מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
03-6969916
ויצמן 2, תל אביב יפו
עורך דין גירושין אלינור ליבוביץ

מעוניינים להתגרש וזקוקים לעזרה?

מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

  מעורבות בעריכת צוואה מהי?

  הדין מבחין בין מעורבות שמגיעה כדי נטילת חלק בעריכת צוואה לבין מעורבות שהינה אך ורק פעולה טכנית ושליחות

  מעורבות המהווה פעולה טכנית ושליחות המסייעת למי שרוצה להכין צוואה

  מעורבות מסוג זה הינה "מעורבות" שאיננה מגיעה כדי "נטילת חלק בעריכת צוואה", גם לא "באופן אחר", ואין היא יותר מסיוע טכני לתהליך, שבאופן טבעי נעשה על ידי מי שקרוב למנוח.

  בפסקי דין רבים נקבע כי פעולה טכנית באופייה, של שליחות, למשל התקשרות עם עורך דין בנוגע לעריכת הצוואה, או שיחות עם המצווה, אינן נכנסות לגדרו של סעיף 35 לחוק הירושה.

  כך למשל, ב- ע"א 7506/95 מיכל שוורץ נ. בית אולפנא בית אהרון וישראל, פ"ד נד(2) 215, 227, למרות היות אנשי הישיבה מעורבים בתיאום פגישת המצווה עם הנוטריון, בהבאת המצווה לנוטריון וחזרה, נפסק:

  "מעורבותם של אנשי הישיבה בכל מה שקדם להליך הכנתה הטכנית של הצוואה ולניסוחה המילולי אינה נופלת בגדר עריכת הצוואה" (ראו: ע"א 681/77 מרק נ' שאבי [12], בעמ' 11; ע"א 6496/98 הנ"ל [10], בעמ' 28). אנשי הישיבה אף לא היו עדים לצוואה במובן הוראת סעיף 35 לחוק הירושה, שכן הוראה זו מכוונת "…לאותם העדים שאישרו בחתימת ידם על פני הצוואה, במעמד עשייתה, כי המצווה הצהיר אז בפניהם שזו צוואתו וחתם עליה" (הנשיא אגרנט בע"א 746/70 השכל נ' שומלו [13], בעמ' 655). המונח "עד" שבסעיף 35, אינו מכוון למי שנכח בפועל במעמד עשיית הצוואה והיה עד לעריכתה ולחתימתה, כי אם למי שאישרהּ בחתימתו."

  וראה ע"א 5869/03 חרמון נ. גולוב, פ"ד נט(3) 1, 9:

  "נקבע בעבר כי העברת הפרטים לעורך-הדין על-ידי מי שעשוי להיות הנהנה על-פי הצוואה אכן מחייבת בחינה זהירה אם היה בדברים שמסר משום ביטוי לרצונו של המצווה, אף אם אין בכך כדי לפסול מכול וכול צוואה בשל השתתפות בעריכתה" (ע"א 2014/95 פרל נ' בס [16], בעמ' 305 (השופטת ביניש) והאסמכתאות המובאות שם). גם העובדה שהנהנית הביאה את המצווה לעורך-הדין שטיפל בעבר בעניינה שלה לא פורשה כעולה כדי נטילת חלק בעריכת הצוואה (ע"א 2500/93 הנ"ל [7], בעמ' 349-347 (השופטת ביניש))."

  וראה ת"ע (ב"ש) 43252-03-15 מ. מ. ואח' נ. א. ה. (פורסם בנבו), ס' 30 בפסה"ד עמ' 23-24:

  "אין חולק כי המשיב הוא זה אשר יצר קשר עם עוה"ד (לטענת המשיב, בחיפוש אקראי בגוגל). אין חולק גם כי עו"ד ל' ידע מטרת פנייתו – בין אם זו נאמרה לו במפורש – כטענת עוה"ד – ובין שהבינה מדברי המשיב – כטענת המשיב.

  אין חולק גם כי המשיב תיאם עימו מועד חזרתו לביה"ח – כפי עדות המשיב.

  אין גם חולק כי גובה שכה"ט סוכם עם המשיב, בין אם במסגרת השיחה הטלפונית הראשונה ובין אם לאחריה (המשיב טוען כי אינו זוכר אם הסיכום היה באותה שיחת טלפון או לאחר מכן).

  אין גם חולק כי תשלום שכר טרחתו של עורך הדין שולם מחשבונו של המשיב ואולם יש לזכור כי כספה של המנוחה היה מופקד בח-ן זה, אם כי למשיב עצמו לא היה ח-ן נוסף, כפי עדותו.

  המשיב גם העיד כי קיבל מעוה"ד עותקים של הצוואה.

  אלא שבכל אלה לא סגי כדי לפסול את הצוואה."

  חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

   עוד בנושא

   מיהי הידועה בציבור לצורך קבלת זכויות מן המוסד לביטוח לאומי או מקרן פנסיה כגון מבטחים

     הרבה פסקי דין ניתנים במחלוקת שבין ידועה בציבור (מעט בנוגע לידוע בציבור) לבין המוסד לביטוח לאומי או קרן פנסיה כזו או אחרת, וזאת בבית הדין לעבודה. ומדוע ידועה בציבור שהתאלמנה מעוניינת...
   להמשך קריאה

   איך הכשיר בית המשפט את הרוצח מעין כרם, כיורש של בני משפחתו שאותם רצח למוות, כך שהנער הרוצח הפך ליורש יחיד ובעל ממון רב

   בימים האחרונים (ינואר 21) התפרסמו מספר כתבות על נער בן 14 אשר כיום הינו בן 49 אשר רצח את אמו, אביו ושתי אחיו בשנת 1986 רצח נער בן 14 את ארבעת...
   להמשך קריאה

   האם מומחה שמונה מטעם בית המשפט לענייני משפחה אמור להיחשף למלוא החומר הרפואי הקיים או שמא חוות דעתו צריכה להינתן בלא שהוא נחשף לחוות דעת פרטיות

   התנגדות לצוואה במקרים רבים עת נפטר בן משפחה, מתגלה צוואה, כאשר הנהנים על פי הצוואה פונים לרשם הירושות בבקשה ליתן לצוואה צו קיום צוואה. במידה והיורשים הם בני המשפחה מדרגה ראשונה...
   להמשך קריאה
   חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים