חשיבות מירוץ הסמכויות

כיצד לתכנן הליך גירושין נכון בבחינת סוף מעשה במחשבה תחילה?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

גבר מגיע אליך למשרד לאחר שהתקשר לקביעת פגישת יעוץ דחופה ומספר לך כי אתמול בלילה, אשתו מזה 20 שנה, אמרה לו בהפתעה, כי היא רוצה להתגרש.  הדבר נפל עליו כרעם ביום בהיר.

מה אייעץ לו?

  1. לא לספר לאישה ו/או לכל אחד אחר (שיכול להיות גיס חמישי) כי הוא הגיע לייעוץ. עצם העובדה כי אחד הצדדים מספר למשנהו כי פנה לעו”ד עלול ליצור את הרושם כי פניו למלחמה, ומערכת היחסים עלולה להידרדר והמצב עשוי להסלים.  אין צורך בכך.  יש לשמור בסוד גם את דבר הגעתו של הגבר לייעוץ ובמיוחד את המידע שקיבל במהלך הייעוץ.
  2. ישנם מצבים בהם אייעץ לגבר להגיש מידית תביעה לבית הדין הרבני, על מנת לתפוס סמכות בנושאי משמורת, חלוקת רכוש ומזונות אישה, ואולם בו זמנית גם ייתכן מצב בו אמליץ להגיש דווקא תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או – לא לעשות מאומה ולהציע לאישה לפנות לגישור.  לא בכל מקרה יש משמעות לקביעת הסמכות.

מקרה א

ולמה הכוונה?

היה והגבר האמור שהגיע אלי ליעוץ מספר לי ונותן לי מידע לפיו, יש לבני הזוג בית מגורים הרשום על שם שניהם, וכי כל אחד מהם עובד ומפתח קריירה משל עצמו, משתכר משכורת דומה, וכי כל אחד מהם חסך סכום זהה או דומה בביטוח מנהלים ו/או באפיקי חסכון סוציאליים אחרים.

זהו המקרה בו הגבר כמעט לא מצוי בסיכון ומצבו לא משתנה על פי הערכאה שתידון בתיק-ומדוע?

בין אם הדיון יתקיים בבית המשפט לענייני משפחה ובין אם הדיון יתקיים בבית הדין הרבני התוצאה תהא אותה תוצאה:

האישה לא תהיה זכאית למזונות מאחר ו”מעשה ידיה תחת מזונותיה”. התנהגותה אינה מעלה או מורידה לעניין זכותה למזונות. היא לא תהיה זכאית למזונות מאחר והיא משתכרת היטב, משכורת דומה לזו של הבעל. לא בית הדין ולא בית משפט יפסקו לה מזונות ועל כן הבעל אינו בסיכון כי יחויב במזונות אישה.

האיזון הכולל בין הצדדים אינו משמעותי ולא יעלה או יוריד היכן יבוצע האיזון. גם בבית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה, התוצאה תהיה אותה תוצאה. מאחר והצבירות הסוציאליות שלהם דומות – אין משמעות היכן ייערך האיזון ואיזו ערכאה – דתית או אזרחית – תיתן את פסק דינה בנדון.

לעומת זאת כן הייתי ממליצה לבעל ליידע את הבנק בדבר היות בני הזוג מצויים בהליכי גירושין ולעקוב ברמה יומיומית אחרי כל הוצאה כדי לבחון פעולות חריגות, אם האישה מבצעת (יתכן כמובן גם שהאישה אינה מוציאה כספים ואינה פועלת בצורה חריגה בכספים המשותפים).

הייתי ממליצה גם לשכור שירותי חוקר פרטי על מנת לבדוק האם האישה מקיימת קשרים עם גבר אחר, הן בשביל חשיבות הדבר לצורך המשך חיי המשפחה, והן משום שמידע כזה יכול להוות נקודת חוזק עבור הבעל במשא ומתן, שכן באופן רגיל, האישה לא תהיה מעוניינת שמידע כזה ייחשף למשפחתה, לחבריה או לילדים המשותפים. היה והאישה מקיימת קשרים עם אחר היא מפסידה את כתובתה, נתון שיכול שיהווה גורם חשוב בניהול המו”מ.

הייתי חוזרת וממליצה לפנות לגישור לאור העובדות הספציפיות של המקרה.

להגשת תביעה יכול להיות אפקט פסיכולוגי לטוב או לרע, וקרוב לוודאי שהגשתה תסלים מקרה שבנקל אפשר לסיים בגישור ובהסכם.

לסיכום – במקרה המפורט לעיל בו הגבר והאישה פיתחו קריירה, משתכרים סכום דומה או שווה, ולכל אחד חסכונות דומים או שווים ממקום עבודתו – השאלה היכן ידון התיק הינה כמעט וחסרת משמעות.

לכן פתיחת תיק שהינה יריית הפתיחה יכולה להסלים את המצב ולא לאפשר הסכמות וגישור בין בני הזוג.  מאחר והגבר לא מצוי בסיכון כמפורט לעיל, שערכאה אחת תהא טובה יותר עבור אשתו וגרועה עבורו – לא הייתי נוקטת בהליך משפטי.

…………………………………………………………………

מקרה ב

לצורך הדוגמא וההמחשה ניקח מקרה עם עובדות שונות, מקרה בו בפירוש ובהחלט הייתי ממליצה לגבר שאשתו הודיעה לו על רצונה להתגרש – לפעול אחרת, להיות אקטיבי ולעשות מעשה.

ואלו הן העובדות השונות מהמקרה הראשון:

אותו גבר בו עסקינן, משתכר 15,000 ₪ נטו בחברת היי טק.  אשתו עו”ס המשתכרת 5,000 ₪ נטו ב-2/3 משרה בלשכה לשירותים חברתיים בעירייה.  לבני הזוג שני ילדים קטינים.

ברור לאור המפורט לעיל כי גם ההפרשות הסוציאליות של הגבר גבוהות יותר וכי עלה בידו לחסוך סכום גדול יותר בביטוח מנהלים נוכח העובדה שמשכורתו הבסיסית גבוהה יותר משמעותית.

במקרה כזה חשוף הגבר לסיכונים הבאים אם הדיון ייערך בבית המשפט לענייני משפחה:

  1. השלמת מזונות אישה.  האישה תטען כי הפרנסה העיקרית באה מן הגבר (עובדה שהינה נכונה במקרה זה) וכי הכנסתה לא מספיקה לה, ועל כן קיים סיכון שהגבר יצטרך להשלים למזונות האישה סך של 1,000 ₪ כדי שרמת חייה לא תשתנה.
  2. סיכון שבו על הגבר יהיה לאזן את המשאבים עם האישה בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג, ולשלם לה את הפער בין הצבירות שלו בביטוח מנהלים, בקופות גמל ובקרנות השתלמות לבין הצבירות שלה.
  3. סיכון שבו תתבע האישה מן הבעל “נכסי קריירה/מוניטין אישי”, דהיינו פיצוי בגין הפער העתידי שבין ההשתכרויות שלהם והיכולת הפוטנציאלית להשתכר.

הסיכוי של האישה לקבל את שלה בבית המשפט לענייני משפחה – גבוה, ולא משנה מה הסיבה שבגינה היא רוצה להיפרד או להתגרש.  בבית המשפט אין מענישים אישה בגין בגידה ולא הולכים ושוללים זכויות שנצברו בגין העובדה שזנתה עם אחר.

מנגד בבית הדין הרבני, היה וחקירה של חוקר פרטי תגלה כי האישה קיימה יחסי אישות עם גבר אחר – קיים סיכוי גבוה שהאישה לא תקבל השלמת מזונות אישה.

קיים גם סיכוי שבית הדין יורה על החרגת איזון המשאבים במקרה של בגידה או מעשה כיעור, ואין ספק שהאישה לא תקבל פיצוי בגין הפרשי השתכרות עתידית שבין הצדדים, ובית הדין לא יתייחס לפוטנציאל הגבוה של הבעל להשתכר הרבה יותר גם לעתיד.

אישה כזאת מפסידה גם את כתובתה, ועל כן מצבו של הגבר בסיטואציה המתוארת לעיל הינו יותר מאשר טוב בבית הדין הרבני, ואם יגיש תביעה – ידו תהיה על העליונה.

מקרה ג

אפשרות נוספת – פתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה על ידי הגבר דווקא

חשוב לציין גם כי ישנם מקרים בהם דווקא לגבר עדיף לפתוח תיק בבית המשפט לענייני משפחה ולא בבית הדין הרבני. ומהם המקרים הללו?

-כאשר הגבר חפץ להתגרש ולצדדים דירת מגורים משותפת – על הגבר לפתוח בהליך של פירוק שיתוף במקרקעין ופירוק שיתוף במטלטלין.  הקניית הסמכות לבית המשפט לענייני משפחה בחלוקת הרכוש יכולה לגרום למצב בו בית המשפט בתוך מספר חודשים בודדים יורה על מכירת בית המגורים.  וזאת יודע כל עו”ד העוסק בדיני משפחה – מרגע שנמכרת דירת המגורים של המשפחה – התיק בשל לסיום.

-או כאשר האישה היא דווקא בעלת הרכוש והממון, ויש לה השתכרות גבוהה ואחזקות סוציאליות בסכום נכבד העולה על סכום החיסכון של הגבר.  במקרה כזה עדיף לגבר לפנות דווקא לבית המשפט לענייני משפחה, שכן קרוב לוודאי ששם יזכה למחצית מהכספים, והוא יצא נשכר מסיטואציה זו.

…………………………………………

לסיכום – ההמלצה האם לרוץ ולפתוח בהליך הינה תלוית מקרה ותלוית העובדות הספציפיות של כל מקרה ומקרה.

כאשר הסיכונים קטנים הייתי ממליצה על פניה לגישור.  אם למי מהצדדים יש מה להפסיד בהליך המשפטי – יש להגיש תביעת בטחון, ומיד לאחריה לפנות לגישור, על מנת למצות את הסיכוי לסיים את הפרשה בצורה יפה, יחסית, הכל יחסי.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

דילוג לתוכן