סילוק אב מהבית ולא במקרה של אלימות במשפחה השופט נתן החלטה המופנית כלפי האב: יש לך חמישה ימים לעזוב את הבית!

השופט גורודצקי מבית המשפט לענייני משפחה בירושלים הורה לאב לשלושה ילדים למצוא לעצמו מקום מגורים אחר בתוך 5 ימים וכפה עליו לעזוב את הבית וזאת למרות שלא הייתה קביעה בדבר אלימות במשפחה או איומים.

המצב הנפשי הרעוע של הקטין הביא להחלטה כה דרמטית

המניע לכך היה מצבו הנפשי של אחד הילדים, הקטן מבניהם שהינו כבן תשע שנים, אשר סובל סבל בלתי ניתן לתיאור מהמחלוקות שבין ההורים, עד כדי סיכון גופו שלא לדבר על נפשו.

בית המשפט קבע קטיגורית כי המשך מגורי ההורים תחת קורת גג אחת כאשר הילדים חשופים לדינמיקה ביניהם, הינו דבר הפוגע בצורה קשה במצבו הנפשי של הילד הצעיר, שאיים כי יהרוג את עצמו. את עיקר האשם תלה בית המשפט באב ובהתנהגותו.

ההחלטה מפתיעה משהו נוכח העובדה כי סילוק ממקום מגורים, ודאי כאשר קיימת זכות קניינית יקרה אך ורק כאשר יש סכנה ברורה ומיידית למי מבני הבית. בתי המשפט אינם נוטים להרחיק בצו הגנה גברים רק בשל אוירה קשה בבית, ואין בכך די שבני הזוג מסוכסכים כדי להוות עילה לסילוק מי מהם מהבית בצו שיפוטי.

ההחלטה שלפנינו חריגה

האם פנתה לפתחו של בית המשפט במאי 19 והגישה מסמך שנחתם על ידי פסיכיאטר מהמרכז לבריאות הנפש של משרד הבריאות בו נכתב כי בנה הצעיר סובל ממצוקה שעלולה להביא לאובדנות וכי הוא ״בסיכון גבוה״.

הקביעה התבססה על כך שהילד שתה אקונומיקה שהועברה לבקבוק מי שתייה שהושאר על השיש במטבח וכי בהמשך, איים הילד להתאבד באמצעות הכנסת כבלי חשמל לפיו וחיבור לשקע, על מנת למות ממכת חשמל. אין ספק שזוהי תגובה קיצונית של ילד לסכסוך הגירושין שבין הוריו.

לטענת האם, הבן הקטן סובל ממצוקה נפשית והגיע למצב מזעזע של מחשבות אובדניות. היא הוסיפה כי כפי שמצוין במסמכים הרפואיים, הקטין אמר שהוא מרגיש רע בגלל מריבות בלתי פוסקות בין ההורים וכי קשה לו לחיות בבית ולכן הוא חושב למות.

זכות הקניין של האב

כידוע, לבעלים של דירה יש זכות קניין בה וזכות הקניין הוכרה כזכות חשובה ביותר, זכות יסוד המוגשת בחוק אשר יש לה מעמד. אפשר לפגוע בזכות יסוד רק בצורה מידתית ורק במקרים מיוחדים המצדיקים זאת, כגון אלימות במשפחה.

במקרה שלפנינו לא נטען כי האב אלים או מאיים או מסוכן פיסית.  הבקשה להרחקה מבוססת על מצבו הנפשי של הבן הקטן, אשר מידרדר ככל שחולף הזמן.

האם בקשת האם הינה לטובת הילדים או טקטיקה בהליכי גירושין?

האב טען מצידו כי הרחקתו מהדירה תפגע בזכות הקניין שלו וכי אין קשר בין מצב הילדים לבין הסכסוך בינו לבין האם. לדבריו, האם הציבה לעצמה מטרה לסלק אותו מהבית כצעד טקטי לשם ״סלילת דרך״ לתביעת מזונות ועל מנת להשיג הישגים בהליך הגירושין מולו.

ידוע שסילוק מהבית הינה טקטיקה ידועה וישנן לא מעט תלונות שווא כנגד גברים בעיקר, והכל על מנת ליצור מצב בו ידו של הצד המסולק על התחתונה.

זכות הקטין לחיים

המסמכים הרפואיים ״זועקים בעד עצמם״ ועולה מהם כי נדרשת היפרדות מיידית של ההורים. ״כל דחייה של ההיפרדות מעצימה את הסיכון והסיכוי כי הקטין יפגע בעצמו, חלילה, בדרך זו או אחרת״, כמו כן הבהיר בית המשפט כי שמירה על הקטין וזכויותיו היא חלק מתפקידו של בית המשפט.

עוד כתב השופט כי האב מגלה חוסר יכול בסיסית להבין את מצב הקטינים ומטיח האשמות בלתי פוסקות כלפי האם.

הוא ציין כי האם עתרה להרחקת האב מהדירה או לחלופין לאפשר לה לעבור לדירה אחרת. לדבריו, בין שתי האפשרויות יש להעדיף את האפשרות הראשונה. ״ילדים קטינים אינם חפץ מיטלטל אותו נושאים ממקום למקום״, כתב השופט בהקשר זה.

אמנם, האב ביקש להביא בחשבון את זכויותיו אך זכות הקטין לחיים גוברת על כל זכות של האב, חשובה ככל שתהיה.

לפיכך, קבע השופט כי המשמורת הזמנית תינתן לאם והאב יעזוב את הבית בתוך 5 ימים.

אכן אין ספק כי זוהי החלטה חריגה וכי בדרך כלל אדם לא יסולק מביתו כאשר אין סכנה ברורה ומיידית או הפרעה חמורה לשגרת החיים בשל התנהגות מי מהצדדים.

מנגד גם הנסיבות של המקרה הינן חריגות, ולא בכל תיק – וטוב שכך – יש לקטין רצונות אובדניים.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן