מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
03-6969916
ויצמן 2, תל אביב יפו
עורך דין גירושין אלינור ליבוביץ

מעוניינים להתגרש וזקוקים לעזרה?

מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

  מזונות אישה

  האם מזונות אישה הוא נושא רלוונטי עדיין בתחום דיני המשפחה או שמא היום השיח הוא אך ורק על מזונות ילדים?

  כל הסוגיה של מזונות אישה נשמעת לי מעט מיושנת ומיותרת בחלקה הגדול בזמנים של היום.

  כיום לנשים רבות יש קריירה, נשים רבות למדו, השכילו ורכשו מקצוע המספק להן הכנסה סבירה ולמעלה מכך. אם לפני כמה עשרות שנים ניתנה פסיקה מרובה בבית המשפט המחוזי והעליון (בטרם הוקם בית המשפט לענייני משפחה) בנושא מזונות אישה, כיום יש פחות ופחות פסיקה המזכה נשים במזונות אישה.

  אל לנו לשכוח כי בעבר נשים מיעטו לעבוד ואם כבר עבדו היה זה במשרה חלקית, ובפועל הן השתכרו הרבה פחות מהגברים אם בכלל.

  כך שאם הייתי נשאלת לפני 25 שנה לערך או אפילו פחות על מזונות אישה היה לי הרבה מה לתרום בנושא. כיום נראה לי שזהו נושא שיתכן ואבד עליו הכלח, אך לא לחלוטין. בשוליים הקיצוניים עדיין יש רלוונטיות למזונות אישה.

  יתר על כן אישה זכאית להשלמת מזונות אישה אם אין היא משתכרת מספיק.

  ולמה הכוונה בשוליים הקיצוניים?

  כאשר מדובר בשכבות חברתיות סוציו אקונומיות נמוכות – עדיין הבעל משתכר יותר מן האישה שלעיתים אינה משתכרת כלל או משתכרת שכר מינימום, ואזי שאלת מזונות האישה יכולה לעלות על הפרק כאשר יש סכסוך בין בעל ואישה והם עומדים בפני גירושין.

  בשכבות הביניים של המעמד הבינוני או המעמד הבינוני-גבוה אין הרבה משמעות למזונות אישה מאחר ובשכבות הללו נשים עובדות משתכרות והינן בעלות פוטנציאל השתכרות שבית המשפט מביא בחשבון. כיום בתי המשפט מביאים בחשבון גם את פוטנציאל ההשתכרות של האישה ולא רק את השתכרותה בפועל, מה שבעבר לא היה קיים נוכח התפיסה ההלכתית שאישה אינה חייבת לעבוד כדי לזון את עצמה.

  היום תפיסה זו מאד מיושנת ואינה מקובלת בבתי המשפט, ולמעט מקרים מיוחדים של נכות או חוסר יכולת או היות הילדים מאוד קטנים (או במקרה של זוג בוגר יחסית כאשר האישה לא עבדה במהלך הנישואין) מצופה מאישה לעבוד ולהשתכר לפחות למחייתה שלה.

  כיום גם יש נשים שמשתכרות יותר מאשר בני זוגן והדבר לא ממש חריג.

  בקיצון האחר של הסקאלה מדובר באלפיון העליון, בו הבעל הוא זה אשר בדרך כלל מחזיק עסקים חובקי עולם, והמשפחה חיה מסכומי עתק העולים על 100,000 ₪ בחודש ופי כמה מכך. גם אם לאישה יש השתכרות יפה הרי שהשתכרות כזו אינה משקפת את צרכיה או את רמת חייה או את מה שהורגלה לו. אישה השייכת לאלפיון העליון (וברוב המקרים בזכות בעלה) אינה יכולה לנהל את אותה רמת חיים גם אם היא מכניסה 30,000 ₪ נטו, לדוגמא, שהינה הכנסה מכובדת ביותר.

  במצב כזה אישה תהיה זכאית למזונות אישה או להשלמת מזונות אישה לרמה לה הורגלה, להבדיל ובנוסף למזונות ילדים.

  בעקרון וככלל, מזונות אישה מגיעים לה על פי חוק, על פי דין תורה, מבעלה כל עוד בני הזוג נשואים, בין אם הם נישאו בנישואין דתיים המוכרים בארץ, ובין אם בנישואין אזרחיים בחו"ל.

  על פי דין תורה, תשלום המזונות לאישה יימשך עד לביצוע הגט בפועל אלא אם כן קודם לכן יחליט בית המשפט או בית הדין כי במעשיה האישה הפסידה את כתובתה (בין מחמת היותה מורדת או מחמת סירוב לקיים יחסי אישות או בשל בגידה מוכחת או מעשי כיעור משמעותיים).

  בעל חייב לשאת במזונות אשתו כל עוד שהם נשואים ובתנאי שלא ניתן פסק דין הקובע אחרת, כגון שהאישה זנתה תחתיו או שהיא מורדת מחיי אישות או מורדת ממלאכות הבית.

  הבעל חייב לכלכל את אשתו אך יכול הוא לומר לה צאי מעשה ידייך תחת מזונותייך, כלומר שהשתכרותך קודם כל תשמש את צרכייך ורק אם יש יתרה אני אשלים את היתרה לה את זקוקה.

  מה כוללים מזונות אישה?

  גובה סכום החיוב של הבעל בגובה מזונות אישה נקבע על פי הקריטריונים הבאים:

  • מזונות אישה אמורים להתייחס לכל הצרכים הדרושים לרווחתה של האישה, לרבות: מזון, ביגוד וקוסמטיקה, שכר דירה, נסיעות, הוצאות אחזקת בית, החזקת רכב, הוצאות רפואיות וכיוצ"ב.
  • על פי העיקרון ההלכתי "עולה עמו ואינה יורדת עמו", האישה זכאית לשמור על רמת החיים אליה הורגלה על ידי הבעל ולא פחות מרמת החיים עובר לנישואין.
  • כמו כן מתבצע חישוב הכנסת הבעל אשר שם דגש על יכולת הכנסה פוטנציאלית שלו בנוסף להכנסה בפועל וכן על רכוש ככל שהוא קיים ומצוי בבעלות הבעל שיכול לשמש מקור לתשלום מזונות.

  האם ניתן לחייב אישה לעבוד?

  במידה ולאישה יש רכוש, נכסים ותוכניות חסכון – בית המשפט עשוי להתחשב בפירות שניתן להפיק מנכסיה (כגון שכר דירה למשל). בית משפט מבחין בין אישה צעירה שיכולה לצאת לעבוד ולכלכל את עצמה, לבין אישה הנשואה זמן רב שמעולם לא יצאה מהבית להתפרנס טרם הסכסוך. את הראשונה הוא יחייב לעבוד ויתחשב בפוטנציאל שלה, לגבי האחרונה סביר להניח שיפסוק לה מזונות לתקופה של מספר שנים ויצפה שבתקופה זו היא תמצא את עצמה במעגל התעסוקה.

  הבעל לא רשאי לדרוש מאשתו כי תצא לעבוד על מנת לכלכל את עצמה אלא אם כן עבדה בעבר והפסיקה את עבודתה כטקטיקה בצל הליך הגירושין. מנגד, אם אישה מגדלת ילדים קטנים ומנהלת משק בית ממשי, קשה לבוא ולחייב אותה להזניח את הילדים ולצאת לעבוד אם לא עשתה זאת קודם לכן וההחלטה המשותפת הייתה שהאישה תשהה עם הילדים בבית כל עוד הם קטנים.

  סיכום

  בזמנים דהיום קשה להסכין עם מצב בו אישה לא תסייע בפרנסת המשפחה ותבקש להטיל את כל העול על בעלה, כאמור למעט במקרים חריגים

  הפסקת עבודה על ידי האישה לפני פתיחת הליך גירושין תחשב מעשה מחוסר תום לב, ובית המשפט יכול לתת על כך את הדעת ולהימנע מפסיקת מזונות אישה.

  למעט מקרים חריגים ומיוחדים כמפורט לעיל בית המשפט יצפה מאישה לצאת ולפרנס את עצמה וליתן כתף בכלכלת המשפחה. בית המשפט יתייחס בחישוב לפוטנציאל ההשתכרות ולאו דווקא להשתכרות בפועל של האישה.

  תחום דיני המשפחה עובר שינויים מפליגים כל העת וניתן לומר שכיום ישנה ציפייה מאישה לצאת ולעבוד ולא להסתפק בטיפול בילדים ובניהול משק הבית, והדברים נכונים שבעתיים כאשר הילדים הולכים וגדלים.

  חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

  לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

  מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

   חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים