מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  ניכור הורי

  מתי בא לידי ביטוי מצב של ניכור הורי?

  יש הטוענים כי הניכור ההורי יכול להתחיל הרבה לפני הפירוד או הגירושין וכי בפועל – מבלי שהצד המנוכר שם לב לכך – ההורה המנכר מבצע זאת בין במודע ובין שלא במודע – כאשר בני הזוג חיים בהרמוניה – לפחות לכאורה – ואין ביניהם כל סכסוך. זוהי דעה רווחת שלא בהכרח הינה נכונה אך היא אופציה קיימת, ועל פיה הניכור ההורי בעצם מתחיל קודם להתפרקות התא המשפחתי ודאי שקודם לגירושים.

  על פי תיאוריה זו אחד ההורים דואג להתקרב לילד מאוד, לנכס את הילד לעצמו, ולגרום לכך שהילד יהיה מעוניין פחות ופחות בקשר עם ההורה השני וזאת אפילו כאשר הצדדים חיים יחדיו ומנהלים חיים שהם לכאורה לפחות רגילים.

  ההורה המנכר נוהג בצורה מסורה ביותר כלפי הילד, נענה לכל בקשותיו או לרובן, נוח כלפיו מצד אחד אך מהצד השני מזלזל באוזניו של הילד בהורה השני, שוטף את מוחו אט אט באיטיות ובמרומז כנגד ההורה השני, ובפועל יוצר מצב של שני מחנות.

  בשלב זה עדיין הניכור הוא סמוי מן העין וקשה לאבחן אותו, שכן ההורה המנכר נוהג ברכות יתירה כלפי הילד או הילדים ונענה לכל בקשותיהם גם אם חינוכית אין זה נכון לעשות כך.

  לכאורה ההורה המנכר מצטייר כהורה האמפטי, החם, הקרוב לילד והמטפל בו בצורה משמעותית.  ההורה המנכר מבצע חטיפה פסיכולוגית של הקטין אשר יעדיף להיות עמו בכל מצב ובכל מקרה. בשלב זה הניכור הוא מתחת לפני השטח שכן ההורים מתגוררים יחדיו ואין ביניהם קרע או גירושין.

  ניכור הורי גלוי ונראה לעין

  השלב הגלוי של הניכור ההורי הוא לעת פירוד ופירוק התא המשפחתי, כאשר מתקיימת או עומדת להתקיים הפרדה פיסית בין שני ההורים, או אז הניכור ההורי הופך להיות גלוי ובוטה, והילד המנוכר מסרב לפגוש בהורה השני, מסרב לבקר אותו ובוודאי שאינו מוכן לשהות במחיצתו.

  פיילוט מוצלח במחוז תל אביב

  במחוז תל אביב ישנו שופט מוקד המטפל בניכור הורי – כב' השופט ארז שני – ובמהלך התקופה האחרונה נתן הוא אינסוף החלטות שמטרתן למגר את הניכור ההורי ולבצע טיפול מיידי שיחזיר את הקשר בין ההורה המנוכר לבין הילדים.

  חשוב לציין שבית המשפט יכול להתערב במערכת היחסים רק עד הגיע מי מהילדים לגיל 18 וכי לאחר מכן אין לבית המשפט יכולת להתערב, לקבוע טיפול או לקבוע סנקציות כלשהן ובכל הנוגע לילד בגיר לא קיימות סמכויות לבית המשפט לענייני משפחה.

  סמכויות בית המשפט לענייני משפחה

  לבית המשפט לענייני משפחה סמכות להטיל עיצומים כספיים כלומר קנסות כספיים, על הורה מנכר, להורות על העברת הילד להורה המנוכר, כלומר על שינוי המשמורת, וכמו כן כצעדים מתונים יותר רשאי בית המשפט, להורות על טיפול פסיכולוגי, התנהגותי או רגשי, או כל סוג אחר של טיפול, שיביא לחידוש מפגשים ולשיקום הקשר בין הילד להורה המנוכר.

  מי שמאבחן את קיומו של ניכור הורי הוא בדרך כלל פסיכולוג או פסיכיאטר מומחים לנושא, כאשר בתסקיר יכולה פקידת סעד להפנות תשומת לב בית המשפט לאפשרות זאת, ולהמליץ על דרכי טיפול.

  תסמין מדאיג ביותר

  אחד התסמינים לניכור הורי הוא כאשר בן או בת הזוג החדשים של ההורה (המנכר) הופכים להיות האב או האם של הילד במקום אלו המקוריים. מצב כזה יש בו כדי להוות פגיעה של ממש בהורה המנוכר, ומעבר לעצם הניכור וסירוב הילד להיפגש עם ההורה, יש בכך עלבון גלוי חמור ביותר, על פיו האב או האם יכולים להיות מוחלפים על ידי אדם אחר.

  הורה מנכר מלמד את הילד לקרוא אמא או אבא לבן הזוג במקום להורה האמיתי  אשר אוהב את הילד ורוצה בקשר עמו, דבר המצביע על בעייתיות בתפיסת הילד וזכויותיו כמו גם זכויות ההורה השני.

  ההורה המנכר טוען לעיתים כי הניכור אינו פרי מעשיו וכי הוא מתיר לילד לעשות מה שהוא רוצה ולעיתים הוא טוען שהוא אף מעודד אותו להיות בקשר עם הצד השני, אך ללא הצלחה.

  הציפייה מההורה המשמורן היא לעשות כל שלאל ידו כדי להפסיק את הניכור

  מצופה מהורה משמורן כי יגרום לילד המנכר, להיפגש עם ההורה האחר, ההורה המנוכר וכי יגרום לו לפעול כך. הורה אינו יכול לפטור את עצמו בטענה לפיה הוא מנסה לגרום לילד או לשכנע אותו להיפגש עם ההורה האחר, ובית המשפט מצפה ממנו לנקוט בצעד הרבה יותר אקטיבי בנוגע לילד ולא לאפשר לילד להחליט כי אין הוא מוכן או רוצה להיפגש עם ההורה השני.

  בית המשפט גם לא נוהג בסלחנות כלפי הורה מנכר וטוב שכך.

   איך לטפל בניכור הורי?

  יש שני גורמים מרכזיים שיש בהם צורך כאשר עסקינן במקרה של ניכור הורי:

  האחד זו סבלנות, אורך רוח וידיעה שזהו מרוץ למרחקים ארוכים. מרתון ולא ריצת 100 מ"ר.

  השני הוא עורך/עורכת דין מקצועיים שיתנו לכם שירות המבוסס לא רק אכפתיות ואנושיות, אלא גם על ניסיון נרחב בתחום זה שהינו תת תחום של דיני משפחה.

  נכון שזה יעלה לא מעט, אך אין מחיר לקשר חם ואוהב עם ילדיך. ויתור על הקשר אינו אופציה ממשית.

  ברוב המקרים יפנה בית המשפט את כל הנוגעים בדבר לאבחון ולאחר מכן לטיפול שיש בו כדי להביא מזור ליחסים ולגרום לחידוש הקשר ולשמירה עליו.

  דרכי הטיפול המרכזיות בתופעת הניכור ההורי הינן שילוב של היבטים משפטיים והיבטים טיפוליים

  בהיבט המשפטי, בית המשפט ידון בשאלה האם מתקיים ניכור ומה מידת חומרתו ומה הם הכלים המשפטיים הראויים להינקט בכל מקרה כגון: קנסות על אי שמירה על הסדרי מפגש והאם לחייב השתתפות בטיפול.

  בהיבט הטיפולי, גורמי הטיפול – פקידת סעד או פסיכולוג או פסיכיאטר, מחליטים אלו טיפולים יכולים להיות יעילים בכל מקרה ספציפית ומהו ההרכב המשפחתי שיגיע לטיפול, באיזה מינון ומי יהיה נוכח באיזה מפגש.

  המערכת הטיפולית תצטרך להמליץ בפני בית המשפט האם טיפול משפחתי רגיל יהיה יעיל או שמא יש ליצור דרכי טיפול חדשות כגון טיפול בתנאי מחנה, שהינה אפשרות המצריכה אמצעים כלכליים.

  התערבות מוקדמת הינה אקוטית להצלחה של הטיפול. ככל שמצב הניכור ממשיך, כך קשה יותר לטפל בו ולכן נדרשת התערבות מהירה, תוך נקיטת הצעדים לבירור מעמיק של המצב המשפחתי על מנת למנוע את המשך הניכור והחמרתו.

  אמצעי טיפול קיצוניים הינם שנויים במחלוקת

  קיימת מחלוקת בכל הנוגע לצעדי טיפול קיצוניים ולהעברת משמורת.

  ממשיכיו של גרדנר אשר טבע את המונח ניכור הורי רואים בהתנהגות ההורה המנכר התעללות רגשית בילד ולכן ממליצים על נקיטת צעדים מרחיקי לכת על ידי בית המשפט עד כדי ניתוק הילד מההורה המנכר והעברת הילד למשמורת ההורה המנוכר או הוצאת הילד לסידור חוץ ביתי.

  לא אחת נתקלתי בהמלצה על הוצאת הילד לפנימייה על מנת למנוע את המשך הניכור ההורי ועל מנת לנטרל את ההורים כדי לטפל בילד.

  לשיטתם של המתנגדים לגישתו של גרדנר, הטיפול צריך להתמקד בהגברת הקשר עם ההורה המנוכר, שלא על חשבון ההורה המנכר.

  בנוסף לכך, הטיפול יכול לפעול ליצירת שיתוף פעולה בין ההורים ולהעלות למודעות ההורים את חשיבות מעורבות שני ההורים בחיי הילד.

  יהיה מי שיאמר כי העברת הילד מההורה המנכר להורה המנוכר יכולה ליצור טראומה קשה לילד. וכי הפרידה מהורה אוהב ואכפתי עמו יש לו קשר משמעותי גם אם קשר חולני תולשת אותו מהעוגנים ומהיציבות שיש לו ועלולה לערער את מצבו הנפשי.

  לסיכום, ניכור הורי זוהי רעה חולה שיש לטפל בה מהר ככל שניתן כאשר הניכור מתגלה, ורצוי לעשות זאת תוך גיוס ההורה המנכר לתהליך ואפשרות זו עדיפה על כפייה או העברת משמורת שיש להחליט עליה רק כשאין כל אמצעים יעילים אחרים.

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

  כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

  יצירת קשר: 03-6969916

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    התמודדות עם ניכור הורי

    מצב של סכסוך מתמשך בין בני זוג, יכול להביא לתופעה מאד לא נעימה של ניכור הורי. מדובר בסיטואציה בה הילד לא בקשר עם אחד מההורים שלו, האם או האב. הסיבות לניכור הורי יכולות להיות רבות. לעיתים מדובר בהסתה של אחד ההורים, לעיתים כעס של הילד כלפי הורה בגלל פרידה או סכסוך אליו נקלע בעל כורחו. הניכור מתבטא בהיעדר רצונו של הילד לתקשר או לשהות במחיצתו של אחד ההורים. מדובר בסיטואציה מורכבת והדרך לפיתרון משתנה ממצב למצב.

    ניכור הורי בהיבט המשפטי

    כאשר מגיע לפתחו של בית המשפט תיק של ניכור הורי, הוא מטופל בעדיפות עליונה. הדיון בנושא נקבע באופן דחוף מתוך ידיעה שמדובר במקרה בעל חשיבות רבה, מכמה סיבות. ראשית, במצב כזה ככך שעובר הזמן מצב הניכור מחמיר ויש לכך השלכות. שנית, קיימת ידיעה שמדובר בילד שנתון במצב מורכב וזה יכול להגיע לפגיעה נפשית משמעותית. הליך הטיפול במקרה זה כולל חות דעת של גורמי רווחה. כאשר המצב אליו חותר בית המשפט הוא חידוש קשר בין הילד להורה כמה שיותר מהר.

    מה לעשות כאשר מזהים מקרה של ניכור הורי?

    ברגע שמתגלה חשש כי קיים ניכור הורי, יש לטפל בו באופן מהיר ככל שניתן. כאשר הבעיה מתגלה בראשית דרכה קל יותר לטפל בה ולהשיב את המצב לקדמותו, כאשר טובת הילד נמצאת בראש סדר העדיפויות. לכן, טיפול נכון מקצועי ומהיר יכול להשפיע משמעותית על מצבו הנפשי ולמנוע התדרדרות. ניתן להתיעץ עם עורך דין המתמחה בגישור ודיני משפחה כדי לקבל מענה מקצועי ולהביא את המצב לסיומו.

    עורכת דין למקרה של ניכור הורי

    תחום ההתמחות של משרד עורכי דין ונוטריון אלינור ליבוביץ הינו דיני משפחה. במסגרת תחום עיסוק זה, היא וצוות המשרד מספקים מענה בענייני ניכור הורי. הניסיון הרב שצברה בתחום מאפשרים לה לתת מענה גם למקרים מורכבים במיוחד.

    סרבנות קשר

    מצב של סרבנות קשר ניכר בכך שילד נמנע מתקשורת עם אחד מהוריו. ההימנעות יכולה לכלול חוסר רצון לשוחח, לקבל מחוות או מתנות, להיפגש או להיות במחיצתו. מצב זה יכול להיות שכיח במקרים בהם הורים נמצאים בהליך גירושין. הילד יכול לכעוס על המצב ואפילו להיות מוסת על ידי אחד מההורים.

    סיבות לסרבנות קשר

    סרבנות קשר יכולה לנבוע מסיבות רבות. בינהם התנהלות לא נכונה מול הילד כשהוא מעורב בסכסוך בין הורים ונאלץ לבחור צד, כאשר אחד ההורים רואה לנכון ליצור לחץ על הצד השני באמצעות הילד, וילד שמרגיש פגוע מאחד ההורים. ילד שנמצא בקונפליקט ואין לו כלים להתמודד איתו. אחת הדרכים של הילד לקחת לעצמו שליטה, זה להימנע מקשר.

    היחס של בית המשפט כלפי סרבנות קשר

    סרבנות קשר זה מצב של ניכור הורי, כאשר מקרה כזה מגיע לדיון בבית המשפט הוא מקבל עדיפות עליונה. הדיונים נקבעים בצורה מהירה תוך מעורבות של גומים מקצועיים כדוגמת אנשי רווחה ופסיכולוגים. הדחיפות בתיקים מסוג זה נעשים מתוך ידיעה, שלכל יום שעובר יש משמעות רבה והשפעה על מצבו של הילד. לכן המצב אליו חותר בית המשפט הוא חידוש קשר מיידי בין הילד להוריו בצורה בריאה ותקינה.

    מה לעשות כאשר מזהים מקרה של סרבנות קשר?

    ברגע שמתגלה חשש הילד המסרב לתקשר אם אחד מההורים. אפילו אם חוסר התקשורת מתבטא בצורה חלקית יש לערב באופן מיידי אנשי מקצוע. סרבנות קשר ניתנת לטיפול מהיר כאשר היא בתחילת דרכה, אך גם כאשר מדובר בסרבנות חמורה ובילד מרדן ניתן טיפול מתאים. הטיפול ניתן עבור הילד וכל הורה בנפרד. הטיפולים נעשים על ידי פסיכולוגיים מוסמכים המתאמים בין ההורים. על ההורים להגיע מתוך הבנה שבמצב הנוכחי, טובת הילד נמצאת מעל הכל ועליהם להניח את כל המחלוקות בצד.

    משרד עורכי דין ונוטריון אשר בבעלות אלינור ליבוביץ, עוסק בדיני משפחה. במסגרת תחום עיסוק זה, היא  וצוות המשרד מספקים מענה בענייני ניכור הורי. הניסיון הרב שצברה בתחום מאפשרים לה לתת מענה גם למקרים מורכבים במיוחד.

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים