ניכור הורי, הסתה ותרבות של ניתוק ילדים מהורה

סכסוך גירושין המביא לניכור הורי

סכסוכים רבים בין בני זוג מתגרשים מסתיימים בשלב מוקדם או מאוחר של ההליך, ובדרך כלל, לאחר שהרכוש המשותף חולק ואוזן (פירוק שיתוף בדירה ואיזון משאבים) ולאחר שחלוקת הזמנים בין ההורים בנוגע לילדים קיבלה דפוס כלשהו של יציבות וקביעות יחסיים.

בשלב זה, גם לא מן הנמנע שאחד מההורים או שניהם פותחים במערכת יחסים חדשה, והרצון שלהם להתעסק במשקעי העבר, הולך ופוחת והם מתמקדים בעתיד.

מובן שהמתואר לעיל לא מאפיין את כל הזוגות. ישנם זוגות שפונים לגישור ומשכילים לסיים את ההליך בתוך חודש – חודשיים, וישנם כאלה שנפגעו מאד בתחילת ההליך מהתנהגות בן הזוג, והשאיפה לנקום מאפילה על הכל.

יחד עם זאת, ידוע לכל אחד כי ככל שהסכסוך מתמשך ומר יותר – הילדים הם שישלמו את המחיר. שלא ברצונם ושלא בטובתם

גירושין אפשר לעשות מהר וקל וגם ארוך כואב ויקר – הבחירה אצלכם

ישנם כאלה שבמספר ישיבות עם עורך דין מגשר בדיני משפחה יגיעו להסכם גירושין כולל ויהיו ביחסים טובים או למצער בתקשורת בענייני ילדיהם המשותפים, ומנגד ישנם כאלה שלעולם לא יסיימו את הסכסוך וגם לאחר 20 שנה יעברו לצד השני של המדרכה כאשר יפגשו באקראי את בן או בת הזוג לשעבר, ויעשו כל שניתן כדי לפגוע במי שהעז להתגרש ממך, ולפרק את התא המשפחתי.

במקרה שלפנינו  אשר נדון בבית המשפט לענייני משפחה במחוז מרכז 18 26546-11-,23358-11-18לא נתנו ההורים מנוחה לילדים, וכפועל יוצא מכך ארבעת הילדים נוכרו מן האם ולא היו עמה בקשר במשך מספר שנים. בין הילדים לבין האם התקיים מצב של ניכור הורי קשה.

לאחר מכן – כמה מפתיע – עבר אחד למשמורתה בפועל ולאחר מכן ילד נוסף עבר למשמורתה ולטיפולה בפועל. האם המנוכרת עתרה למשמורת על שני הבנים שעברו לרשותה.

בית משפט לא חסך את שבט ביקורתו מן ההורים וכך קבע:

“הילדים לא יכולים, או נאסר עליהם, להכיל את שתי הדמויות ההוריות, בנפשם. על מנת לשרוד, עליהם לבחור צד. כמו-כן, נוצרו קואליציות וניתוקים בין ההורים. בין ההורים לבין הילדים ובין הילדים לבין עצמם.

התנהלות שני ההורים על ידי מניפולציות, הסתרות, סודות והסתות, שהיו מנת חלקם של שני ההורים, מי פחות ומי יותר, פצעה ללא ספק, נפשם של הילדים ומעוררת שאלות ותהיות רבות.

………….כל אחד מההורים, ניכר ומנכר היום ועם זאת, כל אחד מההורים היה בעיני הילדים, בעבר וגם היום, דמות “דמונית” הרסנית, בלתי צפויה ופוגענית.

…… שני ההורים, …… הינם הורים שאינם טובים דיים ושפצעו ועדיין פוצעים בנפשם של ילדיהם, המתמודדים על פי חוסנם האישי, כמיטב יכולתם, עם המציאות שנכפתה עליהם, על ידי הוריהם.”

בית המשפט אינו רואה תקווה רבה אך נותן פתח של אופטימיות

בית המשפט קובע כי כאשר יחליטו ההורים לראות את המציאות נכוחה ולהבין כי הם יצרו את תרבות הניתוק – הניכור ההורי – הפוגעת לעיתים בזה ולעיתים באחר אך הפוגעת פגיעה אנושה בנפשם של ילדיהם, ויסכימו מתוך הבנה לפנות לטיפול משפחתי מערכתי כמפורט בתסקיר שירותי הרווחה – אם יתגייסו באופן אמיתי לתהליך זה, יוכלו לפנות שוב לגורמים המתאימים לצורך כך.

אין ספק כי ילדים שהיו צד לניכור ואשר חוו מאבקים קשים בין הוריהם אודות משמורתם תוך יצירת נתק ושימוש בהם, ישלמו את המחיר ביום מן הימים כאשר הם עצמם ירצו ליצור תא משפחתי וזוגיות אוהבת.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן