מהו היקף העזבון ומה מצוי במסת העזבון?

מרים התאלמנה מבעלה, מיכאל, כאשר האחרון נפטר ממחלה קשה, והותיר אחריו ילדים מנישואיו הראשונים וכן ילדים מנישואיו השניים למרים.

מיכאל לא הותיר צוואה למרות שידע כי הוא חולה מאד וכי תוחלת חייו אינה ארוכה אך בכל זאת בחר שלא לערוך צוואה בעדים או צוואה בכתב יד, אולי משום שהאמין שלא יהיו מחלוקות בין מרים לילדיו מנישואין ראשונים ואולי בשל כך שהדחיק שהוא עומד אל מול פני המוות.

כך או כך, מיכאל לא הותיר אחריו צוואה ועל כן עזבונו אמור להיות מחולק על פי חוק הירושה, כלומר מחצית מרכושו תעבור לאלמנתו מרים ואילו המחצית השנייה תחולק שווה בשווה בין כלל ילדיו בין מנישואין ראשונים ובין מנישואין שניים.

לאור העובדה שלא נכתבה צוואה על ידי מיכאל, ניתן צו ירושה על ידי רשם הירושות לפיו מחצית מן העזבון תהיה למרים והמחצית השניה תחולק בין ילדיו בחלקים שווים ביניהם.

צו הירושה ניתן ללא כל בעיות ו/או התנגדויות ואולם המחלוקת שבין מרים לילדיו של מיכאל מנישואיו הקודמים נתגלעה על היקף העזבון.

צו הירושה קובע כיצד תחולק הירושה ואולם אינו מתייחס להיקף העזבון ולמה נכלל או לא נכלל במסת העזבון.

על שמו של מיכאל היו רשומות שתי דירות, האחת שנרכשה לפני נישואיו השניים למרים והשנייה שנרכשה במהלך הנישואין, אך נרשמה על שמו של מיכאל בלבד, בעיקר מהטעם שהדירה נרכשה כאשר הנישואין למרים עוד היו טריים ועיקר הכספים הגיע מירושה שמיכאל קיבל והיתרה מחסכון שחסך במהלך השנים לפני ואחרי הנישואין.

שתי דירות נוספות שלמעשה נרכשו על ידי מיכאל, נרשמו על שם הילדים מנישואין ראשונים בנאמנות על מנת לחסוך מס רכישה, כך שעל שם כל ילד נרשמה דירה אחת כדירה ראשונה, והדבר אפשר תשלום מס רכישה מופחת.

מה צריכה לעשות מרים על מנת לזכות ברכוש המגיע לה אם וככל שמגיע?

על מרים מוטל להוכיח, כי שתי הדירות הרשומות על שם הבנים מנישואין ראשונים אינן שייכות להם אלא למיכאל המנוח, ואז מכוח חוק הירושה תקבל מחצית מכל דירה. מרים יכולה לנסות גם להוכיח, כי הדירות שנרכשו במהלך הנישואין חוסות תחת כנפי הלכת השיתוף ואזי תהיה זכאית למחצית מכל אחת משתי הדירות, כך שבסך הכל תקבל 3/4 משתי הדירות גם יחד.

הנטל להוכחת טענה לפיה נכס מסוים שאינו רשום על שם מנוח נכלל במסת העזבון מוטל לפתחו של מי שטוען טענה זו

הטוען כי נכס מסוים נכלל בעזבון, עליו הנטל להוכיח כי נכס זה מהווה חלק מן העזבון. אין די בכך, שהטוען זאת יוכיח כי הוא יורש כדין של העזבון.

על הטוען כי נכס כלול בעזבון הנפטר, להוכיח כי נכס זה היה בבעלותו של הנפטר עובר לפטירתו.

דירת מגורים המהווה את גולת הכותרת של הנכסים המשפחתיים

בנוסף מרים יכולה לטעון לפחות בנוגע לדירה שנרכשה במהלך הנישואין בה התגוררו הצדדים משך שנים רבות, כי מחציתה שלה לאור היות דירת מגורים של המשפחה גולת הכותרת של הנכסים המשפחתיים ומשכך הינה זכאית למחצית ממנה מכוח עקרונות השיתוף, גם אם חלק מהדירה נרכשה מכספים שמקורם חיצוני.

כך תוכל מרים לקבל מחצית מהדירה מכוח עקרונות השיתוף ובסך הכל נוסף מכוח היותה יורשת על פי הדין של עזבון המנוח.

פסק דין הצהרתי

ההליך בו על מרים לנקוט הוא תביעה לפסק דין הצהרתי בו היא תנסה להוכיח, כי שתי הדירות הנוספות שייכות לעזבון בשל אחזקתן בנאמנות על ידי בניו של המנוח וכן כי מחצית הזכויות בדירת המגורים בה התגוררה המשפחה שייכת לה, מכוח עקרונות השיתוף והיות הדירה גולת הכותרת.

בדרך זו לא תיוותר מרים ללא רכוש, הגם שבמועד פטירת בעלה המנוח לא היה רשום רכוש כלשהו על שמה.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן