מתי ישמע בית המשפט עדות מוקדמת

מקרה מפורסם של עדות מוקדמת שזכה לסיקור תקשורתי נרחב במסגרת הליך פלילי שהתנהל

מקרה מפורסם מאוד, במסגרתו נגבתה עדות מוקדמת, ארע בעת משפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שם העיד משה טלנסקי עוד בטרם החל משפטו של אולמרט, זאת, משום שטלנסקי אמור היה לשוב למדינתו, ארצות הברית, בטרם החל המשפט. 

על פי סעיף 117 לחוק סדר הדין הפלילי, כאשר עולה החשש שלא ניתן יהיה לגבות עדות במהלך המשפט קיימת אפשרות לגבות עדות מוקדמת ולשמר אותה. עדות מוקדמת אפשר למסור כבר בשלבי החקירה או לאחר הגשת כתב אישום.

יחד עם זאת יש להביא בחשבון כי מדובר בחריגה מסדר הדין הרגיל, זאת מכיוון שהעדות נשמעת מחוץ לסדר הדברים הרגלים, ויש לוודא כי הדבר מוצדק.

מקרה אחר בו תוגש בקשה לעדות מוקדמת היא כאשר עד מרכזי בתביעה מבקש לעזוב את הארץ ולא בטוח שיחזור להעיד. הן התובע, הן הנאשם והן אדם אשר חשוד בביצוע עבירה ונחקר במשטרה – יכולים להגיש בקשה לעדות מוקדמת.

 

כך גם בהליך אזרחי אפשר לעתור לגביית עדות מוקדמת כאשר הדבר מוצדק

הליך של מתן עדות מוקדמת קורה לעיתים גם במסגרת הליך אזרחי וגם בבית המשפט לענייני משפחה. לאחר הגשת כתב תביעה וכתב הגנה קובע בית המשפט קדם משפט המהווה דיון ראשוני בו נטענות טענות שונות על ידי באי כוח הצדדים, אך במהלך קדם משפט אין הוא שומע עדים.

ההליך המשפטי נפתח עם הגשת כתב תביעה. בבית המשפט לענייני משפחה יכולים גם להיות מוגשים מספר כתבי תביעה בנושאים שונים כגון: משמורת וחלוקת אחריות הורית בין ההורים, תביעה להסדרי מפגש (שבעבר כונתה תביעה להסדרי ראיה), תביעת מזונות ילדים ומזונות אישה, חלוקת רכוש, איזון משאבים בין בני זוג, פירוק שיתוף ועוד ועוד.

 

בבית המשפט לענייני משפחה כל תביעה מוגשת בנפרד

כל תביעה מוגשת בית המשפט בנפרד ולא במאוחד, כך שיכול להיווצר מצב שיוגשו על ידי הצדדים או מי מהם מספר כתבי תביעה הנוגעים לאותה משפחה. על פי הכלל הנוהג בבית המשפט לענייני משפחה ממונה שופט אחד לדון בכל הסוגיות אשר במחלוקת, כלומר שופט אחד ישמע את כל התביעות, יהא הנושא אשר יהא, כאמור לעיל, משמורת, חלוקת רכוש או מזונות אישה וילדים וכיוצ”ב כלל הנושאים הנוגעים למצב בו משפחה מתפרקת.

למען הסר ספק יש להבהיר כי הגירושין עצמם נעשים בבית הדין הרבני ולא בבית המשפט לענייני משפחה (למעט במקרים של התרת נישואין במקרים של נישואין תערובת, או בין חסרי דת).

לאחר הגשת כתבי תביעה על הנתבע להגיש כתבי הגנה כנגד כל התביעות שהוגשו כנגדו וזאת על פי התקנות.

בסמוך לכך נקבע קדם משפט, בו מנסה בית המשפט לחדד את המחלוקות ולהביא את הצדדים להסכמות כוללות או חלקיות.

רק אם הצדדים אינם מגיעים להסכמות בינם לבין עצמם או בסיוע בית המשפט או בסיוע גישור, יקבע בית המשפט דיון להוכחות בו יחקרו הצדדים לאחר שיגישו תצהיר עדות ראשית.  זה סדר הדברים הרגיל בהליך המשפטי.

בין הגשת התביעות למועד הדיון שייקבע להוכחות עשויה לחלוף שנה ויותר.

 

כאשר נוצר צורך להעיד עד לפני המועד הקבוע להוכחות.

ואולם מה קורה כאשר צד מעוניין להעיד מטעמו עד אשר קיים סיכוי שלא יהיה בין החיים במעמד ההוכחות או כאשר כבר לא ניתן יהיה להעיד אותו מסיבות שונות, כגון סיכוי להעדר צלילות במועד שיקבע להוכחות. לתקנות סדר הדין יש מענה לאפשרות של מתן עדות מוקדמת.

 

תקנות סדר הדין באשר לעדות מוקדמת

תקנה 73(א) לתקנות קובעת, כך:

“בית המשפט רשאי בכל עת להורות על גביית עדות מוקדמת ועל אופן גבייתה, כל עוד קיים חשש סביר שלא יהיה ניתן לשמוע את העד במועד הרגיל או אם בעלי הדין, המיוצגים כולם בידי עורכי דין, הסכימו לכך”

תקנה זו מחליפה את תקנה 171 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ”ד-1984, אשר התייחסה אף היא ל”זכות לחקור עד מיד”.

 

לבית המשפט שיקול דעת נרחב באשר לשאלה האם להתיר או לא גביית עדות מוקדמת

ההלכה היא, כי לבית המשפט שיקול דעת נרחב להתיר גביית עדות מוקדמת, בכל עת, לאחר הגשת תביעה (רע”א 2931/03 בנק לאומי לישראל נ’ ריצ’רד נורד תא (י-ם) 7123/0 פלוני נ’ הרשות הפלסטינית).

 

מתי ייעתר בית המשפט לבקשה מעין זו

הנסיבות המצדיקות שמיעת עדות מוקדמת הן ביתר, גיל מבוגר של העד הרלבנטי; המשמעות של העדות והאם מדובר בעדות הכרחית לתיק, מצבו הרפואי של העד ומשך הזמן שיתנהל ההליך כאשר מנגד נבחנת מידת הפגיעה בזכות הדיונית של הצד לחקור חקירה נגדית את אותו העד  (ת”א) 37603-05-11 נרימן כהנים נ. חכימיאן קמאל.

 

גיל העד מצדיק העדתו מראש

גילו של העד הוא טעם המצדיק שמיעת עדות מוקדמת (ה”פ (חי’) 31439-02-19 ורדי נ’ בן לולו); תמ”ש (נצ’) 10357-11-19 ש.ט. נ’ האגודה השיתופית של מושב.

 

מחלה מסוכנת גם היא מצדיקה עדות מוקדמת

כן – “זכותו של העד או בעל הדין להקדים דיון לשמיעת העדות היא כאשר הוא חולה במצב מסוכן, אשר יכול לגרום לכך כי כאשר יגיע תורו, לא יוכל להעיד עקב התדרדרות מצבו הרפואי או עקב מותו” (ת”א (ירושלים) 7123/05 פלוני נ’ הרש”פ).

יתר על כן ככל שלאחר השלמת כל ההליכים המקדמיים והגשת תצהירי עדות ראשית, יהא מצב העד שנתן עדותו המוקדמת כזה שמאפשר המשך חקירתו ובית משפט ישוכנע כי יש לכך מקום והדבר נחוץ- הרי שניתן יהיה לזמן פעם נוספת את אותו העד לשם השלמת חקירתו.

כך התיר בית המשפט לענייני משפחה בחדרה בהחלטה שנתן בעניין זה – העדת אישה אמנם לא מבוגרת כבת 65 אך חולה במחלה קשה שכן יש בעדותה כדי לשפוך אור על העובדות, וכן עד שהינו מבוגר למדי והיה חשש כי לא יחזיק מעמד עד לדיון, ילך לבית עולמו חלילה או יהיה בלתי כשיר לעדות.

 

 

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: תובל 40, מגדל ספיר, רמת גן 

יצירת קשר: 03-6969916

 

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן