתוביל אותך ליתרון בהליך הגירושים.

אל תקלו ראש בחשיבות הייצוג והייעוץ בהליכי גירושים שכן המדובר בהליכים מכריעים וחשובים בחייך. גירושים זו עסקה כלכלית בהיבטים מסויימים והיא יכולה להיות עסקה כלכלית משמעותית ביותר.

רק לצורך הדוגמא במידה ומדובר בשני ילדים קטנים הרי שסכום מזונות הילדים יכול להגיע לחצי מיליון ₪ ויותר מכך באופן מצטבר, כך שברור שהסכם על מזונות ילדים זו עסקה כלכלית משמעותית ביותר, לא כל שכן כאשר המדובר בסכום גבוה יותר.

יש לעקוב באופן יומיומי על מה שקורה בחשבון המשותף

ישנם בני זוג המקבלים עצות שיכולות להיות גם עצות אחיתופל ולסלק מהחשבון המשותף כספים בסכומים נכבדים. כך למשל אם יש לכם חסכונות משותפים בחשבון המשותף יכול בן הזוג להעביר לחשבון משלו או לחשבון של קרוב משפחה מטעמו את כל הסכום גם אם מדובר בסכום נכבד.

יש לבדוק מידי יום מהן ההוצאות המוצאות על ידי בן הזוג האחר ואם המדובר בעסקאות החורגות מן המקובל, רצוי לתת לבנק הוראת “שתי חתימות” כך שאף אחד מכם לא יוכל לגרוע מהסכומים הנמצאים בחשבון המשותף.

בהקשר זה יש גם לשקול ולהתייעץ עם עורך דין מטעמכם האם כדאי להמשיך להכניס את המשכורת החודשית במהלך תהליך הגירושין לחשבון המשותף או לגרוע אותה ולהכניסה לחשבון פרטי משלכם וכל מקרה הוא לגופו ואין החלטה שהינה נכונה לכל מקרה ומקרה אלא היא ייחודית למקרה שלכם הספציפי.

אם יש חשש ולו קל שבקלים רצוי עד מאד למנוע אפשרות שבן הזוג ירוקן מכל תוכן את החשבון וינכס לעצמו את האמצעים הכלכליים המשותפים. בנקודה זו מומלץ להתייעץ ולקבל החלטה נכונה שמחד לא תסלים את סכסוך הגירושים ומאידך לא תאפשר לבן הזוג לקחת לעצמו את מלוא הכספים.

חשוב גם לציין שאין לאפשר לצד השני הגדלת מסגרת ו/או הגדלת יתרת החובה, מעבר למה שהיה מקובל ונהוג ביניכם. יש לעקוב בשבע עיניים על הפעילות בחשבון ואף לבדוק האם יש חיובים מוגזמים בכרטיס האשראי המחייב את החשבון פעם בחודש.

תיעוד, תיעוד ועוד פעם תיעוד

אם אתם יוזמים את הגירושים או מרגישים שבן הזוג האחר עשוי להיות מעוניין בכך יש להקדים תרופה למכה ולאסוף מבעוד מועד את החומר הרלוונטי, ואם יש צורך לקבל החלטה על שימוש בחוקר פרטי לצרכי מעקב או חקירה כלכלית.

איסוף חומר רקע וגיבוש תשתית ראייתית, אודות בגידה באמצעות מעקב (חוקי כמובן) והוצאת מידע ממחשב משותף למשל, הוא כלי חשוב בהליך הגירושים.

מאחר ועליכם להוכיח כל טענה, לרבות טענות בדבר בגידה או מעשה כיעור או אף פלרטוט עם בן או בת זוג אחרים ומאחר וכל טענה לבית המשפט או לבית הדין הרבני צריכה להיות נסמכת על ראיות ואין די בטענות בעלמא יש להתבסס על השגת מידע וצילום מסמכים, אשר מעידים הן על על רכוש וזכויות המצויים בידי הצד השני, הן על בגידה ו/או התעללות נפשית או גופנית או הפרעה לחיים השגרתיים.

כל אלו יסייעו לך לתמוך בטיעוניכם ולהשיג עדיפות בסוגיות עקרוניות בתיק הגירושין. אספו כל מידע אפשרי על מצב הנכסים שלכם ושל בן/בת זוגכם, וכן בכל הנוגע להכנסות.

ברגע שיחל ההליך ואף לפניו מסמכים ומידע מהמחשב ומהטלפון ייעלמו בצורה מפתיעה מהבית תוך הכחשה של לקיחתם ואזי האיסוף יכול להיות מורכב ויקר כך שכדאי לצלם באופן עצמאי את כל מה שיש בבית לרבות חומר המצוי במחשב, אלא אם כן המדובר במחשב שאינו משותף לבני הבית.

עריכת צוואה הינה דבר חשוב ביותר אם מתחיל הליך של גירושין או אף קודם לכן אם יש קרע שאתם צופים שהוא בלתי הפיך.

בני זוג הנשואים זה לזו גם אם הם חיים בנפרד – ככל שאין צוואה כדין – מורישים האחד לשני כברירת מחדל של חוק הירושה מחצית מכלל הרכוש. פשיטא שאם אתם בהליך גירושים ודאי שאינכם מעוניינים שמי שאתם עומדים להתגרש ממנו יירש אתכם אם חו”ח יקרה משהו.

על כן עם תחילת הליך הגירושין וגם אם עדיין אין הליך פורמלי אלא רק שיחה אודות גירושין או חששות שמא פני בן הזוג האחר לגירושין – הקדימו תרופה למכה וערכו צוואה כדין בנוכחות שני עדים, ואף אפשר להסריט את הצוואה בוידאו אם יש חשש לטענה בדבר כשירות לערוך צוואה.

אם יש חשש מטענות שווא ועלילות שווא על אלימות דאגו להיות בבית עם מכשיר הקלטה ובמידת הצורך ועל אף אי הנעימות אף ניתן לרשת את השטחים הציבוריים במצלמות.

אמנם קשה להתנהל בצורה כזו ביום יום אך מנגד אם יש צפי שבן הזוג, בדרך כלל האישה, תתלונן במשטרה על אלימות ו/או איומים – כדאי לתעד כל מפגש ומפגש בבית ובכלל על מנת למנוע מצב של תיק פלילי על לא עוול בכפך ואף כדי למנוע הוצאת צו הגנה.

היעילות שבדבר והתוצאה של היכולת לתעד את האינטראקציה עם בן או בת הזוג גוברת על חוסר הנעימות הנובע מהצורך בהקלטה או בצילום של המפגשים בבית.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן