מה ההבדל בין חתימה על הסכם ממון לבין נישואין בחו”ל?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

הסכם ממון

הסכם ממון בין בני זוג כשמו כן הוא, הוא מהווה הסכם המפרט את התנאים הרכושיים והכלכליים המוסכמים בין בני זוג למצב בו הזוגיות תעלה על שרטון ומי מהצדדים או שניהם יהיו מעוניינים בפרידה ובניתוק הקשר הזוגי.

הסכם ממון חובה לאשר בבית המשפט לענייני משפחה על פי סעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג התשלג 1973 במידה ובני הזוג נשואים זה לזו.

אם בני הזוג עומדים להינשא יכולים הם לאשר את הסכם הממון גם אצל נוטריון ולא רק בבית המשפט לענייני משפחה.

ידועים בציבור יכולים להסתפק בחתימה על ההסכם ואין עליהם כל חובה לאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה אם כי הם יכולים לעשות כן אך אינם חייבים כדי שיהיה להסכם תוקף מחייב.

לעומת זאת, זוגות נשואים אשר חותמים על הסכם ממון בלא אישורו בבית המשפט לענייני משפחה לוקחים סיכון שברבות הימים לא יהיה הסכם הממוןתקף והם יסתבכו בהליכים משפטיים מורכבים על מנת לברר את תוקפו ותקפותו של הסכם הממון שנחתם אך לא אושר.

נישואין בחו”ל, נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים בחו”ל מהווים נישואין לכל דבר ועניין מבחינת התוצאות המשפטיות שלהם.

מדינת ישראל מכירה כחלק מכללי המשפט הבינלאומי פרטי באקט של נישואין שנעשו בחו”ל, יהיה הטכס אשר יהא. כל אימת שהנישואין מוכרים כדין במדינה בה בוצעו – מחוייבת המדינה לכבד נישואין אלו כחלק מהשתייכותה לקהילה בינלאומית גדולה.

האם נישואין בחו”ל פותרים את הצורך להתגרש או להתיר את הנישואין במקרה של משבר?

התשובה לכך הינה שלילית וצעירים רבים נישאים בקפריסין מתוך מחשב שלא יצטרכו להתגרש בבית הדין הרבני, מחשבה שהינה שגויה ולא נכונה.

משכך – גם מי שנישא בנישואין אזרחיים, מחוייב באקט של גירושין או שלהתרת נישואין.

זוג יהודים יחוייבו להתגרש בבית הדין הרבני, זוג מעורב יעבור הליך של התרת נישואין בבית המשפט לענייני משפחה, שכן לבית הדין הרבני אין סמכות בנוגע לנישואי תערובת.

מה עיקר ההבדל?

ההבדל יכול לנבוע מהתוצאות במקרה של מחלוקת על זכאות או העדר זכאות למזונות אישה.

אישה יהודייה שנישאת בנישואין אזרחיים זכאית למזונות אישה, ככל שיש לה זכאות עקרונית לכך, ואין עובדת הנישואין האזרחיים משפיעה על זכותה למזונות.  הזכאות או העדר הזכאות תיקבע על פי דיני תורה, והסיבה לקרע בין בני הזוג האם הוא בעטיה אם לאו, והאם היא עובדת ויש לה מקורות הכנסה אם לאו. בעקרון אישה יהודייה זכאית למזונות מבעלה אם ידה אינה משגת לפרנס את עצמה וזכות זו מעוגנת בכתובה.

לעומת זאת, מי שהסתפקה בהסכם ממון ולא נישאה לא בארץ ואל בחו”ל הינה ידועה בציבור ויכולה למצוא עצמה מתמודדת עם מצב משפטי מורכב יותר, שכן הזכות למזונות ידועה בציבור קשורה במזונות אזרחיים ולא במזונות מדין תורה.

במקרה של מזונות אזרחיים לידועה בציבור, יטה בית המשפט שלא לפסוק מזונות אלא אם צפוי שייווצר עוול קשה וחמור, אך בדרך כלל הנטייה תהא אם בכלל לפסוק מזונות לידועה בציבור לזמן קצר, אם בכלל כאשר חלק מן הפרמטרים המובאים בחשבון הינם מידת נזקקותה ומשכם של חיי הזוגיות.

לעומת זאת, מזונות אישה נשואה פוסקים רק מיום הגט ואילך כך שמצבה של ידועה בציבור לצורך מזונות נחות לעומת מצבה המשפטי של אישה הנשואה בנישואין רגילים.

החיסרון של נישואין

החיסרון הגדול הוא הצורך להתגרש או לבצע אקט של התרת נישואין, כאשר אם מדובר רק בזוגיות המעוגנת ב- הסכם ממון – אין בכך כל צורך.  הצורך לקבל את הסכמת הצד השני גורם לאפשרויות סחיטה שונות ומי שמעוניין בגירושין ומהר – יכול למצוא עצמו מוותר ומסכים לתנאי גירושין גרועים במידה ניכרת רק בשל הלחץ שלו להתגרש.

האם הרשויות השונות מכירות בהסכמי ממון כתקפים?

בעיקרון כן. כך למשל אפשר ליטול משכנתא יחד גם כאשר לא נישאים אם קיים הסכם ממון המעגן את ההסכמות הרכושיות בין הצדדים והקובע את עובדת היותם ידועים בציבור לכל דבר ועניין.

כך למשל אפשר לעגן את הסטטוס של ידועים בציבור ולזכות בזכויות שונות עם פטירת אחד מבני הזוג כגון הזכות לפנסיה של אלמנים או הזכות לקצבת שארים מן המוסד לביטוח לאומי וכיוצ”ב.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן