זוגיות בגיל השלישי

זוגיות בגיל השלישי יכולה להיות פתרון להרבה מאד בעיות וגם נותנת סיכוי לאהבה, חברות, מפלט מבדידות, עניין משותף ועוד וגם יכולה היא לגרום למצב בו הילדים לא יצטרכו לבקר את ההורה המבוגר מידי יום.

יחד עם זאת קיימים סיכונים שעלינו להיות ערים להם, וגם צריך להיות ערים להשלכות שיכולות להיות לזוגיות בגיל זה הכרוכה במגורים משותפים או בניהול חיים משותפים כידועים בציבור או כנשואים כדמו”י.

שלהי החיים היא דבר נפלא אבל כדאי להיות ערים להשלכות הכלכליות שיש למגורים משותפים, ולהיערך מראש.

רק מעטים נותרים רווקים כל ימי חייהם וקיים סיכוי גבוה כי זוגיות שנוצרת בגיל השלישי היא זוגיות שהינה פרק ב’ לכל הפחות ולעיתים גם פרק ג’ ועוד.

בכל זוגיות פרק ב’ יש ניגוד אינטרסים בין הילדים מזוגיות קודמת לבין בת או בן הזוג החדשים.

בדרך כלל כשבני הגיל השלישי נכנסים לזוגיות שניה או שלישית הרי שיש להם כבר ילדים, ואולי גם נכדים.

לאנשים אלו יש גם כספים ורכוש שמרביתם אם לא כולם, נוצרו והושגו קודם לזוגיות השניה/השלישית.  לאור זאת עלינו להיות ערים למשמעות של הדברים.

מספר דוגמאות לבעיות צפויות בהן נתקלתי במהלך השנים הרבות בהן אני עוסקת בדיני משפחה:

  • בני זוג מתגוררים בדירת הבעל/בן הזוג/הידוע בציבור ולפתע האחרון נפטר. בת הזוג המתגוררת בדירה – זכאית או לא זכאית להמשיך ולהתגורר בה? האם היא זכאית לפיצוי במידה והיא עוזבת מרצונה או בשל בקשת הילדים? האם על העזבון לשלם לה מזונות אשה? האם על העזבון לדאוג למדור עבור האשה?

כל אלו הן שאלות שאין להן פתרון חד משמעי או פשוט. כאשר יש הסכם ממון בין הצדדים השותפים לחיים – מרבית השאלות אם לא כולן יכולות להיענות על פי מה שרשום בהסכם הממון. גם אם אין התייחסות לכל השאלות שיכולות לעלות לפחות יש התייחסות לחלק מן הקושיות.

על כן מומלץ מאד לערוך הסכם ממון ודאי כאשר מדובר במצב של זוגיות בשלהי החיים.

  • עוד שאלות שיכולות להתעורר קשורות בהרעת מצב בריאות. כך למשל הבעל/בן הזוג יכול לחלות ולעבור לדיור מוגן או סיעודי. האם במצב כזה יכולה האשה או הידועה בציבור להעלות דרישות כספיות? האם היא יכולה לדרוש להישאר ולהתגורר בבית למרות שבן הזוג צריך למכור או להשכיר את דירתו כדי לממן את המוסד הסיעודי או את בית האבות?

לכל השאלות הללו שיכולות להתעורר אפשר וראוי לתת פתרון בהסכם לחיים משותפים ו/או הסכם ממון בין בני זוג נשואים ו/או הסכם ממון בין בני זוג ידועים בציבור.

צריך בהסכם כזה להבהיר מהן זכויות בן הזוג המתגורר בדירה שאינה שלו, מתי הוא צריך לפנות ובאלו תנאים. האם בן או בת הזוג הינם ברי רשות ולכמה זמן ובאלו תנאים.

  • בני זוג חיים יחדיו ואחד מהם נפטר. אם יש צוואה – הירושה תעבור למי שהמצווה הורה בצוואתו. אם אין צוואהחוק הירושה קובע את דרך החלוקה של העזבון.

אם אין צוואה ובני הזוג נשואים – בן או בת הזוג יורשים מחצית מהרכוש והילדים חולקים במחצית הנותרת והכוונה לילדים מנישואין ראשונים של המנוח/ה.

אם בני הזוג ידועים בציבור הרי שיחול סעיף 55 לחוק הירושה המשווה כמעט לחלוטין את מעמדה של הידועה בציבור למעמדה של אשה נשואה לצורכי ירושה על פי דין.

קשה להניח שאדם ירצה שאשתו לה היה נשוי שנים מעטות או שעמה חי כידועים בציבור משך שנים מעטות – תירש אותו, אבל כך יהיה המצב אם לא יערוך צוואה באחת מארבע הדרכים בהן נעשית צוואה.

  • בעיה אחרת שיכולה להתעורר היא דרישת בת הזוג שנותרה בחיים למחצית מכלל הרכוש מכוח הלכת השיתוף. בני זוג נשואים יוצרים שיתוף רכושי מכוח צבירה משותפת של נכסים. הדברים פחות רלוונטיים בנישואין שניים אליהם מגיעים הצדדים עם רכוש שעמלו עליו בעבר.

יחד עם זאת יכול להיווצר מצב בו אלמנה תתבע מחצית מהרכוש גם אם לא הושג בתקופת החיים המשותפים וכבר היו דברים מעולם.

לכך אפשר ליתן פתרון באמצעות הסכם יחסי ממון טרם הנישואין או הזוגיות ולנסח את הדברים כך שיהיו ברורים וודאיים.

על הצדדים לקבוע מראש מה המעמד של בן או בת הזוג ומה רוצים או לא רוצים להעניק בין בצוואה ובין בהסכם יחסי ממון:

  • השילוב של הסכם יחסי ממון + צוואה יכולה לתת בטחון כמעט מלא באשר למה יקרה עם הרכוש ובמיוחד עם דירת המגורים בפטירת אחד מן הצדדים.
  • חשוב לציין שכיום ניתן להכיר במעמד של ידועים בציבור גם אם לא התגוררו יחדיו ולא חלקו קורת גג אחת כל השבוע אלא לכמה לילות בשבוע. הכרה זו של הפסיקה במעמדם של ידועים בציבור מחדדת עוד יותר את הצורך בהסכם ממון + צוואה, והכל ליתר בטחון, ועל מנת לתת וודאות במערכת היחסים הזוגית ובמיוחד בשלהי החיים ובזוגיות שניה או שלישית.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן