האם ניתן להגיש תביעת להגדלת מזונות ילדים לאחר שהגבר ויתר על הרכוש לטובת האישה?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

ירון וניצה התגרשו ובהסכם הגירושין שהושג בגישור הוסכם כי ניצה תקבל את זכויותיו של ירון בדירת המגורים בראשון לציון ולאור זאת הסכימו הצדדים על סכום מזונות נמוך יחסית לארבעת ילדי בני הזוג – 4,000 ₪.

זכויותיו של ירון נרשמו על שם ניצה בלשכת רישום המקרקעין ובחלוף 4 שנים ניצה התקשתה להתמודד עם מזונות ארבעת הילדים והגישה תביעה כנגד ירון לתשלום מזונות ילדים בסכום ריאלי. ירון חויב ב-6,000 ₪ כלומר הגדלה של 2,000 ₪ לחודש.

טענותיו כי ויתר על חלקו בדירה וכי יש להתחשב בנתון זה נדחו מאחר ובהסכם הגירושין לא ניתנה במפורש התייחסות לנושא זה, וגם לא נרשם שאם המזונות יוגדלו – אזי ירון יהיה זכאי להחזר חלקו ו/או לפיצוי כלשהו. גם לא נרשם כי התניות בהסכם הינן מכלול אחד וכולן שלובות..

לעיתים, קורה כי במסגרת הסכם גירושין מוותר גבר על חלקו בדירת המגורים ואילו האישה עושה ויתורים בעניין מזונות הקטינים ומעמידה אותם על סכום נמוך יחסית, בהתחשב בכך שמקבלת היא את זכויותיו של הגבר בדירת המגורים או חלוקה שונה של הכספים והרכוש המשותף.

לאחרונה, הגיע למשרדי גבר אשר ויתר על חלקו בדירת המגורים באחת מערי המרכז בשווי של כמה מאות אלפי שקלים, ובתמורה משלם הוא כ- 1000 ₪ כמזונות ילדים לכל אחד משני ילדי בני הזוג.

בחלוף שלוש שנים ממועד הגירושין בין הצדדים, הגישה האם בשם הילדים תביעה למזונות ודורשת היא סכום נכבד למזונות הקטינים העולה בהרבה על מה שסוכם.

השאלה הנשאלת היא האם יש לאם התובעת בשם ילדיה סיכוי לזכות ומה קורה עם הויתור הרכושי של הגבר כלפי האישה?

התשובה לכך איננה מעודדת ובהרבה מקרים יצא הגבר במקרה כזה כשידו על התחתונה וכאשר המזונות יוגדלו מצד אחד ומצד שני לא יובא בחשבון הויתור הכספי/רכושי שערך.

הפתרון המוצע הוא כי במקום שני פרקים נפרדים המתייחסים למזונות ולרכוש, יהיה פרק משולב שבו יובהר בצורה ברורה שהויתור על הרכוש בשווי המוערך בXXXXX  יהווה חלק מתשלום המזונות ובמקרה של תביעת מזונות עצמאית בשם הילדים – יבוטל הויתור והרכוש ישוב לבעליו המקורי.

מנגנון כזה מבטיח ראשית שהאם לא תעתור בתביעת מזונות חדשה שכן הסיכון להפסד הרכוש הינו סיכון גדול ושנית במידה ובכל זאת מוגשת תביעה – יכול הבעל להשיב את המצב לקדמותו.

במקרה הרגיל, גם אם בהסכם הגירושין נרשם שהתניות שלובות אין די בהסכם רגיל המתייחס למזונות ולרכוש כפרקים נפרדים ובלתי שלובים. גבר אינו יכול לקחת סיכון ולהסתמך על ההיגיון וההגינות של בית המשפט לענייני משפחה, ולקוות לטוב. אם נעשה ויתור משמעותי על רכוש – יש להגן על הויתור ולא להימצא במצב בו גם המזונות מוגדלים לאור התביעה וגם הויתור על הרכוש הינו מעשה מוגמר ובלתי הפיך.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן