ייחודם של גירושין בין בני זוג שאחד מהם עובד הייטק – חלק א

קשה לנהל חיי משפחה בצד עבודה במקצועות ההייטק אבל יש גם יתרונות. מה קורה כאשר אנשי הייטק מתגרשים?

העבודה תובענית כרוכה בשעות רבות וגם גוזלת לעיתים משעות הפנאי ומהיכולת להשתתף בגידול הילדים בצורה משמעותית

יש לא מעט תפקידים, מקצועות ותת התמחויות בתחום ההייטק, אבל המאפיין את כולם, הוא היות העבודה בחברת הייטק, עבודה תובענית במיוחד תובענית בשעות (וגם טובענית….) למעט כאשר מדובר בעבודה פקידותית/מזכירותית.

אנשים העובדים בחברות הייטק גדולות או בסטרטאפים קטנים מוכנים לעובדה כי יבלו את מרבית זמנם בעבודה וכי לא יהיה להם פנאי. הדברים מורכבים יותר כאשר ילדים מעורבים בתמונה ומישהו אחר צריך להיות ההורה העיקרי, ההורה הדומיננטי

כאשר מדובר במקצועות ההייטק בין אם את/ה מהנדס תוכנה, מנהל רשתות מוסמך, מהנדס חומרה, בוגר מדעי החשב, עוסק בתכנות ופיתוח תוכנה, אבטחת מידע, מערכות מידע פיתוח ועיצוב אתרים ואלקטרוניקה, וגם שיווק ומכירות של מוצרי החברה – כל המקצועות הללו וגם אחרים כרוכים בעבודה תובענית לעיתים מסביב לשעון ובשעות לא שעות כולל סופי שבוע.

העבודה בענף ההייטק נחשבת לעבודה מאומצת ביותר, כאשר לא פעם, בין אם אדם נשוי ובין אם לאו, בין אם יש לו עוד התחייבויות ובין אם לאו, נדרש הוא להמשיך לעבוד שעות ארוכות והוא צריך בהתאם להתחייבות שלו לסיום פרויקטים להשקיע זמן גם מביתו ועל חשבון שעות הפנאי הפרטיות שלו, לא רק בשעות הערב והלילה המאוחרות, וכולל במהלך סופי השבוע, החופשות והחגים.

יתר על כן, אנשי הייטק רבים עובדים מול ארצות רבות ברחבי העולם אשר בחלקן השעות הפוכות, כך שבחלק מן הפעמים הם צריכים להיוותר ערים עד השעות הקטנות של הלילה כדי לערוך שיחות וידיאו או סקייפ עם לקוחות מעבר לים.

עובד הייטק יכול למצוא עצמו במצב בו הוא חוזר מידי יום כאשר הילדים ישנים והוא אינו חווה את גדילתם

מצב כזה יכול להביא לפגיעה בחיי המשפחה ולגרום לשבר שיוביל לגירושים.  אם לילדים קטנים שבעלה עובד מחוץ לבית משך שעות ארוכות מידי יום אינה מקבלת את העזרה לה היא ראויה, וגם הילדים אינם שוהים מספיק בקרבת אביהם.  מצב זה יכול להביא להתמרמרות והאישה יכולה להביע ביקורת ואף למרר את חיי בעלה, ולהסתובב עם פרצוף חמוץ, מבלי לדעת להעריך או להביא בחשבון את היתרונות העומדים כנגד החסרונות המתוארים לעיל. מצבים כאלה יכולים להביא למשבר ולגרור אחריהם גירושים.

הנסיעות הטרנסאטלנטיות הנדרשות מעובדי הייטק לאמריקה, לדרום אמריקה וגם לאירופה

ועוד לא דיברנו על עובדי הייטק שנאלצים לטוס לארצות רחוקות מעבר לים מידי תקופה ולהשאיר את המשפחה בגפה, כאשר ההסתמכות היא על ההורה האחר שכל הנטל נופל עליו.

בן הזוג הנוסע חוזר לאחר מכן עייף ומותש מהפרשי השעות ובמקום לנוח נדרש להשתתף במטלות, סיטואציה שאין בה כדי להוסיף לחיי הנישואין.

חוסר יציבות של מקום העבודה ושל העובדים עצמם

קיימת מוביליות בענף ההייטק אשר פוגעת בביטחון התעסוקתי של עובדי ההייטק. הסטרטאפים, כלומר חברות הזנק, נפתחות ונסגרות חדשות לבקרים. אנו קוראים בעיתון על אלו שעשו אקזיט והמשקיעים והמנהלים ואולי גם העובדים הבכירים יצאו עם סכום כסף כזה או אחר, אך איננו מודעים לחברות אשר נסגרות מחוסר יכולת לשלם את עלויות החברה והעובדים בחודש הבא. על אלו איננו קוראים בעיתונות. זו אינה כותרת מעניין ולכן אינה מופיעה בעיתונות הכתובה או האלקטרונית.

זאת ועוד, העובדים עצמם אינם מגלים נאמנות בדרך כלל ואם יקבלו הצעה מתגמלת יותר לא יהססו במקרים רבים לעבוד למקום עבודה מתגמל יותר. זהו טבע האדם ובהייטק יש יותר הזדמנויות מסוג זה.

קיימת מוביליות בענף ההייטק מכמה סיבות, הן סיבות הכרוכות בעובדים והן במקום העבודה עצמו, כמו גם בתנאי השוק עצמם ובגורמים שאין לנו שליטה עליהם.

הדבר בא לידי ביטוי במעברים תכופים בין תקופות שגשוג והצלחה בהן יש עודפי ביקוש לעובדי הייטק לבין תקופות שפל אשר מלוות בגלי פיטורים, קיצוצי שכר וקושי במציאת מקום עבודה חילופי, במיוחד אם העובד נחשב למבוגר יחסית ביחס לענף, או אם שכרו היה גבוה והוא מתקשה למצוא משרה באותם תנאים ובאותה משכורת.

כל אלה יכולים ליצור מתח אי שקט ולהביא בסופו של יום למשבר ולגירושים.

לא מעט חברות סטארט אפ נאלצות להיסגר לחלוטין לאחר שמקורות ההשקעה בהן אזלו בעוד החברה לא הצליחה לעמוד ביעדים שהיא הציבה לעצמה.

כתוצאה מכך, מי שעד לאחרונה הרוויח משכורת גבוהה, עלול למצוא עצמו מובטל מהיום למחר ולהוריד באופן דרסטי ברמת החיים שלו ושל משפחתו. במידה והוא מחויב גם בתשלומי משכנתא, אזי מצבו כמובן, קשה ומכביד הרבה יותר. ישנם רבים שלקחו משכנתאות שסכומי ההחזר החודשיים שלהם הינם סכומי עתק בלתי נתפסים וכל עוד השתכרו היטב יכולים היו לשלם את המשכנתא, אך כאשר הם מובטלים או עברו למקצוע אחר – הרי שתשלום המשכנתא הוא חלום רחוק ובלתי ריאלי.

כך למשל עובד הייטק שעשה הסבה להוראה מרוויח כ-25% ממה שהשתכר קודם, ואזי לא רק שאין יכולת לשלם משכנתא גבוהה אלא גם שרמת החיים יורדת בצורה דרסטית.

לפיכך, עובד שנפלט מהשוק מסיבה כלשהי למשך תקופה ארוכה, יתקשה לעתים למצוא בו את מקומו בחזרה, גם בשל העובדה שלא פשוט למצוא עבודה בשכר מתגמל וקשה להתפשר ולקבל פחות (זהו הטבע האנושי) וגם לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות השונות שקשה להתעדכן בהן אם אינך מועסק ופעיל.

למצב כזה, יש השפעה על חיי המשפחה ולא בהכרח לטובה. עובד שהשתכר היטב ולעומת זאת היה מובטל אחר כך, יחווה ערעור של חיי המשפחה עד כדי שהדברים יכולים להגיע לגירושין.

מי שהתרגל שבן הזוג מביא משכורת גבוהה מידי חודש, ובעקבותיה רמת חיים גבוהה יתקשה לעכל מצב של אבטלה או ירידה דרסטית במשכורת ובכסף הפנוי שמשמש את המותרות. גם מצב כזה יביא בהכרח להתערערות חיי הנישואין.

רילוקיישן של כל המשפחה

חלק מהעובדים בענף ההייטק גם נדרשים לבצע רילוקיישן, כלומר, להעתיק את מקום מגוריהם לחו”ל על מנת לאייש שם משרה מסוימת, בדרך כלל לתקופה של שלוש שנים או יותר. תהליך זה כרוך בכל מקרה בשינוי דרסטי של חיי משפחתם וזאת בין אם גם משפחתו של העובד עברה עמו לחו”ל ובין אם רק העובד עבר לחו”ל בעוד משפחתו נותרה בארץ.

במידה והוחלט שכל המשפחה נוסעת עמו הדבר מצריך לא פעם הקרבה מצד בן הזוג השני אשר נאלץ לוותר על המשרה והקריירה שלו בארץ כמו גם להתנתק מקרובי המשפחה, החברים ועוד.

לעת גירושין, יהיה לכך מחיר והצד שבגינו עברה המשפחה יצטרך לפצות את הצד שויתר על קריירה או סתם יצא ממעגל העבודה והוא מתקשה לחזור למעגל העבודה אחרי היעדרות של לפחות שלוש שנים מן הארץ או יותר לעיתים.

מעבר העובד לחו”ל ללא המשפחה עם גיחות תכופות יותר או פחות לארץ

לעומת זאת, במידה והוחלט שרק העובד יטוס לחו”ל, אזי ברור שהמרחק בינו לבין בני משפחתו יקשה מאד על המשך הניהול התקין של חיי המשפחה.

אין חולק שקשה להתמודד עם החסרונות של ענף ההייטק כשאתה רווק אך כשאתה גם מנהל חיי משפחה ומחויב ליטול בהם חלק ולפרנס את המשפחה, אזי ברור שהקושי מתעצם שבעתיים.

שעות העבודה הרבות, הלחצים והמתחים, הנסיעות התכופות לחו”ל וחוסר הביטחון התעסוקתי לטווח ארוך, משפיעים מטבע הדברים לא רק על העובד עצמו, אלא גם על האופן שבו הוא מנהל את חיי הזוגיות והמשפחה שלו.

ככל שהעובד נעדר יותר מהבית וככל שהוא נוטל פחות ופחות חלק בחייהם של בני המשפחה, במיוחד כשיש ילדים קטנים ובמיוחד באירועים משמעותיים של הילדים, אזי הנטל שנופל על בן הזוג השני גדל אף הוא וכך גם תחושת התסכול והמרמור של בן הזוג השני ושל ילדיהם המשותפים.

יתר על כן, כאשר הנישואין עולים על שרטון ויש מאבק על משמורת ילדים.

ההורה ששהה מחוץ לבית ימים ארוכים יצא וידו על התחתונה לעיתים. לא בהכרח אך קיים סיכוי שלא יוכל להיות הורה משמורן גם לא במשמורת משותפת.

סוגיית ההגירה ואמנת האג

ישנם בני זוג שאינם משתלבים בחו”ל ורמת החיים והעניין שבשינוי אינה מפצה על המרחק מהמשפחה מהחברים ומהארץ וגם לא מפצה על אובדן הקריירה והעניין האישי בחיים

לעיתים, קורה סכסוך בין בני זוג ואזי האישה עולה על מטוס עם הילדים ומציבה את הבעל בפני עובדה קיימת. במקרים מסוימים עולה שאלת אמנת האג על הפרק והאם הצדדים התכוונו להשתקע לתמיד לצמיתות או לתקופה קצרה וגם עולה השאלה מהו מקום מושבם הקבוע של הילדים.

התשובה לכך אינה פשוטה ואולם סוגיית מקום המושב הקבוע של הילדים תשפיע על השאלה האם סוגיית המשמורת תידון בארץ או שמא בית המשפט יורה מכוח אמנת האג להחזיר את הילדים למקום מושבם הקודם.

ענף ההייטק אם כן מתאפיין ביתרונות גדולים ובחסרונות גדולים:

ניתן לומר שמצד אחד ניתן לקבל תנאים כלכליים מעולים עם פוטנציאל לבונוסים ולאופציות ולמניות, אולם, מצד שני, תנאים אלו בדרך כלל גם כרוכים במחירים אישיים גבוהים שבאים על חשבון חייו הפרטיים של העובד וממילא גם על חשבון חיי המשפחה שלו.

וככל שהפגיעה בחיי המשפחה ובמרקם היחסים העדין שבין בני הזוג הינה חמורה יותר כך גם גדלים הסיכויים לפירוק המשפחה ולגירושים הבלתי נמנעים של בני הזוג.

היתרון העיקרי הוא השכר, התנאים והפינוקים

עובדי הייטק נהנים לא רק ממשכורת גבוהה אלא גם מתנאים נלווים מעולים, כגון חסכונות לביטוח מנהלים, ארוחות, ימי כיף, שפע במשרד ותנאים נוחים, מתנות נדיבות בחגים ובכלל, בונוסים מידי שנה שלא לדבר על הסיכוי שאם החברה בה אתה עובד עושה “אקזיט” מתקבלים מענקים גבוהים גם לעובדים לא בכירים לא כל שכן לבעלי התפקידים הגבוהים.

יחד עם זאת, דברים אלו מתקבלים כמובן מאליו אצל בני המשפחה. על רקע זה ניתן להבין מדוע שיעור הפרידות והגירושין בענף ההייטק נחשב לגבוה יחסית בישראל.

כשם שלעובדי הייטק לא פשוט לנהל חיי משפחה, כך גם לא פשוט להם לנהל את הליכי הגירושין וזאת במיוחד בכל הקשור לסוגיות הכספיות, ובעיקר סוגיות חלוקת הרכוש ותשלומי מזונות הילדים.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן