החלפת מומחה שמונה על ידי בית המשפט לענייני משפחה

בדיקת איזון משאבים ופערי השתכרות ומוניטין במסגרת הליך גירושין

מומחה שמונה על ידי בית המשפט לענייני משפחה בחיפה במסגרת סכסוך גירושין בין בעל לאשה, נתן כבר את חוות דעתו בעניין איזון משאבים ולאחר שנתן חוות דעת נוספת בנושא אחר הנוגע לגירושין – ביחס לשווי המוניטין של הבעל, רק אז מצא הוא לנכון לבקש לפסול את המומחה.

ככל הנראה הסכום שננקב בחוות הדעת לא נראה נכון או מתאים לבעל וזה ביקש לפסול את המומחה, ככל הנראה במקום לשאול שאלות הבהרה ובמקום לחקור את המומחה ולנסות לערער ולהרהר אחר אמינות הממצאים.

משלא צלחה דרכו בבית המשפט לענייני משפחה הגיש הבעל בקשת רשות ערעור לפתחו של בית המשפט המחוזי ברמ”ש 20-01-49733, אך גם פה עתירתו לא נשאה פרי ודרכו לא צלחה.

בקשה לפסילת מומחה הינה בקשה שסיכוייה להתקבל נמוכים ביותר

כאמור, לאחר קבלת חוות הדעת בעניין המוניטין ופערי ההשתכרות בין בני הזוג, הגיש הבעל בקשה לפסול את המומחה מהטעם שהתברר לו שהמומחה אינו מחזיק ברשיון בר תוקף מטעם מועצת רואי החשבון מאחר ולא שילם את האגרה השנתית.

בית המשפט המחוזי אשר דחה את בקשת רשות הערעור קבע כי ראשית הפגם התרפא כאשר רוה”ח שילם את האגרה השנתית ושנית כי אין צורך להיות רואה חשבון דווקא כדי להנפיק חוות דעת כספית כלכלית בנושא איזון משאבים בין בני זוג מתגרשים ו/או הערכת שווי מוניטין וכי גם כלכלן יכול לבצע עבודה זו לשביעות רצון של בית המשפט.

הטענה לפיה מי שרישיונו הותלה,  אינו רואה חשבון ועל כן אינו יכול ליתן חוות דעת מקצועית נדחתה מכל וכל..

נכון הוא שויכוח ניטש בין מועצת רו”ח לבין רואי חשבון רבים, שאינם עוסקים בביקורת מאזנים ודוחות רווח והפסד או בהגשת דוחות לרשויות המס, אשר טוענים כי חוק  רואי החשבון פוטר למעשה את מי שאינו עוסק בראיית חשבון כהגדרתה בחוק,  מתשלום אגרה למועצת רו”ח, אך בכך אין להעלות או להוריד לענייננו.

מה גם שעל מנת להדוף את הטענה הטכנית במהותה, חידש רואה החשבון את רישיונו בראשית חודש ינואר 2020

יתר על כן ב”כ המבקש, היה צד לתיקים בהם מונה רו”ח א’ בעבר ומעולם לא  ערער על מקצועיותו.

אף בתיק זה כבר הגיש רו”ח א’ חוות דעת אחת, אולם רק כעת, לאחר הערכת שווי המוניטין של המבקש-הבעל, מצא לנכון בא כוח המבקש לקרוא תיגר על עצם מינויו של רו”ח א’.  בית משפט דוחה טענות אלו מכל וכל.

חוות דעת מסוג זה יכולה להינתן על ידי כלכלן או אקטואר ולאו דווקא על ידי רואה חשבון

מאחר ויכול נותן חוות הדעת החשבונאית להיות גם אקטואר או כלכלן ולאו דווקא רואה חשבון ומשאין ספק שרו”ח א’, על ניסיונו, השכלתו ומקצועיותו, עונה על הדרישות לשם עריכת חוות דעת מקצועית אין לפוסלו.

אין גם בסיס לחשש כי המומחה יתייחס אל הבעל במשוא פנים לנוכח בקשת הפסילה וכי לא ניתן עוד לסמוך על המומחה בתור זרועו הארוכה של בית המשפט.

חזקה על מומחה שמונה על ידי בית משפט שייתן את חוות דעתו ללא משוא פנים ובמקצועיות ואם לא כן – עדיין פתוחה הדרך בפני הבעל ו/או האישה לנסות ולקעקע את הממצאים ואם יהיה חשש אמיתי למשוא פנים כנגד מי מהצדדים – תמיד יכול הוא לחזור לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה ולהעלות את טענותיו בנדון.

יוזכר כי הדרך לתקוף חוות דעת שאינה נושאת חן בעיני אחד הצדדים מעוגנת בתקנות סדר הדין האזרחי, והיא מתווה דרך באמצעות שאלות הבהרה למומחה ולאחר מכן הזמנתו לחקירה. זוהי הדרך הנכונה ולא בקשת פסילה, שסיכוייה נמוכים ביותר.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן