משמורת OUT אחריות הורית משותפת IN

 

החל משנת 2021 ואילך המשמורת הוא מושג שאבד עליו הכלח ואילו חלוקת הסדרי שהות בין הורים או אחריות הורית משותפת הוא המושג בו יש להשתמש

עסקינן לא רק בטרמינולוגיה אלא במהות. חשוב להדגיש ולחזור ולציין כי בשנים האחרונות קיים מהפך תודעתי באשר למקום הגבר/האב בחייהם של הילדים ואבות רבים מתפקדים בכל הנוגע לילדים ומעורבים בגידולם ובחינוכם, לא פחות מאמהות ויש שיותר. נפוץ כיום לפגוש בגברים אשר מקפידים לסיים את עבודתם לפחות פעמיים שבוע בשעות מוקדמות יחסית, ולפגוש בילדיהם, לבלות עמם ולשהות עמם.

יש לציין כי בשנים האחרונות ברירת המחדל בתסקיר היא אחריות הורית משותפת וחלוקת זמנים שווה או כמעט שווה בין ההורים וזאת בניגוד לעבר כאשר האם נבחרה כהורה משמורן ולאב היו “הסדרי שהות”.

לאחר תיקון תקנות בית המשפט לענייני משפחה (סדרי דין) – 2020, בבתי המשפט למשפחה, המגמה החדשה אינה מאפשרת את השימוש במונח “משמורת“.

פסק דינו של כב’ השופט שוחט בעמ”ש 13008-02-21 ופסקי דין נוספים שניתנו לאורו מסכמים היטב את התפיסה העכשווית שיש לברך עליה:

“….כל אחד מההורים, כחלק מהאחריות ההורית המשותפת, מחזיק בקטין בזמן שהוא נמצא ברשותו, בהחזקתו, במשך כל פרק הזמן של הסדרי השהות שלו עמו, גם אם מדובר בקטין מתחת לגיל שש שנים ….. שיח משפטי ברוח זו, כך יש לקוות, יביא ל’הרגעת רוחות המלחמה’ על המשמורת גם בהקשר של חזקת הגיל הרך.

…..ניצנים לשינוי זה, גם בחקיקה, אמנם בחקיקת המשנה, אנו מוצאים בתקנות המשפחה החדשות –תקנות בית המשפט לענייני משפחה )סדרי דין(, התשפ”א- 2020 .בתקנה 15(א) לתקנות אלה, שכותרתה “סעדים בשל תובענות שונות”, אשר קובעת את החובה להגיש תובענה נפרדת בשל כל אחד מהעניינים שמפורטים בתקנה, נקבע בתקנת משנה (3) כי, גם “תובענה בעניין קטין לרבות בקשה להסדר שנושאה זמני שהות, חינוך… וגו'” תוגש בנפרד. בתקנה זו נפקד מקומה של  ה”משמורת” שהופיעה בתקנה 258ז לתקנות הישנות, שעסקה באותו נושא שנוסחה “תובענה בעניין קטין שנושאה זכויות משמורת… וגו'”.

לפיכך, במסגרת הנורמטיבית הקיימת כיום, אציע להימנע מקביעת הורה זה או אחר כמשמורן. תחת זאת יש לשאוף לכך, שההסדרים שנקבעים על ידי בית המשפט, בכל הנוגע לאחריות ההורית ולהסדרי השהות יהיו כאלה שיאפשרו את מימוש האחריות ההורית, שמבוטאת כיום במושג האפוטרופסות ויש מי שמכנה זאת “משמורת משפטית משותפת” של שני ההורים, בצורה המטיבה ביותר, מבחינת טובתו של הקטין. במסגרת ההסדרים שייקבעו ייתן בית המשפט את דעתו,  באותם מקרים בהם יהא נכון לעשות כן, על זהותו של מי מההורים כ”הורה אחראי” לקבלת אותן החלטות שהן “טפלות או אינהרנטיות” ושנוגעות לטיפול שגרתי והיומיומי בקטין.

אמירה זו של כב’ השופט שוחט אומצה בפסקי דין שניתנו לאחר מכן, פסקי דין המקפידים לקבוע כי אין לעשות שימוש מעתה ואילך במונח משמורת, וכי להורים אחריות הורית משותפת ויש לחלק את זמני השהות ביניהם, כאשר מקומו של האב – בניגוד לעבר – לא נפקד מהסדרים אלו והוא תופס מקום חשוב בסדר יומם של הילדים.

 

גם המונח הסדרי ראיה עבר מהפך והפך להיות הסדרי שהות

המושג “משמורת קטינים” עבר מהפכה בשנים האחרונות. ראשית שונה המונח הסדרי ראיה, שמתייחס בעצם לזכויות של אסירים ולא היה לו מקום בשיח אודות חלוקת זמן בין ההורים. השימוש במושג הסדרי ראיה הוחלף במונח הסדרי שהות, משמע, לא עוד מינוח אנכרוניסטי שמזכיר כליאה והחזקה  ביחס לאסירים, אלא כיום מקובל ונהוג לעשות שימוש במינוח  חלופי של “זמני שהות”.

נכון שהמונח “משמורת” טרם נמחק מהלקסיקון על אף שינוי בתקנות המשנה ונכון שיקח זמן עד שהוא ייעלם מן השיח, אך ממילא הזמן יעשה את שלו, והשימוש במינוח זה ילך ויפחת.

 

במישור המהותי המהפכה מבשרת על מעורבות מלאה של אבות בחיי ילדיהם בכל ההיבטים האפשריים לרבות חינוך, חיי חברה, קביעת נושאים עקרוניים, והקדשת זמן לכל ילד.

מה שיותר חשוב הוא המישור המהותי. בעוד בעבר היה מקובל ה”מודל הקלאסי” בו האם, הייתה כמעט תמיד משמורנית בלעדית והאב המשמורן המשני או זה שמקבל הסדרי ראייה, ואולם כיום יותר ויותר נהוג שבית המשפט יקבע חלוקת אחריות משותפת וזמני שהות נרחבים עד שווים. בית המשפט כיום תופס אחרת את ההורות ומקבל המלצות של תסקירים אודות חלוקת זמני שהות שוויוניים כמעט או לחלוטין ורואה בחיוב מצב בו אב לוקח אחריות על הילדים לא פחות מאשר האם הן בחלוקה הפורמלית של הזמנים והן בהיבט המהותי כאשר הוא לוקח חלק בחי הילדים ומעורב בכל נושא הקשור אליה, החל מנוכחות בבדיקות רפואיות, דרך הסעה לחוגים וכלה ב……

לאחר מאבק של שנים, מאבק בלתי מתפשר של אבות על זכויותיהם בנגע לילדים ולאחר חתירה לשוויון מגדרי, ברור ונעלה מכל ספק כי המאבק על “משמורת” הילדים התרוקן מכל תוכן ממשי ונותר אך ורק ככלי להנצחת המאבק מתוך תחושה שמי ש”יזכה” במשמורת יכריע את ההורה השני כך שיוכל “לנפנף” בהחלטה זו מתוך תחושת ניצחון.

כאשר בית המשפט מתרשם שזהו המצב הוא לא ייגרר למאבק חסר פשרות זה. אין כל הצדקה משפטית לדון ולהכריע כיום בזהות ההורה המשמורן.

 

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: תובל 40, מגדל ספיר, רמת גן 

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן