מתי להודיע על הגירושין לילדים?

איך ומתי להודיע לילדים על כוונתכם להתגרש?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

הורים לילדים, אשר עוברים אצלי תהליך גישור במטרה להגיע להסכם גירושין כולל ולהתגרש, שואלים אותי באיזה שלב צריך להודיע לילדים על הכוונה להתגרש, ואני גם נשאלת איך להודיע על תוכנית הגירושין עם ילדים, ובאיזו דרך.

חשוב להבין כי ישנם ילדים שכלל אינם מודעים לתוכנית של הוריהם להתגרש, מאחר וההורים ממשיכים לקיים מערכת יחסים רגילה – לכאורה – בבית, אינם רבים, אינם צועקים, ואינם מנותקים זה מזה. אם בני הזוג, מתנהגים כרגיל, ואף ממשיכים לקיים ארוחות משפחתיות, ולא שינוי מההרגלים שהיו להם קודם לכן, הילדים לא בהכרח יהיו מודעים למצב.

מובן שאם בני הזוג אינם מדברים זה עם זו בכלל, או רק על דברים חיוניים ובקרירות – הילדים יהיו מודעים לכוונה להתגרש, גם אם אף אחד לא מדבר על זה בגלוי.

מובן גם שאם יש צעקות ומריבות ללא קץ, הילדים ישימו לכך לב, ויבינו שמשהו לא תקין במערכת היחסים הזוגית של הוריהם.

ברור לחלוטין שאם אחד מבני הזוג נעלם לשעות רבות ונמנע מלשהות בבית, שלא בענייני עבודה – ילדים שאינם פעוטים יבחינו בכך ויבינו שמערכת היחסים הזוגית שבין הוריהם אינה תקינה.

למותר לציין, שרצוי שלא לערב את הילדים אלא עד לאחר השלב שהדברים ברורים וסגורים בהסכם גירושין סופי ומאושר בבית המשפט, כך שהילדים יעמדו בפני עובדה מוגמרת ולא יעברו עמכם את הליך הגירושין.

במידה וההורים מתגרשים שלא בדרך של גישור, ותביעות יגיעו ביום בהיר אחד לבית הצדדים – קיים סיכוי גבוה שהילדים יעורבו, שכן בהליך גירושין שלא בדרך של גישור הילדים נחשפים להרבה מאד מידע, הם חווים “דרמות”, שינויים קיצוניים במצבי הרוח של הוריהם ולעיתים התפרצויות כעס וזעם, שלא לדבר אל אפשרות של אלימות במשפחה.

חוויה כזו כמובן שרצוי לחסוך מהילדים אך לא תמיד אפשר, ולכן ממליצים מומחים להתפתחות הילד כי הילדים לא ישותפו ככל שהדבר ניתן בתהליך הגירושין.

מומלץ להודיע לילדים רק לאחר שיש הסכם חתום, אם פניתם לגישור. אם מתקיימים הליכים בבית המשפט או בבית הדין אזי שיש ליידע את הילדים, על קיומם של ההליכים שאחרת הם ישמעו על כך בדרך עקיפה ויקבלו מידע לא מדויק שעשוי לפגוע בהם.

חשוב להודיע לילדים ביחד ובצורה מסודרת על ההחלטה להתגרש, אם זוהי החלטה משותפת. אם יש ילדים בגילאים שונים עם תובנות שונות – יתכן וצריך להודיע על הכוונה להתגרש ו/או על הליך הגירושין בנפרד לכל ילד, והדבר תלוי בתגובה הצפויה ובמידת ההבנה של הילד בו מדובר.

במידה ואחד הצדדים פתח בהליך כנגד משנהו, חשוב ליידע את הילדים אודות מידע זה, אך מבלי להטיח האשמות בצד שמפרק את התא המשפחתי ואינו מעוניין יותר בבן הזוג האחר.

הילדים צריכים בטחון וודאות. הם צריכים לדעת היכן יגורו, האם יהיה שינוי באורח החיים שלהם, האם הם ינועו בין שני בתים במשמורת משותפת או יהיה להם בית אחד עיקרי ודומיננטי, האם יצטרכו לעזוב את בית המגורים הישן הטוב והמוכר או שמא לא, האם יאלצו לעבור בית ספר ולרכוש חברים חדשים ועוד ועוד. ילדים גם מוטרדים מנושאים כספיים ויתכן שאף תעלה השאלה האם יוכלו להמשיך לנסוע לחו”ל, לקנות בגדי מותגים ועוד ועוד.

כל אלו שאלות שיטרידו מאד את הילדים ויש צורך לענות עליהן בקצרה וללא שיתופים במידע אודות ההורה ה”אשם”.

אם יש ספק באשר לדרך שבה יש להודיע, אפשר להגיע לפגישת יעוץ אחת או שתיים אצל פסיכולוג, אשר ידריך אתכם כיצד לבצע את המשימה הקשה הזו, שכן ברור יהיה לילדים אם אינם תינוקות או פעוטות – שהדברים לעולם לא יחזרו להיות מה שהיו לטוב או לרע.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן