מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  ניכור הורי, הסתה ותרבות של ניתוק ילדים מהורה

  סכסוך גירושין המביא לניכור הורי

  סכסוכים רבים בין בני זוג מתגרשים מסתיימים בשלב מוקדם או מאוחר של ההליך, ובדרך כלל, לאחר שהרכוש המשותף חולק ואוזן (פירוק שיתוף בדירה ואיזון משאבים) ולאחר שחלוקת הזמנים בין ההורים בנוגע לילדים קיבלה דפוס כלשהו של יציבות וקביעות יחסיים.

  בשלב זה, גם לא מן הנמנע שאחד מההורים או שניהם פותחים במערכת יחסים חדשה, והרצון שלהם להתעסק במשקעי העבר, הולך ופוחת והם מתמקדים בעתיד.

  מובן שהמתואר לעיל לא מאפיין את כל הזוגות. ישנם זוגות שפונים לגישור ומשכילים לסיים את ההליך בתוך חודש – חודשיים, וישנם כאלה שנפגעו מאד בתחילת ההליך מהתנהגות בן הזוג, והשאיפה לנקום מאפילה על הכל.

  יחד עם זאת, ידוע לכל אחד כי ככל שהסכסוך מתמשך ומר יותר – הילדים הם שישלמו את המחיר. שלא ברצונם ושלא בטובתם

  גירושין אפשר לעשות מהר וקל וגם ארוך כואב ויקר – הבחירה אצלכם

  ישנם כאלה שבמספר ישיבות עם עורך דין מגשר בדיני משפחה יגיעו להסכם גירושין כולל ויהיו ביחסים טובים או למצער בתקשורת בענייני ילדיהם המשותפים, ומנגד ישנם כאלה שלעולם לא יסיימו את הסכסוך וגם לאחר 20 שנה יעברו לצד השני של המדרכה כאשר יפגשו באקראי את בן או בת הזוג לשעבר, ויעשו כל שניתן כדי לפגוע במי שהעז להתגרש ממך, ולפרק את התא המשפחתי.

  במקרה שלפנינו  אשר נדון בבית המשפט לענייני משפחה במחוז מרכז 18 26546-11-,23358-11-18לא נתנו ההורים מנוחה לילדים, וכפועל יוצא מכך ארבעת הילדים נוכרו מן האם ולא היו עמה בקשר במשך מספר שנים. בין הילדים לבין האם התקיים מצב של ניכור הורי קשה.

  לאחר מכן – כמה מפתיע – עבר אחד למשמורתה בפועל ולאחר מכן ילד נוסף עבר למשמורתה ולטיפולה בפועל. האם המנוכרת עתרה למשמורת על שני הבנים שעברו לרשותה.

  בית משפט לא חסך את שבט ביקורתו מן ההורים וכך קבע:

  "הילדים לא יכולים, או נאסר עליהם, להכיל את שתי הדמויות ההוריות, בנפשם. על מנת לשרוד, עליהם לבחור צד. כמו-כן, נוצרו קואליציות וניתוקים בין ההורים. בין ההורים לבין הילדים ובין הילדים לבין עצמם.

  התנהלות שני ההורים על ידי מניפולציות, הסתרות, סודות והסתות, שהיו מנת חלקם של שני ההורים, מי פחות ומי יותר, פצעה ללא ספק, נפשם של הילדים ומעוררת שאלות ותהיות רבות.

  ………….כל אחד מההורים, ניכר ומנכר היום ועם זאת, כל אחד מההורים היה בעיני הילדים, בעבר וגם היום, דמות "דמונית" הרסנית, בלתי צפויה ופוגענית.

  …… שני ההורים, …… הינם הורים שאינם טובים דיים ושפצעו ועדיין פוצעים בנפשם של ילדיהם, המתמודדים על פי חוסנם האישי, כמיטב יכולתם, עם המציאות שנכפתה עליהם, על ידי הוריהם."

  בית המשפט אינו רואה תקווה רבה אך נותן פתח של אופטימיות

  בית המשפט קובע כי כאשר יחליטו ההורים לראות את המציאות נכוחה ולהבין כי הם יצרו את תרבות הניתוק – הניכור ההורי – הפוגעת לעיתים בזה ולעיתים באחר אך הפוגעת פגיעה אנושה בנפשם של ילדיהם, ויסכימו מתוך הבנה לפנות לטיפול משפחתי מערכתי כמפורט בתסקיר שירותי הרווחה – אם יתגייסו באופן אמיתי לתהליך זה, יוכלו לפנות שוב לגורמים המתאימים לצורך כך.

  אין ספק כי ילדים שהיו צד לניכור ואשר חוו מאבקים קשים בין הוריהם אודות משמורתם תוך יצירת נתק ושימוש בהם, ישלמו את המחיר ביום מן הימים כאשר הם עצמם ירצו ליצור תא משפחתי וזוגיות אוהבת.

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

  כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

  יצירת קשר: 03-6969916

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים